Bevezető
A Lumia 925 londoni bemutatóján a Vodafone készülékekért felelős illetékese is színpadra állt, és az hangzott el tőle, hogy azért örül ennek a telefonnak, mert a Lumia 920 szerinte már túl nagy és nehéz volt, bezzeg az újdonság mennyire kecses. És eléggé igaza volt, nem csak abban, hogy a 920-as valóban nem a vékonyság szobra, hanem abban is, hogy a 925 tényleg megdöbbentően filigrán eszköz, legalábbis ha a Nokia többi termékéhez hasonlítjuk. A finnek ugyanis sem most, sem korábban nem szálltak be abba a karcsúsítási versenybe, ahol most akutálisan a Huawei vezet a P6-tal (de volt Alcatel, Fujitsu és Samsung királyság is), ugyanakkor a jelek szerint ők is érezték, hogy meg tudják csinálni vékonyabbra is ugyanazt. Főleg, ha babrálnak az optikai képstabilizátorral.
A Lumia 925 premierjén két dologról esett több szó az átlagosnál. Az első a kamera képességeik méltató, elég látványos és kissé groteszk előadás volt, ahol kosármezben ugrabugrált az eddig a prezentációt viselő hölgy, a másik pedig a termék vékonyságát és anyaghasználatát emelete ki. Ez hozzáértők számára azt is jelentette, hogy most sem kell döbbenetes hardveres képességekről beszámolnunk, a WP8-as rendszer a már-már szokásosnak mondható architektúrán teljesít szolgálatot egy jellegzetesen nokiás csomagolásban.
A finnek számára nyilván fontos a Lumia 925 sikere, de július 11-én újabb bejelentésre készülnek, ami az előzetes hírek szerint nagyobb port fog felverni, ez a készülék - bár akutálisan csúcsmodellnek számít - inkább ráncfelvarrásnak tekinthető. Jól jelzi ezt az is, hogy nem 930 lett a neve, hanem csak 925 - nem volt még nem nullára végződő Lumia modell a Nokia történetében, legalábbis önálló modellként, mert azért a 928-at meg lehet említeni, ez viszont a Verizon kínálatában bukkant fel kizárólag (xenon vakuval). Úgyhogy a látványos londoni show ezúttal egy ráncfelvarrott telefonnak szólt, olvasgatva a visszajelzéseket mindenki egy kicsit talán többet várt ettől, de akik eddig a 920-at annak méretei miatt nem választották, azok talán örülnek a sokkal légiesebb 925 érkezésének, amit mi az XXL GSM-től kaptuk meg.
Doboz, külső
A doboz kék, mint általában a Nokia cuccoknál, fiókosan nyílik, felül ül maga a telefon, alatta rögtön egy kis tű kapott helyet, hogy a SIM fiókot ki tudjuk nyitni. Alul három kiss fakkban ücsörög a töltőfej, az adatkábel és a füles. Ez utóbbi hallójáratos kialakítású, tartozik hozzá bónusz három pár gumiharang, hogy mindenki megtalálja a megfelelőt. Egész jól szól, aki sokat metrózik Kőbányáról Újpestre, annak mondjuk pont jó lesz, mert kizárja a külső zajokat rendesen.
A készülék tényleg más dimenzió, mint a Lumia 920. Egyrészt több mint két milliméterrel vékonyabb, de ami fontosabb, hogy majdnem 50 grammal könnyebb. Az pedig már érezhető. Az előlapot uraló kijelző mérete maradt 4,5 inch, a technológia azonban ezúttal AMOLED, amit Gorilla Glass 2 véd a behatásoktól. A felbontás sem változott, most is 768 x 1280 pixelen terül el az információ, ami 332 ppi-t jelent. Mindehhez most is PureMotion HD+ technológia dukál, ami annyit tesz, hogy állítólag a pixelek kétszer olyan gyorsan villannak fel, mint más okostelefonoknál, nincs utánhúzás a videóknál, jobb érzés lapozgatni a képek között. Ha nem mondják, magamtól biztosan nem veszem észre. Van ClearBlack technológia is, ami mélyebb feketét ad, mint általábán, de ez AMOLED kijelzőnél egyébként is meg szokott lenni.
A kijelző alatt három érintőgombunk van, felül pedig másodlagos kamera ücsörög. Az oldalsó részeken fémet találunk, ezt balra semmi nem töri meg, jobbra viszont egy sereg gomb költözött. Felül a hangerőt szabályozó billentyűk ülnek, alattuk jön a kijelző feloldását / lezárását szabélyozó kezelőszerv, legalul pedig a kamera gombja kapott helyet. A telefon tetején van a tűvel piszkálható microSIM fiókocska, a 3,5 mm-es jack dugasz helye és a microUSB csatlakozó.
A hátlap polikarbonátból készült, finom tapintású, és kicsit furcsa, ahogyan a kamera körül felpúposodik. De kell a hely a hat részből álló lencserendszernek, úgyhogy okosan az üveget körbeölelő keret gyűrűje egy hajszálnyit magasabbra emelkedik, mint maga az üveg, így nem karcolódik sima felületre téve. A filigránság oltárán beáldozták a finnek a vezeték nélküli töltést (Qi), rápattintható hátlappal lehet ezt orvosolni. Ennek jele a gyári hátlap alján levő csatlakozó is. Az összeszerelés példás, a telefon nem megbontható, tehát jó masszív, mégis elég karcsú és jó fogású. A hátlap az átlagnál jobban gyűjti a szennyeződéseket, de ez legyen a legnagyobb baja.
Hardver, szoftverek
Nincs semmi meglepetés a burkolat alatt dolgozó hardver kapcsán, ugyanaz a kétmagos Qulacomm MSM8960-as dolgozik itt magonként 1,5 GHz-en ketyegve, ami a 920-asban is szolgálatot teljesített. A grafikus gyorsító az Adreno 225-ös variánsa, a RAM is maradt 1 gigabájtos, ami Windows Phone 8-ra virgoncan elég. A belső tárhely viszont feleződött, alapvetően 16 gigányi területen garázdálkodhatunk, a Vodafone által forgalmazott modellekben lesz ennek duplája. (Mi egy ilyet kaptunk.) Bővíthetőség nincs, helyette 7 gigányi SkyDrive felhőt kapunk, ami alapvetően mobilnettel értékelhető.
A rendszer a Windows Phone 8-as, annyira meglepő, mint a trafikpályázat győzteseinek listája. Pontosan ugyanúgy néz ki és ugynazt tudja, mint bármelyik másik telefonon, az eltérések az extra szoftverekben keresendők. Ebben viszont nagyon igyekszik a Nokia, számos olyan alkalmazással turbózták fel a készüléket, ami egyedi és tényleg hasznos, első helyen nyilvánvalóan a teljes értékű, offline is működő, örökélet frissítéssel bíró hangos navigáció emelhető ki, ami most sem okoz csalódást. Budapesten a tömegközlekedéssel is elbánik.
Régi ismerős az Adatátvitel menüpont, ami segíthet átköltözni más telefonkról, az Angry Birds Roost is több Nokia készüléken megvan, ez egyfajta ízelítő a mérges madarak világából. A Data sense gyári app, adatforgalmunk monitorázására szolgál, a Top alk., amit megint sikerült okosan rövidíteni pedig a Nokia által javasolt extraként letölthető applikációkat gyűjti egy helyre. A többi extra szoftver jellemzően a kamerát érinti, ezekről a következő oldalon lesz szó.
A WP8 továbbra is olyan, amilyennek megszoktuk, villámgyors, roppant könnyen használható, de vannak korlátai. A csempés felület szerintem letisztult, mégis tükrözheti a készülék gazdájának személyiségét, de sokan vannak, akik szerint túl sivár, s ezen bizony nem lehet segíteni. A platform korlátairól a rendszert bemutató cikkünkben írtunk bőséggel.
Multimédia
A Lumia 925 egyik fő funkciója a kamera és az ehhez kapcsolódó trükkök. A PureView névvel illetett lencserendszer fő célja, hogy sötétben is éles és viszonylag zajmentes alkotások készülhessenek. Átalakították a 920-ban megismert optikai képstabilizátort, ami szerintünk helyes döntés volt, vélhetően ennek köszönhető a csökkenő súly. A plusz üveg, ami bekerült a hardverbe az élességet hivatott javítani. A 8 megapixeles felbontás elegendő lehet a legtöbb embernek, a ledes vaku egészen erős és segédfényként is funkcionál fókuszálás során. Mindenféle trükközések nélkül az alábbi képeket tudtuk lőni.
