Samsung Galaxy S10e - esszenciális

A Samsung kompakt csúcsmodellje alig kényszerít kompromisszumra a kezelhető méretért és a nagyobb modellekkel teljesen megegyező teljesítményért cserébe. Nincs például véroxigénszint mérő. Na bumm.

Bevezető, tartozékok

A Samsung Galaxy S10 és S10+ mellett a szokásostól eltérően bemutatkozott egy kisebb modell is, ami ezúttal nem (igazán) jelent kompromisszumot egyéb területeken. A Samsung Galaxy S10e pontosan ugyanazt a hardvert és funkciókat kínálja, mint a nagyobb kivitelű készülékek, mindössze egy kamera mínuszban van hátul, a kijelző maximum FHD (de méretben kisebb is), viszont a teljesítmény és az általában vett felhasználói élmény megegyezik, emellett tényleg kicsi, sík az előlap és kedvezőbb az ára. Ez pont az a három tényező, ami rendszeresen elvárásként fogalmazódik meg a felhasználók részéről, a nagy akkumulátor mellett. Utóbbi mondjuk nincs, de négyből három azért jó arány.


Samsung Galaxy S10+, S10 és S10e

Az S10e a tényleg kompaktnak nevezhető méret mellett rendelkezik még egy előnnyel. A kijelző nem ívelt, az előlapi üveg pedig valóban sík. Az Edge funkciók viszont így is elérhetők. Egyébként nem érdemes sokkot kapni, hogy egy 5,8-as kijelzővel szerelt valamire szándékosan és folyamatosan azt a szót használjuk, hogy kompakt. Ebben a kontextusban nem a panel képátlója a referencia. Mondjuk eddig sem az volt, érthetetlen, hogy sokan miért ragaszkodnak ehhez a kategorizáláshoz, amikor a lényeg a készülék fizikai mérete. Az S10e pedig tényleg picike, konkrétan kisebb, mint egy iPhone XS, és ugyan meg lehet említeni, hogy az Xperia XZ2 Compact alacsonyabb és keskenyebb – viszont annyival vastagabb, hogy jóval nagyobb a tömege és a térfogata, miközben sokkal kisebb a kijelzője.


Az S10e alól a Galaxy S10+ lóg ki. Nem is kicsit.

Azon kívül, hogy az S10e mindent egybevéve kicsi, semmi komolyabb hiányossága nincs a nagyobb modellekhez képest. A megjelenítő technológiailag ugyanazt tudja, viszont csak FHD+ felbontással, nincs benne véroxigénszint mérő és pulzusszenzor, az ujjlenyomatot hagyományos szenzor értelmezi, illetve három kamera helyett csak kettő került a hátlapra. Pontosan ugyanazok, amelyek az S10 és S10+ rendszerét is alkotják, mínusz a teleobjektíves egység. Az IP védelem, a jack csatlakozó, a vezetékmentes gyorstöltés és töltésmegosztás, a sztereó hangszórók, a szoftveres megoldások és a kimagasló teljesítményű hardver adottak.

A kétkamerás S10e és a háromkamerás S10+, ami akár az S10 is lehetne, mert ugyanilyen a hátlapja.
A kétkamerás S10e és a háromkamerás S10+, ami akár az S10 is lehetne, mert ugyanilyen a hátlapja. [+]

A tartozékokkal sem spóroltak, mindhárom modell ugyanazt a kísérőcsomagot kapta. Ez általában nem jelent kifejezett extrákat, most sem kapunk például tokot, a kiváló minőségű, harisnyázott kábellel szerelt, 3,5 milliméteres jack csatlakozóba passzoló, in-ear kialakítású AKG sztereó headset idén is jár. Színben a készülék színével harmonizáló kivitelben. A sötétebb árnyalatokhoz fekete füles tartozik. A 15 wattos kábeles gyorstöltéshez 5V / 2A és 9V / 1,67 amperes hálózati töltőfejet és Type-C adat- és töltőkábelt mellékeltek, valamint bedobtak a dobozba egy Type-C – USB OTG adaptert is. Valamennyi papír és SIM-tű mindig kerül a pakkba, a készüléken viszont most van egy vékony, szinte láthatatlan kijelzővédő fólia is.

Külső, kialakítás, kijelző

A Samsung valós felhasználói igényre reagált az S10e mint koncepció kialakításakor. A csúcskategóriában gyakorlatilag nem létező fogalom a kompakt készülék, az S10e viszont 5,8 hüvelykes panellel is kisebb, mint a korábbi évek megegyező méretű kijelzővel szerelt modelljei. Ez azt jelenti, hogy már nem az iPhone az egyetlen opció a méretkategóriában. A Samsungnak sikerült tervezni egy szerény kiterjedésű modellt, aminek bámulatos a fogása, zsebkompatibilis és mindent tud, amit a nagyobb és főleg drágább variánsok. Biztos vagyok benne, hogy ez nem is volt olyan fájdalmas procedúra, mint amennyire a gyártók húzódnak tőle.


