Redmi Watch 5 Lite - filléres fitneszfelügyelő

Mit vásárol 20 ezer forint GPS-es óravonalon, hívásfogadással? Meglepően sokat.

Szoftver, sport, összefoglaló

A telefon és az óra összekapcsolása a Mi Fitness alkalmazás telepítése után pofonegyszerű és a Redmi végigvezet az alapbeállításokon a testadatokat, a Mi fiókba való bejelentkezést, az engedélyek megadását és az értesítést küldő alkalmazások kiválasztását beleértve. Azért minimális értesítési válaszadás jól jött volna az órán, elég nagy a panel a gépelésre is, mikrofon is lenne ugye a diktáláshoz. Ám a magyar ékezeteken és pár emojin túl ezeket éppúgy nem tudja a Watch 5 Lite, mint az itthon nem elérhető Amazon Alexán kívül bármelyik hangasszisztenssel való csevejt, esetleg a Google, a Samsung, az Apple szolgáltatások és okosotthon kellékeik kezelését. Előfordult, hogy egy értesítés, mondjuk egy levél többször érkezett meg, és akadt alapvető emoji, ami nem jelent meg.


[+]

Ugyebár az órafizetés is kilőve, akárcsak új alkalmazások telepítése, de azért az egészségkövetés és a testmozgás mellett elérhető az időjárás, a naptár (nem sikerült az S23 Ultráéval összehangolni), a feladatok (a Mi Fitnessben tudunk hozzáadni), a légzőgyakorlatok, a telefon zenelejátszójának és kamerájának a kezelője, az ébresztő, a fókuszmód, a stopper, az időzítő, a világóra, a képernyőlámpa és a telefonkereső.

[+]

Az elfogadható erősségű rezgések mellé kérhetők hangjelzések hangos módban, illetve csendes szobában vagy az erdőben működőképes a mobilhívás kihangosítása az órán. Ám elég némi zaj, hogy a hangszóró ereje és a mikrofon minősége kevés legyen, ami persze a legtöbb óra esetében így van. Azért kapóra jön a hívásfogadás, ha a telefon nincs kéznél, akárcsak a hívásindítás a híváselőzményekből vagy a kedvencek közül. Ennyi funkció okossá nem teszi ugyan a Redmi kellékét, de újfent az árhoz kell viszonyítani a tudást, ami nem kevés.


[+]

Az óra 140 különböző mozgásformát követ, bár ebbe olyan tételek is beletartoznak, mint a sakk, a társasjáték, a horgászat, az esport vagy a rúdtánc(!). Sportonként sok Garmin szinten mélyreható információt ne várjunk, mindenesetre egész sok adat megjelenik futás közben és nézhető vissza utána (hossz, táv, pulzus, zónák, sebesség, lépésszám, lépéshossz, edzési hatás), ahogy futó edzésterveket is lehet kérni. Hiába van viszont terepfutó edzés és egyéb, szintkülönbséget magában foglaló sport, ha nincs alti-barométer és a Mi Fitness utólag, a koordinátákból és saját adatbázisból nem kalkulálja ki a szakaszok emelkedését és süllyedését a Garmin Connecthez hasonlóan.

A Turistautak jelölt és jelöletlen ösvényei, illetve az óra által rögzített útvonal (kék)
A Turistautak jelölt és jelöletlen ösvényei, illetve az óra által rögzített útvonal (kék) [+]

A műholdas pozíció hamar megvan egy csatornán, a mobilt hátrahagyva. Az első kirándulásom során, amikor tíz percet pihentem egy kilátóban, az óra az össztávra 150 métert rászámolt, bár ezt a lépcsőzés és a kilátóban némi mozgás részben megindokolta. A 2-3-4. GPS-es útvonalkövetés a Locus Mapsben viszonyított, valós távhoz képest legfeljebb 50 méter eltérést mutatott. Sőt: egy 4,92 km-es terepfutószakaszra mért 4,93 km ennél is pontosabb volt, az útvonalat GPX-ben a valós ösvényekhez viszonyítva pedig legfeljebb 10 méteres letéréssel találkoztam, ami megsüvegezendő.

[+]

A pulzusmérés egy megbízható órával összevetve este és nyugalmi időszakban, bemelegítés, séta és kocogás során kellően pontos volt, bár elég lassan jelezte ki az óra a gyors zónaváltást. Az ellipszisedzés (ami az óralistából valamiért hiányzik) és súlyzós edzés során viszont akár 10-15 BPM-mel is alulkalkulált a Redmi a referenciához és kézi mérésekhez viszonyítva, tehát nem elég megbízható komolyabb sport precíz követésére. A véroxigén-telítettség mérésében is nagy a szórás: az értékeim kis betegséggel együtt a gyógyszertári ujjbegyes kellék szerint 95-99% között mozogtak, a Redmi gyakran mért 90% körül is.

[+]

Volt pár stresszes nap a teszt alatt, amikor az óra nyugodt helyett enyhe stresszt érzékelt – volt ennél több is. Az alváskövetés a maga rendszerében következetes, a lefekvés és a felkelés időpontját eltalálva. Az éjjeli felébredések számát viszont hol eltalálta az óra, hol nem, és sajnos mostanság többször szakadt meg az álmom. Kérhető továbbá vitalitási pontszám, általános aktivitásindex (PAI) a hölgyek pedig bekapcsolhatják a ciklusnaptárat. Egy Huawei, Samsung, Apple és Garmin óra egészségkövetésben és sportstatisztikákban nyilván többet tud, de akár ötször, tízszer, hússzor annyiba kerülhetnek.


[+]

Éppen itt van a Redmi Watch 5 Lite előnye: tömegben, tudásban és árban is lájtos, amit viszont biztosít, azt jó minőségben, nagy és éles AMOLED kijelzővel, kihangosító funkcióval, fapados mozgáskövetéssel és kellően hosszú üzemidővel teszi. Kár a passzív értesítéskezelésért, a kézi fényerőállításért, a Google szolgáltatások és Segéd, valamint az órafizetés hiányáért, bizonyos sportok esetében a pulzusmérés pedig lehetne pontosabb. A húszezer forint a mai, inflációs környezetben egy GPS-es óráért viszont elképesztően jó ár, mégsem akar az úszásra alkalmas és tényleg légies szerkezet szétesni. Ami szenzor, modem, antenna és funkció pedig hiányzik, azért újfent többszörös összeget kell kifizetni alternatívák után nézve, úgyhogy ezért a szettért egy ajánlott plecsni kijár, a fenntartásokat és a korlátokat figyelembe véve.

Redmi Watch 5 Lite

Bone123

A készüléket az mStore ajánlotta fel tesztre és itt vásárolható meg. Köszönjük!

Hirdetés

Elképesztő, 60 millió forintos összdíjazású AI hackathon Budapesten!

PR Budapesten rendezi meg egy magyar tech cég az első nemzetközi, 24 órás AI hackathonját! Bárki jelentkezhet, aki a mesterséges intelligenciában jártas és képes 24 óra alatt valami egyedit, kreatívat alkotni!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Redmi

Előzmények

Hirdetés