Unnecto Quattro - négysajtos alap

Bevezető, tartozékok

Néha érdemes olyan gyártókkal foglalkozni, akiknek termékei ugyan nem kerülnek a magyarországi, vagy legalább az európai piacra, ám így az érdeklődőbb felhasználók is betekintést nyerhetnek a fejlődő országokban közkincsnek örvendő (okos)telefonok piacának. Amikor az Unnecto Prót bemutattuk, akkor is tisztán látszódott, hogy a vállalatnak egyáltalán nem az a célja, hogy a prémium gyártókkal versenyezzen, hanem sokkal inkább az, hogy elérhető áron kínáljanak alternatívát a szűkebb pénztárcával rendelkező vásárlóknak. Ugyan az előbb említett telefon valamelyest megfelel ennek, a most tesztelés alá kerülő masina viszont egy kicsit túl nagy önbizalommal érkezett.

Unnecto Quattro
[+]

Az Unnecto legújabb csodája ugyanis a Quattro névre hallgat, ami sem négy magot, sem pedig négyszeres teljesítményt nem jelent, egy teljesen egyszerű, ám legalább már Android operációs rendszerrel operáló készülékről beszélünk. Itt szintén az alsóbb árszegmenst próbálják meghódítani a telefonnal, ám ára egyelőre nem hiszem, hogy ezt jogosan megalapozná. Nyilván egy kisebb, vagy fejlődő országban jóval redukáltabb számú okostelefon érhető el, így elég szűk termékpalettából kell szemezgetni, aminek eredményeképpen akár a Quattro is jó választás lehet, ennek ellenére messze nem lehet azt mondani, hogy egy innovatív, forradalmi eszközt mutatnánk be.

Unnecto Quattro
[+]

Az Unnecto különlegességét az extrémebb modellekben jártas XXL GSM bocsátotta rendelkezésünkre. A dobozon színes, nonfiguratív alakzatok, a telefon több szögből is elkészített képei, valamint a "bőséges" tudást megmutatni kívánó ikonok terülnek el. A tartozékok pont az alsó kategóriának felelnek meg, ugyanis mindössze egy USB-kábelt, egy töltőfejet, valamint egy gyenge minőségű headsetet csomagoltak a becses vásárlóknak.

Külső

Az összeszerelési minőséggel alapvetően nem lehet gond, hiszen még erősebb nyomogatás esetén sem lehet ijesztő hangok kiadására bírni az eszközt, ám az anyaghasználat már nem ennyire rózsás, az üveg és fém mellett ugyanis főleg olcsó műanyagot használtak a gyártónál. A meglehetősen testes téglalap kialakítás első szembetűnő jegye, hogy a mai trendekkel ellentétben egész nagy és vastag házat kapott, számszerűsítve ez 123 x 65 x 11,15 millimétert jelent. Mindemellé 150 grammos tömeg társul, mely ugyan szintén nem röpíti a pehelysúlyúak osztályába a masinát, bár ez azért messze nem zavaró tulajdonság.

Unnecto Quattro
[+]

Az előlap mindenképpen a Quattro legpatinánsabb része, egész kellemes összhatást gyakorol szemünkre. Legfontosabb természetesen az itt elterülő 4 hüvelykes, 480 x 800 képpont felbontású TFT-LCD kijelző, mely 233 pixel / inch sűrűséget eredményez. Ugyan ez az élesség elmarad a mai csúcstelefonoktól, ettől függetlenül teljesen vállalható a képernyő mindaddig, amíg nem kezdjük el forgatni. Hiába ugyanis a jó fényerő, a betekintési szög majdnem az Unnecto Pro borzalmas eredményével vetekszik, rendkívül hamar invertálódnak a színek, felülről nézve pedig szinte semmit nem láthatunk a megjelenítőből. Alul mindenesetre három érintésérzékeny vezérlőgomb helyezkedik el, ezekről a menü, az opciók és a visszalépés funkciók érhetők el. Felül kapott helyet a VGA előlapi kamera (ez azért jó hír), a távolságérzékelő, a két színben villogó értesítő LED és a beszédhangszóró is.

Unnecto Quattro
[+]

Az oldalak ugyan 1 centiméternél vastagabbak, minimális mértékben – megtartván a téglalap formát – a széleken lekerekítettek, így meglehetősen kellemes fogást biztosítanak a felhasználóknak. A kütyü jobb felén mindössze a kijelző feloldására és a telefon bekapcsolására szolgáló gombocska árválkodik, baloldalt pedig a hangerőszabályzó billentyű üldögél egymagában. A masina tetején férünk hozzá a 3,5 milliméteres jack aljzathoz és a microUSB csatlakozójához, alulra pedig csupán egy tűhegynyi mikrofonnyílás került.