[+]

A méreteket az alábbi táblázatban foglaltuk össze, talán így érzékletesebb, mint ha csak annyit mondanánk, hogy 142,2 x 69,9 x 7,9 milliméter. A Gorilla Glass 5 üveg csak a hátlapon ívelt, az előlap sík, az élek puhák és kidolgozottak, az egykezes használatot pedig a szoftver is hatékonyan támogatja. A színvariációk itt is nagyban hozzájárulnak a maszatok elrejtéséhez, így az S10-es széria életszerű használ mellett is gyönyörű tud maradni. A formaterv egységes, az anyagminőség és a kidolgozás kimagasló minőségű, mindössze annyi történt, hogy az S10e apró.

Méretek (a táblázat szétnyitható)
Készülék Samsung Galaxy 10e Samsung Galaxy S9 Apple iPhone XS Huawei P20
Képernyő típusa Infinity-O Dynamic AMOLED Infinity Display Super AMOLED OLED IPS LCD
Képátló 5,8 hüvelyk 5,8 hüvelyk 5,8 hüvelyk 5,8 hüvelyk
Képernyőfelület 82,8 cm² 84,8 cm² 84,4 cm² 84,9 cm²
Méret 142,2 x 69,9 x 7,9 mm 147,7 x 68,7 x 8,5 mm 143,6 x 70,9 x 7,7 mm 149,1 x 70,8 x 7,7 mm
Tömeg 150 g 163 g 177 g 165 g

A bekapcsoló gomb viszont itt is érthetetlenül magasra került, ami azért is külön probléma, mert benne van az ujjlenyomat-olvasó. Ami mellesleg bármilyen idétlen szögből hajlandó felismerni az érintést, már amennyiben elérjük. Jobbról nagyobb kézméret mellett sem kényelmes, bal mutatóujjal viszont elérhető. Így viszonylag kis mértékben, inkább csak oldalról érintkezik a felülettel, de ezzel együtt is száz százalékos pontossággal ismeri fel, hogy ki az és mit akar. Az enyhén süllyesztett felület helyzetét erősen szokni kell és kitapintani sem olyan könnyű. Az nem baj, hogy tisztességesen integrálták az alumínium keretbe, de valami kis recét, vagy ilyesmit értékeltünk volna. Már, azon kívül, hogy vagy két-három centivel lejjebb lenne ideális.


[+]

A szokatlan pozicionálás az S10e esetében is a készülék lezárásánál okoz gondot, mert az ujjlenyomatos azonosítást ki lehet váltani. A feloldásra ott a dupla koppos ébresztés, ami a 2D arcfelismeréssel kombinálva még mindig a leggyorsabb és legkényelmesebb megoldásnak tűnik. Részemről nyilván inkább a szelfikamera körül végig futó animációval feldobott arc alapú megoldást részesítettem előnyben a dupla koppos ébresztéssel kiegészítve, de a lezárást mindig kényelmetlennek éreztem. Kivéve a flipes tokkal, mert az automatikusan zárol. De akkor meg a flipes tok zavart, mert azt kifejezetten nem szeretem.


[+]

Az intelligens asszisztenst kezelő fizikai gombot viszont sikerült kéz alá rendezni a bal élen. A Bixby szoftveresen nem deaktiválható, de van lehetőség másik alkalmazás gyorsindítását hozzárendelni, de dupla vagy szimpla nyomásra, amelyik jobban tetszik, mindenképpen az asszisztens kezd el fontoskodni. A hangerőszabályzók e fölött találhatók, a SIM-tálca pedig a felső élen. Ide vagy egy microSD kártyát és egy nanoSIM-et, vagy két nanoSIM-et tolhatunk.


[+]

Kávák nem nagyon maradtak az előlapon, a beszédhangszóró, ami egyébként az alsó élen vágott multimédiás sztereó párja, a kerethez kapcsolódik, a fény- és közelségérzékelő szenzorok pedig a kijelzőbe kerültek, valahova a 10 megapixeles szelfikamera alatti területre. A drasztikus kávamentesítés lyukasztós megoldással történt, az előlapi kamera konkrétan ki van vágva az 5,8 hüvelykes, 1080 x 2260 pixel felbontású, úgynevezett Dynamic AMOLED panelből. Nem csak a megnevezés, a technológia is új, ami majdnem fele annyi irritáló kékfény kibocsájtást jelent, mint a hagyományos Super AMOLED, feltűnően színhelyes a kalibrálása és HDR10+ kompatibilis.

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Samsung Galaxy S10e Samsung Galaxy S9 Huawei P20 Apple iPhone XS
Képátló 5,8 hüvelyk 5,8 hüvelyk 5,8 hüvelyk 5,8 hüvelyk
Képernyőfelület 82,8 cm² 84,8 cm² 84,9 cm² 84,4 cm²
Felbontás 1080 x 2280 1440 x 2960 1080 x 2240 1125 x 2436
Technológia Dynamic AMOLED Super AMOLED IPS LCD OLED
Fehér fényerő 384 / 678 nit 340 / 651 / 1061 nit 440 / 531 nit 522 / 616 / 704 nit
Fehér fényerő (min.) 2,0 nit 1,6 nit 1,3 nit 2,2 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0,37 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen 1189:1 végtelen
Színhőmérséklet 6416 / 6864 K + kézi 7393 / 6414 K + kézi 8220 K + kézi 6820 K + TrueTone

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

A megjelenítés minősége abszolút kifogástalan, bár az S10e kijelzője maximum FHD+ felbontásra képes. Ami mellesleg elég jót tesz a grafikus teljesítménynek. Ez még így is 438 pixelt jelent egy hüvelyken, a gyakorlatban pedig határozott és tűéles karakterrajzolatot. A betekintési szögek maximálisak, a fényerő és a színhőmérséklet állandó. A kontraszt számszerűleg végtelen, a maximum fényerő pedig széles skálán mozog, extrém megvilágítás esetén elvileg akár 1200 nit is kijön a panelból; bár, nekünk csak 800 körüli értékeket sikerült mesterséges körülmények között előállítani, van tartalék a rendszerben.


