Samsung Galaxy Tab S8 Ultra - szépséges a szörnyeteg

Ez most a legdrágább, legtöbbet tudó tablet, amit a Samsung kínálni képes. Nem csak tartalomfogyasztásra, hanem munkára is való, de megvannak a korlátai.

Samsung DeX, Billentyűzetes tok

Mivel a csúcstableteit minden gyártó úgy próbálja eladni, mint multimédiás csodamasina, ami munkára is fogható, így emberkísérletnek vetettem alá magam, négy napra kizárólag a Galaxy Tab S8 Ultrára, a billentyűzetes tok kiegészítőre és a telefonomra hagyatkoztam. A négy napból kettőt töltöttem a szokásos munkafolyamatokkal a szerkesztőségben, kettő pedig egy gyors prágai utazással telt, melynek során sikerült kipróbálni, mennyire használható például vonaton ülve munkaeszközként a táblagép.

Combomon a Tab S8 Ultra támaszának a jele.
Combomon a Tab S8 Ultra támaszának a jele. [+]

Kialakítása miatt a vonaton (vagy bármilyen más járművön) történő munka nem könnyű még a billentyűzetes tokkal sem. A mágnesesen csatlakozó billentyűzet közepesen stabil, de pont annyira hajlik, hogy ha ölemben egyensúlyozok az eszközzel kezemet a csuklótámaszon hagyva, akkor a két karom képes a széleket lefelé nyomva fals kattintást generálni az érintőlapon. Az egyensúlyozást szó szerint kell érteni, a táblagép ugyanis nagyon nehéz, így folyamatosan hátra akar bucskázni, a kihajtható támasznak pedig széles felület kell, az ülésből lehajtható asztalka vagy combunk nem lesz elég neki. A billentyűzet tetszett, érzésre a klasszikus olló mechanikát használja, kellemes távolság van a billentyűk között és a billentyűút is kényelmes, nem túl rövid. Van három fokozatú vagy önmagát automatán állító háttérvilágítás, vannak funkció és programozható billentyűk, működnek az asztali billentyűparancsok, és van egy nyelvváltó gomb is, ami akkor jön jól, ha több nyelven is szoktunk gépelni.

A külön megvásárolható billentyűzetes tok.
A külön megvásárolható billentyűzetes tok. [+]

A kiosztás sajnos angol, de a szoftverben bekapcsolható, hogy a magyar klaviatúrák karaktereit írja. Itt egyetlen hibával találkoztam a teszt során, a Google Dokumentumok nem akarta elfogadni a hosszú í-t a billentyűzetről (bemásolva igen), míg minden más programban simán be tudtam írni. Ugyanígy szoftveresen állítható az is, hogy a képernyőbillentyűzet megjelenjen-e, ha csatlakoztatva van a fizikai kiegészítő, de azt is bekapcsolhatjuk, hogy a DeX aktiválódjon, ha érzékeli a tokot a táblagép.

A billentyűzet és a házat védő támasz is mágneses.A billentyűzet és a házat védő támasz is mágneses. A billentyűzet és a házat védő támasz is mágneses. [+]

Kitérnék még az érintőlapra. Görgetési érzékenysége jó, bár számomra a megszokottnál kicsit alacsonyabb a felület. A kattintásokat furcsán érzékeli, van, hogy fals parancsot visz be (például rendszeresen megnyitott böngészőben valamit, ami felett csak áthúztam a kurzort), és olyan is előfordult többször, hogy egyáltalán nem vette fel a kívánt kattintást, hiába állítottam be, hogy a fizikai nyomás minden esetben kattintás legyen, az érintés viszont nem. A beállítások között találtam még egy furcsaságot: állítható a kurzor színe, de a fekete köré elfelejtettek keretet rajzolni a fejlesztők, így random elkezd bújócskázni az egérmutató a rendszerben, lásd a videón. A rendszer egyébként kezeli a Bluetooth és vezetékes billentyűzetet és egeret is, utóbbiakhoz kelleni fog egy USB-C elosztó, de nem kötelező a Samsung saját megoldására hagyatkozni.

A DeX használata szövegszerkesztéshez, táblázatkezeléshez, levelezéshez és böngészéshez mondhatni tökéletesen működött a teszt alatt, a többablakos nézet pedig majdnem olyan volt, mint az asztali. Szokni kellett azonban, hogy a fájlkezelő az androidos logikát követi, így nem olyan egyszerű mappákat, fájlokat szerkeszteni, mint gépen. Például a főképernyőn lenyomva tartva az egér gombját és húzva a kurzort, tudok kijelölni és nyomva tartva arrébb tenni egy fájlt, de a fájlkezelőbe belépve már nem.

Asztal, összes alkalmazás és alkalmazásváltó DeX módban.Asztal, összes alkalmazás és alkalmazásváltó DeX módban.Asztal, összes alkalmazás és alkalmazásváltó DeX módban. Asztal, összes alkalmazás és alkalmazásváltó DeX módban. (forrás: Mobilaréna) [+]

Ahhoz is kellett pár nap, mire sikerült megszokni, hogy ami asztali környezetben jobb klikk, az itt nyomva tartás, átállítására nem sikerült megoldásra lelnem a beállítások között. A menüben bár találni egy Touchpadmozdulatok pontot, itt is csak a három ujjas érintésre lehet öt előre megadott opció közül választani, de arra sehol sem bukkantam rá, hogy a gesztusvezérlés mozdulatai állíthatók lennének-e. Az érintőfelület pedig képes kezelni a három ujjas mozdulatokat is, mert a főképernyőre visszatérni vagy az alkalmazásváltóba belépni simán lehet vele. (Erről egyébként a rendszer nem tájékoztat, a billentyűparancsokhoz viszont ad egyértelmű súgót.) Ha valami nem sikerülne a billentyűzeten keresztül, nyugodtan belenyúlhatunk egyébként a kijelzőbe ujjal vagy tollal, sokszor egyszerűbb is lesz egy hosszabb táblázatban letekerni vagy két ablakot a helyére húzni így, mint az egérrel. Az android gesztusvezérlés és a három gombos navigáció is működik a DeX módban.

A táblagép a billentyűzetes tokban, DeX módban.
A táblagép a billentyűzetes tokban, DeX módban. [+]

A DeX kivetíthető, de akár a táblagép is használható másodlagos kijelzőként. Az összes telepített androidos programunkat tudjuk rajta használni, ha fontos a jobb akkumulátoros üzemidő, érdemes a Samsung programjaira hagyatkozni. Teljes értékű munkagépként viszont egyelőre nem elég, vagy csak nagyon speciális, szerintem főleg szöveg- és táblázatszerkesztéssel foglalkozó, esetleg kreatív, sok rajzolást igénylő munkákra. Hírt írni tudtam rajta, de ehhez a teszthez már minimum kellett volna, hogy fusson az Ultrán egy rendes Photoshop, valamint a kijelzőméréshez használt szoftverünk. Plusz a képek rendszerezése, szerverre feltöltése is bonyolultabb műveletként hosszabb időt vett volna igénybe DeX-ben, mint valós asztali oprendszeren. A beágyazott videók YouTube-ra feltöltése mondjuk pont ugyanúgy sikerült, mint máskor.

Több ablak és a Samsung böngésző DeX módban.Több ablak és a Samsung böngésző DeX módban. Több ablak és a Samsung böngésző DeX módban. (forrás: Mobilaréna) [+]

Második eszközként így simán el tudom képzelni egy asztali számítógép mellett a Tab S8 Ultrát, mint munkaeszközt, ha az ember munkaköre és pénztárcája megengedi. De ne felejtsük el, hogy billentyűzettel együtt félmillió forint és másfél kiló felett járunk az Ultrával, ennyiért pedig már Mac és Windows vonalon is találni munkára fogható potens laptopot, utóbbi rendszerrel akár érintőkijelzőst is, ami mellé nem biztos, hogy kelleni fog egy második gép is. Persze, embere és munkája válogatja.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények