Bevezető, tartozékok
Örvendetes, hogy egyre több gyártó kezdi felismerni a kétkártyás mobiltelefonok hasznosságát, illetve azt, hogy igenis van valós, relatíve nagy igény az ilyen típusú készülékekre. Az elmúlt időszakban is több ilyen telefon fordult meg a Mobilaréna szerkesztőségében és személy szerint nálam is. Nyilván nem kell újra és újra ecsetelnem, milyen előnyökkel járhat a két SIM-es készülékek használata, szerintem ez most már mindenkinek egyértelmű.
A Kínából elterjedő „kórt” a nagyok közül elsőnek a Samsung karolta fel és akárcsak globálisan, ebben is vezetőnek számítanak a piacon. Több éve jönnek tőlük a dual SIM mobilok, először még csak klasszikus típusok, de ahogy az okostelefon őrület elindult, máris kombinálták a kettőt. Az ilyen megoldások jelenleg az Android rendszerre épülnek, mert ebbe gond nélkül integrálható a kettős üzemmód, sajnos a Windows Phone esetében még várnunk kell ennek eljövetelére (talán a Windows 8-cal már lesz lehetőség rá).
A Samsung legfrissebb kétkártyás újdonsága, a Galaxy S DuoS (S7562) futott most be hozzánk, ezúttal is az XXL GSM jóvoltából. Kisméretű, fehér dobozt kaptam kézhez, melyben a telefonon kívül egy hálózati töltő és egy USB adatkábel várt rám. Tudom, hogy a környezetvédelem, meg a költségek lefaragása a legfontosabb, de mondjuk ezen a szinten egy fülest vagy esetleg egy memóriakártyát azért illene csomagolni még bele és el is fért volna.
Külső
Az első hivatalos képek után az élő találkozás is megerősítette azt, amit elsőre gondoltam: ez egy kicsinyített Galaxy S3. Többen is azt gondolták, hogy a Samsung zászlóshajóját tartom a kezemben, amire egyébként a fehér színe is ügyesen rájátszott. Viszont a formai hasonlóságok mellett jelentősen kisebb a csúcsmodellnél. Ez persze sokaknak vonzó lehet, hiszen az S DuoS valóban egy átlagos kézzel is jól kezelhető eszköz. A hófehér borítást csak a szélein körbefutó, szálcsiszolásra hasonlító mintával ellátott ezüst csík oldja. Amúgy én egyáltalán nem vagyok fehér mobil rajongó, de ez szerintem kifejezetten jól néz ki ebben a színben. Színek ide vagy oda, a minőséggel ezúttal sincs gond. Külön jó pont, hogy a donor S3-hoz képest a hátlap nem lakkozott, hanem matt felületű, viszont ez is kissé csúszós. Mindenhol műanyaggal találkozunk, de ez ne vegye el a kedvünket. A telefon teljesen patent módon össze van rakva, semmi lötyögés, illesztési hézagok, nyikorgás, de ezt már megszokhattuk a gyártótól.
Az előlapon szokásosan a kijelző a fő téma. Ezúttal 4 hüvelykes képátlót kapunk, ami valóban emberi méret. A panel egy klasszikus TFT, multi-touch, WVGA felbontással és 16 millió színnel. Ezek alapján semmi extra, pedig bekapcsolás után kiderül, hogy van mire büszkének lennie. A színek kifejezetten szépek rajta, nagyon jó kontraszt, nagy fényerő, tiszta és éles kép, illetve kiváló betekintési szög jellemzi és napfényben sem kell lemondanunk ezekről. A képernyő alatt a Samsung metodikája szerint egy fizikai és két érintős gomb vár minket. Az első a Home szerepét tölti be, míg a két érintős az Opciók és a Vissza funkcióra vannak. Felül helyezkedik el a hangszóró, ez elég masszívan tud ordítani, de maximumon már kissé torzít. Mellette előlapi kamera és a közelségérzékelő szenzor figyel ránk. Sajnos a fényszabályzót kihagyták, ami elég kellemetlen, mert beltérben, nagy fényerőn a szemünket kiégeti, az akkut meg gyorsan meríti, ezért vagy manuálisan állítgatjuk vagy belőjjük egy kompromisszumos szintre (én 50%-ra tettem, az jó volt minden körülmény között).
Hátul nem sok izgalmas található, a nagy fehér felületet a kamera szolid lencséje töri meg. Mellette egy LED-et is találunk, ami igen komoly fényerővel rendelkezik és egy külön widgettel zseblámpaként is funkcionál, amire abszolút alkalmas. Kicsivel odébb egy apró nyíláson jut el hozzánk a kihangosító hangja. Bár dübörgő mélyeket most se várhatunk, a maximum hangerő több mint elég és még ekkor is minimális a torzítása.
Az oldalait se tömték tele haszontalan dolgokkal. Felül találjuk a 3,5 mm-es aljzatot, ha pedig a mikrofont vagy a microUSB-t keresnénk, akkor alul megtaláljuk őket. Balra került a hangerőszabályzó, jobbra pedig a bekapcsoló/lezáró billentyű és (minő meglepetés) a microSD helye, melyet egy ajtó véd. Ennek azért biztosan sokan örülnek, hiszen még a legtöbb telefonnál ha kikapcsolni nem is kell a kártyacseréhez, a hátlapot le kell szedni, ami nem mindig hálás feladat.
Hirdetés
Hardver, szoftver
Eddig egész jó benyomásunk alakulhatott ki róla, de most jön a feketeleves. Hardver tekintetében ugyanis nemhogy az S3-hoz, hanem nagyon sok más készülékhez sincs köze. Az ok pedig nem más, mint a Qualcomm MSM7227A nevű SoC, melytől legtöbbünket a hideg kiráz. Hiába az 1 GHz-es Cortex-A5 processzor, ez egy túlhaladott és legfőképp gyenge chip. A Samsung ugyan 768 MB RAM-ot tett mellé, ami persze jó dolog, de sem ez, sem pedig az Adreno 200 grafikus gyorsító nem tud csodát tenni. A lenti videón is jól látszik, hogy a rendszer sajnos bárhol és bármikor képes megakadni, bár a stabilitással nem volt gond, fagyás és újraindulás egyszer sem volt.
Maga a rendszer pedig nem más, mint az Android 4.0.4-es verziója. Na persze nem is lenne Samsung, ha nem cserélnék le rögtön a Google felületét. Ebben az S3 volt a referencia, de a TouchWiz Nature UX nevű megoldás nyilván butítva van, elsősorban az erőforrásigényes animációk és effektusok terén. A lezáró képernyőre gyorsgombot vagy akár időjárást is kitehetünk. Főképernyőből maximum hetet hozhatunk létre, a sorrend és az alapértelmezett oldal szabadon állítható. A státuszsorban számos gyorskapcsolót találunk, illetve a Beállítások menü és a fényerőszabályzás is azonnal elérhető (utóbbi ugye elég jól jön). A főmenü szokásosan oldalra lapozós, a sorrend itt is variálható.
Az alap funkciók, úgy mint a névjegyzék vagy az üzenetek rész a grafikus átrajzoláson kívül többletfunkciókat is kaptak, így még kényelmesebb a használatuk. Kapunk saját virtuális billentyűzetet (ezt mondjuk mindenki arra cseréli, amire akarja ugye), de nekem leginkább az S Tervező néven futó naptár tetszett. Elegáns és minden olyan opció megvan benne, amire szükségünk lehet, az éves, havi, heti, napi és listás nézetről nem is beszélve.
Adatkommunikáció, internet
A telefon egyik legfőbb attrakciója természetesen a kétkártyás működés. Ezt tökéletesen integrálták a rendszerbe, semmilyen bonyolult dolgot nem kell tenni. A státuszsorban egy érintéssel válthatjuk az alapértelmezett kártyát, de a tárcsázóban, illetve az üzenetküldésnél is külön billentyűt kapunk. A beállítások között persze bármelyik SIM lekapcsolható, megadhatjuk, hogy melyiken szeretnénk az adatforgalmat bonyolítani, illetve az is, hogy eközben inkább a másik kártyával fogadjuk-e a hívásokat. A telefon alapvetően dual standby-ban működik, tehát ha az egyik számon beszélünk, akkor a másik nem elérhető. Azonban egy jópofa trükkel beállíthatjuk az „állandó két kártya” módot. Ehhez meg kell adnunk a kártyák telefonszámát, majd ha bekapcsoljuk, a telefon magától beállítja az egymásra való átirányítást, ha nem elérhetőek, illetve bekapcsolja a hívásvárakoztatást. Nyilván ezt manuálisan is meg tudnánk tenni, de csak kényelmesebb egyetlen pipával elintézni az egészet (és ha kikapcsoljuk, nyilván törli is ezeket).
Maga a készülék egy négysávos GSM és egy kétsávos 3G modullal rendelkezik, azaz kétszer ennyivel, mert a második kártyának is kell valami. Megjegyezném, hogy mindkét kártya képes a 3G-re, ami viszont elég ritka dolog (de egyszerre csak az egyik lehet 3G módban). A HSPA átvitel 7,2 Mbit-es letöltési és 5,76 Mbit-es feltöltési sebességű, ez azért ma már nem túl nagy durranás, főleg hogy létezik egy Alcatel OT-918D, ami simán 14,4 Mbit-re képes, közel negyed áron. A WiFi b/g/n szabványokat visz, a Bluetooth 3.0-s, illetve van microUSB.
A böngésző szokványos, akár több oldalunk is lehet egyszerre nyitva. A kétujjas nagyítás is egész jól megy, de persze itt is bele fogunk futni a gyenge hardver okozta akadásokba. Még a flash tartalmakat is megjeleníti, de egy beágyazott videót biztos nem nézünk vele 720p-ben. A telefonon lévő tartalmakhoz kapunk egy alap fájlkezelőt, illetve az mindenképp hasznos, hogy kb. 1,78 GB belső memóriával gazdálkodhatunk, persze ehhez hozzájön még a bővítés is. Az esetleges csatolmányokat az OfficeSuite program nyitja meg, de ezzel szerkeszteni nem tudunk.
Multimédia
A hátlapon lévő kamera 5 megapixeles felbontásban rögzít fotókat, ehhez autofókusz és a már említett LED villanó is rendelkezésre áll. A kereső természetesen szintén saját felület és nem fukarkodtak a funkciók terén sem. Álítható a felbontás, fehéregyensúly, ISO, fénymérés, fókuszmód, vaku, effektusok, előre beállított témák, időzítő és még sok más. Okos ötlet, hogy a számunkra leghaszosabb négy funkciót kitehetjük gyorsgombnak. Fizikai exponáló gombunk nincs, így a kijelzőn lévőt kell használnunk, egy kapcsolóval pedig átválthatunk videó módra is.
Meglepően jól sikerültek a tesztfotók, hiszen a képeken a színek jók, a zaj mértéke sem durva, ugyanakkor a zajszűrés se annyira agresszív, hogy elmosson minden részletet, a végeredmény elég kellemes. Persze a dinamikatartomány itt is elég szűk és ezúttal nincs HDR sem ennek kiküszöbölésére. Külön kiemelném a makrót, ami még szebb végeredményt hozott, érdemes az összes képet megnézni teljes méretben is. Ugyanakkor este sajnos nem segít semmi, borzalmasan zajos lesz minden, éjszakai módra kapcsolva meg a lassú záridő miatt bemozdulást kapunk. Videózni maximum VGA felbontásban tudunk, ami nem a kamera, hanem a gyenge hardver hibája. A felvétel egyébként teljesen normális minőségű, erről IDE kattintva meg is lehet győződni.
Ami egyértelműen jól sikerült, az a zenei rész. A lejátszó új felülete remek lett, a zenék persze itt is leválogatva szerepelnek. Látjuk az albumképet, van ismétlés, véletlen lejátszás és kapunk hangszínszabályzót. Ebben nem csak sok gyári beállítás szerepel (a virtuális 7.1 mondjuk kicsit túlzás), hanem sajátot is létrehozhatunk, mégpedig egy részletes ekvalizeren. Gyári fülest ugyebár nem kapunk, tehát ismét a saját Sony-mat vettem elő. Ha nem is durva, de kellemes és az átlagosnál egyértelműen jobb a hangzás, van mély, magas is, ahogy kell. Érdekes opció, hogy a zenéket hangulat szerint is képes leválogatni, ez kicsit hasonlít az Apple-féle iTunes Genius-ra. Az FM-rádió sem maradt ki, RDS-t kezeli, egyszerű és szép a felülete, jól szól, lehet rögzíteni is belőle. Mi kell még?
Általában egy mondattal elintézzük a GPS-t, hiszen már mindenki tudja, hogy ha Android, akkor van GPS-vevő és van Google Maps meg navigáció. Ezúttal viszont kifejezetten hasznos volt számomra a készülék, mert volt egy nagyobb köröm a városban, amiben nagyon jól jött a Google navigációja. A pozíció picit lassan (kb. 2 perc) alatt lett meg, de utána teljesen pontos is volt. Ráadásul az alternatív útvonalak gyors elérése is elég hasznos, ha az embert egy hatalmas rendőr „hadsereg” tartóztatja fel (nem miattam jöttek).
Üzemidő, összegzés
A hátlap lebontása után egy 1500 mAh-s akkumulátorban botlunk. Ez mondjuk minimálisan nagyobb kapacitású, mint egy átlagos, egy SIM-mel üzemelő okostelefoné. Kissé meglepő, hiszen a Samsung szinte minden esetben erősebb akkumulátorral adja a kétkártyás készülékeit. Valószínűleg arra játszhattak, hogy a gyenge hardver úgyse fogyaszt annyit és részben igazuk is lett. Azzal viszont nem számoltak, hogy „túl jó” kijelzőt tettek bele, ami mágnesként szippantja ki az energiát. Ahogy említettem, érdemes legfeljebb 50%-on használni a fényerőt, én is így tettem vele. Ezzel együtt azért nem annyira vészes a helyzet. Nekem kb. 20 perc beszéddel, közepes használattal és kb. 40 percnyi navigációval (folyamatosan bekapcsolt kijelzővel, de 25%-os fényerőn), valamint még fél órányi zenehallgatással, két aktív kártyával különösebb nehézségek nélkül végigbírt egy teljes napot.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 8 pont |
Anyaghasználat | 8 pont |
Összeszerelés minősége | 9 pont |
Kijelző mérete, minősége | 7 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 10 pont |
Sebesség | 5 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 10 pont |
Felhasználói felület élménye | 8 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 7 pont |
PIM funkciók | 10 pont |
Adatkommunikációs képességek | 6 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 7 pont |
Audio | 7 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 6 pont |
Ár/érték aránya | 5 pont |
Hogyan értékelünk? |
Ha eltekintünk a hardvertől, akkor a Galaxy S DuoS igen gyorsan megkedvelteti magát. A normális méretek, kulturált külső, jó minőség sokak számára rögtön vonzóvá teszi. Ehhez jön hozzá a remek kijelző, a szintén jól teljesítő kamera, a 4.0-s Android megléte, valamint a Samsung saját felülete által nyújtott extrák. A kétkártyás működést hibátlanul oldották meg, de ezt már el is várjuk a koreaiaktól, mert ők tényleg nem ma kezdték, tehát számukra ez csak rutinmunka. Sajnos a rutinba akkor csúszott hiba, amikor ezt a chipkészletet választották. Tulajdonképpen nem halálos a dolog, hiszen azért szó sincs arról, hogy percekig várni kellene bármire is, csak a rengeteg pozitívum mellett meg kell békélnünk az akadozásokkal, ami rontja a felhasználói élményt, ugyanakkor még nem olyan mértékű, hogy a mindennapokban akadályozó tényező legyen. Könnyen az egyik legjobb kétkártyás okostelefon lehetne a piacon a Galaxy S Duos, és bár a hardveren kívül más rosszat nem igazán lehet rá mondani, azért ez pont egy olyan terület, ami elég nagy súllyal számít a mérlegen. Az ára is pont emiatt túlzottan magas, jelenleg közel 90 ezer forintba kerül kártyafüggetlenül, ami a sok pozitívum mellett is nagyon sok. Ha az ajánlottat nem, de a Tetszett pecsétet viszont megérdemli, mert kellemes készülék, még akadozva is.
![]() |
Samsung Galaxy S DuoS |
Rusi
A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!
A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS | |
Méret | 121,5 x 63,1 x 10,5 milliméter | |
Tömeg | 120 gramm | |
Színvariációk | fehér | |
SIM-foglalat | normál, dual SIM | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 4 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 480 x 800 pixel (233 ppi) | |
Kijelző típusa | Kapacitív, multi-touch TFT | |
Színárnyalatok száma | 16 millió | |
Hardver | ||
SoC típusa | Qualcomm MSM7227A | |
Processzor típusa | 1 GHz ARM Cortex-A5 | |
Processzor csíkszélessége | 45 nm | |
Processzor utasításkészlete | ARMv7-A | |
Grafikus chip | Adreno 200 | |
RAM mérete | 768 MB RAM | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | korlátlan | |
SMS memória | korlátlan | |
Szabadon felhasználható belső tárhely | 1,78 GB | |
Memória bővíthetősége | microSDHC (32 GB-ig) | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 900/2100 MHz (SIM1&SIM2) |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 3.0 (A2DP) | |
WiFi | 802.11b/g/n | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | van | |
NFC | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | néma/rezgés | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Android 4.0.4 | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | telepíthető | |
Valutakonverter | telepíthető | |
Extra szoftverek | ASTRO File Manager, ChatON, Game Hub, Jegyzet, OfficeSuite 6, Saját fájlok, Samsung Apps, AccuWeather, TouchWiz widgetek | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 5 megapixel, autofókusz, LED villanó | |
Másodlagos kamera | van (VGA) | |
Videófelvétel | van (VGA) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | van (RDS) | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1500 mAh-s lítium-ion | |
Készenléti idő | 445 óra (2G) / 330 óra (3G) | |
Beszélgetési idő | 13 óra (2G) / 7 óra 25 perc (3G) | |
Internetezési idő | N/A | |
Zenelejátszási idő | N/A | |
Videólejátszási idő | N/A | |
Egyebek | ||
3,5 mm-es audio kimenet, dual SIM, dual standby üzemmód, TouchWiz Nature UX felület |