Ugee UT2 - mókás kis rajztablet

Androidot futtat, viszonylag olcsó és alapvetően rajzolásra szánja a gyártó.

Bevezető, csomag, külső

1998-ban, nem meglepő módon Sencsenben alapították az Ugee-t (teljes nevén Shenzen Hanvon Ugye Technology Co., Ltd.), melynek első terméke egy EMR technológiára épülő, vezetékes tollat használó digitális rajztábla volt. A cég azóta is maradt a szegmensben, digitális rajztáblákat, rajzoló és kézírás-felismerő szoftvereket fejlesztenek, és alájuk tartozik az általunk már ismert XPPen márka is. Utóbbihoz hasonlóan az Ugee kínálatában is találni androidos rendszert futtató táblagépeket, kettőt is bekértünk tőlük, melyek méretüket leszámítva sokban nem különböznek. Tesztalanyunk, az UT2 ára a gyártói webshopban 111 500 forint minden EU-s adóteherrel. Az UT2-ről az Ugee azt mondja, hogy a digitális rajzolásban kezdőknek, a téma iránt érdeklődőknek, illetve azoknak ajánlják a táblát, akik megfizethető, de sokoldalú eszközt keresnek ajándékba. Ennek tudatában vetjük alá szokásos tesztjeinknek az eszközt a következő oldalakon.


[+]

A 10,36 hüvelykes táblagép egy vastag dobozban érkezik, a tablet mellett ebben egy aktív tollat, csere tollhegyet (és a cseréhez szükséges eszközt), egy rajzoláshoz használható védőkesztyűt, szilikon tokot, illetve USB-C kábelt és fali töltőt is találni. Utóbbihoz van cserélhető EU-s, amerikai, angol fej is, így szinte bárhol használható a világon. A védőtok könyvszerűen nyitható, és van benne hely a mellékelt tollnak, mely oldalán található USB-C csatlakozón keresztül tölthető. Van egy SIM-tű még a csomagban, amivel a tablet oldalán található fiók nyitható, de ide csak microSD-kártya fér, fizikai SIM-et vagy eSIM-et nem fogad az UT2.


[+]

Egyedül a fülhallgató marad ki a gyári csomagból, de van 3,5 mm-es audio kimenet a tablet alján, így szinte bármilyen füles bedugható. Az eszköz formája és mérete átlagos 247 x 157 x 7,5 mm-es dimenziókkal és 466 grammal. IP-védelem nincs, a készülékház pedig műanyag és alumínium keveréke. Biometrikus azonosításra szolgáló érzékelők nincsenek, a képernyőzár bepötyögött kóddal vagy mintával oldható fel. Mi egy szürke modellt kaptunk tesztre, de van lila és kék színváltozat is. A kereten kényelmesen elérhető helyen, a sarkoknál, a bekapcsoló és a hangerőszabályzó gombok, a rövid oldal közepén pedig egy USB 2-es adatátviteli sebességre képes Type-C csatlakozó. A táblát kényelmesen lehet kézben tartani akár egy kézzel is, bár kezelése már inkább kétkezes művelet. Az előlapi kamerát használó 2D-s arcfelismerő azért hiányzik a gépből a mindennapok során, és ez azért jellemzően megvan a belépőszinten is.

Az egyik sarokban ott figyel egy régi ismerős, a 3,5 mm-es aljzat
Az egyik sarokban ott figyel egy régi ismerős, a 3,5 mm-es aljzat [+]

Szintén a rövid oldalakon vannak a hangszórók, ezek sztereóban szólalnak meg, de minőségük nem túl acélos, a mély hangok reprodukciója nem megy, és 50% feletti hangerőn kellemetlenül zajosodik, zavarosodik a minőségük. A hátlapból milliméterre emelkedik ki a 8 megapixeles autofókuszos kamera, melyet LED villanó segít. Az előlapon is egy 8 MP-es érzékelő kapott helyet a hosszanti oldal közepén, ennek viszont fix fókusza van. A kereten két mikrofont láthatunk még, és ennyi, jöhet a lényeg: a kijelző.


[+]

5:3 arányban találunk 10,36 hüvelyken 2000 x 1200 pixelt, ami 225 ppi-s képpontsűrűségével megfelelő élességet biztosít olvasáshoz, rajzoláshoz egyaránt. A panel IPS LCD technológiát használ, a háttérvilágítás homogenitása remek, nincsenek fényesebb vagy sötétebb foltok, nincs IPS glow. A betekintési szögek is jónak mondhatók a matt bevonat ellenére, aminek köszönhetően kicsit papírszerű érintést biztosít egyébként az UT2. Ami valamilyen szinten furcsa, hogy egy fix 60 Hz-es panel került a táblagépbe, miközben az olcsóbb tabletek között is már jellemző a 90 és 120 Hz-es kijelző megléte, de van opció a menüben az animációk letiltására, amitől gyorsabbnak érződik az UT2-es. Az érintési érzékenység remek kézzel és a mellékelt aktív kapacitív tollal egyaránt, az előre telepített rajzprogramok pedig ügyesen választják el a kezünket és a tollat használat közben. Az automatikus fényerőt is ügyesen állítja a táblagép, a 400 nit feletti fényességével pedig az IPS-ek és az alsó- és középkategóriás táblagépek között az átlagos szintet biztosítja a panel fényesség terén. A minimum fényerő ellenben nagyon magas, ezt a beállítási lehetőségek között tudjuk az extrasötét móddal csökkenteni minimálisan, de akkor sem éri el a 2 nit körüli értéket, ami az átlag a modern telefonok és táblagépek között.


[+]

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Ugee UT2 TCL Nxtpaper 14 Lenovo Legion Tab Lenovo Tab M9 TCL NXTPaper 11
Képátló 10,36 hüvelyk 14,3 hüvelyk 8,8 hüvelyk 9 hüvelyk 10,95 hüvelyk
Felbontás 1200 x 2000 1600 x 2400 1600 x 2560 800 x 1340 1200 x 2000
Technológia Matt IPS LCD, 60 Hz Nxtpaper 3.0 LCD, 60 Hz IPS LCD, 144 Hz IPS LCD, 60 Hz NVCM IPS LCD, 60 Hz
Fehér fényerő 414 nit 523 nit 476 nit 299 nit 388 / 401 nit
Fehér fényerő (min.) 12 nit 5,3 nit 6,4 nit 1,6 nit 2,1 / 2,6 nit
Fekete fényerő 0,24 nit 0,17 nit 0,5 nit 0,18 nit 0,3 nit
Kontrasztarány 1725:1 3076:1 952:1 1662:1 1336:1

Színhőmérséklet

7586 K + kézi
6962 K normál mód
5152 K színes papír
5487 K tinta papír

6491 K + kézi

7392 K + kézi

7685 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Mint az a táblázatból is látszik, nincs az UT2-es hátrányban a konkurensekhez képest. Bent és a borongós év végi időben kint sem volt gondom a képernyőn megjelenő tartalom olvashatóságával, kényelmes volt a kontraszt cikkek olvasásához és videós tartalmak nézéséhez is. A matt felület viszont ahogy a TCL termékeinél, úgy itt is visszatükrözi a fényt, ami nem feltétlen lesz ideális nyáron kint. A gyári kalibráción én állítanék a szoftverben, mert kicsit kékes a panel.


[+]

Az automatikus fényerőállításhoz a kijelzőszegélybe épített Sensortek környezeti fényérzékelőt használ a tábla, közelségérzékelő viszont nincsen. Ugyanígy hiányzik a Widevine L1-es biztonsági szint is a HD streaminghez, illetve a HDR-képességek. A Netflix SD-ben működött, és bár a Speedtest szerint a táblagép képes lenne akár 2160p-s videót is lejátszani, a YouTube-on keresztül az UT2-nek már a 1440p-s tartalommal is meggyűlt a baja, és kimaradtak képkockák. Mondjuk ez nem a kijelző, inkább a MediaTek Helio G99-ben található GPU sara. A natív tartalom esetén a 1080p-s videók lejátszása simán ment a tabletnek.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A tablet kényelmesen megfogható a szimmetrikus káváinál, és kezelhető kézzel, tollal is. A mellékelt toll egy darab állapotjelző LED-del és egy USB-C csatlakozóval van felszerelve, amin keresztül tölteni lehet. Gomb nincs rajta, de végén van egy radír. És ugyan oldala kissé ki van laposítva, mágneseket sem találni benne, így nem tapad a táblagépre, de a gyári csomagban mellékelt tokban van neki hely. A toll által még érzékelt dőlésszög 60 fok körül mozog, 4096 nyomáspontot fog fel, és ugyan a gyártó 20 ms reakcióidőt ígér, a 60 Hz-es panelen azért szemmel láthatóan késik a kirajzolt vonal a tollhegyhez képest. Egy töltéssel a toll két hónapig áll készenlétben, és 130 órányi használatot biztosít a gyártói adatok szerint. Előre telepítve csak rajzprogramokat és egy jegyzettömböt találni hozzá a táblán, egyéb extrát nem, az Android rendszer úgy kezeli a ceruzát, mintha ujjunkkal érnénk a kijelzőhöz.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Elképesztő, 60 millió forintos összdíjazású AI hackathon Budapesten!

PR Budapesten rendezi meg egy magyar tech cég az első nemzetközi, 24 órás AI hackathonját! Bárki jelentkezhet, aki a mesterséges intelligenciában jártas és képes 24 óra alatt valami egyedit, kreatívat alkotni!

Előzmények

Hirdetés