Samsung Galaxy Ace 3 - olcsó S-ág

Előszó

Izgalmas dolog elgondolkodni azon, hogy ha mi birtokolnánk a világ egyik legnagyobb elektronikai vállalatát, akkor hogyan is terelgetnénk a telekommunikációs részleget. A két legismertebb vállalat ugyanis két eltérő utat jár, mégis úgy tűnik, hogy mindketten sikeresek. Az Apple receptje valószínűleg mindenki számára ismert, adott egy abszolút A-kategóriás brand, amit az egész világ ismer, termékeket pedig meghatározott ütemben, viszonylag lassan dobnak piacra, ám azok szinte kivétel nélkül a felső kategóriában versenyeznek.

Samsung Galaxy Ace 3
[+]

Ezzel szemben a Samsung gyakorlatilag minden árkategóriában jelen van, gyakorlatilag 20 ezer forinttól olyan 5 ezres lépésekben kínálnak okostelefonokat, azaz szinte mindenki tud a pénztárcájának megfelelő modellt választani. Mindezt úgy teszik, hogy a felsőkategóriában is nagyon erősen vannak jelen, és bár a brand általános képe talán nem annyira erős, mint a konkurens amerikai vállalat esetében, alapvetően nagyon is jó megítélésű. Így lehetséges az, hogy amikor a vállalat hazánkban is piacra dobja a Galaxy Ace 3 nevű készüléket, akkor én különösebb aggodalom nélkül le merem azt írni, hogy valószínűleg ez lesz a karácsonyi szezon egyik sikerterméke, a következő néptelefon. Hogy miért? Azért, mert pontosan úgy néz ki és úgy csillog, mint a vállalat komolyabb okostelefonjai, hardveres és szoftveres téren sem lehet komolyan belekötni, és bár több funkciót is átvett a Galaxy S3-tól, ára a szolgáltatói kínálatnak köszönhetően viszonylag mérsékelt.

Samsung Galaxy Ace 3
[+]

Persze eszemben sem volt már a rögtön a bevezetőben összefoglalni, hogy mit nyújt az újdonság, de mivel korábban már bemutattuk az Ace 3 DuoS névre hallgató, kétkártyás változatát, muszáj tisztázni pár dolgot. Az a gép ugyanis szeptember elején érkezett hozzánk, amikor a Samsung Magyarországon még nem kezdte meg a hivatalos forgalmazást, épp ezért az EU-s forrásból hozzánk kerül készülék ára akkor még igen húzós volt, Legendd kolléga ezért sem szívlelte annyira. De most már más a helyzet, hivatalos forrásból kaptuk a tesztkészüléket, melynek nem különösebben méretes dobozában hálózati töltőfejet, adatkábelt és sztereó headsetet találtunk.

Külső

A fekete, fehér és vörös színekben is létező készülék 121,2 x 62,7 x 9,99 milliméteres méretéhez 120 grammos tömeg párosul, ami a kategóriában megszokottnál egy picit talán magasabb, de legalább az embernek nem az az érzése, hogy ebből bizony kispóroltak valamit. Efféle gondolatok megfoganását az összeszerelés minősége sem indokolja, az eltávolítható hátlap is stabilan, nagyobb illesztési hézagok nélkül van a helyén, nyekergő hangokat erős nyomkodással sem lehet kicsikarni az Ace 3-ból. Az anyaghasználat a gyártótól megszokott, a hátlap és az előlap kijelző körüli része lakkozott, csillogó felületű műanyaggal van borítva, mely valószínűleg az ujjlenyomatokat is gyűjti, de ezt a fehér színű tesztkészüléknél nehéz volt tetten érni.

Samsung Galaxy Ace 3
[+]

Az előlap körül ennél a modellnél is is található egy krómozott díszléc, mely sem ránézésre, sem tapintásra nem volt fém, ráadásul a tesztmodell jobb oldalán egy picit jobban kiállt a hátlaphoz képest, mint balra, ami engem picit zavart, még ha szemmel nem is volt észrevehető. Az előlap tetején egyébként szenzorokat, VGA-felbontású kamerát, rácsos huzattal ellátott telefonhangszórót, Samsung feliratot és egy 4 hüvelykes képátlójú, 480 x 800 pixeles felbontású TFT-LCD érintőkijelzőt találunk. Bár technikai paraméterei alapján ez nyilván nem tűnik egy különösebben meggyőző megoldásnak, teljesen rendben van, hiszen kellően nagy fényerővel és viszonylag jó betekintési szöggel rendelkezik ahhoz, hogy élénk színeit élvezhessük; erős napfényben a panel olvasható, de nyilván vannak ezen a területen jobban teljesítő megoldások is.

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy Ace 3 Alcatel One Touch Idol S Gigabyte Roma R2 LG L9
Fehér fényerő 393 nit 435 nit 431 nit 332 nit
Fekete fényerő 0,51 nit 0,56 nit 0,93 nit 0,4 nit
Kontrasztarány 1:773 1:778 1:464 1:831
Színhőmérséklet 8093 K 8110 K 9165 K 8700 K

Alul a Samsung készülékekre jellemző gombtriót találjuk, melyek közül a középső (home) fizikailag is létezik, a mellette lévő menü és vissza ellenben érintésérzékeny, de rendelkeznek háttérvilágítással.

Samsung Galaxy Ace 3
[+]

A hátlap viszonylag puritán, felül egy sorban található a kihangosító hangszórója, az 5 megapixeles kamera, valamint az ahhoz tartozó ledes segédfény. Az eltávolításhoz szükséges mélyedést felül találjuk, a hátlap alatt egy 1800 mAh-s akkumulátor terpeszkedik, melyet ki kell szednünk ahhoz, hogy a microSIM foglalathoz hozzáférjünk, de nem kell, hogy hozzá nyúljunk abban az esetben, ha a microSD memóriakártyát piszkáljuk, annak foglalata ugyanis oldalra került.

Samsung Galaxy Ace 3
[+]

A masina tetején található a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, jobbra a bekapcsológombot, balra a hangerőszabályzókat, alul pedig a szabványos microUSB-portot csodálhatjuk meg.

Hardver, operációs rendszer

A készülék szíve egy Qualcomm Snapdragon 400-as processzor, melynek pontos típusa MSM8930; hasonló SoC található a HTC One miniben és a Samsung Galaxy Expressben is. A kétmagos Krait 200-as processzor 1,2 GHZ-es órajelen ketyeg, a grafikus gyorsításért egy Adreno 305-os GPU felel, a belső memória mérete pedig 1 GB. A belső tárhely 8 GB-os, de ebből a területből a felhasználók ténylegesen körülbelül 4,6 GB-ot érhetnek el.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy Ace 3 Huawei Ascend P6 Sony Xperia C HTC One mini
Quadrant Standard 5601 pont 4909 pont 4869 pont 6100 pont
Linpack for Android (single) 146,562 MF. / 0,57 s 46,600 MF. / 1,80 s 39,083 MF. / 2,15 s 156,698 MF. / 0,54 s
Linpack for Android (multi) 287,337 MF. / 0,59 s 158,521 MF. / 1,06 s 132,808 MF. / 1,27 s 294,357 MF. / 0,57 s
Smartbench 2012 Prod. 2744 pont 4278 pont 3782 pont 3118 pont
Smartbench 2012 Games 3887 pont 2993 pont 3206 pont 2735 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 13632 pont 14235 pont 13974 pont 11487 pont
Geekbench 3 (single/multi) 441 / 794 pont ? 327 / 1092 pont 484 / 879 pont

A hardver jól teljesített a szintetikus sebességmérő tesztekben, még az árban kicsit feljebb mozgó készülékeket is megszorongatja, ami persze annak is köszönhető, hogy a kijelzőfelbontása alacsonyabb. A fenti táblázatból látszik, hogy a Snapdragon 400-as processzor nagyjából egy szinten van a Huawei P6-ban található négymagos K3V2-es processzorral és a Sony Xperia C-ben található négymagos MTK-val is, míg a 200 MHz-el magasabb órajelen futó HTC One mini nem mindenhol annyival gyorsabb, ahogy azt az egyszerű számadatok indokolnák.

A lényeg persze az, hogy a MotionWiz felhasználói felülettel felvértezett Android 4.2.2-es operációs rendszer ha nem is teljesen akadásmentesen, de nagyon gyorsan teszi a dolgát. Az 1 GB RAM is elég ahhoz, hogy a telefont normálisan lehessen használni, a grafikus gyorsító a WVGA felbontással párosítva pedig elég az új játékprogramok folyamatos futtatásához is.

Szoftverek, telefonálás, net

Szoftveres téren nagyjából azt kapjuk, amire egy középkategóriás Samsung készüléktől számíthatunk. A MotionWiz kezelőfelületet gyerekjáték használni, különösebb akadások nem tapasztalhatók, de azt például néha nem szereti a telefon, ha két ujjukat egymás felé húzzuk a kezdőképernyőn, hogy megjelenítsük egymás mellett az összes oldalt; az itteni animáció néha megakad.

Samsung Galaxy Ace 3 Samsung Galaxy Ace 3

Widgetekben nincs hiány, gyárilag 49 darabot kapunk, ezek közül extrának vagy érdekesnek mondható az Adapt Sound parancsikonja, az FM-rádió, a Game Hub vagy a Segédfény, utóbbival könnyedén bekapcsolhatjuk a ledes villanófényt, zseblámpává alakítva a telefont. A menü rácsos vagy listás elrendezésben kerülhet elénk, utóbbinál mindenképp abc-sorrendben sorakoznak az alkalmazások, melyek között az alap androidos és Google-cuccokat ugyanúgy megtaláljuk, ahogy a Samsung sajátjait is. Van például egy S Tervező nevű, jók kinéző naptár, a jól ismert ChatON kliens, Game Hub és Readers Hub, a magyarul nem tudó, de a nagyobb világnyelveken egész jól használható S Voice, valamint egy S Fordító nevű szoftver, mely kicsit több részén használható a világnak, de anyanyelvünket így sem beszéli.

Samsung Galaxy Ace 3 Samsung Galaxy Ace 3

A Dropbox kliens megléte nem újdonság, a Samsung készülékek tulajdonosai a vásárlás (pontosabban az aktiválás) után 2 évig 50 GB extra tárhelyet kapnak. A középkategóriában örvendetes az NFC és WiFi Direct funkciókat összepárosító S Beam funkció megléte, de a kisegítő funkcióknak ezzel nincs végük. Az Intelligens kijelző a Galaxy S3-ban debütált funkció, mely monitorozza a szemünket, és nem kapcsolja le a kijelzőt, amíg nézzük; az S4-ben megjelent szemmel görgetés viszont nem érhető el a telefonban. Hasznos lehet a biztonsági asszisztens, mely a hangerőgombok együttes nyomva tartásával vészjelző SMS-t küld a beállított helyre. Ha angolok lennénk, a Vezetés módnak is örülnénk, ez autókázás közben automatikusan felolvassa az új üzeneteket, értesítéseket.

Samsung Galaxy Ace 3 Samsung Galaxy Ace 3

Telefonálás közben a hangminőséggel semmilyen problémám nem volt, a hangminőség ugyan nem kiemelkedő, de az átlagos szintet lazán hozza. Adatkommunikációs téren sincs gond, négynormás GSM-modul, UMTS és LTE-támogatás is van. Az elméleti maximális letöltési sebesség 150 Mbps, HSPA esetében pedig lefelé 42, felfelé 5,76 Mbps-ot érhetünk el. Egyéb funciókban sincs hiány, a WiFi 802.11b/g/n-es, a Bluetooth 4.0-s, van NFC is, meg GPS és GLONASS.

Samsung Galaxy Ace 3 Samsung Galaxy Ace 3

A webböngésző gyors, jól használható, de ez a kijelzőfelbontás egy picit azért alacsonynak tűnik a rengeteg qHD, HD és Full HD panel mellett, a betűk recések és egy picit nehezebben olvashatók, mint az ideális lenne. Talán ez az a pont, ahol komoly hátrányát láthatjuk a WVGA-panelnek.

Multimédia

A hátlapon lévő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között egy nem túl izmos, de használható ledes villanófény segíti. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2560 x 1920 pixel, videókat 720p-s HD felbontásban rögzíthetünk 30 képkockával másodpercenként. Az automatikus mellett több üzemmód is van, a sorozatfelvételnél kiválaszthatjuk a legjobban sikerült fotót, a hangos képhez hozzáadhatunk egy rövid hangsávot, a panoráma, sport és éjszakai üzemmódok jelentése pedig egyértelmű. A beállítások között sok dolgot variálhatunk, állíthatjuk a fénymérést, az érzékenységet (ISO 100 - ISO 400), a fehéregyensúlyt.

Samsung Galaxy Ace 3
[+]

Az elkészült fotók minősége nem különösebben megnyerő, főleg ebben az árkategóriában. A színek fakók, a dinamikatartomány alacsony, a zajszint viszont magas, nem jók ezek a felvételek, na. Sötétben épp ezért szintén nem számíthatunk túl sokra, a makró képességgel viszont nincs baj. Mozgóképnél körülbelül erre számíthatunk.

Samsung Galaxy Ace 3 Samsung Galaxy Ace 3

A zenelejátszó szoftver nagyon jól szuperál, megjeleníti az albumborítókat, a dalszövegeket, ID3-tagek alapján szűrhetünk, van hangszínszabályzó és Adapt Sound. Kihangosítva nem kiemelkedő az Ace 3 hangminősége, ugyanis nem különösebben hangos és a mélyebb tartomány is csorba, de a közép legalább nem torzít nagyon.

Samsung Galaxy Ace 3 Samsung Galaxy Ace 3

Videólejátszásnál nincs gond a Full HD tartalmak folyamatos megjelenítésével sem.

Üzemidő, összegzés

A hátlap alatt 1800 mAh-s kapacitású akkumulátor található, mely a gyártó adatai szerint körülbelül 10 órás üzemidőre elegendő. A gyakorlatban megfelelően teljesített a harmadik generációs Ász, két napot átlagos használat mellett kibírt egy töltéssel.

Samsung Galaxy Ace 3
[+]

Mielőtt rátérnénk az összegzésre, mindenképp érdemes tisztázni, hogy a Samsung Galaxy Ace 3-ból három verzió is létezik. Tesztünk tárgya az egykártyás, LTE-vel szerelt változat, de léteznek olyan változatok is, melyek a 4. generációs mobilhálózatokat nem ismerik, hanem HSPA-n keresztül képesek a leggyorsabban kommunikálni; ebből egy- és két SIM-foglalattal szerelt változat is elérhető.

Samsung Galaxy Ace 3
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Ace 3
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Nem teljesen egyértelmű a helyzet a Galaxy Ace 3-mal kapcsolatban. Az egyik oldalról nézve egy kimondottan jó készülékről beszélünk, mely a Samsung tipikus dizájnjegyeit viseli magán, normálisan össze van rakva, megkapott pár funkciót a Galaxy S3-ból, hardvere kellően gyors, szoftveres felszereltsége pedig szintén nem hagy sok kívánnivalót maga után. Tehát tulajdonképpen nem nagyon lehet belekötni, még akkor sem, ha ez a kijelzőfelbontás 2013-ban már nem tűnik túl acélosnak. 4 hüvelyken nem rossz, hiszen a panel minden más szempontból rendben van.

Ugyanakkor tisztán látszik, hogy a koreai gyártó ezt a masinát elsősorban szolgáltatói ajánlatok segítségével kívánja értékesíteni, épp ezért a nagyjából 70-75 ezer forintos független végfelhasználói ára kicsit magasnak tűnik a konkurenciához képest. Rögtön ott van házon belül a nagyjából 10-15 darab ezressel drágábban megvásárolható Galaxy S4 Mini, mely sokkal igényesebb készülékházzal, nagyobb felbontású és jobb minőségű kijelzővel és fejlettebb funkcionalitással kecsegtet. Azonban ott van a szintén nagyobb felbontással büszkélkedő és szintén igényesebb házba belekerült Alcatel One Touch Idol S is, mely pont annyiba kerül, mint a hármas Ace. És akkor a kicsit korábbi, de még mindig kellemes Sony Xperia SP-ről még nem is beszéltünk, mely függetlenül szintén ez az árkategória. Ez persze nem azt jelenti, hogy az Ace 3 nem egy jó készülék, mert nagyon is az, de nem az elérhető legjobb ajánlat. Szolgáltatóknál viszont érdemes lehet követni az árát, megfelelő csomaggal 0 forintért elhozva nagyon rendben lehet.

Samsung Galaxy Ace 3

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy Ace 3
Samsung Galaxy Ace 3 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 121,2 x 62,7 x 9,99 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk fekete, fehér, vörös
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8230)
Processzor típusa kétmagos, 1,2 GHz-es Krait 200
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 305
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 4,6 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE 150/50 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő / GLONASS vevő van / van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek ChatON, Samsung Apps, Game Hub, S Voice, S Fordító, Dropbox, TripAdvisor, Readers Hub
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 0,3 megapixeles
Videófelvétel van (720p @ 30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1800 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 430 óra (3g) / 330 óra (LTE)
Beszélgetési idő 10 óra (3G)
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, gyorsulásérzékelő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés