ZTE Blade L2 - csalóka sorozat

Bevezető, tartozékok

Elég keveset hallatott magáról mostanság a ZTE, legalábbis Európában, hiszen a Távol-Keleten azért tevékenykednek rendesen. A kategóriájában egyelőre az egyik legjobb ajánlatnak számító Nubia X6 phablet első készlete tíz másodperc alatt elfogyott, az LTE-modemmel rendelkező MediaTeK MT6595 lapkakészlet pedig szintén a kínai gyártó egyelőre ismeretlen termékében debütál majd. A ZTE tehát nincs rossz helyzetben, ám úgy tűnik, hogy jelenleg nem érzik annyira célközönségnek az öreg kontinens felhasználóit, hiszen hazai pályán bőven elég nagy a piac a megfelelő siker eléréséhez.

ZTE Blade L2
[+]

Mostani tesztalanyunk, a ZTE Blade L2 szintén nem lesz hivatalosan elérhető itthon, a készülék az XXL GSM jóvoltából került hozzánk. A Blade sorozatot még az első ilyen néven debütáló okostelefon, a Blade indította el, ami az árához képes meglepően jó felszereltséggel rendelkezett. Bár nevével ellentétben az újdonság nem egy kimondottan vékony készülék, négymagos hardverének, nagy méretű kijelzőjének és visszafogott árának köszönhetően érdemes lehet alaposabban is megnézni.

ZTE Blade L2
[+]

A doboz tetején a készülék rajzolt változatát láthatjuk; az ötlet teljesen egyedi, de a ZTE-nek megint sikerült feldobnia vele a csomagolást. A téglatestet feltárva először magát a Blade L2-t pillanthatjuk meg, egy külön rekeszben pedig a tartozékok hevernek. A masina mellé egy microUSB kábel, egy hálózati töltőfej és egy normál kialakítású headset dukál, a leírást külön dokumentum tartalmazza. Tesztalanyunk fekete és fehér színben került piacra, hozzánk a világosabb variáns jutott el.

Külső

A ZTE Blade L2-t szögletes formaterv jellemzi, nincsenek rajta lekerekített élek. A markáns kialakítás jól áll a telefonnak, a kényelmes fogástól viszont elbúcsúzhatunk, ami legfőképpen a 142,5 x 72,2 x 9 milliméteres dimenzióknak köszönhető. Az újdonság elég nyúlánk, hosszúkás, így egy ujjal nagyon nehezen lehet elérni a kijelző ellentétes pontjait. A 166 grammos tömeg pedig nem kevés, annak fényében pedig pláne nem az, hogy az előlapi üvegen kívül a borítás szinte minden eleme műanyagból készült. Jó viszont az összeszerelési minőség, hiszen egyáltalán nem recseg a készülékház, pedig próbáltam erősebben tekergetni. Ugyanígy dicséret illeti a súlyelosztást, mivel sosem érezzük azt, hogy a telefon ki akarna billenni a kezünkből, viszonylag biztosan meg lehet fogni.

ZTE Blade L2
[+]

A telefonok lapátszerű kialakításának egyik oka a korábbi trendekhez képest lényegesen nagyobbra hízott kijelző, ami eredetileg a csúcskategória kiváltsága volt, ám ez az őrület mára már a középkategóriába is bekígyózott. A ZTE újdonsága sem maradt ki a jóból, kapott egy 5 hüvelykes kijelzőt, ami alapvetően jól hangzana, ha ehhez nem 480 x 854 pixeles felbontás tartozna, ami 196 ppi-s képsűrűséget takar. Az élességgel ettől még nincs különösebb gond, szemből jól olvasható a megjelenítő, ha viszont felülről vagy alulról tekintünk rá, akkor az átlagos TFT panelnek köszönhetően már nem annyira nyerő a helyzet, invertálódnak a színek és elsötétül a tartalom. A képernyő felett beszédhangszóró, VGA felbontású előlapi kamera, valamint fény- és távolságérzékelő foglal helyet. Alul három érintésérzékeny vezérlőgomb nyomogatására adódik lehetőség, sajnos a háttérvilágítás kimaradt mögülük, ami nem túl szerencsés, ha sötétben használjuk a telefont.

