Sony Xperia XA1 - XArvashibáktól mentes

Modellfrissítéshez érkezett a japán gyártó középkategóriása, kicsit szögletesebb a forma, frissült a hardver és a kamera, de alapjaiban nem sokat változott. De vajon mire elég a 2300 mAh kapacitású akkumulátor?

Hirdetés

Kamera, video, audio

A fotós világban nagyon régóta jól cseng a Sony márkanév, a mobilpiacot remek szenzorokkal látják el, és az Xperiákkal kapcsolatban is büszkén szokták hirdetni a kamerás képességeket, nem véletlen az exponálógomb megléte sem, a végeredmény azonban ezeknél a mobiloknál gyakran mást mutat, legutóbbi kameratesztünkben például csúnyán leszerepelt az Xperia X. A hibák jelentős része a feleslegesen nagy felbontásra vezethető vissza, és úgy tűnik, ebből idén sem engednek: a 13 megapixeles XA szenzora helyére 4:3-as IMX300 (Exmor RS) érzékelőt tettek, 23 megapixellel.

f/2-es, 24 milliméteres gyújtótávolságú optika dolgozik össze a 23 megapixeles szenzorral
f/2-es, 24 milliméteres gyújtótávolságú optika dolgozik össze a 23 megapixeles szenzorral [+]

A szoftveres oldal érezhetően nem a profi fotósokra van hangolva, ezzel nincs is gond, a Kiváló automatikus módban kapcsolgathatjuk a vakut, válthatunk az elő- és hátlapi kamerák közt, de ezzel véget ért a felsorolás, ha többet szeretnénk, mehetünk a beállításokba. Van önkioldó, állítható fényerősség, tárgykövető és érintésvezérelt autofókusz, geotagging, rácsvonal és kikapcsolható exponálóhang, a manuális opciók azonban korlátozottak. A fókuszt, az expozíciót, a fehéregyensúlyt és a záridőt (1/4000 - 1s) változtathatjuk, van HDR (2-3 másodperc kell a feldolgozáshoz), viszont az érzékenységállítás és a RAW-opció nagyon hiányzik a listából. Fájó módon az RGB-szenzor és a lézeres fókuszsegéd is kimaradt, így közelre és/vagy sötétben nyögvenyelős az élesítés.

Barátságos a szoftver, de hiányosak a beállítási lehetőségek
Barátságos a szoftver, de hiányosak a beállítási lehetőségek [+]

Minden elméleti és gyakorlati hibája ellenére kimondottan jó képeket is tud készíteni. A lencsekép továbbra sem tökéletes, erőteljes mosást lehet látni a sarkok közelében, időnként zöldes a fehéregyensúly, a vonalélesség pedig a túlélesítés miatt inkább közepes, mint jó, viszont a dinamikatartomány széles, illetve a képek részletessége sem zavaróan gyenge. A megbízhatóság lehetne jobb, ha biztosra akarunk menni, egy témát többször örökítsünk meg, viszont a fókusz általában pontos, a HDR pedig hozza azt az élénk színvilágot, ami elvárás szokott lenni. Az éjszakai felvételek sem tragikusak. Hiányzik a képstabilizálás, főleg a videóknál, ahol egyébként maximum 1080p felbontás és 30 fps sebesség érhető el, ez utóbbi azonban csak ideális fényviszonyok között.

Az Albumban akár a saját Facebook-fotóinkat is nézegethetjük Az Albumban akár a saját Facebook-fotóinkat is nézegethetjük
Az Albumban akár a saját Facebook-fotóinkat is nézegethetjük [+]

Az Albumban kategóriák szerint csoportosítva láthatjuk a fotóinkat és videóinkat, ezeket nem csak helyi forrásból, hanem a Facebook, a Picasa és a Flickr adatbázisából is össze tudja szedni, videókat pedig 1080p felbontásig komolyabb gond nélkül játszik le, a legtöbb formátumot gyárilag támogatja. A zenei alkalmazás igyekszik megfelelni a modern elvárásoknak, nem csak a saját zenéinket tudja mindenféle attribútum alapján rendezni, hanem adott esetben a Spotify rendszerébe is átvezet, utána tud keresni az előadónak a Wikipédián, vagy megkeresi a számhoz tartozó klipet a YouTube-on. Mindeközben pedig nem maradt ki az FM-rádió sem, ami automatikusan találja meg az elérhető állomásokat, természetesen fülhallgatót kell hozzá csatlakoztatni. Ha kíváncsiak vagyunk a rádióban szóló zeneszám címére, a szintén beépített TrackID-t hívhatjuk segítségül.

Ellentétek: hagyományos FM-rádió és online szolgáltatással feldobott zenelejátszó képviseli az audio-oldalt Ellentétek: hagyományos FM-rádió és online szolgáltatással feldobott zenelejátszó képviseli az audio-oldalt
Ellentétek: hagyományos FM-rádió és online szolgáltatással feldobott zenelejátszó képviseli az audio-oldalt [+]

Az előlapi hangszóró minősége és hangereje sem hagy mély nyomot a hallgatóban, filmet nézni vagy zenét hallgatni nem kimondottan érdemes vele, a játékokhoz adott esetben kellemes háttérzajt ad, de többet ne várjunk tőle. A fülhallgatós oldal sem annyira megnyerő, mint egy-egy komolyabb márkatársnál, a hangerővel nem lesz gondunk, viszont a térérzet karcsú, a részletesség itt-ott érezhetően harmatos, a ClearAudio+ és a többi hangszínszabályzási opció pedig ezen nem segít sokat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

  • Sony Xperia XA1 Ultra - felskálázva

    A Sony XA1 phablet változata majdnem pont ugyanazt tudja, eggyel több RAM-mal, és lényegesen nagyobb kijelzővel. Minden más megegyezik vektorosan 6 hüvelykre húzva.

  • Sony Xperia L1 - egynek Lmegy

    A Sony belépő szintű phablettel is kiegészítette az idei kínálatot, ami szintén a gyártó tipikus formavilágát követi, de felszereltségében és tudásban sokkal szerényebb, mint társai.

  • IFA 2017: Bemutatkozott a Sony Xperia XA1 Plus

    Ha csak egy kis plusz kell az XA1-hez képest: 5,5 hüvelykes kijelzővel látták el a középkategóriás gépet, végre van ujjlenyomat-olvasó, az akkumulátort pedig jelentősen megnövelték.

  • Újabb oreós Xperia érkezhet

    A H4233 kódjelű Sony tesztmobil paraméterei kísértetiesen hasonlítanak az XA1 Ultrához, viszont a GFX Bench szerint más az SoC.

Előzmények

Hirdetés