Külső, kezelés, üzemidő
Komoly anyagi döntés egy csúcsóráért félmillió forintot otthagyni egy olyan világban, ahol egy középkategóriás étteremben pár fogás 20 ezer forinttal legalább megrövidíti a pénztárca tartalmát. Ezért is meglepő, hogy a Redmi 20 ezer forintért kínálja Watch 5 Lite-ot, ami még a Watch 4 árát is közel megfelezi. Mégis kipipálja az öt konstellációs műholdvevőt (GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS), az optikai pulzoximétert, a giroszkópot, a gyorsulásmérőt, mikrofonnal és hangszóróval a mobilhívás kihangosítását Bluetooth 5.3 kapcsolaton és a hangjelzések mellett a kellően erős rezgőmotort.
1,96”-en és 410 x 502 pixelen a kellően méretes és éles panel is megvan, nehogy fitnesz karperecnek nézze az ember az órát, a 470 mAh-s telep pedig 18 napos üzemidőt ígér, bár heti két GPS edzéssel a 9-10, mindig aktív kijelzővel pedig a 6 nap a reálisabb, egyórás töltéssel a mágnesesen felcuppanó kapszulával. Persze ez is remek egy naponta töltendő okosórával összevetve, és ugye töredékáron szerezhető be. Hol van tehát a turpisság, ha ennyi minden belefért a szíj nélkül 48,1 x 39,2 x 10,6 milliméteres és 29,2 grammos, TPU pánttal pedig 43 grammos órába, amely fekete és fehér változatban, férfi-női karon kellően légies és kényelmes?
Nyilván nincs Garmin vagy Huawei-féle sport- és egészségügyi ökoszisztéma, a fapados HyperOS rendszer zárt az Apple, Samsung és Google órák nyílt operációs rendszerével szemben. Nincs a mobilos ökoszisztémákkal szoros összhang, a Sirivel, a Bixbyvel vagy a Google Segéddel csevej, se WiFi modul vagy eSIM az önálló működéshez. Nincs belső zenetároló, csak a telefon lejátszója kezelhető, ez egyébként rendben működik iOS és Android esetén is. Nincs EKG, vérnyomásmérő, magasságmérő, hőmérő, iránytű, NFC az órafizetéshez, UWB vagy búvárfunkció, a Redmi Watch 4 hasznos koronáját pedig szimpla gomb váltja jobb oldalon, a fémkeretét pedig plasztik burkolat.
Mégis elég valid az összeszerelés, hogy sehol ne legyen rés a pajzson, szívósnak tűnik a konstrukció a kijelzőt védő perem nélkül, és megvan az 5 ATM védelem a sekély vizes úszáshoz és a zuhanyzáshoz. A dizájn azért nem perfekt: sok a káva a 410 x 502 pixelen tűéles AMOLED panel körül, az alsó ráadásul vastagabb a többinél – a Redmi Watch 5 jóval keskenyebb kerettel fut be hazánkba valamikor, alighanem dupla áron. Az mStore-tól érkezett Watch 4 Lite pakk a sajnos USB-A túlvégű töltő mellett csak leírást és garanciajegyet rejt, a pánt pedig kissé idétlen, mert becsatolás után az egyik szíjat a másik alá kell tuszkolni a csukló mellett. Viszont jól zár és 22 mm-en cserélhető.
A képernyő 600 nites fénysűrűsége napfény alatt nagyjából még elég (a Watch 5 1500 nitet ígér), néha a csuklót mozgatni kell, hogy a becsillanó fény ne csökkentse a láthatóságot. A fénymérő hiánya az jelenti, hogy ha kint maximumra húztuk a fényerőt, bent és naplemente után kézzel kell visszavenni a beállítások között. Szerencsére az éjjeli móddal ütemezhető a haloványabb megjelenítés, ugyanígy az alvó mód és a mindig aktív kijelző is, a ne zavarj üzemmód pedig bekapcsolt, amikor a Galaxy S23 Ultra hasonló funkciójára böktem.
A HyperOS amúgy annyira fapados, hogy a fentről legörgethető értesítések (válaszadás nélkül), az oldalirányban elérhető widgetek (kevés variáció van, de egy-két-három-négyféle információ megjelenhet rajtuk), és az alulról előcsalható kapcsolók sem dadognak, pontosabban az átmenetek nem akadoznak. A főgombot megnyomva ikonrengeteggel vagy listás nézetben ugranak elő az alkalmazások – appváltó funkció nincsen. A Watch 5 Lite formája és felülete az egyszerűségében nagyszerű: 20 ezer forintért többet nem szabad várni egy pofonegyszerű órától.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!