Hirdetés

Samsung Galaxy Tab A8 10.5 (2021) - két kézzel fogható chiphiány

Kicsit átrendeződött a piac, ez az árkategória hardveresen és képességekben már a belépő szintet képviseli. Ez van, a táblagép viszont ebben az értelmezésben teljesen rendben. Mármint teljesen rendben van.

Hardver, szoftver

Ismét egy Unisoc lapkakészlet, ami kiválóan mutatja a rég óta fennálló félvezetőhiányt és a gyártási nehézségeket. Viszont a Nokia T20-ban sem volt különösebb jelentősége, hogy nem egy mainstream gyártó szettjét választották, a Unisoc teljesen funkcionálisnak bizonyult, a nagyobb hardverigényű játékoknál meg nem a kevésbé elterjedt platform lesz a szűk keresztmetszet, hanem a kétmagos Mali-G52 grafikus egység.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Samsung Galaxy Tab A8 10.5 (2021) Samsung Galaxy Tab A7 10.4 Nokia T20 Huawei MatePad 10.4 Xiaomi Pad 5
Rendszerchip Unisoc Tiger T618 Snapdragon 622 Unisoc Tiger T610 HiSilicon Kirin 810 Snapdragon 860
AnTuTu 8.x 173586 pont 168157 pont 172510 pont n/a n/a
Geekbench 5 (single/multi) 363 / 1161 pont 317 / 1420 pont 347 / 1176 pont 590 / 1922 pont 660 / 2545 pont
GFXBench Car Chase onscreen 1080p 9,2 fps 6,7 fps 6,2 fps 19 fps 26 fps
GFXBench Car Chase offscreen 9,6 fps 7,3 fps 6,6 fps 21 fps 47 fps
GFXBench Manhattan onscreen 25 fps 18 fps 19 fps 47 fps 66 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 26 fps 20 fps 20 fps 53 fps 109 fps
AndroBench Sequential Read 255,49 MB/s 297,09 MB/s 247,04 MB/s n/a 1457,42 MB/s
AndroBench Sequential Write 85,10 MB/s 102,51 MB/s 182,64 MB/s n/a 532,42 MB/s
AndroBench Random Read 63,83 MB/s 81,21 MB/s 71,84 MB/s n/a 199,53 MB/s
AndroBench Random Write 60,35 MB/s 71,12 MB/s 59,80 MB/s n/a 177,92 MB/s

A Unisoc Tiger T618 tulajdonképpen ugyanaz a szett, mint a T610, csak a teljestítménycentrikus klaszterben picit magasabbra van skálázva a két Cortex-A75-ös mag (2 GHz). A hat darab Cortex-A55-ös mag ugyanúgy 1,8 GHz-en dolgozik, így érdemi különbség a teljesítmény szempontjából nem nagyon van. Rendszermemóriából a Samsung is csak 3 GB-ot mellékelt, de a 32 GB belső tárhely már 1TB-ig bővíthető. A rendszer viszont kissé komótosabb, mintha csak egy gyári Android lenne az eszközön alulskálázott animációkkal, cserébe lényegesen sokrétűbb.

[+]

Hirdetés

A még Android 11-re épülő One UI 3.1 rendkívül funkciógazdag, a kezelés egyszerű, a beállítások értelemszerűek, mindamellett nincsen teleszemetelve minden vacakkal. Sőt. A gyártó mostanában hajlamos kicsit túltolni a minimalizmust, ami persze még mindig jobb, mintha a felhasználókra erőltetnének olyasmit, amire semmi szüksége, de a Samsungnak kifejezetten jó, jól használható és funkcionális gyári alkalmazásai vannak, amelyeket nyugodtan előtelepíthetne.

[+]

A Tab A8 esetében legalább az első bekapcsoláskor felkínálja a rendszer a böngészőt (Samsung Internet), a naptárt, a számológépet, galériát és a hangrögzítőt a saját kínálatból. Mindegyik app kimagasló funkcionalitással és felhasználói élménnyel rendelkezik a saját kategóriájában, érdemes kipróbálni őket, de rendelkezésre áll a Google szoftvercsomagja is, kiegészítve a Microsoft Office-szal, a OneDrive-val és Outlookkal. A Samsung Free-t pedig most látjuk először, lokalizált hír- és tartalomgyűjtő appnak tűnik.


[+]

A felhasználói felület szokás szerint rengeteg lehetőséget kínál a testreszabásra, bár a táblagépes elrendezést még mindig nem igazán érzi a Samsung. Nem baj, talán az Android 12L megoldja a dolgot. Apropó frissítés. A Tab A8 már EUX országkóddal érkezett, így, ha minden igaz Európában mindenhol egyszerre lesznek elérhetők a biztonsági csomagok és új szoftververziók, nem kell várakozni, míg az egyes országok vagy régiók egyenként megkapják a saját verziójukat. A Tab A8 esetében ez egyébként három főverziót és négy évig tartó biztonsági támogatást jelent, ami kiemelkedő ebben a kategóriában.


[+]

Azért az Android 12L érkezéséig is tettek erőfeszítéseket, hogy a kezelés a nagyobb méret ellenére is kényelmes legyen. Az értesítősáv és gyorskapcsoló panel már onnan gördül le, ahonnan a mozdulatot indítottuk (jobb és bal oldalon is hajlandó megjelenni), a legtöbb rendszerfelület is több információt megjelenítő osztott nézetben kerül elő tájolástól függetlenül, a billentyűzet pedig átméretezhető és eltolható a szélek felé, de a Fold szériánál bevezetett kettéosztott megjelenés sajnos nem opció.


[+]

A szintén One UI 3.1-es rendszert futtató eszközök között lehetséges a tartalommegosztás, ehhez mindkét készüléken engedélyezni kell a Folytatás más eszközön opciót, be kell kapcsolni a Bluetooth-t, ugyanahhoz a WiFi hálózathoz kell csatlakozni és a két eszköznek ugyanabba a Samsung fiókba kell bejelentkezve lennie. Kicsit macerásan hangzik, de maga a funkció rendkívül kényelmes, szabadon lehet váltogatni menet közben az eszközök között, de egyelőre csak a Samsung böngésző és a Notes támogatja ezt a megoldást. A hívásokat is lehet dobálni két készülék között, a Samsung fülhallgatói automatikusan átcsatlakoznak az éppen használt eszközre, a párosított eszközök (laptop, füles, óra, hangfal, miegymás) pedig hajlandóak a táblagéppel is együttműködni külön párosítás nélkül is, ha szinkronizáljuk a Bluetooth listát.


[+]

Az osztott képernyős mód kifejezetten praktikus ekkora méretben, működik a drag-n-drop tartalommásolás, az edge panelen (oldalsávon) fix oldalpárokat is létrehozhatunk, ezek mindig együtt nyílnak meg, de opció a lebegő ablakos megjelenítés is a legtöbb alkalmazás esetében. A kis ablakok tetszés szerint átméretezhetők és áthelyezhetők, a gyárilag nem kompatibilis appokat pedig a Labs menüpont alatt kényszeríthetjük együttműködésre. Ezek mondjuk nem újdonságok, ezer éve elérhetők a Samsung felhasználói felületében, a tálca-szerűen rögzíthető edge panel az általunk kiválasztott appokkal viszont az.


[+]

A bekapcsológombbal is variálhatunk. Alapértelmezett módon a kamerát nyitja meg dupla nyomásra, de bármilyen más alkalmazást is indíthatunk így. A felület szintén rugalmas, van lehetőségünk kiiktatni az alkalmazásmenüt, ha nem szeretjük, a navigációs gombok elrendezése módosítható, ha nem a teljes képernyős gesztusvezérlést preferáljuk, a kijelző ébreszthető és zárolható dupla koppintással, a készülék viszont nem reagál arra, ha csak úgy simán felkapjuk, úgyhogy mindenképpen kopogtatni kell vagy megnyomni a bekapcsológombot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények