Hirdetés

Vodafone 547 – trendi cucc, féláron

Pont feleannyit kell érte fizetni, mint a márkás konkurensekért. De van olyan jó?

Bevezető

Nem ez az első alkalom, hogy olyan szolgáltatói készüléket kaparintunk meg, aminek nincs itthon széles körben ismert gyártója, viszont pont feleannyiba kerül, mint a papíron ugyanennyit tudó márkás modellek. Ilyen volt a Vodafone 541 és 845, a T-Mobile Pulse és ennek Mini verziója is. Az Alcatel, a Huawei, a ZTE és a Sagem szokott közreműködni az ilyen szolgáltatói telefonok gyártásában, általában sikerrel. Egyik márka sem örvend maximális respektnek Magyarországon, a ZTE a legkevésbé ismert, jellemzően egy nyugat-magyarországi focicsapat jut az emberek eszébe erről a rövidítésről (Koplárovics Béla, éjáó).

Vodafone 547
[+]

Az eddigi tesztek során általában arra jutottunk, hogy bár papíron ezek a készülékek minimum tudnak annyit (néha többet), mint a duplennyibe kerülő Samsung és LG készülékek, azért nem véletlen, hogy mégis olcsóbbak. De nem minőségi problémák miatt, hanem inkább az ergonómia és a technológia szempontjából van érzékelhető elmaradás, amit az vesz észre igazán, aki huzamosabb ideig használt más gyártmányú eszközt is már.

Vodafone 547
[+]

A GSM Takácstól kaptuk a tesztkészüléket, s már akkor tudtam, hogy nehéz lesz a cikk végére egyértelmű véleményt alkotni. Itt van ez a készülék, ami feltöltőkártyával együtt kerül nem egészen 14 lepedőbe, miközben a legolcsóbb márkás konkurencia (LG KP500, Samsung S5230, Corby) is legalább 25 darab ezres leperkálását igényli. Tudásban alig van különbség, innentől kezdve bármi negatívat tapasztalunk, rögtön meg lehet védeni a készüléket azzal, hogy ennyi pénzért ez nem gáz. És mindenki, aki úgy dönt, hogy ilyen telefont vesz, valószínűleg ezzel fogja magának is igazolni, hogy egyik-másik furcsaság nem hiba, hanem elviselhető sajátosság, pedig... Pedig a Vodafone 547-nek bőven vannak hibái.

Vodafone 547
[+]

A ZTE által gyártott készüléket pont azért szeretnénk kivesézni, hogy aki leginkább anyagi okok miatt ilyen telefon vásárlásán gondolkodik (mert nem hinném, hogy bárki a formába szeretne bele), még idejében elmerenghessen azon, hogy neki a költséghatékonyság jegyében beleférnek-e azok a kompromisszumok, amelyekről a következő oldalakon részletesebben is beszámolunk.

Külső

A tipikus vodás-lájvos színezetű doboz nem rejt meglepetést. Töltő, adatkábel, egyszerű headset van a csomagolásban, illetve maga a készülék, amely két színben létezik, fehérben és pirosban. Halleluja, mi az utóbbit kaptuk. Nem tudom, hogy ezt ki nevezte el pirosnak, mert bár a képeken talán úgy néz ki a fehér háttér előtt a cucc, mintha minden rendben lenne a színekkel, igazából sunyin rózsaszínbe hajlik, az előlap körül még csillog is egy kicsit, és nem kimondottan férfias megjelenésű. Elvileg van fekete is, de az pillanatnyilag nem kapható.

Vodafone 547
[+]

A forma egyszerű, egy legömbölyített hasáb, (relatíve) nagy érintőkijelző uralja az előlapot, amely 2,8 inchen és 240x400 pixelen szállítja az információkat. Kizárólag árnyékos helyen egyébként, mert napsütésben totálisan semmit nem látni a kijelzőből, de még úgy sem, ha a kezemmel árnyékolom. A képernyő felett szolgáltatói felirat, alatta zöld és piros érintőgombok találhatóak. Csak érdekességképp: nincs külön érintésre érzékeny felület ide tervezve, egyszerűen a kijelzőre tett réteg lenyúlik a gombokig, ami azt is eredményezi, hogy a „so called“ görgetés is simán működik még úgy is, hogy az ujjunk leszalad a szigorúan vett kijelzőről és a két híváskezelő piktogram közé érkezik.

Vodafone 547
[+]

Bal felől a hangerőt szabályozó billentyűk találhatóak meg, jobb oldalt pedig a kamera gyorsgombja fedezhető fel. A készülék tetején a ki és bekapcsolásra, valamint a képernyőzárra használandó gombocska árválkodik, alul pedig egy microUSB csatlakozó ásít. Jack bemenet nincsen, ezzel kell beérjük. A hátlapon csupán a szolgáltatói felirat virít, mellette a kamera lukacskája, ha lepattintjuk a fényes plasztikot, akkor oldalról betolható a microSD is, ami nem a doboz tartozéka.