Unnecto Quattro
[+]

Minőségileg a hátlap talán a Quattro leggyengébb pontja, mely ugyan félig recés felületű, viszont igencsak gyenge minőségű kopogós műanyagból készült, habár legalább az ujjlenyomatokat nem gyűjti össze. A borítás felső részének két oldalán láthatjuk a hangszórót és a kamerát, ám utóbbi mellé sajnos nem került LED-es villanó (ez sajnos megszokott a olcsóbb telefonoknál, valójában nem is értem, miért nem lehet egy ilyen kis költségű, ám nagyon hasznos funkcióval felruházni ezeket a kütyüket). A hátlapot alulról felfelé bontva tudjuk leszedni, így a szemünk elé tárul a cserélhető akkumulátor, a microSD foglalata és a két normál méretű SIM helye is.

Hirdetés

Hardver, szoftverezettség

Belső komponensek terén egyáltalán nem virít a Quattro, mivel az ARMv6 utasításkészlettel és 65 nanométeres csíkszélességgel készülő MediaTek MT6573 chipsetben egy egymagos, 650 megahertzre skálázott processzormag csücsül, így finoman szólva sem túl friss ez a technológia. Az 512 megabájtnyi RAM mondjuk egy csöppet javít a kedélyállapotunkon, mint ahogy a PowerVR SGX531 grafikus gyorsító is elég néhány alapvetőbb játék megjelenítésére. A belső háttértár viszont vicces, az Unnecto honlapján ugyan 4 gigabájtot írnak, a telefon szerinti elérhető tárhely azonban 146 megabájt, ami elég gyorsan megtelíthető. Szerencsére microSD kártyával akár 32 gigabájtig is bővíthetjük ezt a mennyiséget, ám bizonyos lassulások ebben az esetben már előfordulhatnak.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Unnecto Quattro ZTE Kis Vodafone Smart II BLU Studio 5.3
Quadrant Standard 672 pont 1114 pont 690 pont 791 pont
Linpack for Android (single) 7,525 MF. / 11,14 s 18,717 MF. / 4,48 s 10,396 MF. / 8,06 s 8,473 MF. / 9,89 s
Linpack for Android (multi) 5,509 MF. / 30,61 s 18,005 MF. / 9,37 s 8,865 MF. / 19,03 s 7,052 MF. / 23,92 s
Smartbench 2012 Prod. 303 pont 691 pont 346 pont 281 pont
Smartbench 2012 Games 1431 pont 2385 pont 785 pont 1396 pont
AnTuTu 3.0 Benchmark 2224 pont ? pont ? pont ? pont

A táblázatban feltüntetett pontszámok is mutatják, hogy nem egy izomeszközt tesztelünk, elég kevés azoknak a telefonoknak a száma, amit maga mögé tud utasítani az Unnecto okostelefonja. A Smartbenchnél ráadásul sokszor kipukkadt a teljesítménylufi, meglehetősen sokadjára sikerült valamilyen eredményt kicsikarni a szoftverből. Mindezek ellenére maga a sebesség jobb, mint amire elsőre számítanánk, aránylag jól lett optimalizálva minden gyári program, viszont erősebb grafikai igényeket felvonultató programok már hosszas gondolkodásra tudják bírni a Quattrót.

Unnecto Quattro screen shot Unnecto Quattro screen shot

A hardveres limitek miatt egyértelmű, hogy Ice Cream Sandwich frissítést sohasem fogunk kapni, így meg kell elégednünk a 2.3.5-ös Android verzióval, mely még a Gingerbread fantázianevvel büszkélkedhet. A zárolt felületről a feloldást és a némítást tudjuk vezérelni, előbbi cselekmény megtétele esetén pedig az öt oldalból álló főképernyőhöz juthatunk. Androidos fronton megszokott módon valamennyi oldal testreszabható alkalmazásfelületekkel és gyorsikonokkal, ám az alsó telefon-menü-üzenetek ikontriót nem tudjuk módosítani. A menü egész kellemes, lefelé kell görgetni, lényegében 3D-s futószalagon érkeznek alulról a programok ikonjai. Érdekesség, hogy nem egy olyan kis kép van, mely az iOS-ből ismert kinézetre hajaz, gondolok itt a galériára, a kamerára, vagy magára a tárcsázó felületre.

Unnecto Quattro screen shot Unnecto Quattro screen shot

Az alacsony költségvetés miatt sem találunk túl sok programot a telefonon, ám a gyári androidos applikációk szinte mindegyike tiszteletét teszi a rendszerben. Ennek okán rendelkezésünkre áll a böngésző, a számológép, a naptár (többféle nézettel), a kamera, az óra, a Gmail és YouTube kliensek, a galéria, a zene- és videolejátszó, a hangrögzítő, a csevegő, a navigáció és a Google Áruház is, ahonnan azért számos egyéb alkalmazás tölthető még le. Fontos még megemlíteni a WiFi P2P-t, ami egy WiFi Direct app, valamint a Videó Háttérképet is, amivel a saját magunk által felvett mozgóképeket tudjuk háttérképként beállítani.

Multimédia, kamera

A hátlapon helyet kapó kameramodul fixfókuszos, és 3,2 megapixeles, vagyis 2048 x 1536 képpont felbontású képeket képes készíteni. A beállítási lehetőségek közepesen hosszúak, de legalább képesek vagyunk konfigurálni a digitális zoomot (1-8-szoros érzékekig), a fehéregyensúlyt (napfény, lámpa, felhős), a geotagginget (vagyis a képek elkészítésének koordinátáit), a felvételi módot (mosoly, panoráma), az időzítőt, a képméretet és képminőséget, valamint különböző effektekkel (szépia, negatív) is tarkíthatjuk alkotásainkat. Videókat VGA felbontásban vehetünk fel, és a fentebb leírt beállítások szinte mindegyike alkalmazható ekkor is.

Unnecto Quattro
[+]

A képek nem hazudtolják meg az előzetesen várt minőséget, mondhatni borzalmasak. Természetesen nem is hirdetik túlzottan a fotós képességeit a telefonnak, hiszen a színek is elég fakók, a fixfókusz okán pedig makró felvételek egyáltalán nem készíthetők. A vonalélesség sem tökéletes, a dinamikatartományt pedig elég ritkán (szinte soha) nem találja el az optika. A kis felbontás és a gyenge minőség miatt a részletek is elvesznek, valamint rendkívüli módon zajosodnak a sötétebb részek. A linken keresztül megtekinthető VGA tesztvideó sem hoz megváltást, maximum a "semminél azért jobb" kifejezés jut róla eszünkbe.

Unnecto Quattro
[+]

A zenelejátszó előadók, albumok (borítókat megjelenítve), számok és lejátszási listák szerint képes megjeleníteni a tárolt muzsikákat. Képes a háttérben való futtatásra, ráadásul véletlenszerű lejátszást és buliválogást is eszközölhetünk rajta keresztül. Beállíthatunk különböző hangeffektusokat is, mint például a hangszínszabályzó (csak bepipálni tudjuk, finomabb módosításra nincs lehetőség) és a basszuskiemelés. Mindezek persze kihangosítás esetén totálisan felesleges opciók, hiszen rendkívül élesen és zavaróan szól az eszköz, egy normális minőségű fülessel viszont jelentősen tudunk javítani az élményen. Szerencsére van FM-rádió, így akár a déli híreket vagy a TOP 50 slágert is meghallgathatjuk.

Unnecto Quattro screen shot Unnecto Quattro screen shot

Hiába a kellemesnek ígérkező felbontás, ezt videolejátszással nem tudjuk kihasználni. A kameramodul VGA felvételei nem hoznak senkit lázba, HD, vagy Full HD felvételektől pedig egyszerűen szétesik a rendszer. A 720p-s mozikat végül alternatív lejátszóval sikerült megjeleníteni, de nagyjából három másodperc alatt tudott egyik képkockáról a másikra ugrani az alkalmazás. Filmezni tehát kvázi lehetetlen, maximum a saját alkotásokat lehet azonnal visszanézni a Quattrón.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs képességek terén természetesen a két SIM kezelése emelhető ki elsőként, ám sajnos ez az eszköz sem képes duál aktivitásra, vagyis ha az egyik kártyáról hívást bonyolítunk le, akkor a másik SIM automatikusan lekapcsolódik a hálózatról. A legalapvetőbb modulok közül a 802.11 b/g/n szabványt támogató WiFi áll rendelkezésünkre, de természetesen nem maradhatott ki a 2.1-es Bluetooth chip és a közepes sebességgel jelet találó A-GPS egység sem. A hangminőség elfogadható, nincs zajszűrés, de ettől függetlenül senki nem panaszkodott rossz hangzásra. MicroUSB kábellel számítógéphez is csatlakoztathatjuk az eszközt, ekkor adatmásolás és töltés is lehetséges egyszerre.

Unnecto Quattro screen shot Unnecto Quattro screen shot

A böngésző elég arra, hogy megnézzük az éppen szükségesnek talált híreket, információkat, ám azért hosszadalmas netezésre nem ajánlott. Sebessége mobilos honlapoknál vállalható, ám ha már sok képet tartalmazó oldalt nyitunk meg, akkor bizony gyorsan el tud fogyni a hardver. A kétujjas nagyítás azért korrektül működik, de pozitívum az is, hogy szépen és gyorsan tördeli a szöveget a szoftver. A Flash lejátszása lehetséges, viszont igencsak erőteljesen visszaveti a felhasználói élményt.

Unnecto Quattro
[+]

Az akkumulátor kapacitása nagyon karcsú, tudniillik az 1400 milliamperórás teljesítmény messze elmarad az átlagtól, ráadásul a kijelző felbontása és a két kártya egyidejű használata is rendesen beleharap az erőforrásba. Ezen sajnos a szoftver korrekt optimalizáltsága sem nagyon segít, átlagos használattal az egy napos üzemidő sem érhető el mindig, folyamatos 3G adatkapcsolat és szinkronizálás esetén minden nap estéjén töltésre éhesen érhetünk haza.

Unnecto Quattro
[+]

Értékelés: Unnecto Quattro
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Nyilván nem kell vörösen izzó kritikus szemmel nézni az Unnecto Quattróra, hiszen messze nem nekünk európaiaknak készült ez a telefon. Már maga a hardver is kínzó mosolyt tud egy érdeklődőbb felhasználó arcára csalni, sajnos elég elavult, lassúcska már ez a mai világban, pláne ha azt nézzük, milyen irányt vettek akár a csúcskészülékek, akár az alsó kategóriában szereplő mobilok. Lassan elérünk végre ahhoz, hogy már a 20-30 ezer forint körül kapható masinák is kétmagos processzorral lesznek szerelve, ám addig még az egymagosokat kell fejleszteni. A Quattro ára nagyjából 38-45 ezer forintnak megfelelő amerikai dollárért vásárolható meg, éppen ezért mondtam a bevezetőben, hogy ez már azért nem az a "hű de olcsó" darab. Ennyiért, vagy ennél olcsóbban is – ha például az itthoni piacot nézzük – találunk jóval jobb ajánlatokat, például a ZTE Blade III ugyanilyen kijelzővel, mégis izmosabb belsővel rendelkezik, ráadásul az árcímkéje is jóval kedvezőbb távoli társánál. Abban az esetben viszont, ha egy adott országban kizárólag ehhez hasonló modellek érhetők el, lehet itt gondolni a dél-amerikai államokra, akkor például egy BLU Studio 5.3 mellett azért jóval egyszerűbben mozdulnánk a Quattro felé. Ennyiért itthon biztosan drága és értelmetlen lenne, mindenesetre továbbra is érdemes figyelemmel kísérni a fejlődő országok piacait, mert így mindig szemezgethetünk a különleges darabok közül.

Legendd

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Unnecto Quattro
Unnecto Quattro Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 123 x 65 x 11,15 milliméter
Tömeg 150 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat két darab normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6573
Processzor típusa 650 Mhz-es egymagos
Processzor csíkszélessége 65 nm
Processzor utasításkészlete ARMv6
Grafikus chip PowerVR SGX531
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 146 MB szabadon felhasználható tárhely
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.5 (Gingerbread)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Fájlkezelő, FM-rádió, mBazaar, , Videó háttérkép, WiFi P2P
Multimédia
Fő kamera 3 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1400 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő ?
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

  • BLU Magic - időutazás

    Egy okostelefon, ami igazi retro hangulatot áraszt kívül-belül, ennek megfelelően nem is kell túl komolyan venni. Mágikus múltidézés, milyenek voltak az okostelefonok.

Előzmények

  • Unnecto Pro - messziről jött p(r)ózolni

    A Unnecto Pro messzi földről érkezett, QWERTY gombsorával, rezisztív érintőképernyőjével hódít, ám sokszor biztosan nem fogjuk látni.

  • Készül az Android 5.0 Key Lime Pie

    A Google egyik munkatársának evólúciós karikatúrája is megerősítette az Android platform következő változatának nevét.

  • Android 4.2 bemutató

    Felhasználói fiókokkal, képernyőkímélővel, új kamerafunkciókkal és zárolt képernyőre pakolható minialkalmazásokkal támad a legújabb robot.