ZTE Blade L2
[+]

Kijelző-teszt
Mérés ZTE Blade L2 Alcatel One Touch Hero ASUS Fonepad Note FHD 6 Alcatel OT Pop C5
Fehér fényerő 328 nit 493 nit 450 nit 355 nit
Fekete fényerő 0,33 nit 0,50 nit 0,29 nit 0,45 nit
Kontrasztarány 1:994 985:1 1552:1 789:1
Színhőmérséklet 7112 K 8372 K 7442 K 8613 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

Mindkét oldalon úgy tűnik, mintha egy fém csík szelné át a masinát, azonban ez inkább csak dizájnelem, ami műanyagból készült. A matt sáv egységét jobbról a bekapcsológomb, balról pedig a hangerőszabályzó billentyű szakítja meg. A gomboknak van egy kis holtjátékuk, de egyáltalán nem okoz ez gondot, a nyomáspont abszolút rendben van. A felső részre sikerült elhelyezni a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet, alulra pedig a beszédmikrofont és a microUSB 2.0 csatlakozót építették.

ZTE Blade L2
[+]

Sok Kínában gyártott, vagy onnan érkező mobilnál követik el azt a hibát, hogy gyenge minőségű hátlappal próbálnak csökkenteni az áron, ám a ZTE nem itt akart spórolni, így egy egész tetszetős, matt felületű borítással látták el a készülék hátsó felét. A (papíron) öt megapixeles kamera és a ledes villanó bal felülre került, nagyjából középre festették a gyártó logóját, alul a hangszórórács látható, ami mellett két kis apró kidudorodás segíti az elemelkedést az asztaltól vagy más felülettől. A hátlap lepattintható, így férünk ugyanis hozzá a két normál kialakítású SIM-foglalathoz és a microSD kártyahelyhez. További bámészkodás esetén az energiaforrást is megpillanthatjuk, amin szép nagy karakterekből álló szavak figyelmeztetnek arra, hogy ezt bizony semmiképpen ne próbáljuk meg eltávolítani, ha véletlenül lefagyna a telefon, akkor a bekapcsológombot kell tizenöt másodpercen keresztül nyomni, és a telefon magától újraindul.

Hardver, szoftverezettség

A feladatok ellátását a 28 nanométeres csíkszélességű MediaTek MT6582M lapkakészlet végzi. A tajvani megoldás egyik fő előnye, hogy megalkotásakor az alkalmazások energiahatékonyabb futtatása volt a cél, ráadásul a feladatok végrehajtásának idejét is megpróbálták minimalizálni. Ennek kivitelezését a 32-bites, ARMv7 architektúrájú négymagos processzor segíti, az ARM Cortex-A7 magok maximum 1,3 GHz-en képesek dolgozni. A Mali-400MP2 grafikus gyorsító régi motoros már a szakmában, az 1 GB rendszermemória viszont mindképpen üdvözítendő dolog. Az adattárolást egy 4 GB-os flashmemória végzi, aminek sajnos a felére fáj a foga a rendszernek is, így a microSD bővíthetőség az átlagnál jobban fog jönni, maximum 32 GB-os kártyákat képes ugyanis gondolkodás nélkül kezelni a készülék.

Teljesítmény-teszt
Benchmark ZTE Blade L2 Alcatel OT Pop C5 WayteQ Talk 5H LG Optimus L7 II Dual
Quadrant Standard 5996 pont 3271 pont 4032 pont N/A
Linpack for Android (single) 89,184 MF. / 0,94 s 59,498 MF. / 1,41 s 37,326 MF. / 2,25 s 37,661 MF. / 2,23 s
Linpack for Android (multi) 236,891 MF. / 0,71 s 88,123 MF. / 1,91 s 125,589 MF. / 1,34 s 58,261 MF. / 2,89 s
Smartbench 2012 Prod. 4108 pont 2038 pont 3717 pont 2057 pont
Smartbench 2012 Games 3022 pont 1861 pont 2462 pont 1544 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 15988 pont 10369 pont 13657 pont N/A
Geekbench 3 (single) 352 pont 323 pont 327 pont N/A
Geekbench 3 (multi) 1180 pont 571 pont 1114 pont N/A

Meglehetősen gyorsnak éreztem a rendszer sebességét, a főoldalak közötti lapozgatás, az alkalmazások egyidejű futtatása közben sem döccent meg a szoftver, a különféle effekteket és áttűnéseket is bírta szuflával. A szintetikus sebességtesztekben messze a hasonló árkategóriájú készülékek előtt végzett az L2, nem véletlen, a négymagos hardver ha nem is a legfejlettebb, de teljesen jól használható. A játékoknál már azért bele lehet futni jó pár olyan produktumba, ami megizzasztja a masinát, már a közepes grafikai igényeket felvonultató programok sem futnak mindig akadásmentesen.

ZTE Blade L2 Screen Shot ZTE Blade L2 Screen Shot

A szoftvermérnökök a ZTE-nél sem fénymásolni járnak dolgozni, szorgos munkával megalkottak egy egyedi felhasználói felületet, ami legfőképpen a gyári ikonok újragondolásában és néhány extra widget beépítésében merült ki. Jópofa például a zárolt képernyő feloldása, hiszen hosszan kell megérinteni egy virtuális gombot, ami körül egy kisebb üstököscsóvát figyelhetünk meg. A menü felépítése követi az androidos trendeket, rácsos kialakításban figyelhetjük meg az ikonokat, az elrendezés azonban a ABC sorrendben adható csak meg, aki tehát a gyakran használt appokat szeretné elöl látni, annak más launcherhez kell nyúlnia. A fentről legördíthető információs függönyben foglal helyet minden elmulasztott esemény, ha a lehúzást két ujjal végezzük, akkor a gyorsbeállítások kapcsolóit érhetjük el. A tárcsázóképernyőn a számoknak megfelelően a névjegyek ugranak elő, ezáltal gyorsabban felhívhatjuk az elérni kívánt partnerünket. Az előre telepített TouchPal billentyűzet borzalmas, könnyen félre lehet ütni, és az ékezetes karakterek elérése sem egyszerű.

ZTE Blade L2 Screen Shot ZTE Blade L2 Screen Shot

Valószínűleg mindenki tisztában van már a gyári androidos programokkal, ám ettől még érdemes megemlíteni ezeket. A szoftveres repertoár részét képezi a böngésző, a kamera, a fájlkezelő, a feladatkezelő, az FM-rádió, a galéria, a Google alkalmazások (kezdve a Gmailtől a Hangouts-on át a YouTube-ig), a naptár, a navigáció, a térkép, a számológép, valamint a zene- és videolejátszó. A Play Áruház kínálata persze majdhogynem végtelenségig tele van további programokkal, de azért a ZTE sem szerette volna csak úgy a la nature szervírozni portékáját.

ZTE Blade L2 Screen Shot ZTE Blade L2 Screen Shot

Az extra applikációk közül ki kell emelni az Evernote-ot és a gyári jegyzetelőt, a felhőszolgáltatást nyújtó Drive-ot és Dropboxot, valamint a dokumentumok olvasására és írására szolgáló, teljes verziós Kingsoft Office-t. Szintén kedves gesztus a Navigate 6 navigációs szoftver felinstallálása, amihez ingyenesen le tudjuk tölteni a világ szinte összes országának térképét, a hangos útvonaltervezéshez és az egyéb szolgáltatásokhoz viszont a harminc napos próbaidő letelte után már csak alkalmazáson belüli fizetés után juthatunk hozzá.

Multimédia, kamera

A hátlapon egy szép nagy piros felirat jelzi, hogy a masina 5 megapixeles kamerával kecsegtet, a szoftverben viszont már 8 megapixeles felbontást állíthatunk be, amit minden bizonnyal a képek interpolálásával ér el a program. A sötétben használatos ledes segédfény jól működik, nagyjából egy-két méteres hatótávolságra kell számítani. A szoftverben több dologgal is elbíbelődhetünk, a fő üzemmódok között HDR, panoráma, tájkép és normál menüpontok szerepelnek. A részletesebb beállítási lehetőségek között az expozíciót, színhatást, fehéregyensúlyt, élességet, színezetet és telítettséget találjuk, a beépített GPS-nek köszönhetően a fotókat koordinátaadatokkal láthatjuk el. A videóknál a finom minőségre kattintva érhetjük el a legmagasabb, azaz Full HD (1080p) felbontást.

ZTE Blade L2
[+]

Ezek a képek megint nagyon rosszul sikerültek, amikor először kézbe veszi valaki a telefont és elkezd fotózni, még reménykedik, hogy összeszedte magát a kínai vállalat, ám gépen visszanézve tényleg értékelhetetlen lesz az eredmény. A dinamikatartomány nem rossz, ám ha egy kicsit is erősebb fény kerül az optika kereszttüzébe, akkor keserű halált hal a szoftver, nem tudja lekezelni ezeket, így nem csak a kromatikus aberráció lép fel, hanem a színek is megbolondulnak. A legdurvább hiba azonban a zajszűrés, az algoritmus olyan elképesztő mértékben elmossa a felvételeket, hogy semmi részlet nem marad meg, mintha temperafestéket csöppentettünk volna egy papírra és kicsi gyerek módjára elmaszatoltuk volna az egészet. A tesztvideónál szintén hasonló a helyzet, viszont sokkal vállalhatóbb a készüléknek ez a képessége, mint a fotózás, ami azért nem túl gyakori jelenség.

ZTE Blade L2
[+]

Mivel hardveres téren kicsit lelassult a fejlődés, legalábbis nem zajlik akkora ütemben, mint pár évvel ezelőtt, a gyártók másra fordítják figyelmüket, fontos szempont lett például a zenelejátszási képesség. Ebben a ZTE újdonsága inkább csak szeretne jobb lenni, a hangszóró ugyanis nem váltja meg a világot, nincs különösebb gond vele, de kicsit dobozhangja van, illetve a hangerő sem fogja megsüketíteni a zenére vágyókat. A lejátszóprogramban előadók, albumok és számok szerint lehet egymástól elválasztani a dalokat. Az FM-rádió meglétéről gondoskodott még a gyártó, RDS-es, működéséhez fülhallgatót kell csatlakoztatni, mivel az szolgál antennaként.

ZTE Blade L2 Screen Shot ZTE Blade L2 Screen Shot

A videólejátszó rendesen teszi a dolgát, ugyan a DivX formátummal nem boldogul, MP4 esetén a 720p és az 1080p felbontású mozikkal már könnyedén megbirkózik, semmilyen megakadásnak nem lehetünk szemtanúi. Ahhoz, hogy a fájlkezelési hiányosságot kiküszöböljük, a Play Áruházba kell ellátogatnunk, utána már nem lesz olyan formátum, amit ne tudna megjeleníteni a készülék.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Hozzászoktunk már mostanság az LTE-hez, a Blade L2 viszont nem ilyen célból készült, ezáltal meg kell barátkozni a HSDPA által nyújtott 21,1 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebesség maximumokkal. A készülék nagy előnye a két SIM kezelése, mindkettő normál méretű. A két kártya készenlétben tud egyszerre lógni a hálózaton, ha az egyiket hívásra használjuk, akkor a másikon sem adatforgalmat, sem csevegést nem tudunk lebonyolítani. A hangminőség alapvetően nem rossz, kicsit beszűrődnek a háttérzajok, de nem zavaró mértékben. Rendelkezésre áll a 802.11b/g/n szabványokat támogató WiFi, a 4.0-s Blutooth, valamint az GPS-modul, ami azonban nem látja a GLONASS műholdakat, így kell neki nagyjából egy perc, hogy rendesen bepozicionáljon. NFC sajnos nincs, bár ebben az árkategóriában egyáltalán nem is jellemző. Adatmásolásra és töltésre a microUSB 2.0-s csatlakozó használható, USB-OTG támogatás nincs.

ZTE Blade L2 Screen Shot ZTE Blade L2 Screen Shot

Az internetezés élménye nem egy életre szóló dolog, viszont a célnak megfelel. Teljes nézetben muszáj ránagyítani a szövegre ahhoz, hogy láthassuk a karaktereket, mivel a kijelző pixelsűrűsége már nem elég ahhoz, hogy távolabbról élesek maradjanak a betűk. A görgetési sebesség jó, még egy gyorsabb legyintés esetén sem akad meg a szoftver, ameddig a lap aljára érünk. Az Adobe Flash telepítésével aktiválódnak a tartalmak a gyári böngészőben, így nem kell kihagynunk egy beágyazott videót vagy reklámot sem. A honlapokat le lehet menteni későbbi offline olvasásra, létrehozhatunk könyvjelzőket, megnyithatunk tizenhat lapot egymás mellett, bár ekkor már azért már csorbát szenvedhet a folyamatosság.

ZTE Blade L2
[+]

Értékelés: ZTE Blade L2
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az lítium-ionos akkumulátor 2000 mAh kapacitású, a gyártó nem közölt adatokat az üzemidőről. Normál használattal könnyedén túlélhető egy nap töltés nélkül, ez persze a játékok vagy mobilnetezés mennyiségétől függ a legfőképpen, mivel ezzel rendesen leszívható az energiaforrás, aki viszont kevesebbet nyomkodja a telefont, az csak minden második nap fogja etetni.

A ZTE Blade L2 hivatalosan nem jut el hazánkba, ám bizonyos boltok már 40 ezer forintért kínálják a kínaiak újdonságát. A készüléket két fő szempontból lehet elemezni, hiszen aki hardveres specifikációkat részesíti előnyben, az a négymagos processzor láttán azonnal vérszemet kap és rohan a boltba megvásárolni a gyártó újdonságát, ám aki mondjuk egy jobb minőségű kijelzőre vágyik, az már elgondolkodik a dolgon. Az L2 erőssége ugyanis az egész jól optimalizált, és a kategóriához képest egy szemernyivel jobb hardveres repertoár, amit mondjuk egy NFC-támogatással lehetett volna még vonzóbbá tenni. A nagy kijelzők már nem számítanak fehér hollónak az alsóbb szegmensekben, a költséghatékonyságot pedig alacsonyabb felbontással, vagy rosszabb esetben – ahogy tesztalanyunknál is láthatjuk – gyengébb minőségű panellel érik el. A másik visszataszító dolog a kamera, amely tényleg nagyon erős mértékben elmossa a felvételeket, láttunk már rosszabbat, de egy nyári vakációt nem ezzel a telefonnal érdemes megörökíteni. Az akkumulátoros üzemidő szintén nem kerül be a Guinness rekordok könyvébe, így azt kell, hogy mondjam, a Blade L2 nem vészes ilyen áron, ám egy kis spórolással már a Huawei Ascend G630 is elérhető, ami számtalanszor kecsegtetőbb ajánlatnak mondható. Plecsnit tehát nem adok most a ZTE portékájának, sokáig nem hallatott magáról itthon a gyártó, de inkább a Nubia X6-ot kellene behozni, mint ezt a készüléket.

Legendd

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

ZTE Blade L2
ZTE Blade L2 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 142,5 x 72,2 x 9 milliméter
Tömeg 166 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál SIM (2 db)
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (196 ppi)
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6582M
Processzor típusa 1,3 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP2
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, EDR)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, Evernote, Feladatkezelő, Kingsoft Office, Jegyzettömb, Navigate 6
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autófókuszos, led segédfény
Másodlagos kamera VGA felbontású
Videófelvétel max. 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • ZTE

Azóta történt

Előzmények

  • ZTE Blade Q Mini - kicsi huszár

    A kínaiak üdvöskéje az alsóbb szegmensben próbál irányt mutatni, nagyon jó sebesség, könnyed kezelhetőség, szép kijelző és 1 GB RAM jellemzi.

  • ZTE Blade V - négyhengeres energia

    A kínaiak véglegesítették a korábban nálunk járt terméküket, viszonylag nagy külső, négymagos hardver jellemzi, ráadásul az árcímke is vonzónak mondható.

  • ZTE Blade G - G lett és pont

    A kínai gyártó újdonsága a penge név ellenére nem annyira vékony már, viszont teljesen jól használható, gyors szoftver és kellemes ár jellemzi.

  • ZTE Blade III - újra éles lehet az a penge

    ZTE tanult az előző széria hibáiból, így újra egy kiváló ár-érték aránnyal rendelkező telefont raktak le az asztalra a Blade III személyében.