Vodafone 547
[+]

Az összeszerelési minőséggel nincs komoly gond, habár a felhasznált anyagok zöme tucatközepes fröccsöntött plasztik, de patent módon össze van rakva a készülék. Kicsit talán könnyűnek érződik, de egyébként sem túl nagy a telefon, kézben tartva ritkán jut az ember eszébe, hogy ZTE gyártmány, igazából akármelyik koreai cég terméke is lehetne.

Hirdetés

Menü, alapfunkciók

Miután kínai termékről van szó, ezért talán nem meglepő, hogy a menürendszer MTk platformra épül. Ennek ugyan vannak hátrányai, de az évek során a kínai gyártók egészen meglepő dolgokat tudtak ráépítenni erre a rendszerre, nem mellesleg az új MTK chipsetek már tudásban is felveszik a versenyt a konkurencia olcsóbb modelljeivel. Kezdjük talán egy rövid videóval:

A Vodafone 547 menüje a szolgáltató által előírt elvek szerint készült. Nonfiguratív háttérkép, Live ikonok mindenhol, zéró testreszabhatósági lehetőség, fehér háttér, előre beállított szolgáltatások. Egyszerűenk tűnik, de igazából ez így túl csupasz, ráadásul maradtak furcsaságok így is. A beállítások között például van „toll kalibrálás“, holott sem a telefonon, sem a készülék dobozában nincs stylus. Viszont ebből következik – ha ez nem lett volna eddig egyértelmű – hogy az érintőkijelző rezisztív technológiát kapott, ami esetünkben tényleg eléggé ergya. Nagyon erősen, szigorúan körömmel kell dolgozni, kinetikus görgetés nincs, a pontosság sem erőssége a rendszernek. Szenvedés ezen dolgozni szinte bármilyen érintős telefon után.

Vodafone 547 menü

Vodafone 547 menü
Toll nincs, hogy mi lesz alapértelmezett, az sosem derül ki - szórakoztató a menü.

Az alapképernyő egyetlen oldalas, összesen hat widget pakolható rá, ezeket rendezgethetjük kedvünk szerint. A főmenübe belépve 12 ikont kapunk jutalmul fehér háttér előtt, oldschool grafikával, de legalább érthetően. A telefonkönyvben 1000 név férhet el a SIM-re tárolt adatokon felül. Keresésnél virtuális mobilos gombsor jön fel, görgetni ugyan lehet, de nem túl szívderítő. Egy névhez minden fontos felvehető, még videót is csatohatunk (bejövő hívás esetén ott integet a józsi a kijelzőn).

Vodafone 547 menü

Vodafone 547 menü

Az üzenetkezelésnél már kiütközik az MTK platform. A szövegbevitel módok között a témában nem járatos felhasználóknak nem lesz könnyű választani: multitap ABC, többérintős ABC, intelligens ABC, ezek mindenféle variációja és permutációja, úgyhogy jobb is, ha nem piszkáljuk. A virtuális mobilos gombsoron írni rémálom, elforgatásra nincs lehetőség, mozgásérzékelő nincs a készülékben. Az SMS mellett MMS és e-mail kliens is van, amely csatolmányokat is kezel némi megkötésekkel (300KB).

Vodafone 547 menü

A naptárban van havi és heti nézet is, háromféle típusú bejegyzés vihető fel a sztahanovizmus jegyébben: emlékeztető, értekezlet és tanfolyam. A vekker öt időpontot jegyez meg, mindegyiknél külön állítható a hang, a szundi, a rezgés és az, hogy mely napokon legyen aktív. A számológép alapfunkciós, a világóra pedig barna. Fentieken túl csupán egy valutaváltó áll rendelkezésünkre, stopper és visszaszámláló nincsen. Három java alapú játék viszont akad, de mindegyik csak próbaverziós, ezeket tehát kenhetjük a hajunkra.

Multimédia

A hátlapon fellelhető aprócska luk, kettő megapixeles kamerát rejt. Álló nézetű fotózásra kell felkészüljünk, (miközben az exponáló billentyű oldalt van), a kereső nem mutatja a teljes képet, hogy mi fért rá a fotó széleire, az majd csak az elsütést követően derül ki. A beállítások megfelelnek a kategória szintjének, vannak effektek, állítható a fehéregyensúly, van éjszakai mód és önkioldó is.

A fent elterülő tesztképek a vaku és autofókusz nélküli, két megapixeles kamerától éppen csak elfogadható, de nagyon sokkal többet nem is várt senki a ZTE-től és az MTK platformtól. Homályos, életlen alkotások születnek még tökéletes fényviszonyok között is, de mielőtt nagyon leszólnánk, továbbra is lebegjen a szemünk előtt a készülék ára.

