Samsung S3350 Ch@t 335 - szociális háló

Bevezető, tartozékok

A világban most szinte minden az okostelefonokról szól. Minden csatornán tolják az arcunkba, hogy vegyünk ilyen készüléket, elsősorban androidost, de a WP7 és persze az iPhone sincs nagyon háttérbe szorítva. Azonban a nagy nyomulás ellenére még mindig bőven akadnak olyanok, akiknek nincs szükségük ezekre, különböző okokból. Ugyanakkor néhány dolgot szívesen látnának egy hagyományos mobilba csomagolva, mint mondjuk egy teljes billentyűzet, Facebook kliens, meg email és hasonlók.

Samsung S3350 Chat335
[+]

Az köztudott, hogy ha van olyan gyártó, akinél extrém széles a kínálat, azok között tuti ott van a Samsung. Bár mostanában ők is a Galaxy néven futó okostelefon vonalat nyomják gőzerővel, azért van más is a polcokon. Mondjuk a Chat-sorozat, ami a nevéből eredően elsősorban szöveges kommunkációra kihegyezett készülékeket takar. Jelenleg négy telefon fut ilyen családnévvel, közös jellemzőjük, hogy teljes billentyűzettel rendelkeznek. Kettőt már teszteltünk is korábban, a B3410-es érintőképernyővel és kihúzható billentyűzettel, míg a C3222 klasszikus kialakítással és kétkártyás kivitellel rendelkezik.

Samsung S3350 Chat335
[+]

Utóbbinál akár testvérének is tekinthetjük az XXL GSM-től érkezett S3350 Chat 335-ös modellt (a modellszámozás logikussága gondolom mindenkinek feltűnik). Ez is hagyományos kialakítású, teljes billentyűzetes, viszont nem kétkártyás, de hardveresen kicsit fejlettebb annál. Hogy ez mire lehet elég, az kiderül a következő oldalakon. A doboz semmi extrát nem rejt, a készüléken felül a töltő, egy sztereó füles és egy adatkábel hever benne, meg persze a használati.

Külső

A legtöbb embernek a BlackBerry ugrik be, ha teljes billentyűzetes candybar készülékről van szó, ami nem véletlen, mivel a kanadai gyártó hosszú idő óta készít ilyeneket. Mondjuk felénk kevésbé ismert a márka, ezért inkább a Nokia villan az agyunkba, elég csak az E és mostanában a C sorozatokat megnézni. A Samsung nem is akart túlzottan kilógni közülük, úgyhogy a Chat 335 mind Nokiás, mind pedig BlackBerry vonalakat is fel tud mutatni. Mondhatnánk, hogy másolták, ám ebben a kategóriában nehéz nagyon újat alkotni, ráadásul a két említett gyártó igazán otthon van ezen a téren. Nekem alapvetően szimpatikus a kis Samsung külseje, a körbefutó krómos csík, a lekerekített sarkok kulturált kinézetet adnak neki. Egyedül a fehér színnel gyűlt meg a bajom. Nem azért, mert olyan csúnya lenne (létezik fekete és ezüst is), hanem mert kisebb kínszenvedés volt a lefotózása. Ami viszont a színtől függetlenül rendben volt, az a minőség. Tisztességesen egyben van, nincs lötyögés, nyikorgás, a műanyagok is jók, ebben hagyományosan erős a koreai gyártó.

Samsung S3350 Chat335
[+]

Az előlapon fentről kezdve a hangszóróba botlunk elsőnek. A kis fémrács mögött aszimetrikusan bukkan elő a másik fél hangja, viszont sem minőségben, sem hangerőben nincs probléma vele. A kijelző ezúttal nagyobb lett, 2,4 hüvelykes képátlóval rendelkezik, és felbontása is nőtt, így már 320 x 240 pixelen közli az információkat. A 262 ezer színű TFT panel nem nyújt semmi rendkívülit, képminősége megfelelő, betekintési szöge lehetne több is, napfényben többé-kevésbé látható marad. Még lejjebb pedig ott a lényeg, a billentyűzet. Ezt vehetjük két részben, hiszen felül, a navigációs részen is akad érdekesség. Mondjuk rögtön az, hogy nincs navigációs gomb, helyette egy optikai trackpad simogatásával járkálhatunk a menükben. Ez együttal be is nyomható, funkcióját a kijelzőn láthatjuk. A trackpad érzékenysége állítható, amit érdemes is lejjebb venni, mert különben csak tízesével tudunk lépkedni. A kétoldalt lévő funkció- és híváskezelő billentyűk igen nagyon, kezelésük ebből adódóan problémamentes. A QWERTY rész átalakult, a Chat 322-nél látott aprócska, különálló gombok helyét egy nagyobb méretű kialakítás vette át. Igaz, itt a gombok között nulla térköz van, viszont a BlackBerry-nél már látott módon egy érdekes domborítást alkalmaztak, ami a középvonaltól kétfelé más irányú, így segítve a kétkezes gépelést. A gombok nyomáspontja elég jó, a domborítás miatt pedig elég kényelmesen lehet gépelni, igaz, a lapátkezűeknek ez sem ideális. Egyenletes a megvilágítás is, viszont a fényerő lehetne kicsit több, a lila színű másodlagos feliratok nem láthatók rendesen.

Samsung S3350 Chat335
[+]

A hátlap már jóval kevésbé érdekes terület, az egyhangúságot csak a kamera optikája, a tőle nem messze lévő kihangosító nyílása és az alsó részre került Samsung felirat oldja. Formatervi apróság, hogy a felület hosszanti irányban bordázott, ami nem csak jópofán néz ki, hanem fogásra is elég jó, főleg, hogy itt nem fényes, csúszós megoldást alkalmaztak. Cserében remekül beleszorul a kosz, úgyhogy a tisztogatás mindennapos tevékenység (főleg a fehér változatnál).

Samsung S3350 Chat335
[+]

Az oldalak közül a jobb fele totál üres és alul sem sokkal érdekesebb, itt csupán a mikrofon bújik meg. A baloldalán összefutunk egy hangerőszabályzóval, a legérdekesebb viszont a teteje. Itt van a 3,5 mm-es audio kimenet, illetve a szintén szabványos microUSB, amit egy elhúzható ajtócska mögé rejtettek, ezzel védve a koszolódástól.

Menü, alapfunkciók

A bekapcsolás után senki sem fog meglepődni, aki az elmúlt 1-2 évben használt normál, nem érintős Samsung telefont. A főképernyő elég jól testre szabható, mivel a háromféle órakijelzésen kívül van egy intelligens kezdőképernyőnek nevezett mód is. Itt a Nokia S40 rendszeréhez hasonlóan mi válogathatunk össze különböző opciókat, mint kedvenc kontaktok, naptár, facebook, gyorsindító parancsikonok és egyebek. Ezeknek a sorrendjét és tartalmát is állíthatjuk, és persze az egészet ki is kapcsolhatjuk. További finomításra ad lehetőséget, hogy van háromféle téma is, amik nem csak a színeket, hanem a főmenü ikonjait is változtatják. Ez egyébként szimpla 4x3-as elrendezésű, egyszerű és logikus felépítésű, viszont az fura, hogy a trackpaddal az oszlopok és sorok végén „elakadunk”, nem ugrik át a következőre vagy az elejére. Ez az almenüknél már nincs így, ott körbe tudunk járni.

Samsung S3350 Chat 335

A névjegyzékbe akár 1000 kontaktot tárolhatunk, mindenkihez igen bőséges mennyiségű adatot jegyezhetünk fel, köztük még olyanokat is, mint a gyerekek neve és persze telefonszámok, illetve címek tömegei. Az üzenetírás kicsit érdekesebb, hiszen elsősorban itt vesszük nagy hasznát a teljes billentyűzetnek. Az SMS és MMS közös felületen szerkeszthető, a hozzáadott tartalomtól függően változik a típus. A billentyűzettel elég gyorsan lehet írni, ráadásul a magyar ékezetes karakterek sincsenek kihagyva. Ezeket az adott magánhangzó többszöri lenyomásával érhetjük el. A helyzetet rontja, hogy még magyarra állított szövegbeviteli nyelvnél is felbukkannak számunkra teljesen haszontalan karakterek, illetve bizonyos mássalhangzóknál is külföldi betűket tudunk elővarázsolni. Gyakorlatilag mindegyik billentyűnél van másodlagos mód, így a speciális karakterek is gyorsan bevihetők. Az üzenetek chat nézetben is olvashatók, de a mappák sem hiányoznak. Nem hiányozhat az email kliens sem, azonban itt némi anomáliákat tapasztaltam. Addig nem volt gond, hogy beállítottam mindkét fiókom, azonban a letöltés után kissé összezavarodtam. Nem lehet megadni ugyanis, hogy mennyi időre vagy mennyiségre visszamenőleg szeretnénk lekérdezni a leveleket. Emiatt egyszerre jelentek meg a legújabb és mondjuk a januári emailek is. Ráadásul, bár a belső memória szolgál tárhelyül, összesen legfeljebb 100 email lehet a készüléken és ez nem postafiókonként, hanem együtt értendő.

Samsung S3350 Chat 335

Ébreszteni már jobban tud a Chat 335, mert többet is beállíthatunk, egyedi dallammal, állítható ismétléssel, szundival, hangerővel. A naptár is hozza a szokásost, van havi, heti és napi nézet, háromféle jegyzet írható bele, riasztással. Külön van még jegyzettömb és feladatlista is, továbbá kapunk egy grafikus világórát, alapfunkciós számológépet és egy mértékegység átváltót. A hangrögzítő sem hiányzik, ahogy az időzítő és stopper sem, viszont kicsit érdekes extra a szótár. Ez a tesztkészülékben angol, német és holland nyelvek között tud fordítani, az angol-angol opciónak nem sok értelme van.

Samsung S3350 Chat 335

Adatkommunikáció, internet

Mindenképp fájó pont, hogy egy ilyen, elsősorban kommunikációra hegyezett készüléknél hiányzik a 3G. Helyette be kell érnünk a négysávos GSM modullal és a GPRS, EDGE átvitellel. Kárpótlást jelenthet viszont a b/g szabványú WiFi megléte, amivel gyorsabban és legtöbbször ingyen oldhatjuk meg az adatátvitelt. Másik mobillal a 2.1-es Bluetooth segít kommunikálni, míg a számítógépnél a microUSB jöhet jól. Ez tölti az akkut, illetve memóriakártya esetén háttértár módban üzemel. A belső memória 60 megabájtot tesz ki, ezt lehet microSD-vel bővíteni, amihez csak a hátlapot kell leszedni, kikapcsolni a készüléket nem szükséges. Külön érdekesség a lomtár funkció, amivel a törölt tartalmak visszanyerhetők, ha mégis meggondolnánk magunkat.

Samsung S3350 Chat 335

Sajnos hiába a WiFi megléte, a webböngészés a telefon egyik leggyengébb pontja. A gyári Access szoftver meglehetősen gyengécske teljesítményt nyújt. A weboldalak jelentős többségénél „kevés a memória” üzenetet dob, eseteként még mobilra optimalizált verziókat se tölt be. Hiába a teljes képernyős mód, a virtuális egérmutató, a valódi internetezéshez nem sok közünk van vele. Talán egy Opera Minivel javítható a helyzet, mert WiFi-vel a sebességgel sincs gond.

Samsung S3350 Chat 335

Külön menüpontban kaptak helyet a közösségi szolgáltatások. Kapunk instant messengert, bluetooth messengert, valamint Facebook és Twitter klienseket. Ez utóbbi kettő a főképernyőre is kitehető, bejelentkezés után a háttérben futnak és frissülnek. Még öt másik oldal is megtalálható a menüben, viszont ezek nem natív kliensek, csupán linkek az adott oldal mobilos változatához. Ezeken felül még egy Google keresővel is gazdagabbak vagyunk. A Samsung Apps ikonja kicsit megtévesztő, mivel alkalmazásokat nem tölthetünk le rá (csak játékokat), csengőhangot, háttérképet meg valószínűleg nem ezen keresztül fogunk.

Multimédia

A kétkártyás testvérnél 1,3 megapixeles kamera volt, ezt most 2 megapixelesre cserélték. Sokat nyilván nem kell várni tőle, mivel sem autofókusz, sem LED, sem pedig tükör nem tartozik hozzá. A kereső álló tájolású, opciókban pedig átlagos a felhozatal. Állítható a felbontás, az expozíció, van önkioldó, fehéregyensúly, effektusok, éjszakai mód és kikapcsolhatjuk a zárhangot.

Samsung S3350 Chat 335

A fent látható tesztképek igazolják az előzetes várakozásokat, bár a másik modellhez képest jobban teljesít. Csodát viszont nem várhatunk tőle, úgyhogy a kamera itt csak amolyan végszükség megoldás szerepét tölti be. Videózni lehet ugyan vele, de nem nagyon érdemes, mivel a 176 x 144 pixeles mozgókép finoman szólva sem alkalmas sokra.

Samsung S3350 Chat 335

Fotózás helyett érdemesebb inkább a zenére fókuszálni, abban már kedvezőbb a helyzet. A zenelejátszó szépen elrendezi nekünk albumok és előadók szerint a számokat, fut a háttérben, kezeli az albumfotókat, még különböző gyári hangszínek is vannak. A gyári füles nem túl izmos darab, bár talán a kinézetéhez képest egy fokkal jobban szól, de érdemes kihasználni a szabványos csatlakozót, és inkább valami mást keresni. Rádiót is tudunk vele hallgatni, ez szintén megy a háttérben, van RDS kijelzés, ráadásul még rögzíthetjük is az adásokat.

Samsung S3350 Chat 335

Üzemidő, összegzés

Amiben a Chat 335 igazán jól szerepelt, az az üzemidő. A hátlap alatt egy 1000 mAh-s lítium telep dolgozik és a jelek szerint meglehetősen ügyesen. Igaz, a gyártó által megadott 520 órányi készenlét azért túlzás, viszont nekem úgy működött öt napot, hogy közben közel 2 órát beszélgettem, némi zenehallgatás, wifi használat és egész napos email szinkronizálás, illetve sok nyomkodás mellett. Ez azért elég tisztességes teljesítmény, ilyet szívesen látnának az okostelefon tulajok is.

Samsung S3350 Chat335
[+]

Értékelés: Samsung S3350 Ch@t 335
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 4 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 4 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 3 pont
Hogyan értékelünk?

A korábban tesztelt kétkártyás Chat 322-t én nem használtam, viszont az ott olvasottak alapján a Chat 335 jobban sikerült készülék. Igaz, hogy ebben csak egy kártya fér el, viszont szinte minden más szempontból jobb nála. Fizikailag és felbontásban is nagyobb a kijelzője, jobb a QWERTY billentyűzet, picivel használhatóbb a kamerája, és az akkumulátor is jobban bírja (nem csoda, mert csak egy kártyát kell üzemeltetnie). Persze a mérlegnek van másik oldala is, ami jelen esetben inkább a szoftveres oldal számlájára írható. A kissé átgondolatlan email kliens, az igen harmatos böngésző és a 3G hiánya elég fájó pontok, amit csak picit ellensúlyoz a WiFi megléte. Külsőleg tehát rendben van a cucc, belsőleg viszont hiányosságokkal küzd. Mindezt most kártyafüggetlenül 31 ezer forintért vihetjük haza, ami sajnos sok érte. Ennyiért vagy kicsit kevesebbért házon belül ott az érintős Samsung Star II, ami bár szintén nem 3G-s és a böngészője sem túl jó, viszont egyébként szoftveres oldalról kiforrottabb és kicsivel komolyabb készülék. Plecsni így nem is járhat neki, mivel alapvetően nem rossz, de sokkal jobb is lehetne.

Rusi

A Samsung S3350 Chat 335-öt az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung S3350 Ch@t 335
Samsung S3350 Chat 335 Általános
Technológia GSM
Méret 111,2 x 61,2 x 12 milliméter
Tömeg 93 gramm
Színvariációk fekete, fehér, ezüst
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 240 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 név
SMS memória 500 üzenet
Memória 60 MB
Memória bővíthetősége microSD (max. 8 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Samsung
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3/IMAP4)
Java van
Játékok van
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Facebook és Twitter kliens, szótár, lomtár, instant messenger, bluetooth messenger
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fix fókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (176 x 144 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (csak gyári)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 520 óra
Beszélgetési idő 12 óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, optikai trackpad, teljes QWERTY billentyűzet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés