Samsung Galaxy Tab S2 9.7 - keskeny vászon, széles mosoly

Hirdetés

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A szerkesztőségben járt Tab S2 Cat.6-os mobilhálózati modemmel, valamint nanoSIM foglalattal is fel lett szerelve, és telefonálni is tudtam vele, bár beszélgetési hangszóró nélkül ez vagy kihangosítva, vagy headsettel működik (fura is lenne ekkora masinát a fülhöz tartani). A kétcsatornás, VHT80 MIMO szabványú, 802.11a/b/g/n/ac-s WiFi modem érzékenysége kiváló, a hotspot és a Direct funkciók is adottak. Létezik egyébként csak WiFi-s Tab S2, ott a hálózati modem és a hotspot funkciók hiányoznak. Bluetoothból 4.1 jár A2DP-vel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel, OTG-vel és MHL-lel. A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS és GLONASS műholdcsoportok jeleit is be lehet vetni, így a pozíciószerzés villámgyors. Az NFC kimaradt, pont mint tavaly, infra akkor viszont volt megfelelő szolgáltatásokkal, úgyhogy nem értem, hogy most miért nincs.

A Samsung Galaxy Tab S2 5870 milliamperórás telepe meglepően jól teljesít
[+]

Jó pár szemöldök megrándult, amikor kiderült: a Tab S2 2030 milliamperórával soványabb telepet kap az elődjénél, persze sokszor leírtuk már: az akkumulátorméret mellett a hardver és a szoftver optimalizálása is sokat nyom a latba. Szerencsére a Samsungnál értenek ehhez, ráadásul a kijelzőméret és a felbontás csökkent, a 20 nanométeres rendszerchip pedig visszafogottan lakmározik, így sokat ki lehet hozni az 5870 milliamperórás telepből. Böngészésből fél fényerőn például kilenc és fél órát, a MinDig TV adását pedig kereken tíz órán át lehet streamelni. A vegyes használat statisztikái sem rosszak, én 7-8 órás képernyőidőket értem el, és úgy tűnt, hogy a játékok sem fogyasztják annyira a telepet. Mindez az alacsony készenléti fogyasztással és az energia és ultratakarékos módokkal kombinálva azt jelenti, hogy a Tab S2 vékonyabb teleppel is eléri az előd jó üzemidejét.

A Samsung Galaxy Tab S2 remek tablet, ám kevesebbet extrát nyújt, mint elődje
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Tab S2 9.7
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A Samsung Galaxy Tab S2 9.7 remek készülék: a tízhüvelykes kategóriában nincs vékonyabb vagy könnyebb rivális, a Super AMOLED kijelző minden igényt kielégít, az üzemidő a szűkebb telepméret ellenére is jó, a hardveres sebesség és a szoftveres felhozatal kevés kívánnivalót hagy maga után, a TouchWiz letisztultabb, mint valaha (szerencsére az osztott képernyős mód megmaradt), nappal pedig jó fényképek készülnek. Ott van továbbá a remek anyaghasználat és összeszerelés, a gyors és pontos ujjlenyomat-olvasó, a 4G-s kiszereléssel pedig nem csak Cat.6-os 4G hálózatra lehet felkapcsolódni (már ahol van ilyen), hanem telefonálni is lehet kihangosítva vagy headsettel, szóval az adatkommunikációs fronton is ott van a Tab S2 a szeren.

Mégsem fogott el az az elégedettség a második Tab S szériát tesztelve, mint az elsőt, és nem azért, mert másodjára nem üt akkorát a méretes AMOLED panel (mert bizony üt, bár oldalról kissé kékes a panel). Csökkent sajnos a felbontás a 4:3-as képarányhoz igazodva, ami egyébként sem ideális a szélesvásznú multimédiás tartalmak fogyasztásához. A sztereó hangszórók ráadásul álló helyzetből szemlélve alulra kerültek, ami óriási blama, szerintem életében nem nézett tévét az, aki ezt kitalálta (vagy a dél-koreai mozikban csak az egyik oldalról jön hang). Nem jó hír a hátlapi vaku és az infra kispórolása sem, az NFC és az FM-rádió pedig már múltkor is kimaradt. Tavaly Boggal azt kérdeztük, hogy életképes iPad alternatíva-e a Tab S, és arra jutottunk, hogy persze, sok érv van a szélesvásznú amoledes masinák mellett. Életképes a mostani is, ám kevesebb megkülönböztető, egyedi jegye van.

A WiFi-s kiszerelés európai végfelhasználói ára 500 euró, azaz kb. 155 ezer forint, a 4G-s kiszerelés felára pedig egy darab Deák Ferenc mintás magyar papírpénz. Ez mindkét változat esetében sok Deák Ferenc kiperkálását jelenti egy olyan készülékért, amely továbbra sem teljes értékű munkaeszköz, sem pedig zsebre vágható, mindenütt praktikus okoskütyü. Persze a prémiumkategóriás riválisoknak is borsos az ára, igaz ez a remek Xperia Z4 Tabletre és a továbbra is méltán népszerű iPad Air 2-re, és a Tab S2 9.7-nek ellenük sem kell szégyenkeznie. A Samsung üdvöskéjének mégis az elődje állítja a legnagyobb konkurenciát: hiába a kompaktabb, minőségibb ház vagy a gyorsabb rendszerchip és ujjlenyomat-olvasó, a Tab S 10.5 kijelzője nagyobb felbontású, képaránya filmezésre alkalmasabb, hangszóróinak elhelyezése ésszerűbb, kövérebb telep van benne, nem hiányzik az infra vagy a vaku, és egy év alatt sokat esett az ára. Az új jövevényt pont ezért az elődje akadályozza meg egy ajánlott plecsni elhódításában – az idei is remek tablet, csak nem okozott annyira maradandó élményt, mint a tavalyi.

Samsung Galaxy Tab S2 9.7

Bone123

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények