Samsung Galaxy Tab A (2018) - árnyékban

Nem csak a csúcskategóriában kínál tízhüvelykes gépet a Samsung, viszont a Tab A nem is érződik sokkal többnek egy felnagyított középkategóriás mobilnál.

Bevezető, külső, kijelző

Az egyre szűkülő globális tabletpiacot némi állóvíz jellemzi. Kezdenek eltűnni a kisebb, 7-8 hüvelykes gépek, ezen érdemben meglepődni sem tudunk, az óriáskijelzős mobilok kérdés nélkül emésztették fel ezt a termékkategóriát, viszont a nagyok közt sincsenek markáns változások. Az árak nem csökkentek komoly mértékben, nem tűnik élénknek a konkurenciaharc, százalékos elosztásban sincsenek erős változások, világszinten most épp az ezüstérmes Samsung veszített a részesedéséből a Huawei és a Lenovo javára, viszont továbbra is az iPadek a legnépszerűbb gépek a piacon, az IDC felmérése szerint 2018 második negyedévében minden harmadik eladott tablet hátulján ott figyelt az almás logo.


[+]

A Samsung idén a Galaxy Tab S4-re fordította a tabletes figyelmet, összehozták az asztali felületet kínáló DeX-et a billentyűzetes tokkal, párosítottak hozzá kiváló minőségű hangszórópárt, remek, HDR-támogatással bíró Super AMOLED kijelzőt, mindezt pedig egy elegáns, de nem túl nehéz fémházba csomagolták, hogy az esztétikai és praktikus élmény egyaránt meglegyen. Az áráról pedig ne is beszéljünk, aki a piac egyik legélvezhetőbb és legproduktívabb gépét szeretné, mélyen a zsebébe kell nyúlnia.

Két nagy változás: eltűntek az alsó gombok, de lett Type-C csatlakozó
Két nagy változás: eltűntek az alsó gombok, de lett Type-C csatlakozó [+]

Ehhez képest az idei Tab A pusztán egy modellfrissítés a középkategóriában, nincs meglepően jó árazás, nem kiugró a felszereltsége, viszont zavaró hibákkal sem találkozunk, ha már olcsónak egyébként ezt sem lehet mondani. A doboz tartalma nem kritizálható, de nincs is felextrázva: kizárólag a gép, a normál töltőfej, az USB Type-C-kábel és a kártyatálca kipattintásához elengedhetetlen tű figyel benne, a fotón is látható mágneses tok külön vehető meg hozzá.

A Tab S4 mellett látható az elérhetőbb árú, de méretesebb házban érkező modell
A Tab S4 mellett látható az elérhetőbb árú, de méretesebb házban érkező modell [+]

A 10,5 hüvelykes Tab A valóban egy teljes értékű tablet, főleg méretek szempontjából. A 260 x 161 x 8 milliméteres dimenziók, de főleg az 529 grammos tömeg jelenti azt, hogy egy kézzel tartani kimondottan kellemetlen néhány perc elteltével, így alkaron vagy ölben támasztva, tokban fektetve, esetleg valaminek nekitámasztva jó használni, olyankor megszűnnek a zavaró tényezők. Ahogy a képen is látható, ezzel a mérettel nagyobb, mint az ugyanekkora kijelzővel szerelt testvér. Ebből adódóan rosszabb a kijelző/előlap arány is, a 76,3%-on túl fennmaradó kávák nagyjából egyenletesen oszlanak el a széleken, így aki a hüvelykujját a kijelző mellett szereti pihentetni, az jó eséllyel nem nyúl majd bele véletlenül az érintésvezérelt területbe – egy ekkora eszköznél már nem feltétlenül hátrányos némi káva.

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy Tab A (2018) Huawei MediaPad M5 Samsung Galaxy Tab S4 Apple iPad (2018)
Képátló 10,5 hüvelyk 10,8 hüvelyk 10,5 hüvelyk 9,7 hüvelyk
Felbontás 1200 x 1920 2560 x 1600 2560 x 1600 2048 x 1536
Technológia IPS LCD IPS LCD Super AMOLED IPS LCD
Fehér fényerő 479 nit 379 nit 318 / 527 / 643 nit 507 nit
Fekete fényerő 0,46 nit 0,25 nit 0 nit 0,5 nit
Kontrasztarány 1035:1 1516:1 végtelen 1015:1
Színhőmérséklet 6989 K 7978 K + kézi 7588 / 6549 K + kézi 6650 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A 16:10-es képarányból jön ki fektetve a magasított Full HD, tehát az 1920 x 1200 pixel. A 216 ppi-s képpontsűrűség nem a legjobb érték, amivel mostanában találkoztunk, de az IPS panel egyébként jól teljesít, megfelelőek a betekintési szögei, színtorzulással, hibás illesztéssel nem találkoztunk, a kategórián belül értelmezve jó a fényerő és a kontrasztarány is, de a Samsungokhoz annyira hozzánőtt a Super AMOLED, hogy ugyanazokat az ikonokat – amik normál esetben szinte lemásznak az üvegről élénkségükben – viszontlátni egy ilyen panelen sokkal jobban fáj, mint bármi más tartalmat. Az érintésérzékelés minősége kiváló, szinte magától értetődő módon a többujjas gesztusokra is hibátlanul reagál.

LCD-nek nem rossz, de egy AMOLED jobban állna neki
LCD-nek nem rossz, de egy AMOLED jobban állna neki [+]

Jobb oldalra, de rendkívül magasra került egy szokásos gombhármas, ráadásul ezek közül is a bekapcsológomb van a tablet tetejéhez legközelebb, alatta pedig a hangerőszabályzók sorakoznak. Fektetett nézetben természetesen egyáltalán nem jelent gondot a kezelésük, állóban viszont tényleg zavaró tud lenni, persze a duplakoppos feloldás és a gyári mágneses tok is részben megoldja ezt a problémát, hiszen a fedél nyitására és csukására működik a feloldás és a lezárás.


[+]

A gombok virtuálisak, így elöl csak két minimális dolog zavarja meg a homogenitást, az egyik a szelfikamera, a másik pedig a fényérzékelő szenzor. Ujjlenyomat-olvasót hiába keresünk, a műanyag hátlapon is csak kamera ücsörög, illetve egy hozzá tartozó ledes vaku. Csatlakozók terén nincs ok aggodalomra, az alul lévő USB Type-C-n kívül egy 3,5 milliméteres jack is elfoglalja a helyét, felül kell keresnünk. Alapos szemlélődőnek egy mágneses töltőcsatlakozó fog még feltűnni.


[+]

Csak a SIM-tálcából érkezik kétféle a gyártósorokon, készülékházból nem, így aztán ugyanaz a széles fiók látható az általunk is tesztelt, kizárólag Wi-Fin hálózatra kacsolódó gépen, kihúzva pedig egy méretes vakfolt jelzi az LTE hiányát. A microSD-t természetesen elhelyezhetjük, a gyártó állításai alapján egy 256 GB-os kártyával még használható az eszköz.

Hardver, szoftverezettség

A középkategória alján szereplő mobilok között a Snapdragon 450 előnyös hangzású, ám az ezekhez tartozó, jellemzően normál HD felbontás mellett nem is lehetetlen jól teljesíteni, így a teljesítménnyel kapcsolatos aggodalmaink a kijelző pixelei kapcsán merültek fel. Nem volt teljesen alaptalan a félelem, a Tab A nem nevezhető egy villámgyors gépnek, játék közben kimondottan múltidéző szinten tud akadozni például egy hangerőállítás, de amíg egyszerűbb dolgokra használjuk a tabletet, mondjuk a gyárilag telepített Office-csomagot favorizáljuk, olvasgatunk az interneten, esetleg YouTube-videókat nézünk vissza, addig egy pillanatra sem tűnik úgy, hogy feltűnően lustálkodna a rendszer.


[+]

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Samsung Galaxy Tab A (2018) Huawei MediaPad M5 Apple iPad (2018) ASUS ZenPad 10 Z301MF
Rendszerchip Snapdragon 450 HiSilicon Kirin 960 Apple A10 Fusion MediaTek MT8163A
AnTuTu Bench. 7.x 69829 pont 177933 pont 202239 pont 40062 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 727 / 3506 pont 1635 / 6036 pont 3517 / 5984 pont 1578 / 3313 pont
GFXBench Car Chase onscreen 3,0 fps 9,7 fps n/a n/a
GFXBench Car Chase offscreen 1080p 3,1 fps 18 fps n/a n/a
GFXBench Manhattan onscreen 8,7 fps 26 fps 42,4 fps 5,0 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 9,2 fps 43 fps n/a 5,3 fps

A rend kedvéért természetesen álljanak itt a pontos hardveradatok: nyolc 1,8 GHz-re skálázott Cortex-A53 processzormag felel a számítási kapacitásért, Adreno 506-os GPU végzi a grafikus feladatokat, RAM-ból 3 GB, belső tárolóból pedig 32 GB jár, ez utóbbiból körülbelül 22-t ér el a felhasználó. Komoly ütőkártya a 14 nanométeres gyártástechnológia, amivel sem komoly melegedés, sem pedig erőteljes fogyasztás nem várható, áldásos hatásait biztosan értékelni fogjuk a negyedik-ötödik, aktív használatban eltelt, feltöltés nélküli napon.


[+]

Az Android 8.1-es főverzióhoz tartozó 9.5-ös Samsung Experience-felület egy kimondottan friss csomag, ehhez lapzártakor júniusi Google-biztonsági szint tartozott. A szoftver egyébként jelentős részben egy felnagyított, középkategóriás Samsung okostelefont idéz, alulról felrántható alkalmazásmenü, balról előkerülő Bixby Home, variálható virtuális gombok, szokásos időjárás-widget és ikonkészlet, illetve olyan extra alkalmazások, mint a Galaxy Apps, a Samsung Members vagy az adatmozgatást egyszerűsítő Samsung Flow.


[+]

A beállítások közt a megszokott opciókon túl megtaláljuk a tabletkezelőt, amivel az akkumulátor, tárhely és memória karbantartását, illetve biztonsági opciókat vezérelhetjük. A biometrikus azonosítók közül egy egyszerű arcfelismerés áll rendelkezésünkre, természetesen van aktiválható Samsung Cloud, illetve elmaradhatatlan a multitasking mód osztott és ablakos nézettel. Témák variálására itt nincs lehetőség, helyette a háttérképeket állíthatjuk, illetve az ikonoknak adhatunk kereteket.


[+]

Fent van a Samsung Notes, amivel akár kézirásos jegyzeteket készíthetünk, gyárilag telepítésre került a Facebook, gépelni pedig a gyártó saját virtuális klaviatúrájával lehet, ami ekkora méretben is kényelmes, ráadásul elég jó szótár tartozik hozzá. A dokumentumkezeléshez egy komplett Microsoft-csomag áll rendelkezésünkre, a levelezőrendszer pedig a Samsung sajátján kívül a Gmail is lehet. Felmerülhet a kérdés, hogy lehet-e okunk elégedetlennek lenni ezek láttán? Ha valaki azt várja egy tablettől, hogy az okostelefonos felületet nagy méretben hozza el, akkor értelemszerűen nem, hiszen ez a kisablakos módokon kívül gyakorlatilag 100%-ban az, aki viszont egyszer kipróbálta, hogy milyen felületet is tud csinálni a cég ehhez a mérethez, az némi hiányt érezhet, mikor a Tab A menüjében mászkál.

Kamera, multimédia

Annyira rég használtam tabletet, hogy szinte el is felejtettem, mennyire furcsa érzés egy-egy fotó erejéig elővenni egy ekkora gépet. Ennek megfelelően egyébként egyik tabletes gyártó sem fektet nagy hangsúlyt a hátlapi kamerára, ezúttal egy 8 megapixeles szenzorról és egy f/1,9-es apertúrájú lencséről beszélünk, lassú és olykor bizonytalan fókuszálással, illetve egy rendkívül egyszerű szoftveres háttérrel. A beállítások közt megvannak a szokásos módok, HDR, időzítő, AR-matricák, arcszépítés, illetve némi kézi opció (fehéregyensúly, érzékenység és expozíció-korrekció), de a használata egyébként rendkívül egyszerű, csak az olykor égetően fontos érintőfókusz tud körülményes lenni egy ekkora gépnél.


[+]

Nagyjából az okostelefonos alsó-középkategória, amit nívójában meg tud ütni a hátlapi egység, nappal enyhén dinamikátlan és némileg túlzott élesítésű, de vállalható részletességű és vonalélességű képek készülnek, reális fehéregyensúllyal, a szimpla ledes vaku 1-2 méteres távlatokig értelmezendően, de az erősebbik fajtából való, és amíg van elég fény, addig a fókuszálással sincsenek problémák. Éjszaka és bizonyos beltéri fényviszonyoknál viszont már jön a baj, vontatott és sokszor pontatlan fókuszálást követ lomha expozíció, a végeredménynek pedig szinte biztosan nem fogunk örülni, képzelje el a kedves olvasó, milyen volt a többi éjszakai kép, ha az utolsó lett a legjobb.

A videózás kapcsán sem jutottunk meglepő felismerésre, az 1080p-s, 30 fps sebességgel készülő mozgóképekhez jó minőségű, 254 kb/s-os, sztereó hang társul. Megfelelő fényviszonyok esetén jó a minőség, egyedül a hardveres képstabilizálás, ami nagyon hiányzik a repertoárból, szoftveresen ugyanis rendkívül darabossá válik a finom svenkelés. Ezen kívül egy-egy fölöslegesnek tűnő újrafókuszálás rendre felbukkan. A szelfik 5 megapixelesek, az f/2,2-es fényértékű, fixfókuszos optika gyengébb fényviszonyok közt már nem mutat nagyot, nappal azonban hozza azt a közepes szintet, amit reálisan elvárhatunk (1, 2).


[+]

Multimédiás oldalon nyilvánvalóan komolyabb szerepet tölt be a képalkotásnál a tartalomfogyasztás, és bár ez nem egy AMOLED kijelző, az élmény összességében jó. A videókat lejátszó szoftver az összes tesztfájlunkat kezelte, működött az AC3-hang, a DivX, Xvid és MPEG4 kódolás egyaránt, hozzáadhatunk feliratfájlokat, nézhetjük kis ablakban vagy teljes kijelzőre nyújtva a tartalmat, mindehhez pedig kapunk sztereó hangszórónégyest, közepes hangerővel, viszont filmnézéshez vagy játékhoz kiváló minőséggel: nyilván nem fog úgy szólni, mint egy, akár félliteres palack helyére bedobható Bluetooth-hangszóró, viszont a legkisebbekkel összemérhető, van dinamikája, még némi térérzetről is beszélhetünk.


[+]

Zenehallgatás szempontjából sem lesz okunk komolyan panaszra, noha az FM-rádió kimaradt és a Samsung-féle zenelejátszót is külön kell letölteni, hardveresen minden rendben van. Egyrészt van egy jack csatlakozó, ami szállítja azt a minőséget, amit a jobb merítésből való, de még nem dedikált audiochippel szerelt mobilok tudnak, másrészt pedig az Adapt Soundnak köszönhetően még az életkorunkhoz is beállíthatjuk a hangszínszabályzást, ami nem elhanyagolható, hiszen a hangtartomány felső végét az évek múlásával egyre kevésbé érzékeljük. Vezeték nélkül sincs ok panaszra, az SBC-n kívül aptX-et és LDAC-ot is tud a 4.2-es Bluetooth.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A gépnek létezik kizárólag Wi-Fi-re képes, illetve LTE-s variánsa is, mi az előbbit kaptuk meg tesztre, utóbbiba még egy nanoSIM-et lehet illeszteni a mobilnetezéshez, ezen a vonalon telefonálni viszont hiába próbálnánk vele. Mindkét gép ismeri a 802.11 a/b/g/n/ac vezeték nélküli hálózatokat 2,4 és 5 GHz-es csatornákon, a ma már egyértelműnek mondható direct (és az 4G-s modell esetén hotspot) funkciókkal karöltve. A Messenger és Viber hívások természetesen minden gond nélkül, jó minőségben vezényelhetők, persze egy jobb előlapi kamera ezekhez jól tudna jönni.


[+]

A Bluetooth 4.2-es verziószámú (A2DP, LE), az USB pedig ugyan Type-C csatolófelülettel bír, de csak 2.0-s adatátvitelt teszt lehetővé. A navigációs tesztet mindenféle gond nélkül abszolválta a kütyü, a program listázott A-GPS, GLONASS és BeiDou műholdakat is, egyedül a Galileo, ami láthatóan kimaradt. Mágneses szenzor természetesen van, de nem maradt el az gyorsulásmérő, a fényérzékelő és a giroszkóp sem, a hiányzók listáján a légnyomásmérő, az NFC és az infra szerepel.

Remek az élmény, de a fülhallgatót külön kell megvenni
Remek az élmény, de a fülhallgatót külön kell megvenni [+]

Értékelés: Samsung Galaxy Tab A (2018)
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Rendkívül jó üzemidőt tapasztaltunk. 7300 mAh kapacitás nyilván nem kevés, viszont külön dicséret illeti, hogy lényegében egyáltalán nem merül a háttérben, pedig volt mögötte egy masszív szinkronizálási feladat, amit minden gond nélkül el is látott. Ha elkezdjük kiélvezni a nagy kijelző előnyeit, böngészéssel és filmezéssel töltjük el az időt, 150 nit körüli fényerő mellett nagyjából 15-18 órás kijelzőidőre számíthatunk, ehhez halk, fülhallgatós hangot is társítva. A normál használat sem mutat ennél sokkal rosszabb értékeket, tehát egyszerű felhasználással ez egy kényelmesen, hetente tölthető eszköz lehet.

A Galaxy Tab A nem más, mint a gyártó idei, tabletes minimálprogramja. Az asztali kezelőfelületet kínáló DeX-szel, az S Pennel, illetve a HDR tartalmakat is megjelenítő Super AMOLED kijelzővel a Tab S4 nyilvánvalóan ellopja a show-t, mellette ez egy műanyagos, nehézkes óriásmobil, amivel telefonálni ugyan nem lehet, de legalább tényleg hatalmas méretű a kijelzője. Egyszerűbb felhasználásra, némi tartalomfogyasztásra, akár az idősebb vagy fiatalabb generációnak bőven meg kell felelnie, a legnépszerűbb programok kényelmesen futnak rajta, játékos fronton sincs teljesen elveszve, a hangszórója pedig egyenesen a pazar. A kérdés az, hogy mindez kinek ér meg 110 000, illetve az LTE-s változat esetén 130 000 forintot.

A felmérések alapján egyre kevesebbeknek, viszont a szűkülő tabletpiacon egyre kevésbé tűnik véresnek az árharc, sem a Samsung, sem a Huawei, sem a Lenovo nem vág durván alá a konkurenciának, az Apple pedig szintén nem az árcsökkentéseiről híres mostanában, leginkább az amerikai diákok érezhettek némi mérséklődést, de jelentősnek azt sem lehetne mondani. Így aztán az új Galaxy Tab A szinte biztosan megtalálja a helyét a piacon, és bár érthető, hogy a dupla ennyibe kerülő Tab S4 funkcióiból nem örökölhetett sokat a tesó, egy AMOLED kijelzőt mindenképpen nagyon örömmel nézegettünk volna a tesztidőszak alatt.

szentkuti11

A cikk elkészítését a TelenorHipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Samsung Galaxy Tab A (2018)
Samsung Galaxy Tab A (2018, SM-T590) Általános
Technológia Wi-Fi (létezik LTE-s modell)
Méret 254,2 x 144,3 x 8,2 milliméter
Tömeg 525 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 10,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1200 x 1920 pixel (215 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 450
Processzor típusa 8 x 1,8 GHz-es Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 14 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 506
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 32 GB (kb. 22 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (akár 400 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n/ac, hotspot, Direct
USB Type-C (2.0, MTP)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van (GPS, Glonass)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.1 (Oreo)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Samsung Notes, Microsoft Office, SmartThings, Galaxy Apps, Samsung Flow, Samsung Members
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, f/1,9, LED villanó, autofókusz
Másodlagos kamera 5 megapixel, f/2,2 fixfókusz
Videófelvétel 1080p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó telepíthető
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 7300 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fényszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés