Samsung Galaxy Tab S2 9.7 - keskeny vászon, széles mosoly

Bevezető

A mobilpiac fejlődésének lendülete alábbhagyni látszik, és a Sonytól kezdve az LG-n és a HTC-n át a Samsungig a legtöbb tradicionális gyártó a saját elvárásaihoz képest kevesebb készüléket passzol el, miközben a Microsoft és a Blackberry egy helyben toporog. Telítetté vált ugyanis a fejlettebb országokban a mobilpiac, éppen ezért azok a kínai márkák tudnak továbbra is szárnyalni (Huawei, Xiaomi, Meizu), amelyek a hatalmas hazai piac mellett a feltörekvő országokban is jó ajánlatokkal szolgálnak. És az Apple. Az iPhone-ok népszerűbbek mint valaha, ha pedig a csúcskategóriás táblagépeket nézzük, az iPadek elsősége megkérdőjelezhetetlen.

A Samsung Galaxy Tab S2 4:3-asra változtatta a kijelző képarányát
[+]

Konkurencia persze mindig akad, és a kitűnő AMOLED kijelzővel ellátott, könnyű és jól felszerelt Tab S modellek tavaly igen erős alternatívát nyújtottak, emellett a Google Nexus 9 és a nemrég elstartolt Sony Xperia Z4 Tablet is ütős, nagy képernyős ajánlat lett. Ezek a modellek mégsem tudták az iPadek eladásait megközelíteni, sőt: a mobil SoC-s tablet piac a friss statisztikák stagnál, illetve 2015 második negyedévében már kevesebb ilyen készülék fogyott, mint egy évvel korábban. Ennek az egyik oka a phabletek térhódítása lehet: adott a nagy képernyő és a zsebre vágás előnyös kombinációja. Az sem elhanyagolható, hogy a már eladott táblagépek közül sok-sok elég jó ahhoz, hogy a felhasználó ne rohanjon minden évben újabbat vásárolni. Végezetül pedig, hiába a billentyűzetes kiegészítők és a teljes értékű irodai csomagok, egy androidos vagy iOS-es táblagép még mindig nem képes kiváltani egy hordozható vagy asztali munkagépet.

A Galaxy Tab S2 az iPad Air társaságában
A Galaxy Tab S2 az iPad Air társaságában [+]

Talán felmérések előzték meg, talán azt látták be, hogy az Apple táblagépek eladásait eddig egyetlen androidos csúcsmasina sem tudta megszorongatni, mindenesetre mostanság egyre több a 16:10-es, szélesvásznú képarányt 4:3-as, keskeny vásznúra cserélő zöld robotos tablet. Ilyen a Nexus 9, a Xiaomi Mi Pad, a Nokia N1 és a mostanság bemutatott Samsung táblagépek zöme, mondjuk a Tab A 9.7. A képarány érdekes kérdéseket vet fel, én személy szerint például a 16:10-est preferálom, mert jobb rajta a mozgóképes tartalomfogyasztás, és azért álló helyzetben is jut elég hely a kényelmes olvasgatásra és böngészésre, nem beszélve a kisebb táblagépek könnyebb átfogásáról. A 4:3-as képarány persze előnyösebb szöveges tartalomfogyasztáshoz, a játékok esetében pedig olyan mindegy a dolog, mindenesetre a tabletek körében hangsúlyosabb a multimédiás használat, ebben pedig praktikusabb a szélesvásznú kivitel.

A Samsung Galaxy Tab S2 az eddigi legvékonyabb táblagép
[+]

A Samsung mindenesetre váltott, és július 20-án két 4:3-as csúcskészüléket dobott piacra, melyek nevei pontosan jelzik a képátló nagyságát: Galaxy Tab S2 8.0 és Tab S2 9.7. Az utóbbi meglepő módon, alig pár nappal a bejelentés után bekopogtatott szerkesztőségünk ajtaján az XXL GSM jóvoltából, igaz, nem végleges, hanem jelöletlen fehér csomagolásban, talán nem is végleges szoftverrel, mivel a kütyü a teszt írásakor még sehol sem kapható. A dobozt jómagam bontottam meg, és abban csak egy USB kábelt és egy 2 amperes töltőfejet találtam, a végleges csomagolás viszont minden bizonnyal mutatósabb lesz, és némi papíralapú leírást is rejt majd. Nálunk egyébként a fekete változat járt, de elérhető lesz fehér és aranyszínű kiadás is, amikor a Tab S2 valamikor szeptember elején Európában megjelenik. Az mindjárt kiderült egyébként a számomra, hogy a papíron kecses kivitel (5,6 milliméteres készülékvastagság, 400 gramm alatti tömeg) a valóságban is az: a Tab S2 9.7 pillekönnyű, azt viszont a következő napok használata árulta el, hogy a fogyókúra negatívan érintette-e az üzemidőt vagy mondjuk a konstrukció tartósságát.

Külső és kijelző

Vérre menő küzdelem zajlik a rekordvékonyságú és könnyűségű tízhüvelykes táblagép megalkotásáért, ami üdvözölendő, ám ugyanolyan fenntartásokkal állok a dologhoz, mint a mobilok esetében: legyenek ezek a nagy képernyős kütyük légiesek, de ne az üzemidő vagy az összeszerelés rovására. Az szerencsére mindjárt kiderült, hogy a Tab S2 konstrukciója nagyon rendben van, talán a fém váznak köszönhetően, és bár a hátlap továbbra is műanyag (matt, sima felületű, hátrahagyva a tavalyi modellek pöttyös mintázatát), az egész készülék úgy prémium ahogy van, tapintása és fogása is kellemes.

A Galaxy Tab S2 9.7 jóval vékonyabb, mint az iPad Air
A Galaxy Tab S2 9.7 jóval vékonyabb, mint az iPad Air [+]

Azért tényleg elképesztő, hogy a 237,3 x 169 milliméteres Tab S2 9.7 alig vastagabb fél centiméternél, és az sem semmi, hogy sikerült a tömeget 400 gramm alá faragni (a WiFi-s 389 grammot, az LTE-s 392-t nyom, ami 54 grammal könnyebb az iPad Air 2-nél). Éppen ezért hosszú távon sem kényelmetlen az eszközt a levegőben tartani, bár két hüvelykujjal kezelve nem könnyű a megjelenítő minden pontját elérni. A fogyókúra ugyanakkor áldozatokat is szedett: a kijelző és a telepméret csökkent a Tab S 10.5-höz képest, és az apró ledes villanónak, valamint az infrának sem jutott hely, más magyarázatot legalábbis nem találok arra, hogy ezek miért maradtak le.

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy Tab S2 9.7 Google Nexus 9 Apple iPad Air 2 Sony Xperia Z4 Tablet
Fehér fényerő 365 / 505 nit 455 nit 410 nit 498 nit
Fekete fényerő 0 nit 0,21 nit 0,38 nit 0,37 nit
Kontrasztarány végtelen 1110:1 1084:1 1347:1
Színhőmérséklet 7322 K / 6582 K 7099 K 7402 K 7328 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A Samsung Galaxy Tab S2 Super AMOLED kijelzője továbbra is kitűnő, csak nem olyan részletes, mint elődjéé
[+]

A legszembetűnőbb változás nyilván az álló gombelrendezés és a 4:3-as képarány, 1536 x 2048 pixel felbontással, amely érezhetően puhább képet ad az 1600 x 2560 pixeles elődhöz képest, én legalábbis a karakterrajzolatot közelről csak szimplán élesnek, és nem döbbenetesen részletesnek éreztem, mint tavaly. Azért a 264 ppi-s képpontsűrűségre egy táblagép esetében nem lehet panasz, a Super AMOLED panel pedig ismét szemkápráztató az IPS technológiánál nagyobb színskálával, akár kirobbanó, túlszaturált színekkel, akár pontos kalibrációval, öt séma továbbra is rendelkezésre áll. A nagyobbik Tab S egyébként tavaly RGB szubpixel elrendezést kapott a szőrösebb pentile helyett, és kíváncsi voltam, hogy ezúttal is ez-e a helyzet.

A Tab S2 9.7 pixelelrendezése elég érdekes
A Tab S2 9.7 RGB pixelelrendezése elég érdekes

A szerkesztőségi kamera szuper-makró módja igen választ adott, bár ilyen RGB/stripe variációval még nem találkoztam. És 812 nites fényerővel sem. Nem elírás: pontszerű fehér tartalmat a napfény alatt, automata módban megmérve ezt az értéket kaptam. Kézi módban, egész képernyős fehér tartalom esetében 365 nit volt a maximum (azaz magasabb, mint tavaly), napfény alatt, automata módban pedig 505 nitre ugrott fel a mutató – az ilyen extra fényerő nem ritka a Gakaxyk esetében. Ennek megfelelően mindenkor, minden tartalom megfelelően látszott, amiben a koromsötét feketék és a panel alacsony fényvisszaverése is közrejátszott. A betekintési szögekkel is elégedett voltam: a kontrasztok egyáltalán, a fényerő pedig alig változott, bár oldalról a panel némi kékes elszíneződése észrevehető volt.


A Home gombot könnyű kezelni, annak ellenére, hogy a tesztmodell esetében kissé balra dől [+]

Az előlapon minden ott van, ahol egy Samsung eszközön lennie kell, kivéve a beszélgetési hangszórót, az értesítési ledet és a távolságérzékelőt, mert ezek lemaradtak, noha telefonálni az LTE-s Tab S2-vel éppenséggel lehet. Felül egy márkalogó, egy fényérzékelő és egy 2,1 megapixeles kamera kapott helyet, alul pedig az ujjlenyomat-olvasóval ellátott, kényelmesen kezelhető home billentyű, két oldalán az érintésalapú alkalmazásváltóval és vissza gombbal, amelyek nem nélkülözik a háttérvilágítást.

A Samsung Galaxy Tab S2 hosszanti oldalai kissé csapottak a kényelmesebb fogás érdekében
[+]

A készülék a Galaxy A sorozatra hasonlít leginkább. A fekete variáns fekete festést kapott oldalt, kivéve a csiszolt, festetlen peremeken. A fogás megkönnyítésére a hátlap felől a hét hosszanti oldal enyhén meg lett süllyesztve. Alul lehet a fülest és a microUSB kábelt csatlakoztatni, a bekapcsoló és hangerőgombok pedig jobb oldalra kerültek, és az ideálisnál kissé keményebb nyomásra lépnek működésbe. Alul fedezhető fel egyébként a két sztereó hangszóró is, ami elég idétlen dolog, mivel fekvő helyzetben (azaz videózáskor és a játékok legtöbbjét nyüstölve) vagy jobbról, vagy balról szólnak a sztereó hangok. A kellemes tapintású, matt műanyag hátlapra a minimalizmus jellemző, bár a 8 megapixeles kamera alól a ledes villanót nem kellett volna az esztétika miatt kispórolni. Kicsit lejjebb ezüstös Samsung felirat virít, legalul pedig minősítési logókat lehet leolvasni. A két pötty a jobb oldalon a különféle tokok és tartozékok mágneses csatlakozására vár.

Hirdetés

Hardver és TouchWiz

Mindkét Tab S2 modell az exynosos Note 4 hardveres felhozatalát kapta, azaz a 20 nanométeres csíkszélességgel gyártott Exynos 5433-as (más néven 7410-es) lapkakészletet négy, 1,3 gigahertzre skálázott Cortex-A53 és négy, 1,9 gigahertzes Cortex-A57 maggal, big.LITTLE alapokon, azaz egyszerre mind a nyolc mag képes maximális teljesítményre. Az SoC elvileg 64 bites, az Android viszont 32 biten fut, pont mint a negyedik Note esetében. Rendszermemóriából 3 gigabájt jár, a belső tároló pedig 32 vagy 64 gigabájtos kiszereléstől függően. A tárhely további 128 gigabájttal bővíthető megfelelő microSD kártyát behelyezve, ezt egyébként a jobb oldalon, egy fiók kihúzásával lehet megoldani; mellette a nanoSIM-et tudjuk hasonló mutatvánnyal a készülék belsejébe juttatni.

A Samsung Galaxy Tab S2 Android 5.0.2 alapú TouchWiz felületet kapott
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy Tab S2 9.7 Nokia N1 Google Nexus 9 Sony Xperia Z4 Tablet
AnTuTu 5.x Benchmark 54648 pont 38558 pont 54120 pont 57285 pont
Vellamo Browser 4647 pont 3177 pont 6413 pont 4647pont
Vellamo Metal 1841 pont 1151 pont 2746 pont 1352 pont
SunSpider 1.0.2 406,7 ms 620,8 ms 961,6 ms 602,1 ms
Geekbench 3 (single) 1268 pont 764 pont 2052 pont 1308 pont
Geekbench 3 (multi) 4302 pont 2223 pont 3477 pont 4443 pont
GFXBench Manhattan onscreen 12 fps 11,0 fps 22,4 fps 15 fps
GFXBench Manhattan offscreen 17 fps 11,3 fps 31,1 fps 25 fps
GFXBench T-Rex onscreen 29 fps 27,8 fps 46,7 fps 37 fps
GFXBench T-Rex offscreen 38 fps 29,7 fps 64,0 fps 54 fps

A tavalyi Tab S duó sem volt gyenge hardveresen, mégis előfordult itt-ott némi megakadás, és amikor telepítgetésbe és frissítgetésbe kezdtem, megijedtem, hogy a történelem ismétli önmagát. A sok-sok áruházas kör letudása és a Flipboard Briefing kilövése után azonban a felület csak elvétve döccent meg, az esetek 99%-ban fluid maradt, az alkalmazásmegnyitás és -váltás pedig villámgyors volt. A szintetikus teljesítménytesztek ugyanezt erősítették még, a Mali-T760MP6-os IGP pedig bármilyen játékkal könnyedén, melegedés nélkül megbirkózik (érezhető hőtermelést egyedül napfény alatt fotózva tapasztaltam). A böngészési sebességre sem volt panasz, a több lapot könnyedén kezelő, kétablakos módban is működő szoftver kitűnően optimalizált és mindent tud, csak a zoomalapú sortörés hiányzik, bár azt pótolhatja az olvasási mód. Mivel a Tab S2-t bárhol, bármilyen testhelyzetben kényelmes használni, sokat böngésztem vele a számítógépet és a laptopot hátrahagyva.

A Samsung Galaxy Tab S2 TouchWiz felülete elhagyta a MagazineUX dobozokat A Samsung Galaxy Tab S2 TouchWiz felülete a Galaxy S6-én alapszik
[+]

Sokan kritizálták a Samsung szoftveres felületét túlzsúfoltsággal, ezért az S6 és S6 edge premierjére jelentősen leegyszerűsödött a TouchWiz, bár kikerült egy-két hasznos feature. A Tab S2 hasonló felületet kapott Android 5.0.2-es alapokon, azaz a nagy csempés MagazineUX a múlté, a Flipboard Briefing magazinolvasó főoldal viszont továbbra is elérhető. Sajnos a témázási lehetőség nem öröklődött át az S6-ból, pedig szívesen kipróbáltam volna táblagépen a sötét vagy a világos Material Design témát.

A Samsung Galaxy Tab S2 alkalmazásváltójából is elérhető a kétablakos mód A Samsung Galaxy Tab S2 értesítési panelje hasznos apróságokat rejt
[+]

A főképernyőn 6 x 5-ös az ikonkiosztás, a tálcára, a menü mellé pedig öt ikon fér, beleértve a telefonkönyvét és az üzenetküldőét. Ezek a mobilos TouchWizből jól ismert és jól működő appok. A felülről lehúzható értesítési panelen hét testreszabható gyorskapcsoló, a fényerőszabályzó, az S Kereső és a vezetékmentes kapcsolatkezelő érhető el – no és persze a notifikációk lollipopos, kártyaszerű megjelenéssel. Az alkalmazásváltó kártyapakliszerűen pörgethető, és itt is lehet kétablakos módra váltani.

A böngésző is gond nélkül elfut kétablakos módban A Samsung Galaxy Tab S2 sok alkalmazása támogatja a kétablakos módot
[+]

Az osztott képernyős feature ugyanis visszatér, ami táblagépen igazán hasznos. A támogatott appok listája az alkalmazásváltó hosszú érintésével csalható elő, és ezúttal is el lehet menteni a kedvenc alkalmazáspárokat. Az előre telepített appok közül 22 képes így futni, plusz jó néhány Áruházas, az általunk felpakoltak közül például a Locus Pro vagy az MX Player. A Google asszisztensét a home hosszú lenyomásával lehet előhívni. Talán a nem végleges szoftver az oka, mindenesetre a főoldali mappákban az ikonfeliratok homályosak voltak.

Ujjlenyomat-olvasó, szoftverek

A biometrikus azonosítás reneszánszát éli, és sokkal jobban működik manapság a dolog, mint amikor sok-sok éve először kísérletezgettek mobilkészüléken az ilyesmivel. A Tab S2 megoldása érintésalapú, egy-egy ujjmintát regisztráláskor kb. egy tucat érintéssel lehet bevinni. A dolog a tavalyi Tab S ujjhúzós megoldásának hatékonyabb, nálam tízből nyolcszor sikerült az azonosítás. A biometrikus védelem a böngésző mentett jelszavaival is együttműködik, azaz elég egyszer bepötyögni mondjuk a mobilarenás felhasználónevet és a jelszavat, és a Tab S2 felkínálja a lehetőséget, hogy legközelebb az ujjlenyomatunkkal be tudjunk jelentkezni. Ugyanez a Samsung alkalmazásboltjában is működik.

Az érintésalapú ujjlenyomat-olvasó gyors és megbízható A Samsung Galaxy Tab S2 privát módja elzárja a személyes tartalmakat a kíváncsiskodóktól
[+]

A privát mód is visszatér, ami lehetővé teszi képek, zenék, böngészési adatok és bármilyen fájl elrejtését a normál felhasználási mód esetében. Az átmozgatást megtehetjük bármely Samsung appból, és a privát módhoz is rendelhető ujjlenyomat-védelem. Miután privát mappába rejtettük a kíván fájlokat és adatokat, normál módba visszalépve azok még a könyvtárakból is eltűnnek, úgyhogy sehogy sem lehet azokhoz hozzáférni. Az adatokat a Samsung KNOX védi.

A Samsung Galaxy Tab S2 virtuális billentyűzete mindent tud és átméretezhető A Samsung Galaxy Tab S2 virtuális billentyűzete magyarul is tud és támogatja az ujjhúzós bevitelt
[+]

A Samsung tabletes billentyűzete a piac egyik legjobbja. Nem csak betű- és számsor érhető el, vannak nyilak, van shift és ctrl (ctrl + c, v, x, y, a, z lehetőségekkel), könnyű a nyelvváltás, a panel pedig átméretezhető. Természetesen elérhető prediktív szövegbevitel magyar szójavaslatokkal, javításokkal és bővíthető szótárral, és a manapság népszerű, ujjhúzós bevitelről sem kell lemondani. Álló helyzetben, két hüvelyujjal a gépelést kényelmesnek találtam, a tíz ujjat megkülönböztető érzékelőpanel pedig hibátlanul vette be érintéseimet.

Ablakból és teljes képernyős felületről is lehet kezelni a Tab S2-t a számítógépről
Ablakból és teljes képernyős felületről is lehet kezelni a Tab S2-t a számítógépről a Side Sync 3.0-val [+]

Szoftveres extrák egész sora elérhető a táblagépen, másokat pedig a Galaxy Apps áruházból lehet lehúzni, beleértve pár „ajándék” szoftvert és szolgáltatást (ilyen a 100 gigabájt ingyenes OneDrive tárhely két évig). Visszatér számos Samsung extra, így a remek S Tervező (vagyis naptár), a fájlkezelő, plusz pár eszköz. Különösen hasznos a SideSync 3.0, amellyel más mobilkészülékről vagy számítógépről teljes egészében kezelhető a Tab S2 képernyője és minden funkciója, sőt: fájlok könnyedén mozgathatók a két készülék között. Újdonság az Intelligens kezelő, amely az akkumulátort, a tárhelyet, a memóriát és az eszköz biztonságát felügyeli, illetve javaslatokat tesz az erőforrások felszabadítására.

A Samsung Galaxy Tab S2 androidos Office irodai csomagja teljes értékű A Samsung Galaxy Tab S2 Office csomagja OneDrive-ba és Google Drive-ba is képes menteni
[+]

A Microsofttal kötött megállapodás értelmében teljes értékű, szerkesztésre és formázásra alkalmas androidos Word, Excel, és PowerPoint is felkerült felhőszolgáltatásokkal, továbbá a OneNote, a Skype és a OneDrive tárhely kezelő is elérhető. Ekkora készüléket már érdemes lehet megfelelő kiegészítővel laptoppá formálni, és Bluetooth billentyűzetes tok elvileg hivatalosan is elérhető lesz. Ez a produktivitás szempontjából mindenképpen jó, bár azért teljes értékű munkagéppé még mindig nem lehet egy androidos táblagépet varázsolni.

