Hirdetés

Sony Ericsson Xperia X2 - ugyanaz a gödör

Hardver, sebesség, panelek

Megjelenésekor már a Sony Ericsson Xperia X1 sem tartozott a legerősebb hardverrel rendelkező készülékek közé, de 2008 végén még oké volt az az 528 MHz-es Qualcomm MSM7200-s processzor, ami a csúcskategóriás készülékek között 2010 elején már legfeljebb szégyenkezésre adhat okot. Mielőtt valaki félreértené: nem magával a chippel van a gond, jól elmuzsikálhatna egy alsó vagy középkategóriás érintésérzékeny képernyős készülékben, de kérem, a csúcsmodellekbe a gyártók már 1 GHz-es Qualcomm Snapdragonokat meg 600 MHz-es ARM Cortex A8-akat dobálnak, nem ezt a négyéves technológiát. A legbosszantóbb pedig az, hogy az az MSM7200 megléte azt is jelenti, hogy hardveres téren az X2-ben semmi érdemi fejlődés nem történt, ami így tökéletesen kielégíti a "rókabőr" fogalmát. Még a memóriához sem nyúltak hozzá, 256 MB RAM és 512 MB ROM van az "újdonságban", csodálom, hogy a Sony Ericsson ezt be merte vállalni — a felhasználók számára egyébként 80 MB tárhely és 110 MB programmemória jut. A döntésnek véleményem szerint két oka lehet: vagy maradt nekik raktáron pár tízezer MSM processzor, vagy fillérekért megkapták azokat.

Sony Ericsson Xperia X2

A készüléken már a Windows Mobile Professional 6.5-ös változata fut. Talán emiatt van, hogy a masina sebessége az első benyomásaim alapján jobbnak bizonyult, mint amilyen az X1-é vagy a bétás X2-é volt, ami azt igazolja, hogy megérte várni másfél hónapot a végleges példány megérkezésére. A sebesség bajnokának mindettől függetlenül túlzás lenne hívni szegény X2-t, ezzel a hardverrel sosem lesz egyenrangú ellenfele hasonló kategóriás konkurenseinek, de a lényeg, hogy a japán-svéd mérnökök ezúttal érezhetően fektettek némi energiát a rendszer megzabolázásába — azaz optimalizálásába. Pár perc használat után viszont kiderül, hogy az összkép ennél sokkal rosszabb. Az X2 elődje hírnevéhez méltóan érthetetlen lassulásokkal idegesíti használóját, a listás elemek görgetése akadozik, a programok elindulására hosszú-hosszú másodperceket kell várnunk, néha pedig 20-30 másodperces "lagokat" is kapunk, melyek alatt a masina semmire nem reagál, utána viszont visszatér az életbe. Talán még ennél is idegesítőbbek azok a rövid kihagyások, melyeknél a cucc utólag próbálja meg végrehajtani azt, amire a felhasználó a céltalannak tűnő, ideges nyomkodás közben utasította. Képzeljünk tehát el egy öt másodperces "hatásszünetet", mely közben — mintegy próba gyanánt, hogy él-e még a telefon — párszor megnyomtuk a kijelzőt, amire a készülék az öt másodperc elteltével megpróbál reagálni. Az eredmény mondjuk az, hogy öt program indul el egyszerre, netán véletlenül felhívunk valakit, vagy csak simán kinyírjuk a rendszert.

Hirdetés

Az X1-gyel való összehasonlítás érdekében bevetettem a kicsit öregecske Pocket PC Mark 1.03-as verzióját, mely már évek óta a mi többé-kevésbé megbízható tesztprogramunk. Az eredményekből nagy konklúziót levonni nem szabad, viszont az azonos hardver miatt valamennyi alapot azért szolgáltathat az X1-gyel történő összehasonlításhoz.

Pocket PC Mark v1.03
Teszt Xperia X1 Xperia X2
Dhrystone Benchmark (CPU) 153,49 MIPS 144,87 MIPS
Whetstone Benchmark (CPU) 7,28 MWIPS 7,62 MWIPS
Memory Benchmark 650,29 points 469,51 points
File system Benchmark 665,46 points lefagyott tőle
Graphics Benchmark 103,87 points lefagyott tőle

A fenti eredményeket a készülék folyamatos lefagyásának köszönhetően körülbelül fél óra alatt tudtam összegyűjteni, de a legérdekesebb nem ez, hanem az, hogy az X2 még az X1-nél is lassabb. Nyilván számít az eltérő operációs rendszer is, de ez akkor is elég... szánalmas?

Sony Ericsson Xperia X2 Sony Ericsson Xperia X2

Az X1 legnagyobb hibája az az elbaltázott kezelőfelület volt, mely bár nagyon jól nézett ki, sem használható, sem gyors nem volt, pedig egy GUI-nál ez lenne a két fő szempont. Úgy tűnik, hogy a sajtó hiába járatta a száját, a Sony Ericssonnál zárt fülekre találtunk, a gyártó ugyanis nem igazán változtatott az alapkoncepción. Javulás azért történt, az alapértelmezett panel például jól néz ki, animáció folyamatosak és elég használható is, de összességében talán jobb választás lehet a Windows Mobile gyári Today témája. Van két Sim City-re hajazó nézet is, viccesnek viccesek, de többre véleményem szerint nem jók. Érdekes és a készülék hibáinak fényében kifejezetten hasznos dolog az Xperia Services nevű szolgáltatás, melyhez egy panel is tartozik. Három részből áll: a The personal touch lényege, hogy amennyiben kérdésünk van az X2-vel kapcsolatban, e-mailünkre vagy telefonunkra egy olyan szakember fog reagálni (a gyártó állítása szerint nagyon-nagyon gyorsan), aki ténylegesen a segítségünkre fog lenni. A Travelers' service lényege az, hogy ha külföldön az X2-nk netán elromolna, 48 órán belül kapunk egy újat — hogy ez a honi országban miért nem működik, azt nem tudom, viszont az fix, hogy ezzel sokan fognak trükközni, hogy elkerüljék az egyébként gyakran 2-4 hetesre duzzadó szervizes várakozási időt — egy hosszú hétvége Bécsben megér ennyit. A Web support pedig — mint azt a neve is sugallja — egy profi internetes támogatási oldalt takar. Más mondanivalóm ezzel kapcsolatban nincs, talán még annyit jegyeznék meg, hogy a Start menü elég akadozva gördül, de ezt az alábbi videón mindenki maga is megcsodálhatja.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények