Samsung Galaxy A05s - az ötösért több kell

Éppenséggel használható fércmű a Samsung belépőszintű ajánlata. Ha nagyon türelmesek vagyunk.

Kamera, multimédia

A hátlapi kameratrió nem változott (50 + 2 + 2 megapixel), az előlapi kamera felbontása viszont nőtt. A hátlapi hármas bár megjelenésében a Samsung csúcsmobilokat idézi, teljesítményben kanyarban sincsen. A harmadik szenzorra mondhatjuk, hogy kvázi felesleges, hisz egy 2 megapixeles mélységérzékelőről van szó, fotózni nem fogunk vele. Viszont a rendszer tényleg használja, mert ha letakarjuk, akkor nem csinálja meg a telefon a nappal egyébként egész jó minőségű portrékat. Itt van két példa:

Szintén 2 megapixellel dolgozik a második segédkamera, ez f/2,4-es blende mögött makrókat fotóz, a szokásos fakó színek, gyenge részletesség és vonalélesség jellemzi. A fókusz fix 4 centiméteren, így érdemesebb a közeli témákat a főkamerával fotózni akár 2x nagyításban is, jobb a perspektíva és minden minőségében jobb képek születnek. Ráadásul nem is kell ügyeskednünk azzal, hogy akkor most fókuszban van-e a kép vagy sem.

Hirdetés

2 MP makró

Első kép: 13 MP főkamera, második kép: 2 MP makró

A főkamera 50 megapixeles Hynix szenzort használ (hi5022), van autofókusz, a rekeszérték pedig f/1,8-as értéken áll. Videót felvenni FHD-ban képes a telefon, opció az akár 60 képkockás másodpercenkénti sebesség is. Automatikusan 4:1-es pixel-összevonást használ a rendszer, és a 12,5 megapixeles képeket 13 megapixelre felskálázva menti el. Az autofókusz sebessége megfelelőnek mondható, de nem a leggyorsabb, az elkészült képek pedig valósághűnek nevezhető színekkel, kellő részletességgel és minimális élesítéssel operálnak. A rajzolat lágyabb az ideálisnál és a részletesség sem tökéletes: egy-egy kép sok apró részletet tartalmazó pontjain hajlamos összemosni a rendszer azt, amit lát. A dinamikatartomány szűkös, és sok a képzaj, ami a sötét árnyalatú esti fotókon is a legtöbb gondot okozza.

13 MP főkamera

50 MP főkamera

A teljes felbontásban történő fotózás durván leterheli a rendszert, az eredményért pedig nem érdemes várnunk. A fotókon ugyan kevesebb az élesítés, de ennek hatására még lágyabbak lesznek a vonalak, a dinamika HDR nélkül méginkább küszködik, és a annyi extra részletet nem rögzít a nagy felbontású szenzor, ami észrevehető lenne a kompresszált képekhez viszonyítva.

13 MP főkamera, éjszakai mód

A szoftverben előásható az éjszakai mód, és bár a záridő nem állítható, hanem fix 5 másodperc, nem lesz biztosan jobb eredményünk vele. A zajszűrés jobb ugyan, és időnként fényesebb lesz a végeredmény, ez sokszor a fehéregyensúly rovására megy.

13 MP, 2x nagyítás

Szenzorszintű nagyításnak hittük, hisz ott a kameraszoftverben a 2x-re váltó gomb a felhasználó ujja alá téve, de ez itt puszta digitális zoom, nem kamatoztatja az 50 megapixeles szenzorból kinyerhető extra adatokat az algoritmus. A minőség vízfestményt idéző, használata felesleges.


Az FHD videók rögzítése közben is használható a digitális zoom és akár az előlapi kamerára is válthat az ember, viszont ha 60 képkockás sebességgel veszünk a hátlapi kamerával, a váltás automatikusan vissza fogja rántani a telefon 30 fps-re. Stabilizátor nincsen, ez pedig nagyon ugráló felvételeket szül, a Google Fotók utólagos videóstabilizáló funkciója segíthet ezt orvosolni idén is, a fókusz folyamatos pattogását viszont nem fogja tudni javítani. A színek kissé fakók, de a dinamika még elfogadható, láttunk már rosszabbat is belépőszinten.

13 MP előlapi kamera

Ez a kamera is inkább csak elfogadható, túldolgozott, helyenként túlélesített, máskor pedig túlmosott fotók születnek fakó színekkel. Lehet fotózni a széles látószöggel és kicsit szűkebbre vágottal is, a színkezelés a két látószög között eltérő, 1x-en sokkal fakóbb a telefon képe, mint 0,7x-en. Van portré mód, ez is erősen vágja le a hátteret a kép alanyáról, ráadásul akkor is rátol valami élsimítást az arcra, ha ki van kapcsolva mindenféle szépítő mód.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Multimédiás téren kettős a helyzet. Van 3,5 mm-es audio csatlakozó, ami jó pont, de nincs FM-rádió. Vezeték nélküli hangátvitelhez támogatott az LDAC kodek az AAC és SBC mellett, de ha a telefonról akarunk bármit meghallgatni, akkor csak az aprócska monó hangszóró áll hozzá rendelkezésünkre alul, könnyedén letakarható helyen. A hangok közepes hangerővel, bárminemű mélytartomány jelenléte nélkül szólnak. Adott a Widevine L1-es CDM védelem, így mehet a Netflix és más stream HD-ban, de nincs semmiféle HDR vagy Dolby Atmos képessége a telefonnak, a fakó kijelzőn pedig nem a legjobb élmény videót nézni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények