Sonim XP3300 Force - vele van az erő

Bevezetés, tartozékok

A Sonim neve mára összeforrott a strapamobilokkal: a gyártó kizárólag olyan telefonokat készít, amelyek mindig, minden körülmények között használhatóak, csak hogy ezzel a manapság oly' felkapott, szinte a valóságshow-kultúra szlogenjévé vált szöveggel éljek. Ebben a kategóriában (nem, nem a tv-műsorra gondolok, a strapafonokról van szó) már több éve a Sonim tölti be a koronázatlan király szerepét, az újabb és újabb készülékekkel pedig tovább tökéletesítik az előző generációs modelleket.

Sonim XP3300 Force
[+]

Tesztalanyunk fő újdonsága az extra üzemidejű telep, ami jelen esetben a reklámszlogen szerepét is betölti: XP 3300 Force a világ leghosszabb akkumulátoridővel rendelkező mobilja. Ezzel az állítással az 1750 mAh-s akkumulátor és a több, mint 20 órás beszélgetési idő mellett nem könnyű vitatkozni, egyedül a Philips Xenium sorozata veheti fel vele a versenyt. A másik fontos újítás az MRM, azaz Mobile Resource Management alkalmazások futtatása, ezt azonban még nem tudtuk kipróbálni, lévén az ezt engedélyező firmware frissítés csak valamikor a második negyedévben érkezik a telefonra, így igazán azt sem sikerült kideríteni, hogy pontosan mit is takarnak ezek a szoftverek.

Sonim XP3300 Force
[+]

A PTT Systems-től kapott telefon egy jókora csomagban érkezett. Maga a doboz is egy igen masszív darab, a tartalma pedig főleg komoly: kapunk egy övre pattintató telefontartót, egy csavarhúzót (a hátlap rögzítéséhez), egy felejthető hangminőségű fülest (melyhez három különböző méretű gumiharangot is csomagoltak, hogy mindenki megtalálja a fülméretének megfelelőt), egy USB kábelt, egy 4 GB kapacitású microSD kártyát és egy használati utasítást. Szép kínálat, sok gyártó példát vehetne a Sonimról, gyakran a felső kategóriás modellekhez sem kapunk ennyi kiegészítőt.

Külső

Tesztalanyunkra csak rá kell nézni, és le is lehet vágni a strapafon mivoltát, mivel a kategória minden stílusjegyét magán viseli a készülék: körülbelül féltéglányi méretű (és a tömege is ehhez közelít), masszív műanyagból készült és a széleken gumi borítást is kapott a gép a minél komolyabb védettség érdekében. A méreteket tekintve is teljesen beleillik a kategóriájába, a 126 x 60 x 25 milliméteres dimenziók és a185 grammos tömeg minden más telefonnal összehasonlítva sok lenne, a strapatelók között azonban ez sztenderdnek mondható. Az összeszerelés minősége méltó a Sonimhoz, a hátlapot felcsavarozva már semmi sem juthat be a motorháztető alá, minden alkatrész szorosan illeszkedik.

Sonim XP3300 Force
[+]

Az előlapon felül található a hangszóró, alatta pedig a képernyő figyel, alá pedig a fizikai gombsort pakolták; az egészet egy pár milliméter magas gumiból készült perem futja körbe, így arccal a földre rakva sem találkoznak a talajjal az érzékenyebb részek. A kijelző egy 2 hüvelykes képátlójú, QVGA (azaz 320 x 240 pixeles) felbontású TFT panel, a képe egészen szép, a színek élénkek, a betekintési szög viszont nem túl nagy, körülbelül 20 fokot oldalra fordítva már érezhetően romlik a képminőség. A fizikai gombsor nagyon jól össze van rakva, az egyes billentyűket megpróbálták egymástól minél távolabb pakolni a Sonim formatervezői, hogy kesztyűs kézzel is magabiztosan lehessen nyomogatni a mobilt. A gombok kék háttérvilágítást is kaptak, így éjszaka is jól látható a klaviatúra; a kemény műanyag borítás nem csúszik, a nyomáspont is megfelelő.

Sonim XP3300 Force
[+]

A hátlap szintén egy morcos darab, az egész nagyon kemény gumiból készült, a fekete bevonat egyhangúságát a bordázott formaterv hivatott megtörni, több-kevesebb sikerrel. Fent bal oldalt található a két megapixeles, LED-es vakuval megtoldott kamera, amely mellett a Torch és a 2 MP felirat díszeleg. Ezek alatt kapott helyet a külső hangszóró, amelyet irdatlan hangosra fel tudunk csavarni, persze magasabb hangerőn komoly recsegés tapasztalható, de ez belefér, hiszen egy mobil eszközről van szó. Az akkumulátort, valamint a SIM- és microSD-kártya foglalatát rejtő fedlapot két csavarral lehet rögzíteni, ezekkel óvatosan kell bánni, figyelni kell, nehogy túlhúzza őket az ember.

Sonim XP3300 Force
[+]

A telefon oldalán a szokásos gombok és csatlakozók kaptak helyet. Jobb oldalt találhatjuk a hangerőszabályzó gombokat és a kamera gyorsbillentyűjét, bal oldalra pedig a 3,5 milliméteres kimenet és az USB aljzat került, valamint kapunk egy gombot, amellyel a Java alkalmazásokat listázó menüt hívhatjuk elő (ezt a gombot nem tartottam feltétlenül indokoltnak). A két csatlakozót gumi borítás védi a szennyeződésektől és a folyadékoktól, mint az egy strapafonnál el is várható. További érdekesség, hogy az USB interfészt védő gumilapkát lefejtve nem a szokásos mini- vagy microUSB bemenet fogad minket, hanem egy 3,5 milliméteres aljzat, amely állítólag jobban védhető, mint az előbb említett szabványok. Természetesen kapunk is hozzá egy speciális kábelt a számítógépes szinkronizáláshoz, amely természetesen egy normál USB fejben végződik.

Hirdetés

Strapabírás

A strapamobilok kicsit olyanok, mint az ezredesek, akik a mellényüket is teleaggatják a hadi kitüntetésekkel. Ezek a telefonok is hasonló módon gyűjtik a minősítéseket, tesztalanyunk esetében ez egy IP68-ban és egy MIL-810G-ben materializálódik, ezekkel ő az egyik legellenállóbb modell a piacon. Kezdjük az elején: az IP68 egy ipari szabvány, ahol az első szám a porral szembeni ellenállás mértékét határozza meg, a második pedig a vízre vonatkozik. Ez alapján a készülék teljes mértékben ellenáll a porszerú, apró szemcsés anyagoknak, és több mint egy méteres mélységű vízbe is leereszthető anélkül, hogy károsodást szenvedne a masina.

Sonim XP3300 Force
[+]

A második minősítés, a MIL-810G az Amerikai Hadügyminisztérium által karban tartott szabvány, amely azt fejezi ki, hogy az adott termék alkalmas a katonai használatra a United States Department of Defense keretein belül. A kijelző és a kamera védelmét érdemes még megemlíteni a telefon strapabírásával kapcsolatban, ezeket ugyanis egy speciális, különösen ellenálló, másfél milliméter vastag üvegréteg fedi, ez a Cornell által gyártott Gorilla Glass.

És hogy pontosan mit is bír a telefon? Használhatjuk szélsőséges időjárási körülmények között (ez -20 °C-tól +55 °C-ot jelent), fél órát bír ki akár két méter mély vízben, valamint ellenáll a sónak, ködnek, párának és szinte minden, a természetben előforduló részecskés anyagnak. Bármilyen szögből, akár két méter magasról is betonra ejthetjük a készüléket, maga a telefon 5 J, a kijelző pedig 2 J energiájú ütközéseket bír ki, valamint akár 1 tonnányi nyomást is képes túlélni. Ami pedig a rázkódásvédelmet illeti, a mobil 5 Hz és 500 Hz között életképes, sőt, az akár 4g sebességű gyorsulást is átvészeli.

Menü, alapképességek, adatkommunikáció

A készüléken az MTK platform egyik variánsa fut, amelyet kellőképpen átalakítottak a Sonim programozói. Túl sok testreszabási lehetőségünk nincs, két gyárilag beépített témát (az egyikben a szürke és a fehér színek dominálnak, a másik pedig fekete tónusú) kapunk, átvariálhatjuk a háttérképet és a hangokat, valamint levehetjük az órát a kezdőképernyőről, ennyi. A középső, kör alakú gombot megnyomva a menübe juthatunk, itt 12 menüpontot találunk az alkalmazások, funkciók és beállítások számára.

Sonim XP 3300 Force Sonim XP 3300 Force

Az ezer férőhelyes telefonkönyv korrekt, a kontaktokhoz rengeteg adatot hozzárendelhetünk és csoportokba is oszthatjuk őket, nem hiszem, hogy az erdő mélyén barangoló túrázóknak vagy a K2-t meghódító hegymászóknak többre lenne szüksége ilyen téren. A hangminőség is kellemes mindkét oldalon, köszönhetően a zajszűrő algoritmussal felvértezett mikrofonnak; ráadásul a kontaktlistát szinkronizálhatjuk is a Microsoft Office-szal egy PC-s kliens segítségével (ez egyébként a naptárra is elérhető). Az üzenetkezelő sem rossza, a tárhely 3000 darabban van maximalizálva, ami azért elég sok, nem is fog betelni egyhamar. Magát az alkalmazást könnyen lehet használni, minden egyértelmű, nem is kell ennél több.

Sonim XP 3300 Force Sonim XP 3300 Force

Az extra szoftverek a Tools mappában találhatóak, a Java alapú alkalmazásokat pedig az Applications névre keresztelt könyvtár rejti. Előbbi tartalmaz egy naptárat (a dátumokhoz eseményeket és riasztásokat is rendelhetünk), egy notesz-alkalmazást, egy világórát, egy stoppert, egy átváltót és egy hangrögzítőt. Utóbbiban már több a finomság, az Opera Minivel az internetet böngészhetjük, a GPS Data nevű programmal pedig a földrajzi helyzetünket kérhetjük le, az adatok egy pillanat alatt megérkeznek, rettentő gyorsan talál jelet a telefon. A City Cruiser városi navigálásra szolgál, a Mobile GMaps pedig egy Javás térképalkalmazás, amely a nevével ellentétben nem a Google térképét, hanem egy Yahoo alapú megoldást használ. Bár a kezelés és a kinézet igencsak fapados, főleg egy okostelefon naviprogramjával összevetve, az alkalmazás nagyon egyszerűen használható, ráadásul a GPS Datához hasonlóan szinte pillanatok alatt képes bemérni az aktuális pozíciónkat. Néhány extra szoftvert is letölthetünk a Java Application Manageren keresztül; itt csupa olyan programot találunk, melyeket előzőleg leteszteltek a Sonim munkatársai.

Sonim XP 3300 Force Sonim XP 3300 Force

A strapafonok gyakran nagyon béna jellemzőkkel rendelkeznek adatkommunikációs fronton. Az XP 3300 Force kettős érzést kelt bennem, ugyanis míg a 3G kimaradt, A-GPS modult és 2.1-es, A2DP-képes Bluetooth chipet azért találunk a készülékben. Így viszont maximum EDGE kapcsolaton (Class 12) keresztül netezhetünk, ami nem egetrengető élmény, főleg, hogy a készülék csak WAP2.0-át támogat.

Multimédia, akkumulátor, összegzés

A hátlapon található egy kamera is, mellyel maximum 2 megapixeles, azaz 1600 x 1200 képpontos felbontású fotókat lőhetünk, videókat viszont nem rögzíthetünk vele. A kameraszoftver segítségével állíthatunk többek között a képek felbontásán, a minőségen és a kontraszton, valamint a jelenetet és az effektet is kiválaszthatjuk. A telefonnal lőtt fotók rettentő minőségűek, és akkor még finoman fogalmaztam: zajos és elmosott képeket kapunk alacsony dinamika-tartománnyal és egy csipetnyi kromatikus aberrációval megszórva.

Sonim XP3300 Force

Zenét a beépített lejátszóval hallgathatunk, amely egy egész korrekt szoftver: kezeli a lejátszási listákat, effektezhetjük a zenéinket, használhatjuk a beépített hangszínszabályozót, valamint az audiófájlok lejátszási sebességét (!) is befolyásolhatjuk; utóbbi mondjuk inkább a jópofa kategóriába sorolható, haszna nem sok van. A rádiót is innen érhetjük el, egy egyszerű kis programocskáról van szó, amely képes az automatikus állomás-hangolásra, ezek elmentésére és a háttérben is tud futni.

Sonim XP 3300 Force Sonim XP 3300 Force

A masszív hátlap alatt egy tekintély parancsoló 1750 mAh-s kapacitású lítiumos akkumulátor található, amellyel akár 24 órányi beszélgetést, 800 órányi készenlétet és 10 órányi folyamatos navigációt is kibír a telefon; nem semmi, az biztos.

Sonim XP3300 Force
[+]

Értékelés: Sonim XP 3300 Force
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 0 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 6 pont
Adatkommunikációs képességek 4 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 10 pont
Ár/érték aránya 3 pont
Hogyan értékelünk?

Nehéz megítélni a Sonim XP 3300 Force telefont, lévén nem igazán tartozom a Sonim által megcélzott rétegbe. Igaz, ha az idő is engedi, biciklivel közlekedek Budapesten, ami a khm...retek útviszonyok miatt akár extrémsportként is felfogható, de tegyük félre a viccet: a telefon inkább a fizikai munkát végző, illetve a természetben sportoló embereket szeretné meghódítani. A specifikációk alapján tényleg szinte mindent kibír a mobil, jelen pillanatban tesztalanyunk a legjobbak között van, strapabírás szempontjából legalábbis. A térképezés is jól működik, eszméletlen gyorsan talál jelet a GPS chip, viszont maga a navigációs szoftver rettentően puritán felületet kapott. Az összképet egy kicsit rontja a 3G hiánya (tudom hogy nem létszükséglet túrázgatás közben, de ennyi pénzért ez azért illene...) és a kamera által készített képek gyenge minősége. És akkor jöjjenek a piszkos anyagiak: a PTTSystems webáruházában áfa nélkül 330 euróért vásárolható meg a telefon, ehhez hozzáadva a 25%-os forgalmi adót, majd átszámítva forintra kicsit több, mint 108 ezer jön ki, ez azért nem kevés pénz. Viszont az összeg leszurkolása után 3 év teljes körű garanciát is kapunk a telefonra, azaz bármi történik vele, a Sonim küldi is az újat, ami egy igen szép gesztus a cég részéről. Mindent összevetve a telefon egy tetszett plecsnit mindenképpen megérdemel a masszív strapabírás és a könnyű használat miatt, ami strapafont keresők számára ajánlottnak minősül.

Sonim XP 3300 Force

dr. Kind

A Sonim XP 3300 Force-ot a PTTSystems.hu biztosította.
On-line ide kattintva rendelhető meg a készülék.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

dr. Kind

Specifikációk

Sonim XP 3300 Force
Sonim XP 3300 Force Általános
Technológia GSM
Méret 126 x 60 x 25 milliméter
Tömeg 185 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 2 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 240 pixel
Kijelző típusa TFT-LCD, Gorilla Glass
Színárnyalatok száma 262 ezer
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000
SMS memória / max. MMS méret 3000 / 100 KB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi nincs
USB speciális bemettel ellátott USB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok nincsenek
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző van / nincs
E-mail kliens van
Java van
Valutakonverter van
Extra szoftverek City Cruiser, Mobile GMaps, GPS Data
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, LED-es vakuval
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel nincs
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1750 mAh Li-Ion
Készenléti idő 800 óra
Beszélgetési idő 22 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack csatlakozó, IPS68 és MIL-810G minősítés
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sonim

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés