Hirdetés

Vodafone Smart 4 mini - alsó tagozatos verőlegény

Filléres készülék az Alcatel által gyártott, némiképp pirosított okostelefon, amely az elődök szokását megtartva nyújt kevés pénzért vállalható teljesítményt.

Bevezető

Régebben sokszor magam is kicsit húztam a számat, amikor egy csúcsmodellből egy teszt kedvéért egy időre át kellett költöznöm valami nagyon olcsó megoldásba. Idegesített, hogy az alapszintű funkciók is gyakran nehézkesen működtek, ha pedig voltak extra igényem, mint egy online navigáció futtatása zenehallgatás mellett, akkor inkább neki sem álltam, hogy ezzel különös kegyetlenséggel kinyírjam az eszközt. Ettől még persze a maguk idejében ezek sem voltak rossz választások, csak nem kellett tőlük elvárni semmi különösebb extrát.

Vodafone Smart 4 mini
[+]

Telt-múlt az idő, tavaszra nyár jött, nyárra ősz, kihullott egy csomó hajam csak úgy magától, a telefonok hardvere pedig eközben szépen fejlődgetett, ami esetünkben azért különösen lényeges, mert ezzel együtt kikoptak az egymagos processzorok a teljes piacról és már a legolcsóbb motyókban is valami kétmagos megoldás dorombol. Ez persze önmagában nem akkora érv, láttunk mi már olyan AllWinner processzort, aminél én gyorsabban számoltam volna ki az utasításokat, de mivel tesztalanyunk az Alcatel üzeméből kerül ki, ezért nem meglepő módon a tajvani MediaTek megoldását találjuk benne, ami ha nem is tartozik az élvonalba, de komoly csalódást biztosan nem okoz.

Vodafone Smart 4 mini
[+]

A Vodafone (és számos más szolgáltató) úgy ítélte meg, hogy ha teljes, globális erejét felhasználva tárgyal egy gyártóval és igen morcos példányszámot lebegtet be, akkor ennek megfelelően gombokért kaphat majd telefonokat, hiszen a gyártónak a marketingre és az értékesítést támogató beruházásokra sem kell költenie. A gyártó szintén örvendezik, mert ha kicsi is az árrés, ekkora volumennél bőven megtérül így is a biznisz, a fogyasztók pedig kapnak valami nagyon herélt árú, de mégis működőképes valamit, aminek a támogatását a szolgáltató intézi (legalábbis kívülről így kell kinéznie), ami adott esetben sokaknak jól is jön, mert operátori bolt minden nagyobb településen akad, gyártói márkaképviselet viszont talán csak a fővárosban.

Vodafone Smart 4 mini
[+]

A recept olyannyira működik, hogy távol-keleti országokban sokszor egy-egy szolgáltatónál nincs is ismert márka az árlistában, saját néven tukmálják rá a fogyasztókra a készülékeket. Ha pedig a hazai történelmet nézzük, akkor is számos példát tudunk felhozni, nem csak az Alcatel, hanem a Huawei, a ZTE, de még a Sagem is bedolgozott a magyar piacra, a szép emlékű Sharp GX sorozatot csak azért nem hozom fel, mert ott annak ellenére megtartották a márkanevet, hogy nem lehetett máshol kapni a modelleket. Ja, és nemrég volt nálunk Telenor 2020, amiről csak hosszas nyomozás után lehetett tudni, hogy honnan szalasztották. A Smart 4 mini ebbe a vonalba illeszkedik, pofátlanul olcsón, 20 ezer forintért el lehet hozni (de lesz ez még szerintünk pár lepedővel kedvezőbb is), a kérdés nyilván az, hogy milyen kompromisszumokra kényszerül ezért cserébe a vásárló.

Hirdetés

Doboz, külső

Nem egy nagy történet a doboz, a piros-fehér csomagnak felülről kell nekiesni és kibányászni belőle a cuccokat, mint egy elemes hajszárítónál. Töltőfejet, adatkábelt és egy marék rizsért összedobott fülhallgatót fogunk találni a telefon mellett. Ez a headset egyébként egy dologra kifejezetten jó: beszélgetésre. Tiszta, nem torzít, de zenét inkább ne hallgassunk vele, csúnyán elvérzik.

Vodafone Smart 4 mini
[+]

A készülék kompakt, hiszen a 4 hüvelykes kijelző köré még akkor sem szokás tepsit építeni, ha egyébként a kijelző kávája nem túlságosan vékony. Viszont kissé húsos is, nem indul a vékonysági világbajnokságon a maga 12,3 milliméteres vastagságával. Ugyanakkor viszont ez azt is jelenti, hogy jól marokra lehet fogni, egy kézzel is átérhető a kijelző, amely egyébként WVGA felbontású, azaz 480 x 800 pixel megjelenítésére képes. Szemből egész jók a színek, a fényerőre sincs különösebb panasz, de ha kicsit felülről tekintünk reá, akkor már invertálódik az egész és fogalmunk sem lesz róla, hogy mi olvasható rajta. Ennyiért ez jár, sőt. Alapvetően ennyiért még ez sem jár, ebben az ársávban ugyanis nincs WVGA kijelző más gyártó repertoárjában.

Kijelző-teszt
Mérés Vodafone Smart 4 mini ZTE Blade V Huawei Y530 Sony Xperia E1
Fehér fényerő 270 nit 297 nit 398 nit 359 nit
Fekete fényerő 0,27 nit 0,31 nit 0,61 nit 0,52 nit
Kontrasztarány 1:1000 1:960 1:603 1:692
Színhőmérséklet 11686K 8272K 10496K 8020K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Vodafone Smart 4 mini
[+]

A formatervezők nemigen túlóráztak a Smart 4 mini megalkotása közben, szemből teljesen jellegtelen a termék, a kijelző alatt érintőgombok ülnek mindennemű megvilágítás nélkül (drága lett volna a led?), felül csak a hangszóró látszik, pedig itt van azért közelségszenzor is, valamint egy apró led az értesítések miatt. Előlapi kamerát azonban ne keressünk. A telefon tetejére költözött a kijelzőt lezáró és feloldó billentyű és a 3,5 mm-es jack dugasz, jobb oldalon pedig a hangerőt szabályozó gombokat lelhetjük meg. Az apróság alján microUSB bemenet látható.

Vodafone Smart 4 mini
[+]

A hátlapon van valami minimális fantáziának nyoma, kissé világosabb szürkéből készül, egy operátori embléma ékesíti a középső részt, felül pedig a hangszórónak és a kamerának vágtak lukat a tervezők. Vaku viszont nincs. Ha lebontjuk a burkolatot (ami nem éppen az anyagminőség szobra), akkor az akkumulátor állja útját a normál méretű SIM és a microSD kezelésének. Még a telepre sem írta rá a gyártó, hogy kik készítették valójában a telefont, az viszont látszik, hogy 1400 mAh a teljesítménye. Az összeszerelési minőség hellyel-közzel rendben van, hajlamos recsegni a termék, ha kicsit erősebben szorítjuk, viszont az illesztések pontosak, bár az oldalsó gombok kicsit lötyögnek. Mégis a levont konklúziót be kell ragyogja a telefon ára, ha észben tartjuk, hogy mennyit adtunk ki érte, akkor megbocsáthatóak ezek az apró gondok.

Hardver, menü

A legolcsóbb kütyük között örömteli esemény, hogy a Smart 4 mini kétmagos processzorral örvendezteti meg a jónépet. Persze a MediaTek MT6572 nem egy ultradurva valami, a Cortex-A7-es magok 1,2 GHz-en ketyeghetnek, a grafikus gyorsítást pedig egy Mali-400MP1 végzi. Ez bőven elég az alapfunkciók ellátására, ha nem is lesz tökéletesen sima a működés. A RAM mérete 512 MB, amire lehet köpködni ugyan, de ennyiért ez jár, a mai napig kapható olyan telefon operátoroknál, amiben ennek csak a felét találjuk, ráadásul nagyjából duplaennyibe fáj az a kategória, ahol már 1 GB-tal érkeznek a készülékek.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Vodafone Smart 4 mini Huawei Ascend Y530 Sony Xperia E1 ZTE Blade V
Quadrant Standard 3478 pont 2016 pont 4989 pont 5361 pont
Linpack for Android (single) 54,508 MF. / 1,54 s N/A 78,216 MF. / 1,07 s 51,685 MF. / 1,62 s
Linpack for Android (multi) 80,702 MF. / 2,09 s N/A 123,385 MF. / 1,37 s 107,090 MF. / 1,58 s
Smartbench 2012 Prod. 2163 pont 556 pont 2987 pont 3875 pont
Smartbench 2012 Games 2001 pont 2597 pont 2730 pont 2507 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 10816 pont 12176 pont 12648 pont 11391 pont
Geekbench 3 (single) 310 pont 324 pont 325 pont 297 pont
Geekbench 3 (multi) 527 pont 602 pont 605 pont 750 pont

Egyébként a fél gigányi memória sem olyan tragikus, mint ahogyan az esetleg benne van a köztudatban, ha nem fut semmi extra, akkor vidáman elég, akkor kezd el kissé magába roskadni a készülék, ha erőforrásigényes program fut és alkalmazást szeretnénk váltani. Egy közepes játékból kilépve kell egy kis idő, mire megint összeáll a kezdőképernyő, de ilyen dolgokkal azért együtt lehet élni, ha cserébe a menü egyébként pörög-forog, a 720p-s filmeket elviszi a hardver és a böngészési sebesség is kifogástalan.

Vodafone Smart 4 mini Vodafone Smart 4 mini

A menü az Android 4.2-re épül, viszonylag kevés hozzáadott extrával kecsegtet. Öt kezdőoldalunk van fixen, ezekre lehet dobálni az ikonokat és a widgeteket, körbejárható a felület, ha az utolsó oldalra értünk és tovább lapozunk, akkor megint az elsőre kerülünk. Gyárilag a bal alsó sarokba költöztették egy mappába rakva az operátori szolgáltatásokat, nincs itt sok dolog: egy felhőszolgáltatás, egy McAffee által szállított védelmi szoftver és egy frissítési segéd üldögél az ablakban.

Vodafone Smart 4 mini Vodafone Smart 4 mini

Ha belépünk a menübe, akkor sem fogunk meglepődni, az kedves, hogy a bejövő hívások és riasztások némíthatók a telefon megfordításával, de egyébként csak a Memory Manager említhető meg, amely igény szerint kitakarítja a RAM-ot. Egyébként itt jól látszik, hogy viszonylag takarékos a felület, a fél gigányi memóriából több mint száz megabéjt van szabadon, ha nem fut semmi a háttérben, ez azért elég ahhoz, hogy egy közepes játék ne terhelje szét a rendszert túlságosan. Egy fájlkezelő azért még akad, de ezzel vége az extra szoftverek egyébként is kurta listájának.

Multimédia, adatátvitel

A kamerát egy vállrándítással el lehet intézni, a 3 megapixeles felbontás, az autofókusz és a vaku hiánya, illetve a beállítási lehetőségek szűkössége előrevetíti, hogy mire számíthatunk. Életlen, homályos, vonalélességet hírből sem ismerő alkotások születnek, a dinamikatartomány gyakorlatilag nulla, egyértelműen csak azért van optika a hátlapon, mert ciki lenne enélkül piacra küldeni a készüléket. Viszont 720p-ben képes videót rögzíteni, ami kissé meglepő, no nem mintha itt klasszisokkal jobb lenne a minőség. Tesztvideó itt található, fotókat pedig lent talál a kitartó olvasó.

A zenei repertoár sem rengeti meg a világot, de jó pont az FM-rádió megléte. Ez fülhallgató csatlakoztatása nélkül is remekül működik, ritkaság manapság az ilyesmi. A gyári lejátszóban van equalizer, ennél azonban sokkal meglepőbb, hogy egész jól szól a hátlapra tett hangszóró, persze ha sima felületre tesszük a telefont, akkor jóval visszafogottabbá válik a produkció. A mellékelt fülest helyezzük valahol örök nyugalomra, ha zenét is óhajtunk vele hallgatni, ráadásul elkövettem azt a hibát, hogy egy Sony MDR-NC31EM típusú tartozékot dugtam vele, ami konkrétan ignorált. Egy olcsóbb fejhallgatóval már működött a dolog, nagy teltségre ne számítsunk, de nem tragikus a helyzet.

Vodafone Smart 4 mini Vodafone Smart 4 mini

Adatátviteli szempontból a kötelezőt hozza a telefon, 21 Mbps sebességű HSDPA-ra képes, a WiFi érzékenysége is átlagos, van benne Bluetooth, amely ráadásul 4.0-s, illetve nem hiányzik a GPS modul sem. Elsőre kicsit lassan talál pozíciót, de aztán már nem veszíti el. Pozitívum, hogy a beszélgetési hangminőség átlagon felüli, a vibrációs hívásjelzés viszont elég fura, mintha kissé erőtlenül és alacsony frekvenciával rezegne a telefon. A beépített böngésző viszont teljesen korrekt, gyors, nem akadozik sem görgetés, sem kétujjas nagyítás kapcsán sem.

Vodafone Smart 4 mini Vodafone Smart 4 mini

A hátlap alá tett akkumulátor papíron ugyan nem túl erős, de a hardver és a kijelző nem fogyaszt túl sokat. Jellemző, hogy egy átlagos napomon a legnagyobb energiazabáló a statisztika szerint a WiFi volt, közepesen izmos felhasználás mellett (mobilnet, WiFi, egy-két órányi hívás) egy napot simán kibír, moderáltabb működtetéssel a két nap sem kizárt.

Vodafone Smart 4 mini
[+]

Értékelés: Vodafone Smart 4 mini
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 2 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Roppant olcsó és ahhoz képest abszolút korrekt telefon a Vodafone Smart 4 mini. Nem egy erőgép, de nincs miért szégyenkeznie, ezen az áron nem nagyon találni kétmagos, WVGA kijelzővel szerelt okostelefont. Persze a TFT panel kissé satnya, a kamera csak jelzésértékű, a zenei produkció sem az igazi, de ha azt nézem, hogy ez már egy olyan telefon, ami nem fogja idegesíteni a felhasználót fagyásokkal, akadásokkal, szoftveres kompatibilitási problémákkal, akkor ez egy teljesen érvényes ajánlat. Amit egy átlagember elvár egy okostelefontól, azt némi kompromisszummal, de tudja. Lehet vele levelezni, navigálni, telefonálni, üzenni, böngészni, rádiózni. Fotózásra nem ajánlott, zenehallgatásra csak szőrmentén, de aki nem akar sok pénzt szánni egy okostelefonra, az nyilván elgondolkodik a vásárláson. Mi is elgondolkodtunk azon, hogy milyen plecsnit érdemel egy ilyen filléres jószág, hiszen mi elsősorban azt nézzük, hogy mennyire éri meg megvásárolni a tesztelt terméket. Ha úgy nézem, hogy pár ezrest még rádobva azért egy decensebb, márkás telefon is kijöhet (mondjuk egy Huawei Y300, egy Sony Xperia E1), akkor szerintem rossz végén közelítjük meg a dolgot. Ugyanis az a pár ezres ebben az ársávban már 10-20-30 százalékot is jelent, ami nagyon nem mindegy. 20 ezer forintért ez most egy tetszett plecsnit érdemel, aminek legfőbb oka, hogy még belefért volna a keretbe egy vaku a zseblámpa miatt, háttérvilágítás a gombok alá, talán egy IPS kijelző, vagy egy combosabb akku, de ha igazak a pletykák és bezuhan 20 lepedő alá az ára, akkor ajánlott vételnek számít a Vodafone Smart 4 mini. És örülünk, hogy a legolcsóbb okostelefonok is már simán hozzák azt a szintet, amivel már könnyedén el lehet éldegélni bosszúságoktól mentesen. Kompromisszumokat persze kell kössünk, de ez nem fogja befolyásolni az alapvető működéssel kapcsolatos funkcionalitást.

Vodafone Smart 4 mini

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Vodafone Smart 4 mini
Vodafone Smart 4 mini Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 121,6 x 64,4 x 12,3 milliméter
Tömeg 117 gramm
Színvariációk fekete-szürke, fehér
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6572
Processzor típusa 1,2 GHz-es kétmagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP1
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB
Szabadon felhasználható tárhely 2,1 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Vodafone Cloud, Vodafone Protect, Memory Manager, fájlkezelő
Multimédia
Fő kamera 3 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel 720p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1400 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 600 óra
Beszélgetési idő 8 óra
Zenelejátszási idő -
Töltési idő 2 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, fényérzékelő

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények