Samsung Galaxy 5 - Androidot a népnek!

Előszó, tartozékok

Az Android mobilplatform a megjelenésekor kizárólag a felső kategória privilégiuma volt. Idővel azonban szép lassan megjelentek az olcsóbb modellek is, már elérhető áron is lehet kapni jól használható androidos középkategóriás készülékeket, de igazi tömeg-androidos készülék még nincs a piacon, bár az LG Optimus GT540 és a Samsung Galaxy 3 esélyes egy efféle címre, plusz ott a nagyon olcsó Vodafone 845, de az ugye csak egy szolgáltatónál kapható, nem tekinthetünk rá igazi néptelefonként. A nagyobbik koreai gyártó ennek ellenére sem bíz semmit a véletlenre, újabb tömegterméknek szánt készülékkel jelentkeznek: íme a GT-I5500 kódnévre hallgató Galaxy 5.

Samsung GT-I5500 Galaxy 5
[+]

Bár a Samsungnak van csúcskategóriás Android készüléke (Galaxy S), valamint olcsó az érintőképernyős tömegtelefon sem hiányzik a kínálatából (Corby), a kettőt összegyúrni egy jól használható, mégis kedvező árú modellbe nem egyszerű feladat. Szerencsére azonban a cég mérnökei nem ismernek lehetetlent, így született meg a tesztalanyunk a Corby és az Android szerelemgyermekeként, egy csipetnyi TouchWiz 3.0-val meghintve. Olcsóbban, mint a Galaxy 3.

Samsung GT-I5500 Galaxy 5
[+]

A GsmLine.hu-tól kapott készülék egy meglehetősen kicsi dobozban érkezett, amit a Samsung zsúfolásig megtöltött tartozékokkal. Kapunk egy sztereó 3,5 milliméteres bemenettel rendelkező headsetet, ami a gagyi kinézete ellenére tisztán és hangosan szól. A kényelmi faktoráról sajnos nem tudok jót mondani, a fülhallgató kemény műanyagól van, nekem nagyon nyomta a fülemet, ráadásul biciklizés közben kétpercenként ki is esett az egyik fele. Emellé adnak egy USB-s töltőt, egy microUSB adatkábelt, három vastag kézikönyvet (angol, német és spanyol nyelven), egy 1 gigabájtos microSD kártyát, amihez egy microSD adapter is jár, ez külön jó pontot érdemel.

Külső

A Samsung dizájnerei valószínűleg szabadságot vettek ki ahelyett, hogy a tervezőasztal fölé görnyedtek volna, ezért a Galaxy 5 szinte ugyanúgy néz ki, mint a cég alsó kategóriás érintőképernyős telefonja, a Corby. Bár a szóban forgó elődmodell nem volt kifejezetten csúnya, a felhasználói élménye a nullához közelített, ellentétben a tesztalanyunkkal. Ezért nem értem, hogy miért nem voltak képesek kívülről is megkülönböztetni a két modellt. Nem csak a szappantartó formatervben, a méreteiben is összetéveszthető a két telefon: a Galaxy 5 a 108 x 56 x 12.3 milliméteres méretével alig fél centiméterrel hosszabb a Corby-nál, a tömege pedig 102 gramm, ez is csak minimálisan tér el a híres-hírhedt ikertestvértől. Hasonlóan a sokat emlegetett modellhez, az összeszerelés minősége nagyon jó, a telefon nem recseg, és hiába full plasztik a borítás, a felhasznált anyagok is minőségiek. A műanyag dömping alól egyetlen kivétel az a króm csík (melynek a színe valahol az ezüst és a grafitszürke között helyezkedik el), amely körbefutja a telefont, ez egy kicsit elegánsabb, értékesebb fílinget ad a tesztalanyunknak. Mint a legtöbb Samsung modell, ez is egészen ergonómikusra sikeredett: kényelmes tartani, a szappantartó formatervezésnek köszönhetően teljesen a tenyérbe simul.

Samsung GT-I5500 Galaxy 5
[+]

A körbefutó króm csíkon kívül az előlapon található a legtöbb eltérés az emlegetett telefonhoz képest. Fent középen kapott helyet a hangszóró, alatta pedig a 2,8 hüvelykes képátlójú, kapacitív érintésérzékelő technológiát alkalmazó, 16 millió színárnyalat megjelenítésére képes, 320 x 240 képpontos felbontású (QVGA) kijelző pöffeszkedik. Utóbbi minősége hagy némi kivetnivalót maga után, egy ekkora képátlójú képernyőre kevés ez a felbontás, távolról nézve is pixeles képet látunk. Sajnos a multitouch kimaradt, ez fájó pont, ugyanis éppen a képernyő felbontása miatt gyakran kell a zoom funkcióhoz nyúlnunk, ami e nélkül egy kicsit kényeletlen művelet. A képernyő alatt két sorban helyezkednek el a gombok, a felsőben a beállítások, home, vissza és keresés funkciókat érjük el, mondhatni a szokásos androidos gombínálatot kapjuk. A maradék két gomb a hívásfogadás és hívásmegszakítás/billentyűzet lezárása funkciókat látja el, ezért jó pont jár, lévén sajnos sok mai modellről lespórolják a hívást kezelő fizikai billentyűket. Középen egy négyirányú d-pad helyezkedik el, szerintem feleslegesen, e nélkül is kényelmesen irányítható a készülék.

Samsung GT-I5500 Galaxy 5
[+]

Az oldalsó interfészek és gombok tekintetében a szokásos a kínálat, erre nem is nagyon vesztegetném a szót. Fent, enyhén jobbra tolva található a 3,5 milliméteres jack kimenet, a telefon bal oldalán pedig a hangerőszabályzó billentyűk, valamint a microUSB kimenet helyezkedik el. Utóbbi egyébként 2.0-s USB adatkapcsolatra képes.

Samsung GT-I5500 Galaxy 5
[+]

A hátlapot nem csicsázták túl, amivel nincs is gond, egy letisztult, minimál műanyagdarab fedi a telefont. Fent középen található a kamera, alatta egy kis with Google felirat hirdeti a készülék androidos mivoltát. Alá egy Samsung logótípia, a hátlap aljára pedig a külső hangszóró került.

Hirdetés

Hardver, operációs rendszer, sebesség

A telefon lelke egy 600 megahertzes processzor, melyez nem tartozik grafikus processzor. Bár az architektúráját balladai homály fedi, feltételezhetjük, hogy a HTC Legendhez vagy az X10 minihez hasonlóan egy Qualcomm MSM7227-ről van szó, mely teljesítményben elmarad a Cortex-A8-tól, elég gyorsnak mondható, főleg ehhez a kijelzőfelbontáshoz képest. A chiphez 256 MB RAM és 512 MB ROM társul, mely manapság átlagosnak mondható. Utóbbiból 170 MB használható fel szabadon, persze ez a mennyiség microSD kártyával bővíthető, maximum 32 GB-ig.

Samsung GT-I5500 Galaxy 5
[+]

A készüléken az Android 2.1-es (eclair művésznevű) változata fut, ebbe integrálta bele a Samsung a TouchWiz 3.0 névre hallgató saját UI kiegészítését. Ez a verzió 2010. január 12-én debütált, azonban már május 20. óta elérhető a 2.2-es Android is, arról viszont nincsen semmi információnk, hogy mikor frissül a Galaxy 5. A készülékben elérhető a magyar nyelv is, ezt örömmel konstatáltam. Azt a tényt viszont kevésbé, hogy a fordítást kvázi félbehagyták a Samsung mérnökökei: az egész egy késő esti ébresztőállítással kezdődött, amit a készülék a következő üzenettel nyugtázott: The alarm is set for óra and perc from now. Itt már valami bűzlött, másnap reggel azzal kezdtem, hogy végigbogarásztam minden egyes menüpontot, beállítást, apró betűs részt, és sajnos szép számmal találtam hibákat. Egy ennyire patinás gyártó, mint a Samsung, véleményem szerint nem engedhet meg magának ilyen kisstílű hibákat, remélem a hivatalos kiadásra ezeket kijavítják majd.

A sebességre nem panaszkodhatunk: piszkosul gyors a készülék, az egy hetes használat alatt egyetlen röccenést sem tapasztaltam. Folyamatos WiFi, Bluetooth és 3G mellett is akadás nélkül lehetett netezni, YouTubeozni, zenét hallgatni - bár ilyenkor illik megjegyezni, hogy sokkal kevesebbet kell számolnia a processzornak egy 240 x 320 képpontos felbontású kijelző esetén, mint a mai high-end felbontások esetében, ez azonban semmit nem von le a Galaxy 5 érdemeiből és használati értékéből. Erre nem is pazarolnám tovább a szót, inkább álljon itt ez a videó:

Készenléti képernyő, főmenü, szoftverek

A készenléti képernyő hét oldalt kapott, ez szinte már sztenderd a 2.1-es androidos készülékeknél. Az azonban nem, hogy a kezdő képernyő mindig az első oldal, nem a középső (azaz a negyedik). Gondolom nem csak én élek annak a best practice-nek, hogy a fontosabb widgeteket a kezdőképernyőtől egyel balra, illetve jobbra pakolom, így egy-egy mozdulattal villámgyorsan elérem őket. Hát ezt itt sajnos elfelejthetjük. Extra widgetekkel nem vagyunk eleresztve, összesen hat Samsung-fejlesztést kapunk: AccuWeather Clock (óra és időjárás egy widgetben), Barátaim éppen most (a remek elnevezés egy olyan widgetet takar, mellyel néhány választott partnerünk eseményeit jeleníthetjük meg), Calendar Clock,Feeds and updates (Facebook, Twitter és Myspace kliens),Robert Parker (bor-adatbázis), valamint a Y! finance clock (részvényárfolyam és óra egyben) alkalmazásokból válogathatunk. 2.1-es Android lévén használhatunk live wallpapereket is (ezek “dinamikus” háttérképek, van köztük fodrozódó víz, hangspektrum stb.), azonban ezek nem annyira mutatósak a kis felbontású kijelzőnek köszönhetően. (Mondhatni, hogy zavaróan pixelesek - Bocha)

A főmenü nem tetszett: egyrészt egészen puritán dizájnt kapott, másrészt az élek recések az alacsony felbontás miatt, szeretném felkészíteni a kedves olvasókat a képeken zajló pixelháborúra. Egy világoskék háttérre pakolták az ikonokat, amelyeken érezni, hogy a Samsung mérnökei megpróbálták őket optimalizálni az alacsony felbontásra, azonban nem tudtak elég alapos munkát végezni. A szövegeknél jön ki a hangya-effekt igazán, sajnos az Android és 240 x 320 képpontos felbontás nem egy nyerő kombináció, ezt már számos modell bebizonyította. Ezen kívül nincsen szoftveres probléma, az alap androidos alkalmazások természetesen megvannak: naptár, Android Market, Gmail és e-mail kliens, böngésző, Gtalk, egyszóval minden, ami fellelhető a 2.1 kínálatában.

Néhány extra szoftvert is kapunk, kezdjük a sort a Samsung Apps-szel: ez, mint a neve is mutatja, a Samsung saját alkalmazásboltja. Ha valaki nem találná meg a keresett alkalmazást az Android Marketen, itt még talán fellelheti, ez jó pont a telefonnak. Azaz csak jó pont lesz, egyelőre az összes alkalmazás csak badára érhető el. Kapunk még egy AllShare nevű programocskát, melynek segítségével telefonos (illetve más forrásból származó) médiafájlokat játszhatunk le HiFi-berendezéseken, a telefont távirányítóként használva. A kínálatban megtalálható továbbá a Layar, ami egy Augmented Reality Browser, erről kicsit bővebben lesz szó a GPS-t taglaló fejezetben.

Adatkommunikáció, telefonálás, internet

Bár egy alsó-középkategóriás termékről van szó, ez a készülék adatkommunikációs képességein nem látszik: van négysávos GSM-modul (850/900/1800/1900 MHz), WiFi (802.11b/g), A2DP-képes Bluetooth 2.1, USB 2.0, HSDPA (7.2 Mbps), ezen a téren semmiben sem szenvedünk hiányt.

A névlista a szokásos telefonkönyv, a Samsung felhasználói felületével, a TouchWiz 3.0-val felvértezve. Ez két látványos extrát jelent: az egyik az oldalt elhelyezett betűlista, amely a lapozás csúszkáját váltja le. Ennek segítségével rögtön az adott betűvel kezdődő nevekhez jutunk, ezáltal gyorsabban navigálhatunk a névjegyekben. A másik egy felugró menü, amit a bejegyzéshez tartozó képre “klikkelve” érhetünk el: a popup segítségével azonnal írhatunk SMS-t, szerkeszthetjük az adott profilt, illetve telefonálhatunk. Apropó, telefonálás: a hangminőséggel nem vagyok száz százalékosan kibékülve, mert bár engem tisztán lehet hallani a másik oldalon, nálam néha csúnyán recsegett a vonal. Mint minden androidos készüléknél, úgy itt is a telefonkönyv, az e-mail-kliens és a naptár szinkronizálható a Google-fiókunkkal, ekkor automatikusan kitöltésre kerülnek a képek és az e-mail címek.

