Samsung Galaxy A05s - az ötösért több kell

Éppenséggel használható fércmű a Samsung belépőszintű ajánlata. Ha nagyon türelmesek vagyunk.

Bevezető, külső, kijelző

Tavaly ráncba szedte a Samsung a belépőszintű kínálatának szoftveres oldalát, csökkentve a One UI Core rendszer hardverigényét anélkül, hogy ezzel jelentős mennyiségű funkciót is purgáltak volna. Ezzel egyidőben viszont kiürítették a dobozt is, így a 2024-es belépő Samsungnak számító Galaxy A05s mellé sem jár már töltőfej, csak egy mindkét végén USB-C kábel, pár papír és SIM-tű. A tesztkészüléket a Samsung Magyarországtól kaptuk, viszont doboz nélküli verzióban, ezért hiányzik arról a kevés tartozékról is a fénykép.

Samsung Galaxy A05s a kezemben
Samsung Galaxy A05s a kezemben [+]

Mivel belépőszintű eszközről van szó, ezért az árazás százezer forint alatt maradt, jelenleg 63 ezer forint a hivatalos ajánlott fogyasztói ára a terméknek a gyártónál, de 57 ezer forintért elhozható nagy elektronikai áruházból is a készülék 4 GB RAM-mal és 64 GB belső tárhellyel szerelve. Ez az alapmodell, létezik egy 4/128 GB-os verzió is, ez ötezer forintos felárral vásárolható meg. A beépített tárhely mindkét esetben eMMC 5.1-es, ami lassú, és mindkét modellben megvan a két nanoSIM mellett a microSD kártyának is a foglalat a telefon bal oldalán, így nem feltétlen éri meg a plusz pénzt kifizetni a nagyobb tárhelyért, ha van egy decens sebességű memóriakártyánk kéznél.

A bal oldalra kerülhetnek a kártyák
A bal oldalra kerülhetnek a kártyák [+]

A bővíthető tárhely mellett megmaradt a 3,5 mm-es csatlakozó is a készüléken, alul, az USB 2.0-s Type-C csatlakozó mellett. Gyorsult az ezen keresztül felvett töltés, a Galaxy A05s maximum 25 wattot vesz fel vezetékről, Qi vezetékmentes töltés nincsen. A keret alján még egy darab hangszórót találni, ez végzi el a médialejátszó szerepét könnyedén letakarható helyén bárminemű mély hang reprodukciós képessége nélkül. A beszédhangszórót a kijelzőt körülölelő keretbe építve találjuk.


[+]

A jobb oldal a kereten a bekapcsoló gombba integrált ujjlenyomat-leolvasónak ad helyet, felette pedig a hangerőszabályzó gomboknak, felül pedig csupán egy mikrofont találni. Az ujjlenyomat-leolvasó megbízhatósága tapasztalataim szerint nem tökéletes, ötből egy alkalommal rendszerint minimum duplázni kellett a feloldáshoz. Használható a 13 megapixeles előlapi kamera is arcalapú feloldáshoz, de a lomha rendszerrel ez sem érződik gyorsabb megoldásnak, mint az ujjlenyomatozás, az pedig biztos, hogy kevésbé biztonságos.


[+]

Bár első ránézésre nem feltétlenül tűnik fel, hisz a műanyag kerettel és hátlappal ugyanazt a formát hozza a Galaxy A05s, mint elődje, a kijelző fontos frissítést kapott. A 6,7 hüvelykes PLS LCD panel felbontása immáron eléri az FHD+ szintet 1080 x 2400 pixellel (393 ppi, 9:20-as képarány), és 90 Hz-re csúszott a frissítés. Viszont érdekes, hogy sem a felbontáson, sem a frissítés sebességén nem enged állítani a gyári szoftver, és fixen 90 Hz-en tartja* a megjelenítőt akkor is, ha csak egy statikus képet mutat. Egyes applikációknál és videó lejátszásakor viszont levált 60 Hz-re. Ráadásul a gyenge hardver nem tudja sokszor lekövetni a 90 Hz-et a kirajzolt tartalommal, így az animációkból kimaradnak képkockák, darabos lesz a menüben történő mászkálás is, időnként pedig tapasztalható szellemképesedés is. A panelt edzett üveg védi, amire szükség is van, hisz a telefon 168 x 77,8 x 8,8 milliméterével hatalmas, egykezes irányítása felér egy zsonglőrködéssel. A tepsi méret mellé társuló 194 grammos tömeg ellenben könnyűnek hat, és szerencsére a kameratrió sem áll el nagyon a hátlaptól.
*A One UI Core 6.0-s frissítéssel állítható 90 és 60 Hz között a képfrissítés, de érdemi változást nem hoz a megjelenítésben.


[+]

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Samsung Galaxy A05s Honor X7b TCL 40 NxtPaper 5G Redmi Note 12 4G Moto G72
Képátló 6,7 hüvelyk 6,8 hüvelyk 6,6 hüvelyk 6,67 hüvelyk 6,6 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2400 1080 x 2412 720 x 1612 1080 x 2400 1080 x 2400
Technológia PLS LCD IPS LCD TFT LCD (NxtPaper) AMOLED p-OLED
Max. képfrissítés 90 Hz 90 Hz 90 Hz 120 Hz 120 Hz
Fehér fényerő 497 / 500 nit 605 nit 542 nit 430 / 678 nit 495 nit
Fehér fényerő (min.) 14 nit 1,6 nit 6,1 nit 2,3 nit 4,5 nit
Fekete fényerő 0,25 nit 0,25 nit 0,33 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány 2000:1 2420:1 1642:1 végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7576 K 7710 K + kézi 7777 K + auto 7553 K + kézi 7220 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kinti olvashatóság gyengeA kinti olvashatóság gyenge A kinti olvashatóság gyenge [+]

A maximális fényerő valamivel magasabb a Galaxy A05s-ben, mint a tavalyi elődnél tapasztaltuk, de a napfény alatti olvashatóság így is az éppen elfogadható szintet üti csak meg, legyen szó manuális vagy automata állításról. Viszont nem csak a maximális értékek nőttek, hanem velük párhuzamosan a minimális fényerő is magasabb lett, ami a rendszer által kínált szemkímélő-, olvasó-, éjszakai-módok egyikével sem volt a táblázatban látható érték alá nyomható. Ez teljesen sötét környezetben már azért bántó lehet a szemnek. A színek kissé fakók és mosottak most is, legalább a panel megvilágítása homogén. Nincs AoD, nincs értesítésjelző LED, pedig káva van hozzá bőven, és nem állíthatunk a megjelenített színeken sem, csak a szemkímélő móddal kicsit sárgásabbra (melegebbre) vehetjük a tónusokat.


[+]

Idén normális közelség- és környezeti fényérzékelőt használ a Samsung telefonja a virtuális helyett, de a gyenge rezgőmotor és a vékony műanyag ház ötvözete most sem a legjobb kombó. Az összeszerelési minőség jó, a gombok rendesen ülnek helyükön, könnyedén benyomhatók, a tesztmodellen pedig illesztési hézaggal vagy egyéb hibával sem találkoztunk. Ahogy a SIM tálcán található gumi szigetelésen kívül más vízállóságra utaló nyommal sem, hivatalosan semmilyen por- és cseppálló minősítése nincs az A05s-nek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés