SynQe Q2 - katona dolog

Bevezető, tartozékok

Elérkezett az a pillanat, amikor már a strapatelefonok is megokosodnak, hiszen egyre többen érzik úgy, hogy megfelelő szoftverrel és hardverrel rendelkező mobil nélkül nem teljes az életük. Emellett fontos szempont, hogy a papírvékonyság elmélete szerint készülő kütyük sokszor kevésbé állnak ellen a külső behatásoknak, legyen az víz, por, leejtés; elég csak itt azokra a videókra gondolni, amikben az elit kategóriába tartozó mobiltelefonok kijelzői pár centiméteres esés után darabokra törnek.

SynQe Q2
[+]

A fentiek megoldására születtek már olyan megoldások, amelyek már bőven kibírják a nagyobb behatásokat, és egy véletlen vízbeejtés sem okoz gondot nekik. Egy hátrányuk viszont mindig volt, nem kínálták azokat a szolgáltatásokat, amelyeket az emailek és Facebook uralta világban elvárnánk. A SynQe gondolt erre, s megalkotta a Q2-t. Android alapokon, így ötvözve az ellenállást a tudással. A tesztkészüléket pedig a Speedshop küldte el nekünk.

SynQe Q2
[+]

A mai óriásunk – ugyanis tényleg hatalmas ház jellemzi – egy fekete dobozban érkezett, aminek tetején csak a gyártó megnevezése áll, de már a méretben is igencsak kiemelkedő csomagolás is jelzi, hogy valami nagy dologra számíthatunk. Tartozékok terén töltőt, headsetet, kézipántot, valamint a hátlap lecsavarozására szolgáló csavarhúzószerűséget kapunk.

Külső

Ha először csak szimplán ránézünk a Q2-re, kikerekedik a szemünk, mivel a sárga-fekete színben pompázó darázsmobilra valóban igaz a féltégla kifejezés. A méretek ezt csak alátámasztani tudják, ugyanis 125 x 65 x 21 milliméteres a masina. Ehhez társul a kirívó 208 grammos tömeg, amivel az legsúlyosabb okostelefon címre is befutó lehet, ha az idei modelleket nézzük, akkor legalábbis. A körbefutó gumiborítás szilárd és szuperellenálló gumiborítás, amely a környezeti behatásokat igyekszik elnyelni. A ház az IP67 szabványnak is megfelel. Ez a valóságban azt jelenti, hogy szilárd tárgyak elleni mechanikai védettség esetén a maximális védelmet jelenti porral szemben, vízrezisztencia esetében pedig a vízbe merülést korlátozott ideig és mélységig bírja (a hivatalos adatok szerint ez maximum 1 métert és maximum 30 percet jelent). A gyártó szerint egyébként 1,8 méterről a betonra történő leejtést is túléli a cucc.

SynQe Q2
[+]

Az előlapot vizsgálva láthatjuk a 3,5 hüvelykes, 480 x 800 pixeles felbontással operáló kapacitív TFT-kijelzőt, melyet minden bizonnyal egy átlagosnál ellenállóbb üveglap véd. Betekintési szöge jó, napfényben is kellemesen olvasható, ám a vastagabb üvegborítás miatt egy kicsit homályosnak tűnik. Felette a másodlagos kamera és a mikrofon, közvetlenül alatta pedig a vízállóságot hirdető felirat, valamint a három fizikai kezelőszerv (home, opciók, vissza) helyezkedik el.

SynQe Q2
[+]

Baloldalon kapott helyet a hangerőállító a billentyű, a kamera-, a külön reset (szoftveres hiba esetén újraindítást lehet vele eszközölni) és a bekapcsológomb (hosszan nyomva S.O.S. jelzést küldhetünk egy megadott számra, vagy bekapcsolhatjuk a zseblámpát). A jobb szélen fekszik a 3,5 milliméteres jack-aljzat és a microUSB csatlakozó, viszont a Q2 teteje és alja is egységes, így oda nem szereltek semmit a szakemberek.

SynQe Q2
[+]

A nagyobb izgalmat a hátlap okozza, ugyanis az 5 megapixeles kamera, a LED-es segédfény és a méretes hangszóró mellett négy jelentősen kiálló csavar tárul elénk. Utóbbiak a vaskos hátlapot hivatottak lefogatni, kicsavarva őket pedig hozzáférhetünk a tekintélyes, 2000 mAh kapacitású akkumulátorhoz, ezt kivéve pedig a két normál SIM foglalathoz és a microSD kártyahelyhez is.

Hardver, szoftver

Hardveres szempontból a Q2 nem tartozik az élvonalba, de ez nyilván nem is elvárás. Az ARMv6-os utasításkészletű és 65 nanométeres csíkszélességű Qualcomm MSM7227 chipset 800 MHz-es órajellel bír A grafikus gyorsításért az Adreno 200 felel, RAM-ból pedig 512 megabájtot kapunk. A szabadon felhasználható tárhely mindösszesen 143 MB, de ezt kényünk-kedvünk szerint akár 32 gigabájtos microSD kártyával is bővíthetjük.

Teljesítmény-teszt
Benchmark SinQe Q2 Gigabyte GS. 1345 Alcatel OT-918D Galaxy Y DuoS
AnTuTu Benchmark 1039 pont 1619 pont 1904 pont 1923 pont
Linpack for Android (single) 7,973 MF. / 10,52 s 9,344 MF. / 8,97 s 8,469 MF. / 9,9 s 9,260 MF. / 9,05 s
Linpack for Android (multi) 8,046 MF. / 20,96 s ? / ? 7,344 MF. / 22,94 s 8,615 MF. / 19,58 s
Smartbench 2012 Prod. 287 pont ? pont ? pont 283 pont
Smartbench 2012 Games 1207 pont ? pont ? pont 1851 pont
Quadrant 2.0 675 pont 1040 pont 805 pont 975 pont

A táblázatban írt eredmények hűen tükrözik a telefon gyorsaságát is, ugyanis nem egy villámsebes készülékről beszélünk. Már a menüben, vagy a főképernyőn való lépkedés és tud lassított felvételként hatni, komolyabb programok megnyitása pedig még inkább megakaszthatják a rendszert. A szokásos, kis grafikai igényt felvonultató Angry Birds egyik verziója sem indult el valamiért, úgyhogy más szoftverekkel kellett próbálkozni, de viszonylag kicsi volt a ténylegesen működők aránya. Ezt a telefont úgy tűnik, hogy nem játékra tervezték.

SynQe Q2 SynQe Q2

Szoftveres szempontból meg kell említeni, hogy a telefonon magyar nyelvű Android 2.3.6 verzió teljesít szolgálatot. Kinézetre teljesen átlagos, alul négy applikációt állíthatunk be, közöttük pedig a menügomb kapott helyet. Az öt oldalból álló főképernyők tetszőlegesen testreszabhatók widgetekkel, valamint programokkal.

SynQe Q2 SynQe Q2

A gyári appok közül természetesen megkapjuk az emailt, fájlkezelőt, hangrögzítőt, kamerát, naptárt, órát, számológépet, térképet és videokamerát. Számos környezethez kapcsolódó extra szoftver is dukál a készülékhez: van magasságot mérő Altimeter, lépésszámlálóként funkcionáló Pedometer, valamint légnyomásmérő és iránytű is egyben. A beállítások menün belül egyébként külön menüpontban adhatjuk meg, hogy melyik SIM-kártyát kívánjuk elsődlegesen használni. Fontos kiemelni, hogy ha az egyik kártya 3G-n adatkapcsolatot kezdeményez, akkor a másik kizárólag csak 2G hálózaton használható.

A naptári eseményeinket több nézetben is megtekinthetjük, így van napi, heti, havi, napirendes és mai beállítási lehetőségünk is. A címtár képes a névjegyeket telefonszámok szerint megjeleníteni, a tárcsázóképernyő átlagos, színek tekintetében a fekete és zöld dominál. Szövegírásnál kapunk egy átlagos billentyűzetet, érzékenysége kielégítő, bár elég könnyű félrenyomni. Prediktív szövegbevitel nincs, az üzenetet elküldeni pedig az egyes vagy kettes kártyát kiválasztva tudjuk.

Multimédia

A hátlapon helyet kapó CMOS kamera – amelyhez külön fizikai gomb tartozik – maximálisan 5 megapixeles (2592 x 1944) felbontásban képes képet rögzíteni. Állíthatunk képméretet, minőséget (normál, finom, és szuperfinom), valamint vannak színhatások (szépia, negatív, vízszínű, pirosárnyalat) és visszaszámláló is. A környezetnek megfelelően (felhős, fénycső, nappali fény, izzólámpa) variálhatjuk a fehéregyensúlyt, van négyszeres digitális nagyítási lehetőség illetve fényerőállítás is. Videók esetén maximum VGA (640 x 480 pixel) felbontásra kapunk esélyt, viszont valamennyi fotós beállítást megkapjuk ehhez is. A microSD memóriakártya nélkül a szoftver nem enged fotózni, így azt mindenképpen be kell szerezni.

SynQe Q2

Az elkészült képek rosszak. Sajnos hiába az 5 megapixeles optika, a képek részletessége, s színhűsége sem megfelelő, egyedül talán a vonalélesség az, amihez lehet valami jó szót szólni. A dinamikatartomány alacsony, szinte valamennyi alkalommal beégnek a képek, nem beszélve a kromatikus aberrációról. A lencsék rossz minőségét is jelzi, hogy a széleken elhomályosodnak a képek. Néha sikerül egészen normális képeket lőni, de ahhoz szerencse is kell, ráadásul a fókuszálás és a mentés is nagyon lassú. Videóknál sem állunk jobban, már eleve a VGA felbontás is jelzi a várható eredményt, s nem is kell pozitívan csalódnunk, példaként egy tesztvideó itt látható.

A jó vételi erősséggel bíró FM-rádió elindításához headset szükséges, mely elég gagyi műanyag, ehhez képest átlagosan szól, kihangosítva pedig meglehetősen hangos a mobil, ráadásul egész élvezhető, de erős basszusokra ne számítsunk, ráadásul RDS-re sem képes. Több csatornát is beállíthatunk, valamint el is menthetjük azokat.

SynQe Q2 SynQe Q2

A zenelejátszóhoz szintén microSD kártya szükségeltetik, viszont a megszokott módon képes albumok, előadók és számok szerint válogatni, beállíthatunk saját lejátszási listát. Az albumborítókat kezeli, viszont semmilyen vizuális élményt nem hoz a szoftver. Videóknál nem kell csodát várni, kizárólag 3GPP formátumokkal birkózik meg a Q2, de egyébként is ebben a kiterjesztésben menti el felvett kisfilmjeinket.

Adatkommunikáció, összegzés

Adatkommunikáció terén a Q2 tartalmaz egy négysávos (850/900/1800/1900) GSM modult, valamint egy háromnormás (850/1900/2100) UMTS egységet is, viszont 4G és NFC nincs. Van 802.11b/g/n szabványt támogató WiFi, valamint 2.1-es verziószámú Bluetooth is. A-GPS egység is beépítésre került, amely aránylag könnyen talál jelet és akkor nem is veszíti el. Adatkébelt a géphez tudva háttértárként kapcsolódhatunk a kütyühöz, viszont valamiért csak a microSD kártyán tárolt tartalmak voltak elérhetők. Mobilkommunikáció esetén maximum 7,2 Mbps letöltési, 5,76 Mbps feltöltési sebesség engedélyezett. A hívás minősége jó, bár kicsit éles a hangja, valamint egy tesztvízbeejtés után a beragadó vizet sűrített levegővel ki kellett fújni, mert enélkül szinte senki sem hallott.

SynQe Q2
[+]

A böngészés kicsit akadozó, de még rendben van, az oldalakat megfelelő sebességgel nyitja meg, ennek elvégzését érdemes megvárni, ellenkező esetben ugyanis még komolyabb megakadásokra számíthatunk. A flash támogatott, ám inkább csak a legvégső esetben ajánlott beállítani, ha nem akarjuk, hogy jelentősen a sebesség rovására menjen. Van kétujjas nagyítás, dupla koppintásra pedig az oldalhoz méretezi a program a szöveget.

SynQe Q2
[+]

Az akkumulátor egy 2000 milliamperórás energiaforrás, melytől joggal várnánk, hogy sokáig hajtsa a gyengécske hardvert és a relatíve kis méretű kijelzőt, ám sajnos csalódnunk kell ebben. Egy kicsit is erősebb használat után már a nap végén töltőre kell dugni, folyamatos 3G kapcsolat és böngészés esetén pedig még ez az adat sem elérhető, ennek oka a két SIM kártya és kevésbé optimalizált szoftver lehet.

Értékelés: SinQe Q2
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Manapság a mobilgyártók a nagy kijelzők és az egyre vékonyabb telefonok készítésénél egyszerűen nem tudnak kellően ellenálló mobilokat gyártani, hiába van Gorilla Glass üveg, akár egy rossz szögben és is magasságból történő leejtés is jelentős károkat tud okozni. Léteznek ráadásul olyan szakmák, vagy sportok is, melyeknél szinte kötelező az erős környezeti erőhatásokat kibíró eszközök használata. Az elmúlt évek során a Nokia kísérletezett vízcsepp, szöszmösz és koppanásálló készülékkel, majd a Samsung, Sonim, a Zio, az Evolve is előállt többé-kevésbé sikeres – már tényleges - strapamobilokkal, ám egyik sem tartalmazott az okostelefonok kategóriájába. A SynQe most nagyot kíván alkotni a Q2-vel, hiszen ötvözni kívánja az Android adta alternatívákat a külső ellenállósággal. Hardveres tekintetben csak az alapokat nyútja a Q2, viszont azokat megfelelő minőségben, de a lényeg, hogy kiterjeszti felhasználhatóságot még extrémebb közegben történő alkalmazáskor is. Mindezért nagyjából 200 ezer forintot kell kifizetni, ami talán joggal mondható soknak, bár eléggé rétegeszköznek mondható, hiszen akinek androidos strapatelefonra van szüksége, annak nem nagyon kínálható más opció, viszont azoknak, akik csak szimplán egy rendkívül ellenálló mobilra vágynak, azoknak a fent említett gyártók készülékei jelentősen olcsóbban megvásárolhatók. A kezdeményezésnek kellemes, az erre vágyók mindenképpen örülni fognak, mindenesetre plecsnit egyelőre nem kap.

Legendd

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

SinQe Q2
SynQe Q2 Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 125 x 65 x 21 milliméter
Tömeg 208 gramm
Színvariációk fekete-sárga
SIM-foglalat normál SIM, dual-SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (266 ppi)
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM7227
Processzor típusa 800 MHz-es egymagos Scorpion
Processzor csíkszélessége 65 nanométer
Processzor utasításkészlete ARMv6
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 143 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM 1 és 2)
UMTS 850/1900/2100 MHz (SIM 1)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés/hangos
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel nincs
Szoftverek
Platform Android 2.3.6
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Altimeter, CallForHelp, iránytű, légnyomásmérő, lépésszámláló
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, LED villanó
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel van (max. VGA)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő nincs adat
Beszélgetési idő nincs adat
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, giroszenzor, fényérzékelő, gyorsulásérzékelő
  • Kapcsolódó cégek:
  • SynQe

Azóta történt

Előzmények

  • Hova tovább, Android?

    Az Android jött, látott és győzött, külső szemlélőként legalábbis ez jöhet le. Bizonyos szempontból így is van, viszont az egész ökoszisztéma könnyedén bedőlhet.