Üzenet írásakor rögtön szembesülünk az angolról magyarra fordító szakemberek hozzáértésével: a kliens a csatorna neve elnevezést kapta. Az üzenetek megjelenítése a mostanában divatos chatfolyam-hullámot lovagolja meg, az SMS-einket partnerekre lebontva tekinthetjük meg. Fizikai klaviatúra híján virtuális billentyűzettel pötyöghetünk, ez landscape és portrait módban (azaz vízszintes és függőleges állapotban) is nagyon jól használható, a félregépelések nagyon ritkák. A QWERTY kiosztás csak fekve érhető el, állított helyzetben numpadon kell gépelnünk, ami a kijelző méretét elnézve jó választásnak tűnik a Samsung részéről.

Internetezni a Galaxy 5-ön olyan élmény, amit az ellenségeimnek sem kívánok: van rá lehetőség, de a felhasználói élménye konvergál a nullához. A készülékben egy WebKit alapú böngésző van, mely képes egyszerre több lap kezelésére. Sajnos a 320 x 240 képpontos kijelző alkalmatlan weboldalak megtekintésére: a oldalak méretére vonatkozó de facto szabvány a 800 pixeles oldalszélesség, és egyre inkább kezdenek elterjedni a nagyobbak is. Egy ekkora kijelzőn a böngészés idegtépő nagyítási-scrollozási adok-kapokká válik, amit csak tovább tetéz a multi-touch hiánya. A Facebook és Twitter (konzervatívabbaknak MySpace is van) kliens esetén jobb a helyzet, ezeken érezni a törődést, erre a felbontásra szabták őket, azaz olvashatóan látszanak az üzenetek.

Multimédia

A készülékben található egy kamera is, ami a van, de minek? kategóriába tartozik: fixfókuszos, nincs vaku, minden hiányzik, ami egy jó fotó elkészítéséhez szükséges. A fotók pillanatok alatt elkészülnek, mivel nem kell az optikának az autofókusszal pepecselnie. A fényképező által készített képek felbontását négy lépcsőben állíthatjuk, 1600 x 1200 képpont (két megapixel) és 320 x 240 képpont (0,1 megapixel) között. Videót is felvehetünk a készülékkel, ezt 320 x 240 pixeles felbontásban és 15 képkocka/másodperces sebességgel tehetjük meg.

Samsung GT-I5500 Galaxy 5

A képminőség a kamera fogyatékossága miatt igen gyenge. A képeink elmosódottak, a magas zajszűrésnek köszönhetően tovább erősödik bennünk az olajfestmény-érzés (bár kétsétgelenül alacsony a fotók zajszintje, ez sovány vigasz). A vaku hiánya miatt éjszakai képet nem is teszek fel, bár van éjszakai mód a kamerában, ez halottnak a csók szinten segít a problémán.

A képnézegető alkalmazás az általunk csak cover-flownak nevezett kezelőfelületet kapta, egy folyamból választhatjuk ki az albumokat (kvázi a képeket tartalmazó mappákat), ez után négyzetrácsos elrendezésben látjuk a képeket. Maga az albumok közti navigálás és az indexelés gyors, azonban az egyes képek betöltése megizzasztja a masinát, egy 1600 x 1200 képpontos felbontású fotó esetében súlyos másodperceket kell várnunk, mire az teljes pompájában megjelenik előttünk. Bár a filmnézés ekkora képernyőn nem kimondottan felemelő érzés, a telefonnal erre is van lehetőségünk. Beépített alkalmazás híján az Android Marketről vadászhatunk magunknak, én ezt a funkciót a RockPlayer nevű videolejátszó programmal próbáltam ki, a választott sorozatepizód nem produkált akadásokat.

