Sony Xperia X Performance - új köntös, régi problémák

A japán gyártó új modellcsaládjának legkomolyabb darabja is ellátogatott hozzánk, azonban nem csak a pozitívumokat hozza a testvéreitől, hanem néhány elég zavaró hiba is benne maradt.

Hirdetés

Kamera, video, audio

A hátlapi kamerához tartozó adatok lelkesítőek, a 23 megapixeles, 1/2,3"-es Exmor RS szenzorhoz elméletileg nagy fényerejű, f/2.0-s lencse tartozik 24 milliméteres gyújtótávolsággal, mindezt tetézi PDAF-autofókusz és kétállású exponálógomb, mindkettő sokat segít a fényképezésben. Sajnálatos módon azonban optikai képstabilizátor kimaradt, kizárólag elektronikus stabilizációra támaszkodhatunk. A szoftver négy fő módra oszlik: kiváló automatikus, videofelvétel, manuális és alkalmazások, ez utóbbi különféle matricákkal és AR-tartalmakkal tudja színesíteni a felvételeket, illetve ide került a panoráma is. A manuális mód megléte gyakorlatilag természetes, viszont a beállítási lehetőségek elég foghíjasak, a fehéregyensúlyt csak előre beállított sémák alapján babrálhatjuk, az érzékenységet csak 8 megapixeles felbontás mellett szabályozhatjuk (ISO 50-től 3200-ig) a záridőhöz pedig egyáltalán nem nyúlhatunk, egyedül az expozíció-korrekció az, amit korlátozások nélkül használhatunk, hurrá.

Sajnos azonban nem a szoftver kamera legfőbb baja, amennyire élen jár a Sony a mobilos szenzorok gyártásában, és amennyire sikeres a hagyományos fényképezőgépek piacán, annyira amatőr hibákat vét a saját mobiljainál, és a negyedmillió forintos X Performance is ugyanazoktól a problémáktól szenved, amiktől évek óta nem tudnak megszabadulni. Közelre továbbra is nehezen fókuszál, túlexponálja a felvételeket, illetve erőteljesen zajmentesíti is a gyenge dinamikájú képeket, az első képet hosszas döbbenet követte mindannyiunk részéről, és ez már egy elég nagy merítésből lett a legjobb. Az Xperia Z3+ rettentően melegedett a 4K videózástól, egy idő után le is kapcsolta magát a felvétel a komolyabb problémák megelőzésének érdekében, reméltük, hogy ezt orvosolni fogják, arra azonban nem gondoltuk, hogy ezt úgy teszik meg, hogy kiveszik a funkciót az utódból, és Full HD-nál nem engednek nagyobb mozgóképet készíteni. Az 1080p felbontás mellé legalább 60 fps-t kapunk (íme, a tesztvideó), így, ha az állóképeknél megjelenő összes hibát meg kell szenvednünk, legalább a folyamatossággal nincsen problémánk.

Az automatikus mód remekül látja az ellenfény problémáját, túl sok dolgot azonban nem tud vele kezdeni.
Az automatikus mód remekül látja az ellenfény problémáját, túl sokat azonban nem tud vele kezdeni. [+]

A zenelejátszás általában nagyon erős pontja szokott lenni a Sony készülékeinek, és ezúttal sincs ez másképp: bár hatalmas fekete pontot kell adjunk, amiért kihagyták az FM-rádiót, ezen kívül minden rendben van: az egyik legkomolyabb fejhallgató-erősítő került bele, amit mobilban hallani lehet, a részletessége is meglepően jó, ráadásul még a DSEE HX névre hallgató, gyengébb minőségű zenéket „felskálázó" algoritmus sem végzi rosszul a dolgát, csodát persze ne várjunk tőle, inkább az illúziót kapjuk meg, illetve némi plusz gaint.

A zenelejátszó tényleg pazar, kár az FM-rádió hiányáért. A zenelejátszó tényleg pazar, kár az FM-rádió hiányáért.
A zenelejátszó tényleg pazar, kár az FM-rádió hiányáért. [+]

Gyárilag telepítésre került a Spotify, de a hagyományos zenelejátszó is sok extrát hordoz magában: rendezgethetjük a zenei várólistát, ami a gyári programok közül gyakorlatilag csak ennél szerepel, de még mappák és műfajok szerint is lejátszhatjuk a telefonon tárolt muzsikákat, illetve képes letölteni a hiányzó albumborítókat és információkat is a fájlokhoz. Az előlapi, sztereó hangszóró nem a hangerejével, inkább a minőségével próbál kiemelkedni, és ezt remekül teszi, jó a térhatás, megfelelően szeparál, és jóval dinamikusabb a megszokottnál, még ha a nagyon magas és nagyon mély hangokkal küszködik is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés