Hirdetés

Sony Xperia XA1 - XArvashibáktól mentes

Modellfrissítéshez érkezett a japán gyártó középkategóriása, kicsit szögletesebb a forma, frissült a hardver és a kamera, de alapjaiban nem sokat változott. De vajon mire elég a 2300 mAh kapacitású akkumulátor?

Hardver, szoftverezettség

Frissített rendszerchip lapul a burkolat alatt, MediaTek Helio P20-ra váltott a középkategóriás Sony. Az alapok változatlanok, ugyanúgy Cortex-A53 magokra épül a számítási egység, mint szinte bármelyik konkurensben, a nyolcmagos, Big.Little koncepciójú processzor négy soványabb magja 1,6 GHz-es maximumot hoz, komolyabb teljesítményt a 4 x 2,3 GHz-es tömbtől várhatunk. Teljesítmény szempontjából nem mutat nagy előrelépést grafikus téren a kütyü, ehhez a felbontáshoz alapvetően bőven elég a Mali-T880 MP2, viszont 720p-ben sem fog minden játékot akadásmentesen futtatni. A 3 GB RAM és a 32 GB-os belső tároló gyakorlatilag mindenre elég, bátran multitaskolhatunk, használhatunk többablakos módot és telepíthetünk kedvünkre, a tárhely ráadásul bővíthető is, ha nem lenne elég az a 22 GB, ami az első bekapcsolás után marad.

Nem fejlődött sokat a teljesítmény, viszont a modernebb rendszerchip takarékosságát minden felhasználó értékelni fogja Nem fejlődött sokat a teljesítmény, viszont a modernebb rendszerchip takarékosságát minden felhasználó értékelni fogja
Nem fejlődött sokat a teljesítmény, viszont a modernebb rendszerchip takarékosságát minden felhasználó értékelni fogja [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia XA1 Sony Xperia XA Samsung Galaxy A5 (2017) Moto Z Play
Rendszerchip MediaTek Helio P20 MediaTek Helio P10 Exynos 7880 Snapdragon 625
AnTuTu Benchmark 6.x 62571 pont 48408 pont 61054 pont 62987 pont
Vellamo Browser 5123 pont 3291 pont 3480 pont 2906 pont
Vellamo Metal 1381 pont 1264 pont 1324 pont 1502 pont
Geekbench 4 (single / multi) 880 / 3747 pont n/a 770 / 3963 pont 759 / 2450 pont
GFXBench Manhattan onscreen 19 fps 15 fps 15 fps 10,0 fps
GFXBench Manhattan offscreen 9,5 fps 7,2 fps 15 fps 9,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 32 fps 28 fps 33 fps 23 fps
GFXBench T-Rex offscreen 27 fps 18 fps 30 fps 23 fps

A teljesítménytesztek világában élők nyilván nem dobnak hátast ezektől az eredményektől, ami azonban egyértelműen hasznos és a mindennapokban is komoly szerepe van, az a gyártástechnológia: a 16 nanométeres node-nak köszönhetően azonos kapacitású akkumulátorral is jobban bírja akkumulátorral az Xperia XA1 a korábbi modellnél, melegedés pedig még kevésbé jellemző rá. Pörgős a rendszerfelület, alapértelmezetten is gyorsak az animációk, azonban nem lehetetlen feladat néhány tizedmásodperces gondolkodásra kényszeríteni a mobilt – ebben a ligában nem várhattunk volna mást.

A gyártóra jellemző kezelőfelületet látjuk itt is A gyártóra jellemző kezelőfelületet látjuk itt is
A gyártóra jellemző kezelőfelületet látjuk itt is... [+]

Magától értetődő, hogy Nougat rendszerrel érkezik az idei modell, az áprilisi, Google-féle hibajavító csomaggal együtt azt mondhatjuk, hogy kellően friss a háttér, a felszínen azonban nagyon kevés dolog változott, aki korábban használt androidos Sony mobilt, nem fog eltévedni. A balra-jobbra lapozható kezdőoldalak bal szélén a Google Now figyel (a beállítások közt kikapcsolható), egyébként szabadon pakolgathatjuk ikonjainkat és minialkalmazásainkat, akár az alsó öt, fix helyre is, aminek közepén a hagyományos alkalmazásmenü áll. A módosítatlan funkcionalitású és megjelenésű értesítési függönyért egészen a kijelző tetejéig kell nyújtózkodnunk, ha máshol pöccintünk lefelé, a leggyakrabban használt alkalmazásaink listája bukkan elő, opcionális kereséssel. A többablakos mód a gyári Nougat-szisztéma szerint működik, aránylag kis kijelző mellett is jól használható.

...ugyanakkor nem mindenhol nyúltak bele a megjelenésbe ...ugyanakkor nem mindenhol nyúltak bele a megjelenésbe
...ugyanakkor nem mindenhol nyúltak bele a megjelenésbe [+]

A 4 x 5-ös alkalmazásmenüben rendezhetjük használati sorrend, név, telepítési dátum, vagy teljesen egyéni módszer szerint is a szoftvereket, készíthetünk mappákat, és bár törölni nem mindent tudunk, a feleslegesnek nyilvánított gyári programokat kitilthatjuk az előtérből. Megmaradt a témázhatóság, a gyáriak csupán a színvilágon módosítanak, de a témaboltban végtelenbe nyúlik a kínálat, ingyenes és fizetős opciók egyaránt vannak.

Az osztott képernyős mód továbbra is hasznos extrája a Nougat rendszernek Az osztott képernyős mód továbbra is hasznos extrája a Nougat rendszernek
Az osztott képernyős mód továbbra is hasznos extrája a Nougat rendszernek [+]

A szoftveres kínálat nem kecsegtet túl sok meglepetéssel, nincs extra felhőtárhely, vagy XA1-vásárlóknak ingyenessé tett, egyébként fizetős alkalmazás, az AVG Protection használatához reklámokat kell néznünk, az Amazon Shopping pedig ingyenesen letölthető, ahogy a Spotify, a PlayStationApp és az AccuWeather is. Nincs előre telepítve a Sony-féle, egészséges életmódot elősegítő program, a LifeLog, az áruházból viszont ezt bármikor letölthetjük.

A What's New és a többi, Sony-alkalmazás is jelen van A What's New és a többi Sony-alkalmazás is jelen van
A What's New és a legtöbb Sony-alkalmazás is jelen van [+]

Szövegbevitelhez a SwiftKey áll rendelkezésünkre, ami rendkívül jól testreszabható, letisztult, és a magyar szótára is kellően részletes. Hasznos lehet még a News Suite, ami értelemszerűen a legfontosabb híreket gyűjti össze az általunk preferált weboldalak újdonságai alapján. A legelső lépéseket könnyítheti meg az Xperia Transfer Mobile, ami biztonsági mentést képes átmásolni korábbi készülékünkről, legyen az Android, iOS vagy Windows Phone-alapú.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

  • Sony Xperia XA1 Ultra - felskálázva

    A Sony XA1 phablet változata majdnem pont ugyanazt tudja, eggyel több RAM-mal, és lényegesen nagyobb kijelzővel. Minden más megegyezik vektorosan 6 hüvelykre húzva.

  • Sony Xperia L1 - egynek Lmegy

    A Sony belépő szintű phablettel is kiegészítette az idei kínálatot, ami szintén a gyártó tipikus formavilágát követi, de felszereltségében és tudásban sokkal szerényebb, mint társai.

  • IFA 2017: Bemutatkozott a Sony Xperia XA1 Plus

    Ha csak egy kis plusz kell az XA1-hez képest: 5,5 hüvelykes kijelzővel látták el a középkategóriás gépet, végre van ujjlenyomat-olvasó, az akkumulátort pedig jelentősen megnövelték.

  • Újabb oreós Xperia érkezhet

    A H4233 kódjelű Sony tesztmobil paraméterei kísértetiesen hasonlítanak az XA1 Ultrához, viszont a GFX Bench szerint más az SoC.

Előzmények

Hirdetés