[+]

A hátlap íves kialakítása és alapvető elrendezése szintén megegyezik a szériában, az S10e horizontális tájolású paneljére csak két kamera került. Ugyanazok, mint az S10 és S10+ rendszerébe, mínusz a telés lencse. A 12 megapixeles normál kamera és a 16 megapixeles ultraszéles látószögű szenzor mellett LED villanó van, pulzus- és véroxigénszint mérő szenzor viszont nincs. A diszkrét Samsung felirat a szokott helyen, a vezetékmentes töltéshez szükséges tekercsek pedig a hátlap alatt.

Hardver, One UI

Az S10e szintén a Samsung legfrissebb csúcslapkáját kapta a régióban, amit 6 vagy 8 GB operatív memória és 128 vagy 256 GB, UFS 2.1-es szabványú bővíthető belső tárhely egészíthet ki, nálunk a 6/128 GB-os járt. Az Exynos 9820-as lapka továbbfejlesztett, háromklaszteres DynamIQ elrendezésű megoldás ARMv8.2-A utasításkészlettel. A teljesítménycentrikus halmazt a Samsung saját, maximum 2,7 GHz-es Mongoose magjai alkotják, az átlagos teljesítményigényű feladatokat a négy darab, 2,3 GHz-es Cortex-A75-ös mag végzi, az energiahatékony klasztert pedig két 1,9 GHz-es Cortex-A55-ös mag alkotja.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Samsung Galaxy S10e Samsung Galay S10 Samsung Galaxy S10+ Apple iPhone XS Huawei Mate 20 Pro teljesítmény mód Samsung Galaxy Note9
Rendszerchip Exynos 9820 Exynos 9820 Exynos 9820 Apple A12 Bionic HiSilicon Kirin 980 Exynos 9810
AnTuTu Bench. 7.x 335228 pont 337294 pont 327451 pont 342615 pont 301823 pont 273823 pont
Geekbench 4 (single/multi) 4499 / 10387 pont 4524 / 10343 pont 4451 / 10270 pont 4845 / 11238 pont 3357 / 10117 pont 3787 / 8457 pont
GFXBench Car Chase onscreen 40 fps 23 fps 22 fps 48 fps 16 fps 15 fps
GFXBench Car Chase offscreen 42 fps 43 fps 42 fps 47 fps 32 fps 28 fps
GFXBench Man. onscreen 60 fps 56 fps 56 fps 60 fps 59 fps 47 fps
GFXBench Man. offscreen 104 fps 97 fps 104 fps 109 fps 87 fps 78 fps
AndroBench Sequential Read 791,67 MB/s 801,91 MB/s 790,08 MB/s n/a 856,64 n/a
AndroBench Sequential Write 194,04 MB/s 195,62 MB/s 194,75 MB/s n/a 193,70 MB/s n/a
AndroBench Random Read 134,04 MB/s 135,21 MB/s 137,23 MB/s n/a 157,48 MB/s n/a
AndroBench Random Write 23,68 MB/s 23,98 MB/s 23,58 MB/s n/a 143,67 MB/s n/a


[+]

Bővebben erre írtunk a 9820 képességeiről, van dedikált NPU, ami többek között az intelligens rendszervezérlést segíti (aka AI), új ISP, megosztott gyorsítótár; az eltérést mindössze az S10e javára a grafikus teljesítmény jelenti. A FHD+ felbontás mellett jelentősen növekszik a tizenkét magos Mail-G76 ereje, ami a szintetikus teljesítménytesztek alapján érzékelhető leginkább. (Meg előfordul dadogás az Asphalt 9 a nagyobb modelleken QHD+ felbontáson.) Az S10e ezekkel a paraméterekkel elég jól megközelíti az iPhone XS képességeit, és valamivel még kisebb is annál. A kis Samsung viszont, a nagyobb modellekhez hasonlóan, terhelésre érezhetően melegszik. A rendszeranimációk itt is mérsékelhetők a fejlesztői mód aktiválása nélkül, ez sokat hozzátesz az élményhez.


[+]

A felhasználói felület is megújult, ami nagyjából ugyanolyan, mint az S9, S9+ és Note9 esetében, de vannak olyan opciók, amelyek csak az S10 szériában érhetők el. De már semmiben sem vagyunk biztosak: többen jelezték, hogy az újdonságnak számító Bixby-rutinok S9-en és S9+ már működnek, a Note9-en viszont se híre, se hamva. Mindenesetre az S10e egy rakás rutint kínál, amelyek adott feltételek teljesülése esetén aktiválnak egy sor funkciót és beállítást. Mondjuk este kilenctől automatikusan csökkenti a fényerőt, aktiválja a szintén új éjszakai módot, bekapcsolja a kékfényszűrőt és a ne zavarjanak üzemmódot, vagy bármit, amit mi ilyenkor szeretnénk.


[+]

Az éjszakai mód főleg sötét rendszertémát jelent, ami kizárólag a Samsung alkalmazásokat és a rendszert érinti, amit már One UI-nak hívnak. Mármint a rendszert. A logika és az elrendezés változott, meg az ikonkészlet, ami szubjektíve nekem pont nem tetszik, de a megnyúlt kijelzőarányhoz alkalmazkodó felületek azért nagyon hasznosak. Elfér még némi finomhangolás, maradtak tartalmak a felső harmadban, amik nyugodtan lehetnének lejjebb is, de ezt biztosan egységesítik idővel. A legtöbb interaktív felület viszont kézmagasságba került, valóban kényelmesebb kezelni.


[+]

A navigációra is kapunk még alternatívát. Azon felül, hogy a hagyományos navigációs gombok sorrendje személyre szabható, el is tüntethetjük őket. Ilyen formában csak vékony vonások jelennek meg a kijelző legalján, amelyek alig foglalnak helyet, a választott sorrend megmarad, érintés helyett viszont felfelé kell simítani őket. A navigációs sáv és gyorskapcsoló panel is lerántható simítással, a főképernyőkön bárhol lefelé-mozdulattal keríthető elő. A panel tartalma és a kapcsolók elrendezése szintén variálható.


[+]

Alapesetben az a néhány alkalmazás, amit a Samsung előtelepített, az alkalmazásmenüben sorakozik, de ha ilyesmire nincs szükségünk, kérhetjük, hogy ne legyen. Ilyenkor minden a főképernyőn csoportosul. Appokból nagyon szerény és funkcionális a kínálat. A Microsoft alkalmazásai és a LinkedIn egy ideje alapból járnak, a Google szoftvercsomagja is, illetve a Facebook és a Spotify. Böngészőből választhatjuk a gyári megoldás is, itt lesz lehetőségünk biometrikus adatokkal belépni az egyes fiókokba, miután elmentettük a bejelentkezési adatokat a Samsung Passbe. Van lehetőség több fiókot is regisztrálni, a Biztonságos mappa pedig egy komplett másodlagos rendszert kínál megerősített hardveres védelemmel a bizalmas tartalmaknak.


[+]

A megszokott funkciók is maradéktalanul elérhetők, plusz a sík kijelző ellenére van Edge panel is. Az alkalmazásváltó elrendezését már nem módosíthatjuk, egymás mellett sorakoznak a kártyák, alulra pedig a legutóbb használt appok ikonjai kerülnek. Az alkalmazások természetesen megnyílnak osztott nézetben, illetve lebegő ablak formájában, amelyek mérete és pozíciója igény szerint alakítható. Az intelligens megoldások is ismerősek: amíg nézzük, nem kapcsol ki a kijelző; rezeg az eszköz, ha megemeljük és van új értesítésünk, ami értesítő LED hiányában praktikus, bár ott az Always on Display is, immár színes (de szerintem kevésbé figyelemfelkeltő) ikonokkal.


[+]

A Bixby már beszél egy sor európai nyelvet, magyarul viszont nem tud. A hangasszisztenssel továbbra is külföldiül cseveghetünk, de jól érti a nem anyanyelvi, vagy kevésbé kifinomult beszédet is, felismer olyan névjegyeket, hogy Anya, Szentkuti stb., megadhatunk előre meghatározott hangparancsokat, amelyek egyszerre több lépést tartalmaznak (Call Anya! Ebben ugye benne van, hogy nyissuk ki a névjegyeket, keressük ki Anyát és indítsuk is el a hívást), a Bixby Home pedig továbbra is igény szerint rendezi a számunkra releváns tartalmakat és funkciókat.

Képalkotás

A két nagyobb modellel ellentétben az Galaxy S10e mindössze két kamerával dolgozik a hátlapon és egy szenzorral az előlapon. Ez alapvetően nem tűnik akkora kompromisszumnak, mint a Galaxy S9 és Galaxy S9+ esetében, ahol a kisebb készülékhez automatikusan szerényebb kamera is tartozott. Az S10e egyébként örökölte az S9+ kettős apertúrájú technológiáját. Az 1,4 mikronos szenzorpixellel és 77 fokos látószöggel rendelkező 12 megapixeles főkamera f/1,5-ös rekesszel operál az alacsony fényű felvételek esetében, és f/2,4-gyel dolgozik jobban megvilágított környezetben. A szoftver automatikusan választja ki az optimális rekeszértéket, de Professzionális módban saját belátásunk szerint is választhatunk.


[+]

A másodlagos kamera egy 16 megapixeles, 123 fokos látószögű, f/2,2 rekesszel és 1 μm-os pixelmérettel dolgozó egység fixfókusszal. A főkamera egyébként rendelkezik optikai képstabilizálással (OIS) és úgynevezett Super Speed Dual Pixel autofókusszal, az ultraszéles látószögű egység viszont egyikkel sem. A két kamera között a másodperc tört része alatt az élőképen lehet váltani, a fókusz pedig tényleg villámgyors. Emellett kérhetünk fényképezési javaslatokat, ilyenkor a rendszer megpróbálja belőni az optimális kompozíciót és el is készíti a felvételt, ha sikerül oda navigálnunk. A Hibaérzékelés nem újdonság, ha béna lett a kép, a rendszer szól.


