Samsung Galaxy Watch7 - kötelező kör

Három méretben, 3 nm-s chippel lép előre a Galaxy Watch. Kiderítettük, mekkorát.

Külső, kezelés, üzemidő

A technológia és az egészségkövetés kezd olyan szorosan összefonódni, mint a technológia és a kommunikáció, így nem véletlen, hogy minden nagy mobilgyártónak van valamilyen órája és egészségügyi rendszere. Bár az Apple Watch elsősége elvitathatatlan, androidos fronton is szoros az összhang a viselhető és a zsebre vágható kütyü között, épp csak a Pixel referenciakészülékek helyett a Galaxy órák és mobilok a legnépszerűbbek. Nem muszáj egyébként Samsung Watchot Samsung telefonnal társítani, de több egészségügyi és ökoszisztémás extrafunkció miatt is érdemes, ahogy Samsung mobilhoz is választható másik márka kelléke.

A Galaxy Watch Ultra 47 mm, a Watch7 40 mm és a Watch7 44 mm
A Galaxy Watch Ultra 47 mm, a Watch7 40 mm és a Watch7 44 mm [+]

Igazán sokrétű ugyanis a tág értelemben vett órapiac, hiszen kapható olcsó karperec (Xiaomi Smart Band 8), ár/érték bajnok félokos (Huawei Watch Fit 3) és méregdrága élsportos kellék (Garmin Epix Pro), más-más előnyökkel, fókusszal, üzemidővel, árral és külsővel, úgyhogy idén a Samsung is változatos kollekciót mutatott be a hajlítható telefonok mellé. A legtöbb visszhangot az Apple Watch Ultra ellen nevező, brutális Galaxy Watch Ultra kapta 47 mm-en, míg az átlagember két jóval apróbb termetű Galaxy Watch7-tel érheti be 44 és 40 mm-en, egyaránt 3 nm-es, ötmagos Exynos W1000 chipet, 2 GB RAM-ot és 32 GB-os tárolót kínálva (21 GB érhető el szabadon).

A Galaxy Watch7 44 mm
A Galaxy Watch7 44 mm (forrás: Samsung) [+]

  • Galaxy Watch7 40 mm, Bluetooth, WiFi: 129 990 forint
  • Galaxy Watch7 40 mm, Bluetooth, WiFi, LTE: 149 990 forint
  • Galaxy Watch7 44 mm, Bluetooth, WiFi: 139 990 forint
  • Galaxy Watch7 44 mm, Bluetooth, WiFi, LTE: 159 990 forint
  • Galaxy Watch Ultra 47 mm, Bluetooth, WiFi, LTE: 279 990 forint

A Galaxy Watch7 40 mm
A Galaxy Watch7 40 mm [+]

Az Ultrát jómagam a hazai Unpacked eseményen próbáltam ki, és nekem túl nagynak bizonyult, míg tesztre előbb egy előszériás, zöld Watch7 44 mm jött végleges pakk és töltő nélkül, majd egy végleges, dobozolt 40 mm-es fehér, hogy vele és a legfrissebb szoftverrel szerezzem be a bő egyhetes szenzoradatokat. Az nem lepett meg, hogy számomra a 44,4 x 44,4 x 9,7 mm-es változat volt az ideális az Ultra 1,5” és 480 pixel átmérőjű AMOLED paneljét megörökölve, csak 590 mAh-s telepét 425 mAh-ra szűkítve: kellemesen nagy a Watch7 44 mm képernyője, mégsem túl bumfordi a háza.

Férfikaromon a 40 mm-es Watch7 szíja volt a tökéletes méretű, a 44 mm-esé picit hosszúnak bizonyult
Férfikaromon a 40 mm-es Watch7 szíja volt a tökéletes méretű, a 44 mm-esé picit hosszúnak bizonyult [+]

Inkább a szíj vastagsága és korlátozott szellőzése lepett meg, mai trendet követve a csaton való átfűzés után pedig a szíj maradékát nem kívül kell elvezetni, hanem belül, a csukló mellé gyömöszölve. Ezt AliceWake például kedveli, ám olyan hosszú a 44 mm-es Watch7 pántja, hogy a csuklóm mellett túl magasra ér a vége, és úgy már nem tökéletes a viselés kényelme.

A Galaxy Watch7 40 mm
A Galaxy Watch7 40 mm [+]

A második meglepetést a 300 mAh-s teleppel, 40,4 x 40,4 x 9,7 milliméteres házzal és 1,3”, illetve 432 pixel átmérőjű panellel szerelt Watch7 40 mm okozta: pont ideálisnak találtam az óra és a szíj méretét férfikaromon, nem vészesen apró képernyővel (de azért 1,5”-en jóval könnyebben ment a gépelés), érezhetően könnyebb kivitellel. Mondjuk arról a Samsung is hallgat, hogy ezek az órák szíjjal együtt (ahogy az emberiség viseli), milyen nehezek: nélküle a Watch7 40 mm csak 28,8 gramm, vele együtt viszont 50,5, és ugyanígy rájön nem kevés extra a Watch7 44 mm 33,8 és a Watch Ultra 60,5 grammjára.


[+]

A harmadik meglepetéssel AliceWake találkozott: a vastag szíj nem hajlik le elég hamar, hogy vékony csuklójának ívét felvegye, így maradt a pánt és a karja között rés, amitől nagyobbnak érezte az órát, mint amekkora hajlékonyabb szíjjal lenne. A pánt persze 20 mm-en cserélhető, mindenesetre egy próbát mindenkinek érdemes tennie vásárlás előtt. Míg az Ultra titánkeretet és 10 ATM védelmet kapott, a két Watch7 alumíniumházat és 5 ATM vízállóságot. Az IP68 minősítés és több MIL-STD-810H teszt teljesítése közös, akárcsak a perfekt összeszerelés


[+]

A védőüveg elöl zafírkristály és közös az alsó-felső gomb jobbra. Az új, középső gyorsbillentyűt viszont csak az Ultra kapta meg, pedig a másik kettő is elfogadta volna. Sőt: mivel a lünetta idén virtuális, vagyis a görgetni az ujjat az érintőpanel szélén húzva tudunk, és ez most sem kellően precíz, egy korona elhelyezése lett volna az ideális a megbízhatóbb görgetésre. Próbálkoztam pár napig a virtuális lünettával, ám hamar átszoktam az érintőpanel vízszintes és függőleges simogatására, szóval idén is nagy érvágás a tekerentyű hiánya.


[+]

A kitűnő képminőségre viszont nem lehet panasz: a Watch7 44 teljes fehér képernyőjén 942 nitet mértem, és napfény alatt minden óralap, értesítés és edzésadat tökéletesen látott, ahogy az éjjeli minimum is kellemesen alacsony maradt. Az amoledes feketékhez kirobbanó színek és tűéles rajzolat tartozik, az apróbb betűket persze 1,5”-en kényelmesebb olvasni, mint 1,3”-en. Az érintési érzékelés remek, nekem viszont hiányzik a Garminok öt gombja és a hozzájuk rendelhető, tucatnyi gyorsfunkció: túl kevés a billentyű és a testreszabási opció Samsungon.


[+]

A Watch7 friss szenzorszettet kapott: megvan a kétcsatornás GNSS (GPS L1 + L5, GLONASS, BeiDou, Galileo), a gyorsulásmérő, a barométer, az EKG, a bioelektromos impedancia analízis szenzor (ezt mondd ki egymás után ötször!), az iránytű, az infravörös hőérzékelő, a kijelzőt szabályzó fénymérő és a 13 LED-del szerelt pulzoximéter, ami egy kellemetlen változást is hozott. Az új BioActive szenzor már nem kompatibilis a Samsung mobilok fordított vezetékmentes töltésével, bár a Samsung 10 000 mAh-s akkubankjával elindult az átvitel (és 142 percig tartott). Furcsa, hogy a Samsung Watch7-tel egy időben kiadott Galaxy Z Fold6-ot sem tudta úgy kialakítani, hogy legalább a friss mobilgeneráció töltse az új órát vezetékmentesen. Persze a Type-C végű, mágneses töltőkorongot rádughatjuk telefonra is, és máris indul az átvitel, csak hát ezt magunkkal kell cipelni. Pakkban amúgy csak ez, az óra és a pánt van.


[+]

A személyes problémám mégis inkább az, hogy 72 perccel egyik Watch7 töltése sem gyors, a merülésük viszont az: egyhetes használat után, kevés telepítéssel és zenehallgatással, a WiFi-t és a mindig aktív képernyőt kikapcsolva is szűk egynapos üzemidőre állt be a 40 mm-es és másfél napra a 44 mm-es változat, ha GPS edzést is közbeiktattam. Ötnapos töltéshez szokva volt, hogy önhibámból lemerült Watchra ébredtem, máskor meg idő nem jutott elég, hogy aznapra elég nafta kerüljön bele. Nyilván az Ultra lehet az üzemidőkirály házon belül, ám az jóval vaskosabb, és messze egy Epix Pro hetekben mérhető üzemideje. A Watch7 esetében DC Rainmaker a folyamatos GPS használatot 8,5-11 órára saccolja, ami komolyabb teljesítmény- és kerékpártúrára, illetve ultratávokra nem igazán elég.


[+]

Takarékosabb működést vártam a 3 nm-es Exynos chiptől, azt pedig semmiképp nem, hogy az első beüzemelés és a hardverigényes telepítgetés rengeteg dadogással járjon. Ezek végére érve a rendszer szerencsére kisimult és gördülékeny lett, ám egyszerűen más színvonalt képvisel egy Apple Watch tükörsima működése és reakcióideje, ha ettől még az sem kitartóbb. A mindennapos töltés kellemetlen vonzata egyébként a telep gyorsabb elfáradása és hamarabb esedékes cseréje, végső soron pedig én többhetes üzemidő helyett csak annyit várok el egy saját karomra kinézett órától, hogy egy rövid zuhanyzás ideje alatt visszatöltsön annyi energiát, amennyi a legutóbbi óta távozott, ettől pedig a teljesértékű, nyílt operációs rendszerű okosórák nagyon messze vannak.

Beüzemelés, szoftverek

A Galaxy órákat androidos telefonokkal tudjuk összehangolni és a Samsung ökoszisztéma, az EKG, a vérnyomás-mérés és az alvási apnoe funkciókhoz Galaxy telefonra lesz szükség. A párosítás és a beállítás gyorsan megvan, az adatokat átmásolhatjuk régi óráról vagy a felhőből, az alkalmazások és az óralapok pedig a Play Áruházból települnek, ami a Watch7-en is fent van, de a mobilról is indíthatjuk. Az órabeállításokat és az alapvető számlapokat a Samsung Wearable intézi, a Health az egészségi- és mozgásközpont, a speciális egészségügyi mérésekhez a Samsung Health Monitort kell telepíteni.

Hirdetés

A Samsung Health [+]

A Watch7-tel debütált az (Android) Wear OS 5.0 és a One UI Watch 6.0, ám nagy rendszerszintű változások idén nincsenek. Mondjuk a számlapok eddig is szépen testreszabhatók voltak úgy stílus, színek, adatok, grafikonok és gyorsindítók oldaláról. Fentről pöccinthetők le a kapcsolók, lentről az alkalmazáslista, balról az értesítések és jobbról a widgetek, vagyis a kártyák. Ez utóbbiak annyi kulcsinformációt megjeleníthetnek, hogy nem kell az alkalmazásokat külön megnyitni (edzés is indítható róluk), és az óra, a Samsung, illetve a Google szolgáltatásai mellett megannyi másik appnak van widgetje, a sokféle zenelejátszót beleértve. MP3-at könnyű a mobilról átdobni, csak ne a szerény hangszóróval hallgassunk zenét, ez inkább csendes szobában való hívásfogadásra alkalmas, illetve hangjelzésre és hangos edzésadat-beolvasásra. Bluetooth fülest gond nélkül párosítottam.

Azért az igazi lünetta vagy korona hatékonyabb lett volna a kártyák, a részletes és magyar ékezetes értesítések, illetve az alkalmazástár precíz és hatékony görgetésére – a képernyő széli, ujjhúzós megoldás nekem annyira esetleges, hogy inkább hagyományos mozdulatokkal lapoztam. A fapados Garmin, Huawei, Honor vagy Amazfit értesítéskezeléssel szemben viszont megannyi notira pötyöghető be szöveges válasz, dobható rá emoji vagy lehet válaszolni előre definiált listából. Jól működik a Watch7-tel a SmartThings, a Samsung Find, a Google Home, a Bixby, a Google Segéd, a Galéria, az SMS, a Telefonkönyv, a Tárcsázó, a Google Térkép, az Óra az Időjárás, a Számológép és megannyi másik szolgáltatás.

Még honlapunk is böngészhető a Samsung Internet óraverziójával, továbbá telepíthető a Keep, a Gmail, a Naptár, a sikeres órafizetéshez elengedhetetlen Wallet, a Fordító, a Google Fitnesz, a YouTube Music, a Spotify stb., és a harmadik fél alkalmazás- és játékkínálata is szépszámú. Sportoldalon ott a Google Fitnesz, a Strava, az Adidas Running, a Komoot, a Seven és miegymás. Mondjuk az X, a Facebook és sok másik népszerű mobilalkalmazásnak még nincs óramegfelelője, így egyszerűbb, ömlesztett értesítésekkel kell beérni.

Remek, hogy az óra és a telefon összehangolja az ébresztőt és a ne zavarj módot, ahogy több okosotthon kütyüt is rendben kezeltem a SmartThings és a Home rendszerét beleértve. A Bixby a jobb hangsegéd az órafunkciók kezelésében, míg a Google Segéd az általános érdeklődésben és a Google-szolgáltatások kezelésében profi. A két asszisztens jól megvan egymás mellett, magyarul viszont még nem lehet velük csevegni. A Galaxy AI az órára is betette a lábát: angolul diktálva remekül működik a Hangjegyzetelőben a szöveggé alakítás, míg chat alkalmazásokban kontextus alapján kapunk gyorsválaszokat a támogatott nyelveken – a magyar még nem ilyen.

Egészség, sport, végszó

A piac talán legfejlettebb szenzorszettjét kínálja a Watch7, amivel megmérhető például a testtömeg-összetétel, a Health alkalmazással pedig a kalóriaégetés mellett az étel- és folyadékbevitelt is rögzíteni lehet, szóval igen sokrétű a Samsung egészség- és sportökoszisztéma. Újdonság az AGE-index, amely az általános anyagcsere egészségről és a biológiai öregedésről szolgáltat adatot, csak az nem egyértelmű a leírás alapján, hogy az alacsonyabb zöld, vagy a magasabb narancssárga érték a jobb és nagyjából ott találtam saját pontszámomat, ahol a szuper sportos DC Rainmaker és a videó komment szekciójában mások. Hozzátenném: az AGE-index egyelőre kísérleti funkció, ami biztos fog fejlődni, ám csak hosszútávon derül majd ki, mennyire hasznos.


[+]

Újdonság az Energiapontszám is, amit a Galaxy AI algoritmusa számol ki az alvásidőt, a lefekvés időpontját, az alvás egységességét, az alvás közbeni pulzusszámot, a HRV állapotot, valamint az előző napi aktivitásokat figyelembe véve. Ez a pontszám kellően magas volt pihentető nap és jó alvás után, illetve alacsonyabb komolyabb edzést és esti kimaradást követően, szóval jó iránymutató, és tippeket is kapunk, hogy mely területen lehetne javulni. Ha megadjunk erőnléti szintünket (kezdő, haladó, profi) és fitneszcélunkat (izomtömeg-növelés, izmosodás és fitté válás, egyensúly és stabilitás javítása vagy állóképesség-növelés), akkor ehhez váltogatott programokat és mozgástippeket kapunk, ahogy egyéni alvási tanácsok is érkeznek. A stressz- és alváskövetés a maga rendszerében következetes és a Galaxy AI az alváselemzésből is kiveszi a részét a pulzus, a véroxigén, a bőrhőmérséklet, a horkolás és a légzésszám adatainak együtteséből.

[+]

Ahány gyártó, annyiféle tippet kapunk az alvásszakaszokra, a pontszámok mindenesetre összhangban voltak azzal, ahogy én éreztem egy jobb-rosszabb szundítást. Értékelést kapunk az alvás során elért fizikai regenerálódásról, a kényelemről és a mentális feltöltődésről és új funkció az alvási apnoe kockázatának érzékelése, amit az amerikai FDA által hitelesített szenzoron és algoritmuson alapul. Koreai felhasználóknál észlelt már a Watch7 alvászavart, a publikálás pillanatában az alvási apnoe funkció viszont még nem érhető el Magyarországon és az idei évben információink szerint nem várható.

[+]

A Samsung telefonokra telepíthető Health Monitor az EKG-t és a vérnyomást viszont továbbra is méri, hozzátéve: az óra nem orvosi műszer. Hagyományos vérnyomásmérővel elsőre és pár hetente újrakalibrálva mindenesetre olyan következetes méréseket rögzíthetünk az órával, amiből hosszútávú tendenciák is kirajzolódhatnak, és amit hasznos lehet orvosainknak megmutatni, ami igaz az EKG rajzokra is. Az óra szívrohamot vagy komoly, szív- és érrendszeri problémákat nem tud észlelni, a pitvari fibrillációt viszont igen, és jó irányba halad a kütyüpiac egyre több olyan kulcsinformációt közölve, amire önmagunktól vagy műszer nélkül nem jönnénk rá. A vércukorszint-mérésről pletykáltak már, ezt viszont idén még nem vezették be, és túl komplikált lehet noninvazív szenzorokkal.


[+]

A véroxigén-mérés még mindig nem megy a Samsungnak: az automata éjjeli monitorozás rendre 85-100% között mért, pedig gyógyszertári ujjbegyes eszközömmel a telítettség nálam rendre 96-99% között mozog. A pulzusmérés már pontosabb és papíron előrelépett az új BioActive szenzor, de muszáj a sikerét használat szerint értékelni. Nyugalmi állapotban, alvás, bemelegítés, séta és futás során az adatok kézi méréssel és a Watch Fit 3-mal összevetve is igencsak pontosak, 2-4 BPM kilengéssel, bár mindkét óra lassabban reagálja a pulzuszóna váltást, mint egy Garmin vagy Apple.

[+]

A problémák olyan edzések során jönnek elő, amikor nem szabályos a csukló mozgása vagy rázkódik a talaj: budapesti aszfaltutakon 35 fokban, de nem megerőltetve tekerve 200 BPM körüli értéket is kijelzett az óra egészségügyi figyelmeztetéssel, pedig legfeljebb 172-t mértem. Egy másik tekerés során, amikor kézzel legfeljebb 165 BMP-et mértem, az óra 184-et is rögzített. Elliptikus tréneren volt két rövid szakasz, amikor egyszerűen nem jött össze a mérés, pedig a Huawei következetesen rögzített. A súlyzós edzés sem a Watch7 erőssége, DC Rainmaker szerint pedig komplikált külső pulzuspánt vagy teljesítményszenzoer csatlakoztatása.


[+]

Összességében még mindig más szinten van komoly sport esetében egy Garmin vagy Apple kütyü, a Watch7 több tucat edzésforma követésével viszont lefed minden fontos sportágat, néhány automatikus észlelésével, plusz balesetérzékeléssel. A térképes útvonalvezetés a Watch Ultra privilégiuma, és olyan részletes offline térképet nem kapunk POI-kal, mint Garminon. Van viszont triatlon és multisport mód, kérhetünk maratoni és egyéb edzéstervet, a Galaxy AI közbenjárásával pedig versenyezhetünk korábbi edzéseinkkel.

[+]

Futás közben temérdek adat megjelenhet a 3-4-5-7 tételes és testreszabható adatképernyőkön, hangos visszajelzésekkel és akár mindig látható kijelzővel, ami kerékpározás közben igazán hasznos. Nyilván a komolyabb grafikonok kirajzolása, a pillanatnyi teljesítmény és a valós idejű stamina, valamint az élő verseny- és magasságstratégia Garmin csúcseszközök privilégiuma, akárcsak a komoly formaelemzés vagy az akklimatizáció, de ugye a Watch7 nem kifejezett sportóra, így nem is várok el tőle mindent mozgásvonalon. Akinek mindenesetre kevés a hivatalosan rögzített adat, telepíthet egy sor másik appot, ahogy opció az adatszinkron és a GPX fájl mentése is, ezért jó tehát a nyílt operációs rendszer.

[+]

Utólag a Samsung Health azért rengeteg adatot és grafikont szolgáltat a szokásos sebesség, tempó, pulzus, szintemelkedés, kalória és a VO2Max mellett haladó futási mutatókat beleértve. Itt az aszimmetria, a támasztási fázis, a levegőben töltött idő, a rendszeresség, a függőleges mozgás és a merevség oldaláról kapunk elemzéseket és tippeket, mindenkori testmozgásunk pedig beleszámít a következő reggel kijelzett energiapontszámba.

Fekete: futott szakasz. Kék: Watch Fit 3. Zöld, magenta, narancssárga: Galaxy Watch7Fekete: futott szakasz. Kék: Watch Fit 3. Zöld, magenta, narancssárga: Galaxy Watch7Fekete sáv: futott szakasz. Kék: Watch Fit 3. Zöld, magenta, narancssárga: Galaxy Watch7 Fekete: futott szakasz. Kék: Watch Fit 3. Zöld, magenta, narancssárga: Galaxy Watch7 [+]

A műholdas követés vegyes képet mutat: a kétcsatornás rendszerrel, Budapesten tekerve, a telefonos kapcsolatot megszakítva, hogy biztos az óra mérjen, pontosan rögzült az útvonal, így látszott, hogy az út melyik oldalán haladtam, hol tekergett a kerékpárút és hol toltam a bringát járdán. Jóval pontatlanabb volt a terepfutás fák takarásában, a budai hegyekben: többször végigfutottam ugyanazt a kézzel 4,92 km-re kimért szakaszt, amire a Watch Fit 3 4,97 km-t rögzített, a Watch7 viszont rendre magasabbat (5,11, 5,13, 5,09 km). A szakaszon ellenőrzésképpen sétatempóban is végigmentem, ekkor 5,02 km-t mért a Samsung és a GPX fájlokat a Locus Mapsbe behívva jól látszik, hogy minden Samsung futásban akadt akár 30-50 méteres eltérés a valós ösvényhez képest, míg a Watch Fit 3 meglehetősen pontos maradt. Hiába tehát a kétcsatornás GNSS, valószínűleg az antenna elhelyezkedése nehezíti a mérést. Motivációra és hobbiedzésre egyébként mindez elég, hiszen temérdek adat, elemzés és tipp jár, ám komolyabb kinti és pulzusalapú edzésekre szakórát kell vásárolni.


[+]

Végszó. A Galaxy Watch7 meglepetések nélkül zár: Android és főleg ökoszisztémában sokat kínáló Samsung telefon mellé hasznos kiegészítő kitűnő AMOLED panellel, interaktív óralapokkal, sokrétű widgetekkel, fejlett értesítéskezeléssel, rengeteg Samsung és Google szolgáltatással, szépszámú alternatív alkalmazással és LTE variációban önálló működéssel. A szíj mondjuk elég vastag, amivel nem tökéletes a viselés, úgyhogy egy próbát főleg női csuklón érdemes végezni vásárlás előtt, az pedig meglepett, hogy a 3 nm-es chip ellenére maradt a rendszerben dadogás és nem mozdult 1 és 1,5 napról előre az üzemidő 40 és 44 mm-es változatban. Sajnos nem tűpontos a pulzus- és a véroxigén mérés, sem pedig a GPS-es útvonalrögzítés terepen, komolyabb sportra tehát Apple vagy Garmin kellék lehet a befutó, de amúgy a fapados Watch Fit 3 is pontosabb úgy, hogy az új Samsung BioActive szenzorral ugrott a mobilos vezetékmentes töltés.


[+]

Azért rengeteg egészségügyi adat rögzül (az Energiapontszám remek, az AGE-index hasznosságágára idővel derül fény), későbbiekben nálunk is elérhető lesz az alvási apnoe érzékelése, hasznos az EKG és vérnyomásmérés, nagyon sokrétű az alváselemzés, kapott az óra pár Galaxy AI funkciót és világszínvonalú a Samsung terméktámogatása. Egyszerűen a tudásbeli és üzemidős ugrás hiányzik a plecsnihez, sőt: mivel a Watch6 Classic sokkal jobban kezelhető tekerőgyűrűvel kapható olcsóbban, jobb választás a virtuális lünettával botladozó újdonságok helyett. Viszont elvitathatatlan, hogy ha mobil és óra szoros összhangjáról van szó, zöld robotos vonalon a Samsung tapossa ki az ösvényt és az új órák három méretben kínálnak széles választékot.

Bone123 a.k.a. Hidegkuti Zoltán feat. AliceWake

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés