Hirdetés

Samsung Wave 533 - billentyűzetes badás

Közepes felbontású, de rendkívül szép képet nyújtó megjelenítővel és QWERTY billentyűzettel szerelt bada a középkategóriában.

Előszó, tartozékok

Érdekes történet a Samsung bada névre hallgató mobilos platformjáé. A koreai cégóriás sikert sikerre halmoz eladások és bevételek szempontjából, azt pedig viszonylag hamar észrevette, hogy szüksége van egy saját okostelefonos platformra, mert ha nem készítenek maguknak egyet, akkor csak és kizárólag az Androidra és a Windows Phone 7-re támaszkodhatnak, melyek kiváló rendszerek, ám a mögéjük kapcsolat alkalmazásboltok után nem a gyártók kapják meg a pénzt. Így született meg a Samsung bada, mely kezelhetőség és felhasználói élmény szempontjából simán felvette a versenyt konkurenseivel, az ezt használó első készülék (ez lenne az eredeti Samsung Wave) pedig minden kétséget kizárólag az a tavalyi év legjobb mobiltelefonja volt; fém készülékház, bámulatos kijelző, erős hardver, szép formavilág, mindehhez pedig egy elképesztően vonzó árcímke tartozott. És persze tartozik a mai napig is.

Samsung Wave 533 (GT-S5330)
[+]

Egy porszem azonban minden igyekezet ellenére is bekerült a rendszerbe; a Samsung Apps névre hallgató alkalmazásbolt kínálata nagyon-nagyon lassan nőtt. Ez tulajdonképpen várható volt, hiába fogyott ugyanis rendkívül jól a Wave, nyilvánvaló okok miatt közel sem ment el annyi belőle, mint Androidból vagy épp iPhone-ból. A kínálat azért lassan, de biztosan növekszik, amit betudhatunk a fejlesztői versenynek vagy az egyre jobb SDK-nak is, azonban valószínűleg nem ez van a dolog mögött. Csupán annyi történt, hogy egyre több badás készülék került piacra. Jelenleg féltucat modell kapható, a legfrissebb pedig tesztünk tárgya, a Wave 525 QWERTY billentyűzettel felvérzetett variánsa, mely konszolidált külsejével, nagy tudásával, és vonzó árával hívja fel magára a figyelmet. Ez utóbbinak nyilván van oka; cikkünkben ezt keressük.

Samsung Wave 533 (GT-S5330)
[+]

Az XXL GSM-től érkezett masina doboza teljesen átlagos méretű és kinézetű, megtudhatjuk róla a GT-S5330 névre is hallgató modell specifikációját, belsejében pedig hálózati töltőt, adatkábelt és egy 3,5 milliméteres csatlakozóval rendelkező sztereó headsetet is találunk.

Külső

A készülék külseje közel sem vonza annyira a tekinteteket, mint az S8500; ez egy jóval konszolidáltabb kinézetű modell. Mérete teljesen átlagos, kiterjedése 109,5 x 55 x 15,2 milliméter, tömege 118 gramm, ami egy teljesértékű QWERTY billentyűzettel ellátott, szétcsúsztatható kialakítású készüléknél kellemesnek mondható. A könnyűség ára nyilván a fém borítás elhagyása, ebbe az árszegmensben ez amúgy sem lenne indokolt, szerencse tehát, hogy a felhasznált műanyagok kifejezetten jó minőségűnek tűnnek, ráadásul az összeszerelés minősége is egész jó, de nem tökéletes. A csúszka miatt összecsukott állapotban picit mozog az előlap, ha pedig erősen nyomkodjuk a készüléket, minimális nyekergést csalhatunk elő belőle.

Samsung Wave 533 (GT-S5330)
[+]

Az előlapon terpeszkedik a 3,2 hüvelykes képátlójú, 240 x 400 pixeles felbontású, kapacitív érintésérzékelő technológiát használó TFT-LCD kijelző, melynek paraméterei így leírva nem tűnnek túl megnyerőnek, képminősége azonban kiváló. A színek gyönyörűek, a betekintési szöget egy AMOLED panel is megirigyelné, az érzékenység is jó, tényleg nagyon rendben van a dolog. Az előlap tetején találjuk a telefonhangszórót, alulra a híváskezelő gombok (de jó, hogy van ilyen!) és a visszafelé léptető billentyű került. Ami hiányzik, az az előlapi kamera és a távolságérzékelő szenzor; telefonálás közben nem kapcsol le magától a kijelző, ha a fülünkhöz emeljük a készüléket.

Samsung Wave 533 (GT-S5330)
[+]

A hátlap elég sivár lenne, ha csupán azt nézzük, hogy a felül lévő 3,2 megapixeles kamerán és az alulra került Samsung logotípián (a szót nem kedvelő olvasóink kedvéért: Samsung logón) és a kihangosító hangszóróján kívül nincs semmi. Ezt valószínűleg érezték a mérnökök is, mivel a sík felületet feldobták, az eredmény a képen látható; kellemes érzés hozzáérni, szépen kihozták azt, amit a plasztikból ki lehetett.

Samsung Wave 533 (GT-S5330)
[+]

Az oldalsó részek elég zsúfoltak, nem fogunk perifériahiányban szenvedni. Felül egy elhúzható ajtó mögött üldögél a microUSB csatlakozó, mellett a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet található. Balra a nyakpánt rögzítési helye és a hangerőszabályzó gombok kerültek, alul a mikrofon és a hátlap levételéhez szükséges vájat figyelget, jobbra pedig a kamera exponálógombja és a billentyűzár feloldásához használatos billentyű látható.

Samsung Wave 533 (GT-S5330)
[+]

A billentyűzet előhúzását segítő mechanika igen finom mozgású, kár, hogy összecsukott állapotban nem tartja tökéletesen helyén az előlapot. Maga a gombsor nagyon látványos, hiszen tökéletesen egyenletes, fehér és sárga színű háttérvilágítás és kiváló kiosztást kapott, a nagy méretű, puha, de határozott nyomást igénylő gombokon kellemes élmény a gépelés. Komoly gond viszont az Alt gomb kezelése, az ugyanis csak előválasztó billentyűként működik, nincs tehát olyan, hogy az Altot nyomva tartjuk, majd gépelünk. Ha be akarjuk írni, hogy "1234", az nyolc gombnyomás lesz, mert mindegyik szám előtt meg kell nyomnunk az altot; sokkal egyszerűbb lenne, ha alapból nyomva tarthatnánk, nem is értem ezt a bakit. Na jó, van "b opció" is, ha ugyanis kétszer nyomjuk meg egymás után az Altot, akkor zárva marad, tehát utána gépelhetünk; a nyomvatartásos rész hiányán ez akkor sem segített, én ugyanis azt szoktam meg.

Hirdetés

Hardver, operációs rendszer, szoftverek

A készüléken a bada rendszer 1.1-es változata fut, mely nem sokkal tud kevesebbet az 1.2-es verziónál, plusz valószínűleg (majd) lehet frissíteni, de a tesztkészüléknél nem bajlódtam a dologgal. A processzor és az egyéb hardverek adatait sehonnan nem lehetett előtúrni, egyes források szerint egy 300 MHz-es ARM9-es processzor dolgozik a műanyag alatt, ami a készülék sebességét elnézve reálisnak tűnik, ez a Wave ugyanis nem olyan gyors, mint a felsőbb körökben mozgó modellek. Aki használt már olyat (vagy iPhone-t, gyorsabb Androidot), az érezni fogja a különbséget, de a felhasználói élmény így is sokkal jobb, mint az olcsóbb, nem okostelefonos rendszert futtató érintőkijelzős mobiloknál. Használni lehet, nagyjából az 1.6-os Android verzióval szerelt, akkoriban hasonló áron futó modellekhez hasonlítható az élmény.

Samsung Wave 533 (GT-S5330) Samsung Wave 533 (GT-S5330)

Magáról a bada rendszerről nem szeretnék sokat írni, az S8500 Wave cikkéből az alapvető dolgok kiderülnek, az 1.1 legfontosabb újítása pedig a sebességgel kapcsolatos optimalizálás, amiből a gyenge hardverrel szerelt 533-as modell ugye nem profitál; pontosabban valószínűleg megteszi, 1.0-val sanszos, hogy használhatatlanul lassú lenne. A TouchWiz 3.0 kezelőfelület még mindig korrekt, a készenléti képernyőt widgetek segítségével szabhatjuk testre, a főmenü pedig rácsos felépítésű, a menüstruktúra jól átlátható és könnyedén kezelhető. Aki használt már érintőkijelzős telefont, az nem lesz gondban ezzel sem, újoncoknak pedig inkább ajánlott a bada és az Android, mint a gyártók egyedi, nem okos rendszerei.

Samsung Wave 533 (GT-S5330) Samsung Wave 533 (GT-S5330)

A billentyűzet miatt jött újítás, hogy a készülék elforgatását követően a menü és a készenléti képernyő is elfordul; nem csak akkor, ha előhúzzuk magát a billentyűzetet, hanem akkor is, ha csak a telefont forgatjuk el, tehát a dolgot giroszenzor vezérli. Témákból gyárilag csak egy darab van, a képeken is látható világos hátteres, de a rendszer elméletileg kezel utólag letöltött témákat, a lehetőség tehát adott az efféle személyre szabásra. Programokból semmi extrát nem kapunk, de a gyári kínálat kielégítő, van fájlkezelő, egy teljesen korrekt naptár, kereső, óra (benne ébresztő, világóra, stopper és visszaszámláló), jegyzettömb, feladatlista, tudományos számológép, hangrögzítő, pár egyszerűbb játék. A belső memória mérete 92 MB, de ebből gyárilag 23, alapból tehát kicsit kevesbb, mint 70 MB áll a rendelkezésünkre; mindezt lehet microSD kártyával bővíteni, a foglalat a hátlap alatt található, a kártyacseréhez az akkumulátort nem kell eltávolítani.

Szociális hálózatokból is jól állunk, de erről bővebben csak a következő oldalon, most említés szintjén: Facebook, Twitter, plusz Palringo a chatelni vágyóknak. Ha nem vagyunk megelégedve a kínálattal, a Samsung Appsból letölthetünk új dolgokat, a kínálat jóval szerényebb, mint a konkurens platformoknál, de azért kielégítő, lehet jópofa alkalmazásokat találni.

Adatkommunikáció, telefonálás, internet

A készülék adatkommunikációs repertoárja felemás, 3G-támogatás ugyanis nincs, kizárólag GSM-hálózatokra mehetünk fel, a modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz). Mobilhálózatokat használva GPRS vagy EDGE áll rendelkezésre, ha adatkommunikációról van szó, viszont a készülékben található WiFi, mely ismeri a 802.11n szabványt is. A Bluetooth is fejlett, verziószáma 3.0, ami pont eggyel nagyobb, mint a microUSB csatlakozó száma (a gyengébbek kedvéért: 2.0-s). Telefonálás közben a hangminőség kellemes, a térerő sem ingadozott, mondhatni, hogy nincs semmi probléma.

Samsung Wave 533 (GT-S5330) Samsung Wave 533 (GT-S5330)

A névjegyzék dinamikus kapacitású, azaz a belső memória erejéig tömhetjük tele nevekkel; extra mezőkből sok van. Az üzenetkezelés is korrekt, van SMS, MMS és e-mail, utóbbinál a hitelesített SMTP-szerverek és a csatolt dokumentumok sem okoznak gondot, a készülék képes megjeleníteni a PDF és az Office fájlokat, igaz, szerkeszteni nem tudjuk őket. A hívásnapló is teljesen korrekt, képes egy listában és külön-külön is megejelíteni a nem fogadott, tárcsázott és fogadott hívásokat, bónusznak pedig ott az üzenetszámláló.

Samsung Wave 533 (GT-S5330) Samsung Wave 533 (GT-S5330)

A webböngésző nem ismeri a Flash-t, de egy ilyen processzor mellett ez teljesen érthető. Ezt leszámítva viszont korrekt, hiszen szépen megjeleníteni az oldalakat, korrektül zoomol, sebessége pedig közepes, de hangsúlyozottan jobb, mint a nem okostelefonnak minősülő érintőkijelzős telefonoknál. A multi-touch működik a nagyításnál/kicsinyítésnél, igaz, nem túl folyamatos az animáció.

Samsung Wave 533 (GT-S5330) Samsung Wave 533 (GT-S5330)

Social-networking terén jól állunk, van natív Facebook és Twitter kliens is, névjegyzékünket ez előbbivel össze is kapcsolhatjuk, a szinkronizációt külön alkalmazás kezeli. YouTube kliens viszont érthetetlen módon nincs, az ikonra rábökve az oldal mobilra optimalizált verziója nyílik meg a böngészőben; azért furcsa ez, mert a korábbi badás modellekben volt natív kliens. Ha chatelni akarunk, a Palringo klienst és a Messenger nevű alkalmazásokat tudjuk használni, utóbbi Windows Live-val és Yahoo-val kompatibilis.

Samsung Wave 533 (GT-S5330) Samsung Wave 533 (GT-S5330)

Multimédia, üzemidő, összegzés

A készülék kamerája 3,2 megapixeles, fixfókuszus, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál 320 x 240 pixel. A kamerát kezelő szoftver egész sok beállítási lehetőséggel bír, hozzányúlhatunk még a fényméréshez is, ezen túl van sorozatfelbétel, mozaikkép, mosolyra exponálás és panorámafelvétel, jópár témamód, manuálisan állítható fehéregyensúly, önkioldó, expozíció-korrekció és bekapcsolható rácsháló. Videózásnál a másodpercenkénti képkockák száma 15, a minőség átlagos, annyit tud, amennyit ebben a kategóriában elvárhatunk.

Samsung Wave 533 (GT-S5330)

A képminőség a felbontáshoz képest jónak mondható, az összhatás kielégítő. A QWERTY billentyűzetes Wave képein egész szépek a színek, a dinamikatartomány relatíve nagy, a zajszint és a zajszűrés mennyisége átlagos, a vonalélesség viszonylag jó. Makró mód az autofókusz hiánya miatt nyilván nincs, éjszaka pedig gyenge fotókat lőhetünk, mivel nincs sem normális vaku, sem ledes villanófény.

Samsung Wave 533 (GT-S5330) Samsung Wave 533 (GT-S5330)

Zenei téren rendben vagyunk, ami három dolognak köszönhető: van szabványos fülhallgató-kimenet, korrekt FM-rádió (RDS-es), és egy kellemesen operáló zenelejátszó szoftver. Ez utóbbi képes a számok között ID3-tagek alapján szűrni, megjeleníti az albumborítókat, fut a háttérben és ott is kezelhető (hangerőt még lezárt billentyűzet mellett is lehet szabályozni), plusz tartalmaz beépített sémákkal operáló hangszínszabályzót. További extra funkció egyrészt a zenefelismerés, mely magában a lejátszóban kapott helyet, használatához pedig nyilván internetkapcsolatra van szükség, másrészt a "hasonló zenét" kereső gomb. Kihangosítva elég gyengén muzsikál a Wave 533, a gyári fülhallgató viszont használható, bár nyilván léteznek nála sokkal jobb kiegészítők is.

Samsung Wave 533 (GT-S5330)
[+]

Az akkumulátor kapacitása 1200 mAh, a gyártó igen meggyőző adatokat közölt a készenléti idővel kapcsolatban, ezek azonban a gyakorlatban nem helytállók. Nem mintha rosszul bírná szuflával az 533-as Wave, két-három napig masszív használattal is elketyeg, visszafogott nyomkodás esetén a négy nap is esélyes lehet. Töltést számítógépről és hálózati áramról is fel tud venni.

Értékelés: Samsung Wave 533 (GT-S5330)
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A Samsung Wave 533 (kódnevén GT-S5330, korábbi nevén Wave 2 Pro) egy korrekt kis középkategóriás okostelefon. Nem túl gyors, de jól kezelhető, kedvelhető, megbízható társ, mely nem akar többnek látszani annál, mint ami. A QWERTY billentyűzet miatt igazi hiánypótló kis masina, árán ez picit látszik is, mert bár 58 000 forintért kártyafüggetlenül a legolcsóbb billentyűzetes okostelefonok közé tartozik (legalábbis akkor, ha nem számítjuk a több éves modelleket, melyekhez mostmár olcsón lehet hozzájutni), házon belül bizony elég drága, 10-15 000 forinttal drágábban ugyanis már lehet egy első generációs Wave-et kapni, melynek billentyűzete ugyan nincs, de minden más szempontból ég és föld a két eszköz.

A fentiek fényében egyértelmű, hogy az Ajánlott plecsnit nem kaphatja meg, de tetszeni mindenképp tetszett. Ha valakinek kell a QWERTY billentyűzet és megelégszik a bada rendszer alkalmazáskínálatával, akkor nyugodtan gondolkozzon el a vásárláson, főleg, mert kevés alternatívája van.

Samsung Wave 533 (GT-S5330)

Bocha

A Samsung Wave 533-at az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Wave 533 (GT-S5230)
Samsung Wave 533 GT-5330 Általános
Technológia GSM
Méret 109,5 x 55 x 15,2 milliméter
Tömeg 118 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 400 pixel
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 90 MB
Memória bővíthetősége microSD (SDHC)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / igen
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform bada 1.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van, alkalmazással
Extra szoftverek Facebook, Twitter, Samsung Apps, Picsel Viewer, zenefelismerés
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (320 x 240 pixel @ 15 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 1090 óra
Beszélgetési idő 14 óra
Egyebek
giroszenzor, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, TouchWiz 3.0 kezelőfelület

Azóta történt

Előzmények