Bevezető, tartozékok
Ha ezen Android futna, már szaladnék is érte a boltba! - ilyen és ehhez hasonló hozzászólásokat olvashatunk a Samsung Wave 3 telefonhoz kapcsolódó cikkekben és hírekben. Mi tagadás, az említett mobil tényleg remek külsővel rendelkezik, a fém borítás pedig sokak számára egy must-have dolog, ha mobiltelefonról van szó. Utóbbit pedig úgy tűnik, a Samsung kizárólag a badás és Windows Phone 7-es vonalra tartalékolja, a gyártó androidos telefonjai tavaly egytől egyig plasztikba voltak öltöztetve, legyen szó belépő szintű vagy felső kategóriás modellről. Azaz majdnem mindegyik, tesztalanyunk ugyanis kuriózumnak számít a fém hátlapja miatt.
A létjogosultsága viszont kérdéses, és ezt nem csak a hivatalos hazai forgalmazás mondatja velünk. A Samsung palettáját elnézve a felső kategóriában még mindig betonstabilan áll a Galaxy S II és a Galaxy Nexus, árban kicsit lejjebb mászva pedig már a Galaxy W és a Galaxy S Plus fogadja a vásárlót. A Galaxy R árban és funkcionalitásban valahol nagyjából a két csoport között helyezkedik el; kérdés tehát, hogy megéri-e beruházni rá, vagy maradnak az említett modellek. Sajnos a kártyafüggetlen piacon sem gyerekjáték hozzájutni a telefonhoz, így különösen nagy volt az örömünk, amikor egy kedves olvasó felajánlotta a saját mobilját egy teszt erejéig.
A készülék egy aprócska fekete dobozban érkezett, melyet egy ezüst Samsung Galaxy R felirat díszített. A tartalma nagyjából szokványos: kapunk egy kézikönyvet, egy hálózati töltőt, egy microUSB-kábelt és egy sztereó headsetet. Utóbbi megegyezik a Galaxy S II mellé járó modellel, azaz egy közepes minőségű fülessel van dolgunk, amely közepes hangerővel és dinamikatartománnyal rendelkezik.
Külső
A Galaxy R első ránézésre nagyon hajaz a Galaxy S II-re, a vékonyított forma mellett az alsó rész kidülledése is kimondottan hasonló. Tesztalanyunk viszont egy csöppet vastagabb az említett telefonnál, ám még így sem éri el az 1 centiméteres magasságot. Mint azt már említettük, tavaly ez volt az egyetlen androidos készülék, amelyben a Samsung fémet is használt a borítás megalkotásakor. Sajnos nem vittél túlzásba a dolgot, bár a hátlap nagy része az említett anyagból van, a teljes fémház sajnos továbbra is a Wave modellek privilégiuma marad. A 125 x 66 x 9,5 milliméteres méretekkel rendelkező telefont ettől függetlenül jó élmény kézben tartani, a 135 grammos tömeg pedig több komolyságot sugall az S II 116 grammjánál.
A készülék előlapja is nagyon hasonlít a koreai gyártó tavalyi csúcsmodelljéhez. Bal felül találjuk az 1,3 megapixeles másodlagos kamerát, a fény- és közelségérzékelőt, valamint a hangszóró is ide került. Az előlapon egy 4,2 hüvelykes SC-LCD panel feszít, a felbontása 480 x 800 képpontos, a megjelenített színek száma pedig eléri a 16 milliót. A megjelenítő szép képet ad, magas fényerő, élénk színek és nagy betekintési szögek jellemzik, bár a Galaxy S II-ben alkalmazott Super AMOLED Plus panel érzékelhetően jobban teljesít nála. Az érintéseket természetesen kapacitív módon érzékeli, egyszerre tehát többet is; a pontossággal nem volt probléma. A képernyő alatt három billentyű található: a fizikai home gombot két kapacitív billentyű (beállítások és vissza) ölel át.
A hátlap nagy része szálcsiszolt fémből van, melyet alul és felül egy-egy plasztiksáv fog közre; az érdemi elemek ezeken foglalnak helyet. Felül középen csücsül az elsődleges kamera, mely mellett egy LED-es villanót is találunk. A külső hangszóró az alsó sávban kapott helyet, a magas hangerő mellé alacsony dinamikatartományt kapunk.
A telefon oldalán a megszokott interfészekkel és gombokkal futhatunk össze. A hangerőszabályzó a bal oldalra került, a 3,5 milliméteres kimenet pedig felül látható. A microUSB-aljzat a készülék alján található, a ki- és bekapcsoló gomb pedig a jobb oldalon figyel; utóbbi a képernyő feloldására és lezárására is használható.
Hardver, szoftver, UI
Tesztalanyunk esetében a Samsung leváltotta a Galaxy S II-ben használt saját gyártmányú Exynos chipet, melynek helyére az NVIDIA Tegra 2 250 névre hallgató megoldása került. A honeycombos táblagépek alapfelszereltségének számító lapka 40 nanométeres csíkszélességgel rendelkezik. Legbelül egy kétmagos, ARMv7 architektúrájú, magonként 1 GHz órajelű processzor található, a grafikus számításokat pedig egy GeForce ULP GPU végzi. Ezek mellett 1 GB LP-DDR2 RAM, 2 GB ROM és 4 GB belső memória áll a rendelkezésünkre, utóbbit microSD-kártyával lehet bővíteni. A működési sebességre nem nagyon lehet panasz, a telefon az S II-hez hasonló sebességgel és folyamatossággal teszi a dolgát; erről az alábbi videó is tanúskodik.
Szintetikus tesztek | |||
---|---|---|---|
Benchmark | Galaxy Nexus | Galaxy R | Galaxy S II |
Linpack for Android (single) | 45,438 MFLOPS / 1,85 s |
32,034 MFLOPS / 2,62 s |
57,224 MFLOPS / 1,46 s |
Linpack for Android (multi) | 47,022 MFLOPS / 3,59 s |
59,181 MFLOPS / 2,85 s |
89,431 MFLOPS / 1,89 s |
Smartbench 2012 Prod. | 1977 pont | 2277 pont | 2718 pont |
Smartbench 2012 Games | 1554 pont | 2043 pont | 2085 pont |
AnTuTu Benchmark | 5525 pont | 5126 pont | 6084 pont |
A telefonon az Android rendszer 2.3.5-ös, Gingerbread művésznéven nyomuló verziója fut, amely nem a legfrissebb variáns, hiszen már pár hónapja elérhető a 4.0 is; a frissítés a hivatalos információink szerint 2012 második negyedévében várható. Az Ice Cream Sandwich a sebességbeli optimalizációk mellett rengeteg hasznos újdonsággal is bővíti a rendszert (erről további információ itt), így érdemes lesz majd felrakni az update-et. A késlekedés egyik oka a koreai gyártó saját felhasználói felülete, a Galaxy modelleken (így értelemszerűen tesztalanyunkon is) preferált TouchWiz UI változtatásait az ICS-be is át kell ültetni, ami egy időigényes folyamat.
Az említett TouchWiz UI egy egyedi felhasználói felületet takar, amely sok aspektusában megegyezik a bada rendszer felületével. Többek között kapunk egy saját ikonkészletet, egy átvariált képernyőzárat és néhány egyedi háttérképet, valamint a gyári alkalmazások is átestek egy laza ráncfelvarráson. A képernyő tetejéről lerántható állapotsávot is kibővítették, tesztalanyunkon az adatkommunikációs opciókat is elérjük innen. Ezek mellett rengeteg extra minialkalmazást is kapunk, melyekkel a saját ízünkre szabhatjuk a maximum hét oldalas készenléti képernyőt. Extraként néhány speciális, a gyorsulásérzékelőre épülő gesztust is kapunk, ilyen például a képek és weblapok döntés alapú nagyítása és a főképernyő oldalainak lapozása.
Szoftverek
Mint azt már említettük, az alap szoftverek is kaptak egy kisebb fajta vérátömlesztést, szinte az összes applikáció egyedi felhasználói felülettel rendelkezik. A névjegyzékből immár a hívásnaplót és a tárcsázót is elérhetjük, a bejegyzésekhez pedig az egyedi kép és csengőhang mellett rengeteg egyéb adatot is rendelhetünk. A listát természetesen szinkronizálhatjuk is, az előre definiált megoldások (Windows Live, Yahoo! Mail, Facebook, LinkedIn, Exchange és Google) mellett egyéb szolgáltatót is megadhatunk. Az üzenetkezelő is patent, alapértelmezett esetben a partnerek alapján csoportosított nézetet kapjuk, de aktiválhatjuk az úgynevezett osztott nézetet is, amely a lista mellett az aktuális üzenet tartalmát is megjeleníti. A naptár tartalmát szinkronizálhatjuk a már említett szolgáltatókkal, a bejegyzéseket pedig napi, heti és havi bontásban is böngészhetjük.
