Hirdetés

WiFizés Pocket PC-n

Milyen szoftverrel keressünk hálózatot? Hogyan tudunk csatlakozni? Működik a Skype?

Bevezető

WiFi, WLAN, Wireless LAN - három fogalom, melyekkel napjainkban egyre többször találkozunk, amikor valamilyen hordozható eszköz specifikációját böngésszük. E kifejezések a köztudatban a vezeték nélküli internetet jelentik, pedig valójában az IEEE által fejlesztett vezeték nélküli mikrohullámú kommunikációt megvalósító szabványt jelentik. Mivel a legtöbb modern Pocket PC-ben található WiFi chip, úgy döntöttünk, hogy ideje publikálnunk egy főleg kezdőknek szóló cikket arról, hogy milyen szoftverekkel tudják maximálisan kihasználni gépük képességeit. Mielőtt azonban belevágnánk, beszéljünk pár szót magáról a szabványról.

Jelenleg négy WiFi szabványt használnak világszerte. Ezekből hazánkban kettő, a 802.11b, valamint a 802.11g elterjedt: mindkettő 2,4 GHz-es frekvenciasávot használ, azonban maximális adatátviteli sebességükben és hatótávolságukban is van különbség. A manapság kapható eszközök (a routerek és a notebookok/PDA-k egyaránt) mindkettőt támogatják, de ugyanakkor sok hálózat úgy van beállítva, hogy csak az egyiken működjön. A legalapvetőbb különbség köztük a legnagyobb elérhető sebesség, ami egy b szabványú hálózaton elvileg 11 Mbit/sec, a g-s cuccoknál pedig 54 Mbit/sec - az utóbbit használó eszközök viszont jóval érzékenyebbek az interferenciára, hatásfokuk a távolság növekedésével pedig erősen romlik.

WiFi szabványok
TípusMaximális sebességFrekvencia
802.11a54 Mbit/sec5 GHz
802.11b11 Mbit/sec2,4 GHz
802.11g54 Mbit/sec2,4 GHz
802.11n300 Mbit/sec2,4 vagy 5 GHz

Mivel egy otthoni WiFi hálózat nem csak a lakás falain belül elérhető, a védelem nagyon fontos. Budapesten rengeteg hálózat van, melyeket tulajdonosaik szaktudás hiányában nem láttak el védelemmel, így pedig gyakorlatilag bárki csatlakozhat hozzájuk és használhatja az internetüket. Védelem pedig van, igaz, egyik sem nyújt teljes biztonságot. A legelterjedtebb titkosítás a WEP (Wired Equivalent Privacy – Kábellel Egyenértékű Titkosság), azonban ez a leggyengébb is - Linux rendszer alól gyakorlatilag 1 óra alatt feltörhető a 128 bites kód is, így ez inkább csak az alkalmi próbálkozókat zárja ki. Ennél jóval biztonságosabb a 2003 óta létező WPA (Wi-Fi Protected Access – Wi-Fi Védett hozzáférés), mely TKIP-t is használ, ami azt jelenti, hogy egy bizonyos idő/adatmennyiség után a jelszó megváltozik, így nem lehet sniffelt (más ember által lementett) forgalomból visszafejteni a csatlakozáshoz szükséges kódot. A WPA-t használók viszont gyakran abba a hibába esnek, hogy valami nagyon könnyű jelszót (pl. laci, jelszo, otthon) állítanak be, amit hozzáértés nélkül is ki lehet találni. A legbiztosabb védelmet jelenleg a WPA2 nyújtja (esetleg MAC-szűréssel kiegészítve), ám ezt sok eszköz még nem támogatja.

Nem kell azonban megijedni: utcán WiFizni nem csak úgy tudunk, hogy más emberek hálózatát használjuk, mivel rengeteg vendéglátóipari/szolgáltatóegység próbálja meg ingyenes WiFivel csalogatni a kuncsaftokat, ezek pedig a szabvány jellegéből adódóan nem csak az épület falain belül használhatók. A Nagykörúton végighaladva szinte minden sarkon találunk egy legálisan használható hálózatot, ezzel tehát nem lesz gondunk. Azonban a Windows Mobile operációs rendszer gyári lehetőségei sokak számára nem kielégítőek (épp ezért a cikkben nem is foglalkozunk velük), így ha valaki tényleg szeretne bárhol és bármikor vezeték nélkül netezni, az nem árt, ha feltesz pár 3rd party szoftvert. Következzenek az én kedvenceim.

Hirdetés

Hálózatkeresés - WiFi Graph

A siker titka a megfelelő hálózatkeresés - talán ez a rész a leggyengébb magában az operációs rendszerben. A megoldás szerencsére egy ingyenes program személyében érkezik, a Kasuei Consultant Group által fejlesztett WiFi Graph segítségével ugyanis szép, grafikonos formában láthatjuk az elérhető hálózatokat.

A program tehát gyakorlatilag arra jó, hogy átlátható formában mutassa a közelünkben lévő hálózatokat és azok jelerősségét. Egyszerre legfeljebb 16 grafikon fér ki egy képernyőre, de az sem gond, ha ennél több hálózat van a közelben, lehet ugyanis görgetni (igaz, ilyenkor kicsit belassul az egész móka, mert ez már nagyon leterheli a programot). Az egyes hálózatoknál több információ látszik: annak SSID-je (azaz neve), pillanatnyi jelerőssége, frekvenciája, MAC-címe, maximális adatátviteli sebessége (ennél viszont sokszor téved a program, g-s hálózatoknál is 11 Mbit/másodpercet ír), valamint hogy titkosított-e - az viszont nem látszik, hogy milyen WEP vagy WPA, de ez tulajdonképpen nem is gond, hiszen a saját hálózatunknál úgyis tudjuk, másokéra pedig jelszó hiányában úgysem tudunk csatlakozni.

Van pár kényelmi funkció is: az inaktív (azaz jelet nem adó) hálózatokat a program képes egy előre beállított idő után figyelmen kívül hagyni, valamint logolhatjuk a hálózatok jelerősségét (ez az Excel által használt .xms formátumban történik). A szoftver letöltése viszont nem emiatt ajánlott, hanem azért, mert segítségével nem csak azt láthatjuk, hogy milyen hálózatok vannak körülöttünk, hanem azt is, hogy melyik elég erős ahhoz, hogy csatlakozni tudjunk rá.

A szoftver használatához szükséges a .NET Compact Framework 2.0 telepítése

Csatlakozás - Hitchhiker

Ha megvan a hálózat, nincs más hátra, mint csatlakozni. Utcán értelemszerűen olyanokhoz tudunk, melyek nincsenek titkosítva, azaz a WiFi Graph nem rak ki egy kis lakatot náluk. Elvileg a Windows Mobile gyárilag is tud kapcsolatot létesíteni a hotspotokkal, de véleményem szerint sokszor probléma van a stabilitással és a titkosított hálózatok kezelésével: épp ezért erre is egy külön programot használunk, a szintén Kasuei által fejlesztett Hitchhikert.

A program segítségével könnyedén csatlakozhatunk bármely vezeték nélküli hálózathoz - a jelszó meglétében titkosítottakhoz is, mivel a program a WEP-et és a WPA-t egyaránt kezeli. A WiFi Graph alapjait használva szintén folyamatosan figyeli, hogy milyen hálózatok vannak a közelben, az alapvető információkat (SSID, jelerősség, MAC) pedig ki is írja róluk.

Kényelmi funkciók is vannak: beállítható, hogy ne listázza ki a titkosított/csatlakozáshoz túl gyenge hálózatokat, létrehozhatunk egy listát a megbízható hálózatokból, előre beállíthatunk IP címet, valamint kiválaszthatunk egy programot, mely sikeres csatlakozás után egyből el is indul. Használata erősen ajánlott, engem még nem hagyott cserben - ingyenesen letölthető innen.

A szoftver használatához szükséges a .NET Compact Framework 2.0 telepítése

Skype

Ha már csatlakoztunk az internetre, több dolgot is tudunk csinálni. A Pocket PC-s webböngésző programokról már írtunk, ezért most nézzünk meg egy másik fontos dolgot, a Skype-ot.

A szoftverből van Pocket PC-s verzió. Használatához mindenekelőtt arra van szükség, hogy gépünkön legyen telefonhangszóró és mikrofon, ezek pedig jól legyenek elrendezve, tehát mondjuk ne közvetlenül egymás mellett legyenek. A rendszerkövetelmények elég magasak: Windows Mobile 2003/2003SE, Windows Mobile 5.0 vagy 6 kell a program futtatásához. Sajnos processzorból sem mindegy, hogy milyen van a gépünkben, legalább 312 MHz-es Intel XScale kell a futtatáshoz, de a legjobb hangminőséget csak 400 MHz-es vagy annál gyorsabb CPU-val érhetjük el. A 200 MHz-es TI OMAP processzorok elvileg szintén támogatottak, de sajnos nem biztos, hogy ezeken a gépeken kielégítő hangminőséget kapunk.

A mobil változat sajnos nem tudja az összes funkciót, amit asztali társa, de a legalapvetőbb dolgok benne vannak: lehetőségünk van ugye telefonálni (Skype felhasználókkal és "rendes" telefonokkal egyaránt, utóbbi fizetős szolgáltatás), chatelni, de mondjuk fájlüldésre nincs lehetőség. Telefonálni viszont nagyon jó, épp ezért érdemes letölteni, természetesen ingyenesen.

Bocha

Azóta történt

Előzmények