Vodafone 547 menü

A zenei rész közepes. Albumbortó nincsen, a rendszer nem listázza magától a számokat, mindenképpen létre kell hoznunk egy lejátszási listát, amibe után belerámolhatunk mindent, de ez így kissé macerás. Van viszont equalizer, ami előre tárolt sémákkal dolgozik, a zene fut a háttérben, van ismétlődés és véletlenszerű lejátszás is. A hang azon a hangszórón jön ki, amit telefonáláskor is használunk, ehhez képest nem is rossz, bár maximális hangerőn is kissé erőtlennek tűnik. Ez egyébként a csengődallamoknál is probléma, több elmulasztott hívást produkáltam. A rezgés közepes. A palettát gazdagítja még egy FM rádió is, amelyhez kell mindenképpen egy headset is. A rádióadást fel is lehet venni, ez mindenképpen kellemes.

Adatátvitel, akkumulátor

Adatátviteli szempontból nem szabad sokat várnunk. Mobilnet maximum EDGE sebességgel érhető el, ami nem túl kecsegtető, de a Vodafone és a ZTE úgy döntött, hogy egy Opera Minivel gyárilag felszerelik a telefont. Ez jó ötletnek bizonyult, a Mobilarena kezdőlapját 58KB-ra nyomja össze a szoftver, s éppen ezért elég gyorsan meg is jelenik a kijelzőn. Ettől még böngetni nem egy kifejezett kéjhömpöly a telefonon, de vészhelyzetben elég lehet.

Vodafone 547 menü

Lokális szinten adatkábel és 2.0-s Bluetooth adott. Itt többet vártam, a kábelt használva kizárólag arra tudtam rávenni a készüléket, hogy külső meghajtóként funkcionáljon, OSX és Windows alatt is. Illetve természetesen töltést is kap a mobil a géptől.

Vodafone 547
[+]

A hátlap alatt levő telep 800 mAh teljesítményű, ami nem túl acélos, viszont ennek ellenére három napig megvan töltés nélkül a készülék. Nyilván ennek az is az oka, hogy nincs túl sok energiazabáló tényező, ha a kijelző fényerejét lentebb csavarjuk, attól még napsütésben továbbra sem látjuk majd, viszont még egy fél napot nyerhetünk.

Vodafone 547
[+]

Értékelés: Vodafone 547
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 5 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 4 pont
Adatkommunikációs képességek 3 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 10 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. A Vodafone 547 egyáltalán nem rossz vétel ennyi pénzért. De nem is szabad azt gondolni, hogy ugyanazt a minőséget és ergonómiát képes hozni, mint egy Samsung, vagy LG modell, ami ugyan többe kerül, de tényleg jobb használni. A ZTE által gyártott, MTK platformos kínai terméket a helyén kell kezelni: nagyon jó, hogy vannak ilyen alternatívák, mert képesek az árversenyt még jobban kiélezni, mert látjuk azt, hogy tényleg össze lehet rakni tudásban alig különböző érintős modelleket sokkal kedvezőbb áron is, de a hétköznapi használat során egyértelműen érezni a különbséget. Senki se áltassa magát azzal, hogy Corby szintű telefont fog venni fillérekért, de együtt lehet élni egy Vodafone 547-tel is, ha tudjuk, hogy mennyibe kerül és ha direkt nem nézegetünk meg más olcsó, érintős modellt. Pillanatnyilag azonban úgy fest, hogy nem véletlenül kerül többe egy LG, vagy egy Samsung. Ott nincsen szerencsétlenül megoldott zenelejátszó, a menüben nem botlunk értelmetlen feliratokba, ha nem is tökéletes, de hellyel-közzel normálisan működik az érintőkijelző, általában van fektetett QWERTY... sok-sok apróság, ami a specifikáció elolvasása után nem derül ki, de a mindennapok során ha nem is elengedhetetlen, de azért nagyon nem árt, ha van. A ZTE által fabrikált készülék a fentiek ellenére is kiérdemli a Tetszett plecsnit. Leginkább az ára miatt.

Vodafone 547 by ZTE

Bog

A Vodafone 547 a GSM Takács jóvoltából került hozzánk. Köszönjük.
A készülék megvásárolható a budapesti Árkádban található Vodafone üzletben (Budapest, Örs vezér tere).

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Vodafone 547 (by ZTE)
Vodafone 547 Általános
Technológia GSM
Méret 103 x 50,5 x 12,7 milliméter
Tömeg 85 gramm
Színvariációk piros, fehér, fekete
Kijelző
Kijelző átlója 2,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 400 pixel
Kijelző típusa rezisztív TFT
Színárnyalatok száma 256K
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret 100 / 300 KB
Belső memória 21 MB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés rádióból
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző van / van (Opera)
E-mail kliens van
Java van
Játékok 3 darab demo
Valutakonverter van
Extra szoftverek -
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van - QVGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó előre definiált sémák
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 800 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő 400 óra
Beszélgetési idő 8 óra
Egyebek
USB Mass Storage üzemmód

Azóta történt

Előzmények