Szoftveres portré effektek az előlapi kameránál is elérhetőek (jobb oldali kép)

A kezelőfelület rengeteg beállítási lehetőséget kínál, viszont nincs bonyolult-érzete. A módok között az élőkép simításával válthatunk: Insta, étel, panoráma, professzionális, élő fókusz (négy különböző háttérelmosási effekttel), fénykép (ultraszéles és széles látószöggel), majd videó, szuperlassítás (720p 960 fps), lassítás (1080p 240 fps) és hyperlapse. Ezek elérési sorrendjét is módosíthatjuk, illetve rögzíthetjük a legutolsó kamerabeállításokat, így a legutoljára használt módban indul el a program legközelebb is. A felső sorban olyan készségeket kezelhetünk, mint a LED segédfény, időzítő, képarány és filterek. A beállításokban vannak még trükkök, engedélyezhetjük a jelenetoptimalizálás (kvázi AI) gyorsgombját, ami igény szerint harminc különböző témát tud megkülönböztetni és annak megfelelően optimalizálni a képbeállításokat.


[+]

Az Instagram-mód azt tudja, hogy élből Insta-kompatibilis formátumot prezentál és azonnal küldi is az alkotást a platformra. Ez nem hangzik veszélytelenül, de előtte nyilván szerkeszthető a kép. Professzionális módban 50 és 800 között állíthatjuk az érzékenységet, a záridőnél 1/24000 és 10 tartományban variálhatunk, illetve válthatunk f/1,5 és f/2,4 rekeszérték között, a színhőmérséklet, a tónus, a kontraszt, a telítettség, a kiemelés és az árnyékok pedig csúszkán állíthatóak. Van kézi fókusz, fehéregyensúly 2300 és 10000 Kelvin között, illetve expozíciókorrekció +/-2 tartományban. RAW másolatokat a Mentési beállítások között kérhetünk, menthetjük a képeket HEIF formátumban is, illetve kérhetünk automatikus korrekciót az ultraszéles látószögű felvételek torzításához. A HDR szintén a beállításokban kapcsolgatható, automatikus vagy állandó üzemmódra.

A portrésorozat sztárja ezúttal Bone és egy kosárnyi teniszlabda. Bone effektezve a liftben, Bone a kedvenc kézműves söreit áruló ellátóegység előtt, Bone szintén itt másik effekttel, illetve egy kosár festői teniszlabda a BVSC teniszcsarnokának elégtelen megvilágításában. Az alany elhatárolása nem teljesen pontos, viszont tény, hogy a fényviszonyok is elég kedvezőtlenek voltak, de vannak jópofa effektek és még a körülmények ellenére is kifejezetten jó az eredmény. Az előlapi 10 megapixeles, f/1,9 rekeszértékű egység szintén Dual Pixel autofókusszal dolgozik, tud 4K videofelvételt és szintén lehet állítani a látószöget, de egy kamera lévén itt csak annyi történik, hogy a szűkebb látószög 6,5 megapixeles képeket eredményez, a normál látószögből vágja meg. Egy hét influenza után emberiességi megfontolásokból szelfi helyett inkább tájképeket lőttem az előlapi kamerával. Itt a szűkített látószög, itt pedig a 10 megapixeles felvétel.

A jelenetoptimalizáló általában kedvezően befolyásolja a képminőséget, jellemzően erős kontraszttal és telítettséggel dolgozik, amitől a képek nagyon elevenek, de szemmel láthatóan szerkesztettnek tűnnek. Ezzel együtt nem néznek ki rosszul, de ha természetesebb hatásra vágyunk, valószerűbb színekkel, akkor érdemes kikapcsolni. A HDR automatikus, a rendszer jó érzékkel ismeri fel, hogy mikor van szükség a dinamika kompenzálására, ami eleve nagyon erős. Zaj alig észlelhető, a vonalélesség viszont kifogástalan, rengeteg részlet és árnyalat rögzül. Kromatikus aberráció és lencsetorzítás nincs; normál módban, kulturált fényviszonyok között nem igazán kifogásolható az eredmény. Mondhatnánk úgy is, hogy igen nehéz valóban rossz képeket előállítani.

Az ultraszéles látószögű szenzor normál mértékben, de perspektivikusan torzít, amire lehet kérni kompenzációt, de nem feltétlenül szükséges. A részletesség és a dinamika itt is nagyon definiált, viszont több zaj látható a képeken, mint a normál kameránál. A HDR ellenére a másodlagos szenzor kissé mintha alulexponálna. Itt enyhe kromatikus aberráció is elő tud fordulni. Kedvezőtlen fényviszonyok között, de leginkább este és nagyon gyenge megvilágításnál pedig romlik a képminőség, a széleken erősen felpuhul a rajzolat a zajmentesítési kísérlet pedig láthatóan ront a vonalélességen. Az emberi látószöget átfogó szenzorhoz nem jár OIS és autofókusz, ezzel együtt könnyen kezelhető és nagyon megbízható.

Ultraszéles látószög, éjszaka:

Éjszaka és gyenge megvilágításban lényegesen szerényebb a vonalélesség, észrevehető a zajkompenzáció, a főkamera képei viszont még így is értékelhetők. Ilyenkor jelenetérzékelés nélkül is automatikusan az f/1,5-ös rekesszel dolgozik, míg az ultraszéles látószögű egység ugye marad f/2,2-nél. Kevesebb fényt dolgoz fel a szenzor, a képek sokkal elmosottabbak, a vonalak nem minden esetben definiáltak, a dinamika viszont még így is rendben van, bár hajlamosabbak kiégni egyes részletek. A fehéregyensúly nagyon stabil, jellemzően sárgás kültéri megvilágítással volt dolgunk, de még így is létezik a fehér mint árnyalat. A fókusz, a jelenetérzékelés, a kamerák közötti váltás és az exponálás ugyanolyan villámgyors ilyen körülmények között is, mint ideális fényviszonyok esetén.

Mozgókép és multimédia

A mozgóképfelvételt szuperstabilizálás segíti, de csak FHD 30 fps minőségben dolgozik, nem mintha enélkül kifogásolható lenne a videók minősége. A sztenderd felbontások (FHD, 4K) 30 és 60 fps sebességgel is elérhetők, szuperlassításra 0,4 vagy 0,8 másodperc erejéig van lehetőség 720p 960 fps minőségben, a lassított felvétel viszont 1080p 240 fps minőségben készül. Az ultraszéles látószögű kamerával csak a 30 fps sebesség opció FHD-ban és 4K-ban is, illetve nincs szuperstabi. A nagyobb modellekhez hasonlóan az S10e mozgókép-alkotó képességei is kimagaslóak, a felvételek szuperstabilizálás nélkül is stabilak, a fókusz gyors és megbízható, a két kamera közötti váltás zökkenőmentes és szintén nagyon tempós. A dinamika még nehezített pályán (nappal szembe fordulva) is épkézláb, a hang erőteljes, de valamelyest erősebb a szűrés, mint indokolt lenne. Mondjuk a szélvihar hangja nem hiányzik, de a mellettem álló kolléga is elveszett.

Véletlenül az is kiderült, hogy a hirtelen változó perspektíva és erős mozgás sem zavarja meg a rendszert. A főkamerával véletlenül felvett apróbb intermezzóból kiderült, hogy a kameralencse elé kerülő ujjam és a cipőm orra is tud éles lenni, a kettő közötti váltás pedig hirtelen mozgás mellett is hihetetlenül gyors és stabil. Alapvetően így nem fogunk videofelvételt rögzíteni, de a kamerán nem múlik, ha mondjuk, ad absurdum valaki nekünk ront felvételkészítés közben és fizikai erővel próbálja eltulajdonítani a készüléket, mondván, teljesen biztos benne, hogy őt fotóztuk és kikéri magának. Nem veszélytelen ez a szakma sem.

A vonalélesség és a dinamika mindkét kamera esetében rendben van, a kézremegést és a mozgást a stabilizálással nem rendelkező ultraszéles látószögű egység is jól kezeli. A videókat felvehetjük HDR10+ módban is, de a kontraszt és színoptimalizáció jelenleg még (Samsung) Labs címkével érhető el, tehát kvázi kísérleti funkció. A lejátszáshoz nyilván HDR10+ kompatibilis eszközre lesz szükség. A megjelenítő képességeit a streaming szolgáltatók is kihasználhatják, a Google Widevine L1-es biztonsági szintjének köszönhetően a Neflix és az Amazon tartalmai is széles dinamikatartománnyal kerülnek lejátszásra. Már, ha nem fagy bele a rendszer. A nagyobb modelleknél (S10, S10+) QHD felbontású megjelenítő mellett előfordult, FHD+ beállítással nem.

A Samsung saját lejátszója csak egy lehetőség, alapértelmezetten nincs dedikált alkalmazás erre a célra, de a beépített lejátszó sem fapados. Mivel pontosan ugyanazt tudja, mint az app, csak nincs külön ikonja, nem válogatja ki a videotartalmakat és nem rendezi az állományokat. Amúgy lazán kezeli a feliratokat, hangsávokat, beleértve az AC3 hangot is, illetve minden sztenderd formátumot és kódolást, kivéve a DivX-et. Nyilván a 4K tartalmakkal sincs gond, lehet kisablakban nézni, többféle képernyőre illesztési formátumból választani, képernyőfelvételt és .gif fájlt létrehozni, bekapcsolhatjuk a videójavítót, ami feltolja a kontrasztot és a fényerőt, illetve felajánlja a rendszer, hogy szedjük le mindezt külön alkalmazásban is.


[+]

A zenelejátszót alapból a Google biztosítja, de itt is elérhető a Dolby Atmos és a Samsung féle, személyre szabott hangzást kínáló Adapt Sound. Meg persze a hangszínszabályzó. A mellékelt AKG füles tökéletesen kényelmes és kiválóan szigetel zenehallgatáskor. A hangprofilt megadhatjuk korosztályos alapon is, de ha a 30-60-ig besorolást kicsit tágnak érezzük, egyéni finomhangolás is lehetséges. Mi ezt alkalmaztuk, körülbelül 3 perc beállítani. A mellékelt AKG fülhallgatóra jutó hangminőség egészen kiváló, természetes, dinamikus, tere és mélysége van, kifejezetten részletgazdag és erőteljes. A maximum hangerő közel tűrhetetlen, de abszolút nem torzít.


[+]

Attól függetlenül, hogy 3,5 milliméteres jack van, FM-rádió ezúttal sincs. (Csak az Egyesült Államokban és Kanadában.) A multimédiás hangszóró ezúttal is sztereó Dolby Atmos technológiával. Az élmény nem mellbevágó, de tiszta, definiált és dinamikus, noha a mélyek kissé digitálisak. Még mindig kiegyensúlyozottabb, mint az átlag, de közel nem olyan erélyes, mint amit a fülessel ki lehet hozni a dologból. A készülék ilyenkor nagyon rezonál, jót tesz a hangminőségnek, ha szilárd felületre rakjuk és hagyjuk érvényesülni. Kézben kevésbé komoly a hangzás. A Dolby Atmost elég automatikusra kapcsolni, készséggel felismeri, hogy játszunk, filmezünk, vagy zenét hallgatunk és annak megfelelően optimalizálja a hangzást. Ami fülhallgatón egészen kitűnő, multimédiás hangszóróval pedig csak nagyon rendben van, de filmezésnél összehasonlíthatatlanul jobb élményt nyújt a sztereó hangzás.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Infra nincs, minden más van. Tételesen: NFC, jack csatlakozó, 3.1-es Type-C USB (OTG, MTP, DisplayPort 4K 60 fps támogatással), 5.0-s Bluetooth A2DP, LE, aptX és ANT+ protokollal, a Direct és HotSpot képes WiFi pedig (MU-MIMO, VHT80) 802.11a/b/g/n/ac/ax szabványon kapcsolódik, utóbbi megoldás integrálja a 2,4 és 5 GHz-es sávot a nagyobb lefedettség, a magasabb sebesség és az alacsonyabb fogyasztás érdekében. Ez vezetékmentes hálózaton akár 1,2 Gbps letöltési sebességet jelent. Az LTE modem (4x4 MIMO és eLAA) pedig 2 Gbps elméleti maximumot tud hozni minden hazai frekvencián hétszeres vivőegyesítés (7CA) mellett, mindkét nanoSIM helyen, ha az egyik SIM helyett nem microSD-t tettünk inkább a készülékbe. Navigáláshoz ott a GPS, az A-GPS, a GLONASS, a Galileo és a BeiDou, QZSS nincs. A szenzorok közül szintén csak a hőérzékelő hiányzik, illetve a pulzus- és véroxigénszint mérő. Kijelzőbe (valahova a kamera alá) integrált fény- és közelségérzékelő, gyorsulásmérő, tájoló, giroszkóp, hang- és mágneses szenzor, illetve nyomásérzékelő a felhozatal.


[+]

A szerény termet okán az akkumulátor sem kifejezetten vastag, de a 3100 mAh-s teleppel egész jól elvan az S10e. Az energiafogyasztás a felhasználási szokásokhoz igazodik, így nagyjából egy hét, mire az üzemidő úgymond beáll. Alapvetően 16 órányi netezés és videózás jön ki a telepből 150 nites fényerő mellett, ami figyelembe véve a teljesítményt, korrektnek mondható, de az egy napot meghaladó üzemidőre nem fogadnék, ha sokat nyomkodjuk a készüléket. 5 óra körüli kijelzőidő lehet reális és stabilan egy hosszú napnyi szolgálat. Az akkumulátorbeállításoknál érdemes körülnézni, hogy milyen lehetőségeink vannak a takarékosságra és optimalizálásra.


[+]

A töltés viszont a legkisebb S10 esetében is tempós, noha az iparági szabványok már meghaladták a Quick Charge 2.0 sebességét, a mellékelt hálózati töltőfej QC2.0 vagy AFC szabványon, 15 wattos teljesítménnyel dolgozik. Vezetékmentesen szintén 15 wattot tudunk mozgósítani WPC (Qi) és PMA kompatibilis padokkal. A vezetékmentes töltésmegosztás (PowerShare) szintén opció, ha rászorulók vannak a környezetünkben és ismerik a WPC Qi szabványt. Az üzemidő egyébként lassú, de fokozatos növekedést mutat az előző generációkkal összevetve, de még mindig nem a kitartás a legerősebb érv az S10-es széria mellett. A gyorstöltést is lenne hova gyorsítani.

Értékelés: Samsung Galaxy S10e
Külső
Ergonómia 8,5 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 9 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Az S10e egészen kiváló készülék lett, mindössze az üzemidő átlagos. Cserébe a drágább és nagyobb modellekkel megegyező hardverrel, megegyező teljesítményt nyújt. A grafikus pontszámoknak meg külön jót tesz a maximum FHD+ felbontás. A multimédia kiemelkedő, bár itt hiányzik a telés kamera. A mozgóképalkotó képességek így is nagyon komolyak, összességében pedig iszonyú nehéz tényleg rossz képet lőni. Nyilván nem tökély, de állati megbízható a rendszer, úgyhogy elég közel van hozzá. Az S10e szexepilje viszont a csúcskategóriás teljesítmény mellett egyértelműen a mérete. A képátló ugyan 5,8 hüvelyk, a készülék fizikai kiterjedése viszont maximálisan visszafogott a magas kijelző/előlap aránynak köszönhetően. Amibe vágtak egy lyukat, ebbe jobbkezesek akár bele is akadhatnak, ha az értesítő panelt szeretnék elérni, de a forma és a funkció azért összhangban maradt. Ez is egy megoldás és nem rosszabb, mint az összes többi. Annyiban meg mindenképpen jobb, hogy lehetővé teszi az IP védelmet, ami az S10e esetében is 68-s szintű. A bekapcsológomb és az abba épített, hagyományos ujjlenyomat-olvasó nincs jó helyen, de a dupla koppos ébresztés és az arcazonosítás zavarba ejtően kényelmes és nagyon egykezes megoldás. Az S10e 6/128 GB-os konstrukcióban, 257 ezer forintért szinte pont azt kínálja, mint a nagyobb és drágább modellek, csak valóban kompakt kivitelben, ami elképesztően jó fogást és valódi egykezes használatot jelent a gyakorlatban. Az S10e önjogon, képességei és kialakítása alapján kerül egyértelműen az ajánlott kategóriába – ezt most nagyon eltalálták.

Samsung Galaxy S10e

AliceWake

Specifikáció

Samsung Galaxy S10e
 Samsung Galaxy S10e Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 142,2 x 69,9 x 7,9 milliméter
Tömeg 150 gramm
Színvariációk fekete, fehér, zöld, kék, kanári sárga
SIM-foglalat 2x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 2280 pixel (438 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Gorilla Glass 5
Kijelző típusa Dynamic AMOLED HDR10+ kapacitív érintőkijelző; HDR10+ Infinity-O
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Samsung Exynos 9820
Processzor típusa 2x 2,7 GHz Mongoose M4 & 2x 2,3 GHz Cortex-A75 & 4x 1,9 GHz Cortex-A55
Processzor csíkszélessége 8 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8.2-A
Grafikus chip Mali-G76 MP12
RAM mérete 6 GB vagy 8 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 128 / 512 GB
Memória bővíthetősége microSD (512 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 Mhz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 2000 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 5.0 (A2DP, aptX, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax, dual band, WiFi HotSpot, Direct, VHT-80, MU-MiMo, 1024QAM
USB USB 3.1 (Type-C, MTP, OTG, DisplayPort)
Ujjlenyomat-olvasó van
Íriszfelismerő nincs
Pulzusmérő nincs
SpO2 mérő nincs
Barométer van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo)
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 9.0 (Pie), One UI
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Samsung Health, Eszköz karbantartása, Fájlkezelő, GameLauncher, Galaxy Wearable, OneDrive, Microsoft Office Mobile, LinkedIn, Edge képernyő, Google szoftvercsomag, Facebook, Témaáruház, Bixby Home, Bixby intelligens asszisztens, Bixby Vision, Smart Things, Samsung Members, Samsung Notes, Galaxy Store, Naptár, Biztonságos Mappa, Samsung Cloud, Hangrögzítő, Smart Switch, Spotify
Multimédia
Fő kamera 12 megapuxel, Dual Pixel PD-autofókusz, OIS, f/1,5-2,4 + 16 megapixel ultraszéles látószög, f/2,2; LED segédfény, HDR10+ felvétel
Másodlagos kamera 10 megapixel, Dual Pixel PD-autófókusz, élő HDR, F/1,9-es lencse, kijelzőt felvillantó vaku; 2160p @ 30 fps
Videófelvétel Szueprstabilizálás; 2160p @ 30/60 fps, 1080p @ 240 fps, 720p @ 960 fps, HDR
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3100 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
IP68-as por- és vízállóság, 3,5 mm-es jack kimenet, fény- és közelségérzékelő, tájoló, giroszenzor, gyorsulásmérő, mágneses- és hangszenzor, nyomásérzékelő, mágneses hall szenzor, oldalsó ujjlenyomat-olvasó, arcfelismerés, sztereó hangszóró, HDR10+ Infinity-O Display Dynamic AMOLED panel (19:9), AoD, 15W vezetékmentes gyorstöltés (WPC, PMA), vezeték nélküli töltésmegosztás, NFC és MST alapú mobilfizetés, Daydream támogatás, Bixby gomb, Knox, Widevine L1

Azóta történt

Előzmények

  • Négy készülékkel jött meg a Galaxy S10

    A szokásos S10 és S10+ páros mellett akad egy 5G-s verzió is, de a legütősebb az S10e lehet, főleg azért, mert kompakt, mégis erős.

  • Lesz félmilliós S10 variáns is

    Jelenlegi árfolyamon csak kicsit több, mint 500 ezer forintnak megfelelő összegbe kerülhet a legkomolyabb Galaxy S10.

  • Színes felhozatal

    A Samsung csúcsmodelljei különböző színekben lesznek elérhetőek, a legtöbb variáció a Galaxy S10 Lite-ból várható.

Hirdetés