Az alap alkalmazáskínálat mellett rengeteg extra programot is találunk a Galaxy R fedélzetén. Kapunk egy fájlkezelőt, egy DLNA-klienst (AllShare), egy csevegőszoftvert (IM) és egy feladatkezelőt; utóbbi az aktuálisan futó programok erőforrásigényének monitorozása mellett azok bezárására is használható. A szervezőfunkciókat erősíti a Feladat, a Mininanapló és a Jegyzet, az irodai feladatokat pedig a teljes verziós Polaris Office látja el. A számítógéppel történő szinkronizációt a kétes hírű Kies szoftverrel tehetjük meg, melynek vezeték nélküli, a WiFi-hálózatot használó verziója (Kies Air) is elérhető.
Extra programok beszerzésére a Market mellett a koreai gyártó saját, Samsung Apps névre hallgató alkalmazásboltját is használhatjuk, a játékőrülteknek pedig jó hír lehet, hogy a mobilon az NVIDIA-féle Tegra Zone is elérhető. A telefonon a Samsung által preferált, úgynevezett hub-rendszer is elérhető, amely adott típusú tartalmak koncentrált elérésére szolgál. A Social Hub az üzenetkezelésünket hivatott megreformálni, a Readers Hub személyében pedig egy webshoppal egybekötött ebook-olvasót tisztelhetünk. A Music Hub egy zeneboltot és -lejátszót takar, a Game Hub segítségével pedig játékokat szerezhetünk be.
Internet, multimédia, kamera
A böngésző nem csupán átrajzolt felületeket, hanem egy funkcionalitásbeli ráncfelvarrást is kapott. A dél-koreai mérnökök jó munkát végeztek, a program gyors és remekül használható. Egyszerre maximum nyolc oldalt tarthatunk nyitva, az alkalmazás pedig kezeli a könyvjelzőket, a bekezdéseket a megfelelő szélességűre tördeli, a Flash-alapú tartalmakat pedig reggelire megeszi. A teszteken sem vérzik el a szoftver: a CSS-feldolgozás helyességét vizsgáló acid2-t majdnem hibátlanul abszolválja, a JavaScript- és DOM-kezelést vizslató acid3 pedig 95 százalékra értékelte tesztalanyunkat. A HTML5-kompatibilitást tesztelő html5test.com-on 182+1 pontot kaptunk a maximális 475-ből, a JavaScript-feldolgozás sebességét pellengérre állító SunSpider pedig 4897,2 milliszekundum alatt futott le.
A multimédiás részt egy FM-rádió, egy zenelejátszó és egy videólejátszó képviseli. Előbbi képes az automatikus állomáskeresésre, valamint a velük kapcsolatos információkat is megjeleníti; a használatához viszont muszáj csatlakoztatnunk a fülhallgatót. A zenelejátszó nagyon patent, az egyedi felület mellett egy hangszínszabályozót és egy effektezőt is kapunk, a szoftver pedig virtuális 5.1 hangzás kivezérlésére is alkalmas. Hasonlóan jól szuperál a videólejátszó is. A program megbirkózik a manapság felkapott formátumokkal (Xvid, DivX és H.264), és bár az 1080p felbontású Full HD videókat nem fogadta be a gyomra, a 720p, azaz HD felvételeket gond nélkül vitte. A program kezeli a feliratokat is (ehhez a videó és a szövegfájl nevének egyezése szükséges), melynek a méretét is szabályozhatjuk, valamint tizedmásodperc alapon újra is szinkronizálhatjuk. Állíthatunk a színtónuson (normál, meleg vagy hideg) és a fényerőn, a láthatóság külső fényben opció kipipálása pedig a kinti láthatósági viszonyokon hivatott javítani.
A készülék hátlapján egy autofókuszos kamera található, amellyel maximum 5 megapixeles, azaz 2560 х 1920 képpontos fotókat lőhetünk. A kameraszoftverben állíthatunk a fényerőn, a felbontáson, a fehéregyensúlyon, az érzékenységen, a kontraszton és a fénymérés módján, effekteket rendelhetünk a fotókhoz, valamint az időzítőt és a geotagginget is bekapcsolhatjuk. A kamera mellett egy LED-es villanó is helyet kapott, amely közepes fényerővel rendelkezik; a felvett videók pedig maximum 1280 x 720 képpontosak lehetnek (tesztvideó itt). A fotók minősége nem rossz, bár a tökéletestől azért távol van. A dinamikatartomány rendben van, a zajszint közepes, a zajszűrő algoritmus viszont néhol túl jó munkát végez, így a részletek gyakran elmosódnak.
Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés
Adatkommunikációs szinten nagyon korrekt a Galaxy R. A GSM-modul négysávos (850/900/1800/1900 MHz), az négynormás (850/900/1900/2100 MHz) UMTS-chip pedig HSPA+ sebességet kínál; utóbbi elméletben maximum 21 Mbps sebességű letöltést s 5,76 Mbps sebességű feltöltést jelent. Természetesen a Bluetooth (3.0, A2DP- és EDR-támogatással felvértezve), a WiFi (802.11b/g/n, DLNA-támogatással és tetheringgel kiegészítve) és a-GPS modul a Galaxy R-ben is alapfelszereltségnek számít. Utóbbi jól szuperál, a jelet gyorsan megtalálja, a pontossággal sincs probléma.
A telefon egy 1650 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátorból nyeri az energiát. A hivatalos adatok szerint egy feltöltéssel 9 órányi beszélgetésre és 620 órányi készenlétre képes a telefon. Tapasztalataink alapján egy napig masszív terhelés mellett is elmegy a telefon, bár este azért érdemes töltőre dugni, nehogy reggel kellemetlen helyzetbe kerüljünk.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 9 pont |
Anyaghasználat | 9 pont |
Összeszerelés minősége | 10 pont |
Kijelző mérete, minősége | 8 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 9 pont |
Sebesség | 9 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 9 pont |
Felhasználói felület élménye | 9 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 9 pont |
PIM funkciók | 10 pont |
Adatkommunikációs képességek | 8 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 6 pont |
Audio | 6 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 6 pont |
Ár/érték aránya | 4 pont |
Hogyan értékelünk? |
Bizonyára a cikk alapján is kiderül, hogy a Galaxy R egy nagyon korrekt telefon. A multimédiás képességek jók, az adatkommunikáció korrekt, a kijelző kellemes, a szoftveres oldallal sincsen probléma. Ráadásul az Ice Cream Sandwich frissítés is be lett ígérve, ha minden jól megy, 2012 második negyedében tesztalanyunkra is megérkezik az update pakk. A fém hátlap pedig sokak számára imponáló lehet, lévén a Galaxy S II esetében is többen nehezményezték a kizárólag plasztikból álló borítást. Az S II viszont érezhetően jobban teljesít a legtöbb kategóriában, legyen szó a kijelzőről, a kameráról, a sebességről vagy az adatkommunikációs képességről, mindenhol találunk valami extrát.
A telefon fő hátulütője az ára. Mivel kis hazánkban hivatalosan nem forgalmazzák, így csak kártyafüggetlen konstrukcióban juthatunk hozzá, körülbelül 100 ezer forintot kell leszurkolnunk érte. A szinte minden téren jobban teljesítő Galaxy S II ugyanebben a formában 120 ezer forint környékén tanyázik, nagy előnye viszont, hogy mindhárom szolgáltató kínálatában megtalálható, azaz az említettnél kellemesebb áron is hozzájuthatunk. Így a tetszett plecsninél nem kaphat többet, azt viszont mindenképpen megérdemli a telefon. Végül pedig még egyszer szeretnénk megköszönni Gergőnek a felajánlást.
![]() |
Samsung Galaxy R |
dr. Kind
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikációk
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS | |
Méret | 125 x 66 x 9,5 milliméter | |
Tömeg | 135 gramm | |
Színvariációk | fekete | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 4,2 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 480 x 800 pixel | |
Kijelző típusa | Kapacitív SC-LCD érintőkijelző | |
Színárnyalatok száma | 16 millió | |
Hardver | ||
Processzor órajele | 1 GHz (kétmagos) | |
Processzor csíkszélessége | 40 nanométer | |
Utasításkészlet | ARMv7 | |
Grafikus chip | GeForce ULP | |
RAM / ROM | 1 GB LP-DDR2 RAM / 2 GB ROM / 4 GB belső tárhely | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | dinamikus | |
SMS memória | dinamikus | |
Memória bővíthetősége | microSD-kártyával | |
Adatátvitel | ||
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / 21 Mbps / 5,76 Mbps | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 3.0 (EDR és A2DP) | |
WiFi | 802.11b/g/n, DLNA, tethering | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | van | |
NFC | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | némaüzem | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Android 2.3.5 | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | vannak | |
Valutakonverter | letöthető | |
Extra szoftverek | Social Hub, Music Hub, Readers Hub, Game Hub, AllShare, Saját fájlok, Kies Air, Feladat, Mininapló, Samsung Apps, IM, Feladatkezelő, Polaris Office, Jegyzet | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 5 megapixeles, autófókuszos, LED-es villanó | |
Másodlagos kamera | 1,3 megapixeles | |
Videófelvétel | van (1280 x 720 pixeles felbontás) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | van, RDS | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1650 mAh kapacitású lítium-polimer | |
Készenléti idő | 620 óra | |
Beszélgetési idő | 9 óra | |
Egyebek | ||
fényérzékelő, közelség-érzékelő, giroszenzor, 3,5 milliméteres kimenet |