Sony Xperia M4 Aqua - szűkre szabott búvárruha

Hardver és szoftveres felület

Egy ideje igazi, felső-középkategóriás Snapdragon nem érkezett a Qualcommtól, aztán év végén elstartolt a nyolcmagos Snapdragon 615, amiről már tudjuk, hogy fürge lapkakészlet, viszont szerényebb teljesítményre képes, mint a szintén nyolc Cortex-A53-as magot használó MediaTek MT6752. A Qualcomm megoldása rendben kihajtotta a Full HD-s Samsung Galaxy A7-et, így 720p-n a négy 1,5 és a négy 1 gigaherzes processzormagtól, illetve az Adreno 405-ös IGP-től sokat vártunk. Jó hír a 2 gigabájt RAM jelenléte, viszont kifejezetten rossz a 8 gigabájtos belső tároló. Hiába ugyanis a microSD bővítési lehetőség, ha arra telepíteni nem lehet, csak a mobilra letöltött appokat utólag áthelyezni. Az első frissítések után annyira szűkös maradt a hely, hogy a zsírúj rendszeren megmaradt 1,39 gigabájtjára (!) az Asphalt 8 fel se fért. Idővel a különböző cache és ideiglenes fájlokkal is számolni kell, és ma ilyen mobil úgy marad gyors, ha valamekkora szabad tárhely mindig elérhető, úgyhogy elég komoly öngólt lőtt a Sony, amikor nem a 16 gigabájtos modellt hozta Magyarországra.

A Sony Xperia M4 Aqua kétlépcsős kameraindító és exponáló gombot is kapott
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia M4 Aqua Huawei P8 Lite ZTE Blade S6 Sony Z3 Compact
Rendszerchip Snapdragon 615 HiSilicon Kirin 620 Snapdragon 615 Snapdragon 801
AnTuTu Benchmark 5.x 37241 pont 32106 pont 34118 pont 41930 pont
Vellamo Browser 2376 pont 2274 pont 2231 pont 2583 pont
Vellamo Metal 948 pont 1086 pont 975 pont 1545 pont
SunSpider 1.0.2 1393,9 ms 1393,9 ms 1136,6 ms 858,9 ms
Geekbench 3 (single) 648 pont 586 pont 660 pont 965 pont
Geekbench 3 (multi) 2540 pont 2556 pont 2390 pont 2717 pont
GFXBench Man. onscreen 12,1 nem indult el 12 fps 25,5 fps
GFXBench Man. offscreen 5,8 nem indult el 5,8 fps 11,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 25,3 fps 16 fps 24 fps 40,9 fps
GFXBench T-Rex offscreen 15,5 fps 10 fps 15 fps 27,2 fps

A teljesítményteszteken jól vizsgázott a készülék, a felületi sebesség pedig a mindennapos használat során kielégítő volt, igaz, elő-előfordultak amolyan lollipopos dadogások, mondjuk az értesítési panel előhívásakor, emellett az alkalmazásindítást és váltást sem mondanánk villámgyorsnak. A böngészés közepesen komplex honlapok esetében gördülékeny volt, a megakadások a kövérebb tartalmak megjelenítésekor viszont előjöttek. A játékok közül a Dead Trigger 2 egész jól elfutott, a készülékház hátulja viszont érezhetően felmelegedett pár perc alatt. Összességében nem lehet panasz az M4 Aqua sebességére, de nem is olyan fürge a rendszer, mint amit mondjuk a Meizu m1 note esetében tapasztaltunk.

Aki fogott már a kezében Xperia készüléket, egyből otthon fogja érezni magát az M4 Aqua szoftveres felületén, még akkor is, ha az Android 5.0 Lollipopra váltott. Megörökölte a felület a kártyapakliszerűen pörgethető alkalmazásváltót, amely nem csak a memóriában lévő, hanem az összes legutóbbi bekapcsolás óta elindított alkalmazást listázza. A hosszú lenyomással újrarendezhető kezdőképernyőn 4 x 4-es az ikonkiosztás, a tálcára öt elem fér. A Google asszisztense a home gomb hosszú lenyomásával indítható.

A Sony Xperia M4 Aqua tárhelye igencsak szűkös A Sony Xperia M4 Aqua Material Design stílusú kapcsolópanelt kapott
[+]

A képernyő tetejéről ugyancsak Lollipop stílusban húzható le a kártyás értesítési panel, két ujjal vagy kétszeri lehúzással pedig a kapcsolópanel, ami némileg testreszabható. Immáron a kártyák a zárképernyőn is megtekinthetők, pont mint egy Nexus készülék esetében. A kétkoppintásos ébresztés viszont kimaradt, pedig annak nagy rajongói vagyunk. Az alkalmazásváltó aljáról lebegő ablakos alkalmazások is elérhetők, méghozzá a böngésző, a számológép, az időzítő és a képernyőkép készítő. Ugyanitt lebegő widgeteket is be lehet állítani.

Az alkalmazásváltóból ablakos alkalmazások indíthatók
[+]

A Sony Xperia kapcsolat menüpont alatt fogta össze az összes kapcsolati beállítást, így az NFC és a vezeték- és vezetékmentes lehetőségek is innen menedzselhetők. A Sony vezetékmentes fájlküldő és tartalommegosztó szolgáltatása a Throw. Az M4 Aqua felülete témázható, amit a személyre szabás menüpontban lehet elérni. Alapvetően a hátterek és ikonok színei változtathatók, a komolyabb témákért fizetni kell.


[+]

Az M4 Aqua átvett egy hasznos lollipopos újítást: az először beállított mellett más felhasználói fiókok létrehozásának lehetőségét, ami korábban csak táblagépen volt opció a zöld robotos világban. A különböző felhasználók maguk tárolhatnak tartalmakat és telepíthetnek alkalmazásokat, persze az amúgy is szűkös tárhely miatt nem ez a készülék lesz a családi mobil. Annál inkább használható a vendég fiók, amellyel a személyes adatok és a vásárlások elzárhatók, és az is beállítható, hogy a készülékről vendég módban hívást ne lehessen kezdeményezni. A módok és fiókok között jelszóval lehet váltani.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia Z3 - finomhangolás

    A generációváltás elmaradt, viszont apróbb de annál fontosabb korrekciók jelzik a Sony őszi csúcsragadozójának érkezését.

  • Sony Xperia M2 Aqua - japán búvár

    A japán gyártó nem csinált mást, mint fogta a közkedvelt középkategóriás telefonját, és ellátta IP68-as védelemmel, hogy a víznek és a pornak is ellenálljon.

  • Sony Xperia M2 - egyről a kettőre

    A japán gyártó egy aktuális középkategóriás eszközt is bemutatott, mely szép kijelzővel, kellemes formatervvel és gyors rendszerrel büszkélkedhet.

Hirdetés