Alapfunkciók
Ha végre kiszórakoztuk magunkat a főképernyőn, akkor bentebb már nem lesz sok meglepetés. A menürendszer minden pontja képes 90 fokkal elfordulni, elvileg mozgásérzékelő is van a készülékben, de az az alapbeállítás, hogy összecsukva hosszúkás, széttolva széleskés elrendezést kapunk, s azt hiszem, hogy ez így is van jól. Az 5800-ból és a Samsung i8910-ből már ismerjük ezt a szisztémát, logikus, jókora feliratokkal dolgozó rendszer az érintőkijelzős Symbian.
A névjegyzék funkcionalitása most is megfelel az elvárásoknak. Nagy kérdés volt, hogy a magyar szoftverben a kettős mássalhangzóval kezdődő nevekre lehet-e keresni, s jelentem: igen. A bejegyzésekhez rendelhető fotó ugyan nem tölti ki a teljes kijelzőt, de egy ekkora ablaknak a fele is elég ahhoz, hogy beazonosítható legyen a kontakt. Újszerű a hívásfogadás megoldása, ha lezárt kijelzőnél érkezik a telefon, akkor balról jobbra húzva ujjunkat fogadjuk a hívást, jobbról balra viszont a csörgés elnémul, s felbukkannak az opciók (elutasítás, SMS küldése). A hívásjelzést úgy is némíthatjuk, ha a készüléket pofával lefelé fordítjuk, ilyenkor a kijelző feletti érzékelő konstatálja a szituációt, s beszünteti a csörgést. A kedvenc kontaktok kijelölése nem csak azért praktikus, mert így kikerülhetnek a főképernyőre, hanem azért is, mert mindig a névjegyzék tetején lesznek a keresések során. A keresés nyitott esetben evidensen a gombsor segítségével történik, összezárva virtuális billentyűzetünk van, amely annak fényében lesz egyre kisebb, ahogyan gépeljük be a karaktereket, mert csak az elérhető betűket kínálja fel.
Üzenetkezelés szempontjából az N97 elég jól felkészült telefon. Az SMS és az MMS funkcionalitása nem is kérdés, a gépelési sebesség a QWERTY billentyűzettel igen jó, ha viszont nincs két kezünk, akkor az érintésvezérelt felületen kell bűvészkednünk, ahol viszont csak a szokásos mobilgombsor virtuális leképzése áll rendelkezésünkre. Ebben az esetben kérhetünk kézírásfelismerést is, de ez leginkább (innen nézve) egzotikus nyelvek művelőinek jelenthet alternatívát. Jó pont viszont, hogy a szerkesztőfelület betűmérete négy lépcsőben állítható.
Email lehetőségek kapcsán az N97 a nagymenő levélzsonglőr benyomását próbálja kelteni. Több fiók, POP3, IMAP4 és Exchange támogatás is van benne, az ismertebb levelezőszervereket magától képes beállítani, s persze javasolja, hogy az OviMail szolgáltatást vegyük igénybe. A csatolmányok kezelése is megoldott, gyakorlatilag korlátlan méretű és tetszőleges típusú fájlok repkedhetnek az éterben, de csak sikerült megfektetni a készüléket. Méghozzá 4100 email betöltésével, amelyektől a telefon úgy belassult, hogy az egész menü egy ballada képregényre ültetett feldolgozását juttatta eszembe. A hazai sajtótájékoztatón Gubro kollega rá is kérdezett arra, hogy ez így biztosan rendben van-e, de a gyártó egyik képviselője szerint a júzer a hülye, ha ilyesmit csinál. Egyrészt kösz, másrészt szerintem a júzer azt csinál a telefonnal, amit a szoftver enged. Ha 4100 emailtől befekszik, akkor korlátozni kell a letölthető levelek számát és kész.
A menüben a szoftverfrissítés opciót választva a készülék az elérhető internetkapcsolat segítségével fellép a Nokia által üzemeltetett szerverre, s gyorsan megkukkantja, hogy van-e bármi, amiből frissebb, lágyabb, jobb verzió már esetleg elérhető. Miután a V11-es szoftver nálam még nem játszott, ezért a Nokia Messaging 10-es verziójával vigasztalódtam, amely az E75-ben debütált, s továbbra is kellemes levelezési lehetőségeket kínál a gyárilag elérhető mailkliens mellett és/vagy helyett.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!