A zenelejátszó a Music nevű programból érhető el, mely az alap zenelejátszási funkciókra képes, ezek mellé semmi extrát nem kapunk. A zeneszámok megjeleníthetők előadó, album illetve összes dal nézetben, képes lejátszási listákat kezelni, valamint rendelkezik egy beépített hangszínszabályzóval, melyben 11 előre beállított opcióból választhatunk. Akár a hangszórón is élvezhetjük a zenét, de ezt nem tudom tiszta szívből ajánlani: magasabb hangerőn egy szokolrádió recsegése madárcsicsergés a tesztalanyunkhoz képest. Az FM-rádió hasonlóan alap kvalitásokkal rendelkezik, egy RDS-képes, alkalmazás, melyben elmenthetjük a kedvenc adóinkat. Érdekességként megjegyezném, hogy az equalizer nem érhető el rádióhallgatás közben.

GPS, üzemidő, összegzés

A készülék GPS-képes, a műholdas helymeghatározást több alkalmazásban is használhatjuk. A fényképeinkhez koordinátákat rendelhetünk, azaz használhatjuk a geotagging funkciót, kapunk egy Google Maps-et (itt ismét megcsodálhatjuk a páratlan fordítást: a beállítások menüben csak az egyebek menüpontot sikerült magyarra fordítani). Valamint a Layar is használja, bár Budapesten sajnos csak kevés réteg érhető el, ezekből pedig igazán kettő használható, a Budapest AR a szórakozóhelyeket, a Budapesti látványosságok pedig a nevéhez hűen a látnivalókat mutatja, ráadásul, mint az a képen is jól látszik, még a szobában is működik.

A telefont egy 1200 mAh-s akkumlátor látja el energiával, nem is akárhogyan. 3G kapcsolat mellett 375 óra készenléti időt és 6,5 beszélgetési időt bír a hivatalos specifikáció szerint. Nagyjából kétnaponta kellett töltenem, ez szép eredmény ahhoz képest, hogy folyamatosan ment a WiFi, a Bluetooth és a 3G. Az akkumlátort feltölthetjük az USB-s töltővel vagy akár microUSB kábellel is, a folyamat mindkettővel körülbelül 3 órán át tart.

Samsung GT-I5500 Galaxy 5
[+]

Értékelés: Samsung GT-I5500 Galaxy 5
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 9
Hogyan értékelünk?

Egy dolgot nem mondtam még el a telefonról, ez pedig az ára: kártyafüggetlenül 56 000 forint kicsengetése után hazavihető. Ennyiért jelenleg a piac egyik legolcsóbb kártyafüggetlen androidos készüléke, azonban ez csak a nyitóára, pár hónap alatt bőven lejjebb fog ez menni, és a szolgáltatói árakról (persze csak ha kapható lesz valahol) még nem is beszéltünk. A tesztből gondolom mindenki rájött, hogy ez egy igen jó vétel, ezt az érzést a kedvező árfekvés csak erősíti. Persze nem nyújt annyit, mint egy csúcskészülék, a kijelző és a kamera minőségén lehetett volna javítani, ezeken kívül azonban nehéz rajta fogást találni: iszonyatosan gyors, könnyen használható (ez részben a TouchWiz 3.0-s kezelőfelületnek is köszönhető), bár nem a legszebb külsővel rendelkezik, azért a formatervezés is rendben van, a fordítási hibákat pedig (remélem) orvosolják a hivatalos megjelenésnél. Vetélytársa egyedül a Galaxy 3 lehet, ami szintén Samsung termék, szép kis háziverseny alakult ki a gyártónál. Bár utóbbi nagyobb felbontású kijelzőt kínál, a tesztalanyunk ára remélhetőleg hamarosan 50 000 forint közelébe süllyed, amivel felkerülhet az legjobb ár/érték arányú mobilok képzeletbeli trónjára. A fent felsorolt hiányosságából adódóan sajnos nem adhatok különösen ajánlott plecsnit, az ajánlottat viszont csont nélkül megkapja.

Samsung Galaxy 5

holdmester

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy 5
Samsung GT-I5500 Official Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 108 x 56 x 12.3 milliméter
Tömeg 102 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 2,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 240 pixel
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 256 MB RAM / 512 MB ROM
Memória bővíthetősége MicroSD (SDHC)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi 802.11b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / alkalmazással igen
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.1 (Eclair)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van, alkalmazással
Extra szoftverek Google Talk, YouTube, Facebook, Twitter, Phone Portal, Latitude, Android Market, Layar, Samsung Apps, AllShare
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (QVGA @ 15fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 375 óra
Beszélgetési idő 6,5 óra
Egyebek
giroszenzor, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, TouchWiz 3.0

Azóta történt

Előzmények