A fotókkal nincs különösebb gond, ha jók a fényviszonyok, sötétben ugyanis masszívan zajosodik a végeredmény hat lencse ide, vagy oda. Viszont kimondottan jók a makró képességek, nincs gond a vonalélességgel sem általában, ugyanakkor néha picit föléexponál az automatika és egy picit világosabb lesz a végeredmény, mint amilyen valójában. Ha nem a hagyományos módon indítjuk a a kamerát, hanem a Nokia Smart Camera appon keresztül, akkor igen nagyot bővülnek a lehetőségeink, ilyenkor ugyanis egyrészt érdemes fixen tartani a gépet, másrészt a szotver rögtön öt felvételt készít, amelyekkel utána lehet játszani.
Alapból megvan az a funkció, hogy kiválaszthatjuk a legjobban sikerült darabot, ez nem újdonság. Ezen kívül, ha ez a fotó egy csoportkép, akkor az öt fényképen levő összes arcot úgy szelektálhatjuk össze egyetlen képre, hogy mindenki mosolyogjon. Vagy ha gonoszak vagyunk, akkor lehetőleg mindenki épp pislogjon. Van módunk arra, hogy ha egy képen valaki épp keresztülsétál a háttérben (vagy elmegy a villamos), akkor ezeket a sallangokat egy mozdulattal le tudjuk radírozni (ez nagyon jól működik), ha viszont pont ennek az objektumnak (személynek) a mozgása a fontos, akkor minden egyes fázisa rátehető egyetlen alkotásra. Ez utóbbira mutatunk is egy példát.
Ezzel még nincs vége, hiszen a hagyományos módban lőtt fotóinkat is szerkeszthetjük, cserélgethetünk rajtuk színeket, vágásra és forgatásra is van lehetőségünk, illetve elmoshatjuk direkt a hátteret, hogy tilt-shift jellegű végeredmények képződhessenek. És ezek mind ötletesen, egyszerűen működnek, tök könnyű rájönni, hogy mikor mit csinálunk. Videót Full HD-ben vesz fel a gép, tesztfelvétel erre található, természetesen ugyanezen felbontású mozikat vissza is tudunk a masinával játszani.
Zenében nincs meglepetés, megint két alkalmazásunk van, a Nokia Zene nevű tartalmaz egy online boltot is, ami sajnos itthonról nem elérhető. A WP8 platform gyári lejátszója is kielégítheti az igényeket, bár ebben nincs equalizer,ezt a Nokia pótolta. Nagyon minimális alapzaj van csupán, ugyanakkor még maximális hangerőn is halknak éreztem egy korrekt füles mellett is. Kihangosítva kimondottan csapnivaló a produkció. Viszont juhé! Végre van FM-rádió, ami teljesen jól működik, de ez csak félig a Nokia érdeme, eddig magából a platformból is hiányzott a képesség, a legutóbbi frissítéssel viszont megjött (illetve megjön hamarosan), tehát mindazon WP8-as készülékek, amelyek hardveresen felkészültek erre, azok innentől tudnak rádiózni is.
Adatátvitel, akkumulátor
LTE támogatás, NFC, DLNA, WiFi, GPS, 3.0-s Bluetooth: ezek mind benne vannak a Lumia 925-ben, jól néznénk ki, ha a 920-as utódja nem lenne ilyesmire képes. Adatátviteli szabványok ismeretében jelest érdemel a finnek újdonsága, a böngésző az Explorer szokás szerint, flash nincs, őrületes böngészési sebesség viszont van. Kár, hogy a hazai szolgáltatók még nem támogatják az adattömörítési dolgokat, de legalább a forgalmi limit és a számlazárási nap beállítható.
A hátlap alá tett akkumulátor papíron 2000 mAh teljesítményű. Érdemes felhívni arra a figyelmet, hogy ez pont annyi, mint amit a sokkal vaskosabb Lumia 920 is tudott, és egyébként pont annyi, mint amit a sokkal vékonyabb Huawei P6 is tud. A gyártó több mint 18 órányi beszélgetési időt ad meg a hivatalos adatokban, ez nyilván nem fog összejönni, de szolid használattal a két napos készenlét meglehet. A beszélgetési hangminőség a zajszűrős mikrofonnak hála kiemelkedően jó, ilyen szempontból is hozza az elvártat a Nokia csúcsgépe.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 9 pont |
Anyaghasználat | 10 pont |
Összeszerelés minősége | 10 pont |
Kijelző mérete, minősége | 9 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 8 pont |
Sebesség | 9 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 7 pont |
Felhasználói felület élménye | 9 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 9 pont |
PIM funkciók | 9 pont |
Adatkommunikációs képességek | 10 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 9 pont |
Audio | 8 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 7 pont |
Ár/érték aránya | 6 pont |
Hogyan értékelünk? |
Összegzés. Nem estünk hanyatt, pedig a Smart Camera funkcióval ez a mozdulatsor jól rögzíthető lett volna. Egy decens, jól összerakott, minőségi, sokat tudó WP8-as okostelefonnal volt dolgunk, amiben van néhány extra, de ezek zömmel szoftveres innovációk, ráadásul a Smart Camera hamarosan a többi Lumia modellben is elérhető lesz. Korrekt a képalkotási képesség, jók a zenei funkciók, hibátlan a beszédminőség és tényleg jó használni a Nokia üdvöskéjét, a súlycsökkentés pedig kimondottan jót tett a Lumia 925-nek. Ugyanakkor valahogy azt lehet érezni, hogy mivel az Android platform klasszisokkal nagyobb szabadságot nyújt egyedi megoldások fejlesztésére, ezért mintha a nem Windows alá szorult gyártók nagyobb léptekkel haladnának előre. Ez persze nem a Nokia és nem is okvetlenül a Microsoft hibája, egyszerűen az ember egy picit többet várt a finnektől, mint egy meglévő hardver újracsomagolása és néhány trükkel való felturbózása. Ha minden igaz, akkor hamarosan új csúcsmodellt köszönthetünk, a Lumia 925 viszont addig is fenntartja a finn cég irányába az érdeklődést, s hát vélhetően ez is volt a cél. A jelenleg 170 ezer forintos ár viszont elég mellbevágó első olvasatra, ennyiért azért igen széles kínálatból lehet meríteni a piacon. Akik azzal szeretnek villogni, hogy négymagos a gépük és csillió pontszámot ér el mindenféle szintetikus tesztben, azok csak legyintenek a Lumiára, a WP7-ről most váltók számra viszont jó alternatíva lehet és persze a Nokia számíthat azokra is, akik csak mostanában jutnak el oda, hogy okostelefonra cseréják régi masinájukat. Nekik egyébként is jó opció a WP8, mi viszont úgy voltunk szerkesztőségszerte a dologgal, hogy ezért a pénzért valami mást választanánk. Ettől még a Lumia 925 kimondottan kellemes telefon, de ilyen árcédula mellett maximum a Tetszett plecsnit tudom jó szívvel rásütni.
![]() |
Nokia Lumia 925 |
Bog
A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!
A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS/LTE | |
Méret | 129 x 70,6 x 8,5 milliméter | |
Tömeg | 139 gramm | |
Színvariációk | fekete, szürke, fehér | |
SIM-foglalat | microSIM | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 4,5 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 768 x 1280 pixel (332 ppi) | |
Kijelző típusa | kapacitív AMOLED érintőkijelző | |
Színárnyalatok száma | 16 millió | |
Hardver | ||
SoC típusa | Qualcomm MSM8960 | |
Processzor típusa | Dual-core 1,5 GHz Krait | |
Processzor csíkszélessége | 28 nm | |
Processzor utasításkészlete | ARMv7 | |
Grafikus chip | Adreno 225 | |
RAM mérete | 1 GB | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | korlátlan | |
SMS memória | korlátlan | |
Szabadon felhasználható belső tárhely | 16 / 32 GB | |
Memória bővíthetősége | nincs | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 850/900/1900/2100 MHz LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / 42,2 Mbps / 5,76 Mbps | |
LTE letöltés / feltöltés | 100 Mbps / 50 Mbps | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 3.1 (A2DP) | |
WiFi | 802.11a/b/g/n, 2,4 és 5 GHz, DLNA, hotspot funkció | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | van | |
NFC | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | csak néma/rezgés | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | nincs | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | van (magyar nyelven is) | |
Szoftverek | ||
Platform | Windows Phone 8 | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | ? | |
Játékok | telepíthetők | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | Nokia Care, Nokia Drive+, Nokia Térképek, Nokia Városnéző, Nokia Zene, Office, OneNote, Pénztárca, Top alkalmazások, Smart Camera, Creative Studio, CinemaGraph | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 8,7 megapixeles, autófókuszos, ledes villanófény | |
Másodlagos kamera | 1,3 megapixeles | |
Videófelvétel | van (hátlapi kamera: 1080p, előlapi kamera: 720p) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | van (RDS) | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 2000 mAh-s lítium-ion (BP-4YW) | |
Készenléti idő | 440 óra | |
Beszélgetési idő | 18 óra (2G) / 12 óra (3G) | |
Zenelejátszási idő | 55 óra | |
Egyebek | ||
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, Gorilla Glass 2, polikarbonát hátlap, GLONASS támogatás |