Kamerák, multimédia

Nem tudom, hogy egy ledes villanóelem mekkora helyet foglal, mindenesetre a vaku idén kimaradt. Ez azért sajnálatos, mert bár még mindig furcsa dolog táblagéppel fotózni (sötétben vakuzni még inkább), ha adott egy jó fajta kamera (lásd a tavalyit), akkor ésszerű ledet is pakolni mellé. Megmaradt ugyanakkor a 8 megapixeles hátlapi és 2,1 megapixeles előlapi felbontás, a leegyszerűsített kameraszoftver pedig az Galaxy S6-ból öröklődött át. Az élőképen rendben működik az érintőfókusz, a széleken pedig könnyedén elérhetők a módok, a beállítások, az önkioldó, az effektek, a kameraváltó, a galéria, a videorögzítő és persze az exponáló. Akad panoráma, arcszépítő, profi mód (érzékenység, expozíciókorrekció, fehéregyensúly, mérési mód), HDR, többelemes sorozat és kétkamerás exponálás. További módokat az alkalmazásboltból lehet beszerezni.

A Samsung Galaxy Tab S2 kameraszoftvere a Galaxy S6 hasonló alkalmazásával megegyező
[+]

A képek gyorsan elkészülnek, bár a fókusz lehetne fürgébb. A fehéregyensúly és a vonalélesség jó, a széleken sem jellemző az elmosódás, a dinamikatartomány viszont kissé szűkös, ezért elő-élő kell kapni a HDR-módot, ami szintén gyorsan végzi a dolgát. Makrók akár 5-6 centiméterről is lőhetők, és bár néha téved a fókusz, ha sikerül a témára élesíteni, részletgazdag közelkép a fotós jutalma. Este jönnek elő a komolyabb gondok, hiszen vaku nincs, magas érzékenység mellett nagyon zajosak a fotók, az alacsony érzékenységet pedig a záridő 1/17 másodperces limit korlátozza. Azért nem lehetetlen használható esti fotókat lőni, csak mozgó tárgyakat ne akarjon az ember lekapni. Videofelvétel legfeljebb 1440p-ben, azaz 2K-ban lőhető 30 fpssel, jó kép- és hangminőséggel, lásd eme példát.

A Samsung Galaxy Tab S2 zenelejátszója átlátható, funkcióban gazdag és könnyen kezelhető A Samsung Galaxy Tab S2 hangszínszabályzója a SoundAlive
[+]

A Samsung zenealkalmazása remek kellemes megjelenésű és sokat tud, megbirkózott például az általam bevetett összes fájltípussal. A számok csoportosíthatók állományok, albumok, előadók, szerzők, listák és mappák szerint, emellett elérhető a széles körben testreszabható hangszínszabályzó (SoundAlive), a hangerő kiegyenlítő, sőt: még a lejátszás sebessége is állítható. Számos widget is a felhasználó rendelkezésére áll, FM-rádió viszont nem, mert az kimaradt.

A Samsung Galaxy Tab S2 videolejátszója 4K-s klipekkel is megbirkózik
[+]

Filmezés szempontjából visszalépés a 4:3-as képarány, mivel alul-felül vastag fekete csíkok jelennek meg szélesvásznú tartalom lejátszásakor. Ennek ellenére élményszámba megy a mozizás a Super AMOLED panel miatt, és ebben partner a gyári videolejátszó. Nem gond neki a feliratok vagy az AC3 hang lejátszása, amit meg ő nem tud (DivX és Xvid), az mondjuk egy BS Player elviszi, akár 4K-ban. Akad ablakos lejátszási mód, a képarány és képméret változtatható, és a hang- és fényerő pedig könnyedén állítható ujjcsúsztatással a kijelző szélein.

Teszt Samsung Galaxy Tab S2 9.7 Lenovo Tab 2 A7-10 Microsoft Lumia 640 Honor Holly Huawei P8 Lite
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,04, -0,02 +0,35, +0,03 +0,06, +0,02 -0,09, -0,69 +0,18, +0,13
Zajszint, dB (A): -93,0 -90,6 -91,9 -88,5 -86,3
Dinamikatartomány, dB (A): 93,0 90,5 91,8 88,6 86,3
THD, %: 0,0076 0,0280 0,0068 0,0250 0,0065
IMD + Zaj, %: 0,011 0,052 0,013 0,124 0,015
Sztereó áthallás, dB: -90,5 -80,6 -90,7 -82,8 -72,4

Ami semmiképpen nem kellemes videózáskor, az a sztereó hangszórópár, és most nem a hangminőségre gondolok, mert az egész jó, és nem is a hangerőre, mert az megfelelő, bár nem BoomSound szintű. Az elhelyezés a gond, hiszen a bal és jobb csatorna hangszórója egyaránt a home gomb alól ontja a dallamokat, mozizáshoz elfordítva a Tab S2-t így vagy a jobbról, vagy balról árad a hang. Ezúton kérem a Kedves Olvasót, próbálja meg helyettem megindokolni, hogy ez a megoldás miért jobb, mint a tavalyi, szerintem ésszerűbb elhelyezés.

Megmértem a fülesre kimenő hangminőséget, és remekelt a Tab S2: a frekvenciaátvitel görbéje hibátlan a hallható tartományban, a zajmennyiség és a sztereó áthallás értékei kifejezetten alacsonyak, minőségi fülest csatlakoztatva és nagy felbontású zenét hallgatva pedig csak megerősíteni tudom, amit a fenti számok mutatnak: zenehallgatásra a táblagép kitűnő.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A szerkesztőségben járt Tab S2 Cat.6-os mobilhálózati modemmel, valamint nanoSIM foglalattal is fel lett szerelve, és telefonálni is tudtam vele, bár beszélgetési hangszóró nélkül ez vagy kihangosítva, vagy headsettel működik (fura is lenne ekkora masinát a fülhöz tartani). A kétcsatornás, VHT80 MIMO szabványú, 802.11a/b/g/n/ac-s WiFi modem érzékenysége kiváló, a hotspot és a Direct funkciók is adottak. Létezik egyébként csak WiFi-s Tab S2, ott a hálózati modem és a hotspot funkciók hiányoznak. Bluetoothból 4.1 jár A2DP-vel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel, OTG-vel és MHL-lel. A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS és GLONASS műholdcsoportok jeleit is be lehet vetni, így a pozíciószerzés villámgyors. Az NFC kimaradt, pont mint tavaly, infra akkor viszont volt megfelelő szolgáltatásokkal, úgyhogy nem értem, hogy most miért nincs.

A Samsung Galaxy Tab S2 5870 milliamperórás telepe meglepően jól teljesít
[+]

Jó pár szemöldök megrándult, amikor kiderült: a Tab S2 2030 milliamperórával soványabb telepet kap az elődjénél, persze sokszor leírtuk már: az akkumulátorméret mellett a hardver és a szoftver optimalizálása is sokat nyom a latba. Szerencsére a Samsungnál értenek ehhez, ráadásul a kijelzőméret és a felbontás csökkent, a 20 nanométeres rendszerchip pedig visszafogottan lakmározik, így sokat ki lehet hozni az 5870 milliamperórás telepből. Böngészésből fél fényerőn például kilenc és fél órát, a MinDig TV adását pedig kereken tíz órán át lehet streamelni. A vegyes használat statisztikái sem rosszak, én 7-8 órás képernyőidőket értem el, és úgy tűnt, hogy a játékok sem fogyasztják annyira a telepet. Mindez az alacsony készenléti fogyasztással és az energia és ultratakarékos módokkal kombinálva azt jelenti, hogy a Tab S2 vékonyabb teleppel is eléri az előd jó üzemidejét.

A Samsung Galaxy Tab S2 remek tablet, ám kevesebbet extrát nyújt, mint elődje
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Tab S2 9.7
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A Samsung Galaxy Tab S2 9.7 remek készülék: a tízhüvelykes kategóriában nincs vékonyabb vagy könnyebb rivális, a Super AMOLED kijelző minden igényt kielégít, az üzemidő a szűkebb telepméret ellenére is jó, a hardveres sebesség és a szoftveres felhozatal kevés kívánnivalót hagy maga után, a TouchWiz letisztultabb, mint valaha (szerencsére az osztott képernyős mód megmaradt), nappal pedig jó fényképek készülnek. Ott van továbbá a remek anyaghasználat és összeszerelés, a gyors és pontos ujjlenyomat-olvasó, a 4G-s kiszereléssel pedig nem csak Cat.6-os 4G hálózatra lehet felkapcsolódni (már ahol van ilyen), hanem telefonálni is lehet kihangosítva vagy headsettel, szóval az adatkommunikációs fronton is ott van a Tab S2 a szeren.

Mégsem fogott el az az elégedettség a második Tab S szériát tesztelve, mint az elsőt, és nem azért, mert másodjára nem üt akkorát a méretes AMOLED panel (mert bizony üt, bár oldalról kissé kékes a panel). Csökkent sajnos a felbontás a 4:3-as képarányhoz igazodva, ami egyébként sem ideális a szélesvásznú multimédiás tartalmak fogyasztásához. A sztereó hangszórók ráadásul álló helyzetből szemlélve alulra kerültek, ami óriási blama, szerintem életében nem nézett tévét az, aki ezt kitalálta (vagy a dél-koreai mozikban csak az egyik oldalról jön hang). Nem jó hír a hátlapi vaku és az infra kispórolása sem, az NFC és az FM-rádió pedig már múltkor is kimaradt. Tavaly Boggal azt kérdeztük, hogy életképes iPad alternatíva-e a Tab S, és arra jutottunk, hogy persze, sok érv van a szélesvásznú amoledes masinák mellett. Életképes a mostani is, ám kevesebb megkülönböztető, egyedi jegye van.

A WiFi-s kiszerelés európai végfelhasználói ára 500 euró, azaz kb. 155 ezer forint, a 4G-s kiszerelés felára pedig egy darab Deák Ferenc mintás magyar papírpénz. Ez mindkét változat esetében sok Deák Ferenc kiperkálását jelenti egy olyan készülékért, amely továbbra sem teljes értékű munkaeszköz, sem pedig zsebre vágható, mindenütt praktikus okoskütyü. Persze a prémiumkategóriás riválisoknak is borsos az ára, igaz ez a remek Xperia Z4 Tabletre és a továbbra is méltán népszerű iPad Air 2-re, és a Tab S2 9.7-nek ellenük sem kell szégyenkeznie. A Samsung üdvöskéjének mégis az elődje állítja a legnagyobb konkurenciát: hiába a kompaktabb, minőségibb ház vagy a gyorsabb rendszerchip és ujjlenyomat-olvasó, a Tab S 10.5 kijelzője nagyobb felbontású, képaránya filmezésre alkalmasabb, hangszóróinak elhelyezése ésszerűbb, kövérebb telep van benne, nem hiányzik az infra vagy a vaku, és egy év alatt sokat esett az ára. Az új jövevényt pont ezért az elődje akadályozza meg egy ajánlott plecsni elhódításában – az idei is remek tablet, csak nem okozott annyira maradandó élményt, mint a tavalyi.

Samsung Galaxy Tab S2 9.7

Bone123

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy Tab S2
Samsung Galaxy Tab S2 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 237,3 x 169 x 5,6 milliméter
Tömeg 389 gramm (WiFi only) / 392 (LTE)
Színvariációk fekete, fehér, arany
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 9,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1536 x 2048 pixel (264 ppi)
Kijelző típusa SuperAMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Samsung Exynos 5433
Processzor típusa 1,3 GHz-es négymagos Cortex-A53 és 1,9 GHz-es Cortex-A57
Processzor csíkszélessége 20 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T760MP6
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB (25,2 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (max. 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/1900/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE van (Cat.6)
IrDA / Bluetooth nincs / 4.1 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, VHT 80 MIMO, WiFi hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0.2 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek S Tervező, Side Sync 3.0, Intelligens Kezelő, Galaxy Apps, Microsoft Office, OneDrive, Skype
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera 2,1 megapixel
Videófelvétel 1440p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 5870 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő 109 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, ujjlenyomat-olvasó értesítő led, opcionális Bluetooth billentyűzet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés