Socket SoMo 650 - harc a baktériumok ellen

Bevezető, csomagolás

Click to read in English!

A Socket Mobile Inc. neve valószínűleg sok olvasónknak ismeretlenül cseng, ami nem csoda, hiszen a vállalat fő profilja nem a telekommunikációs, hanem a hálózati eszközök és kiegészítők gyártása. A 15 éves múltra visszatekintő vállalat termékei között több Windows Mobile-lal kapcsolatos dolgot találunk, szoftvereket és kiegészítőket egyaránt készítenek, az átlagfelhasználók inkább előbbiekről ismerhetik őket, elég talán a Wi-Fi Companion nevű programot megemlítenem.

Socket SoMo 650

Pedig ennél sokkal több dolguk van: vonalkódolvasók garmadája, WiFi- és Bluetooth-CF/SD kártyák, külső antennák, modemek, adapterek. Már-már szükségszerű volt, hogy ennyi kiegészítő mellé egy Pocket PC-t is készítsenek, amit szerencsére meg is tettek. Ennek eredménye az aranyos nevű SoMo termékcsalád lett, mely jelenleg két tagot számlál: a SoMo 560-ast és tesztünk tárgyát, a SoMo 650-est. A gyártó honlapján a masina mellett következő felirat található: nem csak egy újabb Pocket PC. Hogy ez valóban így van-e, az cikkünkből kiderül, előzetesen annyit mondanék, hogy egy GSM-modult nélkülöző, ipari kialakítású, ütésálló PDA-ról van szó, mely természetesen kompatibilis a cég összes kiegészítőjével.

Socket SoMo 650
[+]

A tesztpéldány a SpeedShop jóvoltából jutott el hozzánk. Úgymond pucéran kaptuk, mindössze egy hálózati töltő volt mellette, a dobozos verzióhoz jár asztali bölcső, adatkábel, 2,5 mm-es jack csatlakozóval ellátott headset és egy 2,5 -> 3,5 mm-es jack átalakító is. Főleg az adatkábel hiánya volt fájó, mivel a gépen speciális csatlakozó található, azaz kábel híján nem tudtam szinkronizálni asztali PC-mmel.

Külső

Bár a gyártó elvileg az átlagfelhasználókat célozza meg a SoMo 650-nel (vagy legalábbis őket is), ez a gép külsején abszolút nem látszik. A robosztus masina méreteiben és kialakításában egyaránt az ipari felhasználásra szánt gépeket idézi, tömege 178 gramm, mérete 127 x 74,6 x 20,6 mm. A dizájnt nem vitték túlzásba, ha a gép tudna beszélni, minden bizonnyal ezt mondaná: nem vagyok szép, de bírom a kiképzést! A gyártó garantálja, hogy a SoMo túlél egy 1 méteres magasságból történő leejtést - erre valószínűleg sokan azt mondják, hogy azt minden telefon kibírja, de azért egész más dolog, hogy ez a masina úgymond hivatalosan is kibír egy efféle megpróbáltatást.

Socket SoMo 650
[+]

A gép igazi különlegessége azonban nem ebben, hanem a felhasznált anyagokban rejlik. A gumiszerű műanyag borítás ugyanis elvileg "antibakteriális", azaz távol tartja a bacikat. Valljuk be, ez nem rossz gondolat, mivel mindannyian tudjuk, hogy a háztartások ilyen értelembe vett legkoszosabb része nem a mellékhelyiség, hanem a számítógép billentyűzete, de valószínűleg akkor is megdöbbenénk, ha mobiltelefonunkat raknánk mikroszkóp alá. Persze az is igaz, hogy senki nem halt még meg egy bacilusoktól hemzsegő mobiltelefon miatt...

Socket SoMo 650
[+]

Az előlap tetején két állapodjelző ledet és a bekapcsológombot találjuk. Ezek alatt helyezkedik el a 3,5 hüvelykes képátlójú, 240 x 320 pixeles érintőkijelző, alulra pedig a mikrofon és a navigációs szervek kerültek. Utóbbiak használhatóságára nem lehet panasz, a gombok hatalmasak, nyomáspontjuk kellemes, a félrenyomás esélye gyakorlatilag nulla. A hátlap hasonlóan puritán, pár logóra és négy gumitappancsra futotta, valamint ide került a hangszóró is.

Socket SoMo 650
[+]

Alul találjuk az adatkábel csatlakozóját és a reset-nyílást, érdekes, hogy előbbit nem védi semmilyen fedlap. Jobb oldalon egy böszme nagy gombot találunk, mely alapértelmezésben a Radio Manager (avagy kommerszebb nevén Wireless Manager) alkalmazást indítja el. A méretes stylus szintén errefelé lakik, fentről tudjuk elővarázsolni.

Socket SoMo 650
[+]

Felül egy betonstabilnak tűnő gumilap alatt találjuk az SDIO és CF bővítőhelyeket. Utóbbi valószínűleg azért került a masinába, mert a gyártó rengeteg ilyen foglalattal rendelkező kiegészítővel rendelkezik, mondjuk vonalkód-olvasóval, melynek ára cirka 125.000 forint. Baloldalt találjuk a legtöbb cuccot, fentről lefelé haladva a következőket: 2,5 mm-es jack kimenet, gyorsindító gomb (hangrögzítő), billentyűzár csúszkája, töltő csatlakozója.

Socket SoMo 650

Hardver, sebesség, szoftverek

A gépen Messaging and Security Feature Pack-kel kiegészített Windows Mobile 5.0 for Pocket PC operációs rendszer fut, meglehetősen gyorsan. Ennek oka, hogy a masina szíve egy 624 MHz-es Intel XScale PXA270-es processzor, ami mellett 128 MB ROM és 256 MB ROM teljesít szolgálatot, a szabadon elérhető programmemória 102, a tárhely pedig 180 MB méretű.

Socket SoMo 650 Socket SoMo 650

Sajnos sebességtesztekkel a bevezetőben említett ok (azaz az adatkábel hiánya) miatt nem tudunk szolgálni, mivel az általunk használt programokból nem létezik Pocket PC-ről telepíthető (.cab kiterjesztésű) változat. Marad tehát a kissé szubjektív megítélés: a SoMo 650 nagyon gyors, lassulással, akadozással nem találkoztam, a képernyőváltások és a programindítások is villámgyorsak voltak.

Socket SoMo 650 Socket SoMo 650

Szoftverek terén nagyon jól állunk, mivel a gyártó felkapolta az összes sajás nevével fémjelzett cuccot a masinára. Felkerült tehát a kiválóan használható WiFi keresőjük (Wi-Fi Companion), a Connect!Agent nevű cucc, valamint az összes driver az opcionálisan megvásárolható kiegészítőkhöz (Modem, Ethernet és Serial I/O Utilities). Még azokra is gondoltak, akik vonalkód-olvasásra szeretnék használni a baktériummentes PDA-t, így a menüben találhatunk egy Socket Scan nevű mappát, benne öt programmal. A többi program mind gyári: van Office, Internet Explorer és Outlook, Terminal Services Client, nagyjából ennyi.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

GSM-modul híján a készülékkel nem lehet telefonálni, a 802.11b/g szabványú WiFi miatt viszont internetezhetünk vele - a hálózatkereséssel a szoftvereknek köszönhetően valószínűleg nem lesz gond. Bluetooth is van, verziószáma 2.0, támogatja a sztereó profilt is. A multimédiás szolgáltatásokról sajnos nem tudok mit írni, kamera nincs a gépben, fülest ugye nem kaptam hozzá, de pár 3rd party szoftver telepítése után a gép zenehallgatásra és videólejátszásra egyaránt alkalmassá válik.

Socket SoMo 650 Socket SoMo 650

Az akkumulátor kapacitása 1200 mAh, ami valljuk be, kicsit szerény egy efféle használatra tervezett masinának. Az opcionális kiegészítők között található egy 2600 mAh-s változat is, amivel az üzemidő a sokszorosára nőhet. A gyári változat teherbírásáról sajnos nem találtam hivatalos információkat, jómagam pedig nem használtam túl sokat a gépet.

Socket SoMo 650
[+]

Összegzés: a Socket Mobile SoMo 650 ára a cikk írásának időpontjában bruttó 189.900 forint, azaz annyiba kerül, mint egy Symbol MC50, aminél gyakorlatilag csak az antibakteriális borítása miatt különlegesebb. Az átlagfelhasználók minden bizonnyal nem fognak rajongani érte, ipari használatra viszont tökéletes lehet, bár a vonalkód-olvasóval együtt nem épp olcsó. Ha lenne benne GPS, akkor a geocaching szerelmesei is kedvelhetnék, így marad egy újabb ipari gép, amivel a mezei felhasználók nem tudnak mit kezdeni. Nekem azért tetszett.

Socket Mobile SoMo 650

Bocha

A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem kattintson ide.

Specifikáció

Socket Mobile SoMo 650
Technológia Nem tartalmaz GSM-modult
Operációs rendszer Windows Mobile 5.0 for Pocket PC with the Messaging and Security Feature Pack
Méret 127 x 74,6 x 20,6 mm
Tömeg 178,6 gramm
Processzor 624 MHz-es Intel XScale PXA270
ROM/RAM 256 / 128 MB (180 / 100 MB szabadon felhasználható)
Kijelző 3,5 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség SDIO/CF
WiFi 802.11b/g
Infra / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
GPS vevő nincs
Audio 2,5 mm-es jack kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező nincs
Akkumulátor 1200 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb Ütésálló kivitel, antibakteriális borítás, Socket szoftverek

Azóta történt

Előzmények