Nokia Lumia 630 - okos folytatás

Előszó, tartozékok

Az AdDuplex áprilisi statisztikái szerint a Windows Phone operációs rendszert használó készülékek 93,5 százaléka a Nokia gyártósorai közül gördül le, míg a HTC mindössze 4,4, a Samsung 1,3, a Huawei pedig 0,8 százalékos részesedéssel bír. A finnek persze pontosan tudják, hogy hány darab eszközt értékesítenek, ráadásul ahhoz sincs szükségük efféle kimutatásokra, hogy meg tudják állapítani azt, hogy mely típusok a legsikeresebbek, számunkra viszont rengeteg érdekességet tartogat az alant látható kördiagram, melyből kiderül, hogy a Lumia 520 és a Lumia 521 együtt az eladások 38,7 százalékát adják, de a házon belüli versenyben jól áll a Lumia 620 és a Lumia 625, hiszen együtt 12,5 százalékot tesznek ki. Ez pedig azt jelenti, hogy két eladott Windows Phone készülékből egy az olcsóbb árszegmensben versenyez.

Windows Phone sales @ 2014. April

A Lumia 520 kapcsán mi magunk is nagyon elismerően nyilatkoztunk, hiszen ennyire kedvező áron ilyen egyszerűen kezelhető és megbízható okostelefont ritkán látni más platformoknál, függetlenül attól, hogy az Androidnál is egyre jobb a helyzet ezen a téren. A februárban megjelent újdonság házon belül nagyjából ki is nyírta az egyébként szintén nagyon jól sikerült Lumia 620-at, hiszen szinte azonos kijelzőméret (4 és 3,8 hüvelyk) mellett nagyjából ugyanazt a funkcionalitást nyújtja. Épp ezért a reflektorok fénye most tesztünk főszereplőjére, a Nokia Lumia 630-ra irányul, mely a rendkívül sikeres kistestvérnél kicsit nagyobb kijelzőt, jobb hardvert és hosszabb üzemidőt ígér, azaz elméletileg hasonló sikerek elérésére hivatott.

Nokia Lumia 630
[+]

A doboz szép és dizájnos, kissé laposabb és szélesebb, mint a pár évvel ezelőttiek. A tartozékkínálat nem is indokolja ezt a méretet, a készüléken, az akkumulátoron és a papírokon kívül csak egy microUSB csatlakozóval ellátott hálózati töltőt kapunk, ami a középkategóriában elég szerény kínálatnak mondható. Biztosan sok embernek van már microUSB kábele, de a Lumia 630 tipikusan az a készülék, amire elképzelhető, hogy mondjuk egy olyan 10 éves Nokia készülékről váltanak majd, amihez még nem volt efféle adatkábel.

Külső

A Nokia Lumia 630 egy kimondottan pofásra sikerült készülék. Külseje és belseje minden szempontból összhangban van, formavilága hasonlóan minimalista, mint a Windows Phone operációs rendszer kezelőfelülete, az anyaghasználat pedig a hardver erőssége alapján belőhető kategóriának megfelelő. A 129,5 x 66,7 x 9,2 milliméteres kiterjedésű, 134 grammos tömegű készülék előlapját ellenálló Gorilla Glass 3 borítja, a hátlap műanyagból készült, a készülék oldalait is takarja és egy az egyben eltávolítható. Található benne három darab 1-2 milliméter vastag szivacsdarab, ha a tervezők nem ragaszkodtak volna ahhoz, hogy a hátsó résznek legyen egy kis íve, akkor valószínűleg ennyivel vékonyabb lehetne a készülék, de erre nincs szükség, mert jó így, ahogy van. Kényelmes, jó a fogása és a maga módján masszív is; ha erősen nyomkodjuk, egy kis lötyögést ugyan érezni fogunk, de ettől még strapabírónak tűnik az eszköz.

Nokia Lumia 630
[+]

Az előlap tetején egy kicsiny telefonhangszórót és egy Nokia feliratot találunk, mely alatt a 4,5 hüvelykes FWVGA (480 x 854 pixel) felbontású IPS-LCD érintőkijelző terpeszkedik. A felbontás kis túlzással csak papíron nőtt, a hosszanti irányba elterülő plusz 54 pixelre azért van szükség, mert az elődmodellen található érintőgombok ennél a modellnél a kijelző részét képezik, de ettől még nem fogunk több tartalmat látni a menüben. A megjelenítő betekintési szögek tekintetében nem makulátlan, oldalról nézve a színek ugyan nem torzulnak, de a fényerő jól láthatóan megváltozik a döntés függvényében. Napfényben maximális fényerő mellett jól látható a kijelző tartalma.

Nokia Lumia 630
[+]

Hátlapról ilyen keveset valószínűleg még sosem kellett írni egy okostelefon tesztben sem. A felső rész közepén található a mindenféle felségjelzést nélkülöző, de egyébként 5 megapixeles, autofókuszos kamera, mely mögött egy 1/4 hüvelykes érzékelő található. Középen van egy Nokia felirat is, mely a fekete modellnél szinte alig látszik, de a zöld, narancs- és citromsárga, valamint fehér verzióknál egy kicsit hangsúlyosabb. A jobb alsó sarokban egy kicsiny kör mögött található a kihangosító hangszórója, amin az enyhén íves hátlap miatt ki tudnak jönni hangok akkor, ha egy teljesen sík felületre (mondjuk asztallapra) rakjuk a készüléket, azonban a hangerő jelentősen redukálódik, ha mondjuk a kanapénkra vagy az ágyunkra rakjuk, ilyenkor ugyanis az anyag eltakarja a hangszórót.

Nokia Lumia 630
[+]

Felül található a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, jobbra a bekapcsoló és a hangerőszabályzó gombok kerültek, alul van a microUSB-csatlakozó, a baloldali rész pedig teljesen üres. Bár ez a felhozatal így leírva egy kissé sivár kialakításra utal, a minimalista szó sokkal jobban leírja a Lumia 630-at, hiszen az életben kimondottan jól, megkapóan néz ki.

Hirdetés

Hardver, szoftverek

Hardveres szempontból komoly előrelépés történt az elődmodellekhez képest, kettő helyett már négy processzormag dolgozik a Qualcomm Snapdragon 400-as SoC-ben (8226), ráadásul az órajel tekintetében is 20 százalékos növekedés történt (1,2 GHz). Más paraméterek viszont nem változtak, a grafikus gyorsításért továbbra is egy Adreno 305-ös GPU felel, a RAM mérete pedig továbbra is csak 512 MB, ami a jelek szerint a Windows Phone 8.1-es operációs rendszernek és az azon futó alkalmazásoknak ugyan elég, de a jövőtállóság szempontjából azért valószínűleg jobb lenne dupla ekkora méret, arról nem is beszélve, hogy az az SoC-hez is jobban illene. A belső tárhely mérete 8 GB, aminek bekapcsolás után kicsit több, mint a fele szabad, úgyhogy még szerencse, hogy a pattintósan rögzülő hátlap mögött található egy microSD bővítőhely.

AnTuTu 0.8.0 beta eredmények
Benchmark Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 620 HTC 8S Nokia Lumia 820
Memory 775 pont 505 pont 508 pont 760 pont
CPU integer 4977 pont 3044 pont 3095 pont 5611 pont
CPU float-point 4554 pont 2895 pont 2689 pont 4235 pont
2D graphics 600 pont 315 pont 305 pont 600 pont
Database IO 465 pont 290 pont 290 pont 365 pont
Storage Write 174 pont 168 pont 162 pont 174 pont
Storage Read 78 pont 32 pont 221 pont 221 pont
Total Score 11 623 pont 7120 pont 7270 pont 11 966 pont

Mint az az AnTuTu nevű szintetikus sebességmérő szoftver által kiadott eredményekből is látszik, a hardver nyers ereje nagyjából 40 százalékkal nőtt az elődmodellhez (és az ugyanolyan SoC-t használó Lumia 520-hoz) képest, sebesség szempontjából ez már a következő szint, a Lumia 820/920-é. A készülék sebességével nincs is gond, a menürendszerben mozogva szinte makulátlan élményt kapunk, de a letöltött szoftverek sem akasztják meg az új Lumiát.

Nokia Lumia 630
[+]

Az operációs rendszer a Windows Phone legújabb, 8.1-es változata, aminek az újdonságairól külön cikket is publikáltunk, úgyhogy ebben a cikkben kizárólag az extra szoftverekre szorítkozunk. Az App Social egy Nokia-féle szoftverbolt kiemelt ajánlatokkal, az Egészség és fitnessz pedig pont az, amire a név alapján is gondolhatnánk; a szoftverben rögzíthetjük étkezéseinket, hogy megkapjuk a bevitt kalóriákat, illetve lehetőségünk van a telefon beépített GPS-ének segítsével rögzítenünk sétáinkat, futásainkat. A HERE Drive+ egy minden országban működő offline térképekkel dolgozó navigáció, a HERE Maps pedig tulajdonképpen egy Bing térképek. A LINE egy azonnali üzenetküldő szoftver, a képalkotást pedig a finnek saját kameraszoftvere (Nokia Camera) segíti. A felvételeket a Nokia Cinemagraph és a Nokia Creative Studio nevű alkotásokkal tehetjük izgalmasabbá.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

Természetesen van Office, OneDrive és OneNote is, de sokaknak hasznos lehet a Pénztárca nevű alkotás is, melyben különféle jegyeket, beszállókártyákat rögzíthetünk. A Pénzügyek egy árfolyamváltóval és jelzáloghitel-kalkulátorral egybekötött részvényárfolyam-megjelenítő, de nem csak a pénzügyek, hanem a gasztronómia szakértőire is gondoltak a gyári csomagot összeválogató szakemberek, mivel egy receptkönyv is a kínálat részét képezi, igaz, magyarul nem beszél.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

A férfiak kedvence lehet a Sport, ahol kedvenceinkkel kapcsolatban szinte mindent nyomon lehet követni, de jó megoldás a szintén Bing által működtetett Utazás is.

Adatkommunikáció, telefonálás, net

Adatkommunikációs szempontból a Nokia Lumia 630 a kategóriájának megfelelő szintet hozza. GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t és HSPA-t lehet használni, utóbbinál az elméleti maximális letöltési sebesség 21,1 Mbps, feltölteni 5,76 Mbps-mal lehet, a hálózati frekvenciákból pedig a 900 és a 2100 MHz-es támogatott; a 4G és a gyorsabb HSPA a Lumia 635 kódnevű modellnél érhető el. A WiFi a 802.11b/g/n szabványokat ismeri, a Bluetooth 4.0-s, a microUSB csatlakozó az USB 2.0 szabványnak megfelelő sebességre képes. GPS és GLONASS természetesen van a készülékben, az NFC azonban nem a repertoár része, és a vezeték nélküli töltésre sem képes az újdonság.

Nokia Lumia 630
[+]

A két előfizetéssel rendelkező felhasználók számára bizonyára jó hír, hogy a Lumia 630-ból egy- és kétkártyás változat is létezik, nálunk pedig a VIP-Phone jóvoltából mindkettőből járt egy példány. Beszélgetés közben hangminőség mindkét eszköznél átlagos volt, sem pozitív, sem negatív értelemben kiemelkedő dolgot nem lehet mondani, a közelségérzékelő szenzor hiánya viszont beszélgetés közben gondot okoz, a kijelző ugyanis nem kapcsol ki, ha a fülünkhöz emeljük a készüléket, ami negatívan befolyásolja az üzemidőt.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

Kétkártyás működésnél dual-standby rendszer működik, azaz ha az egyik kártyán beszélgetést kezdeményezünk, a másik inaktívvá válik, de készenléti állapotban mindkettő fent van a hálózatokon. A kétkártyás üzemmód kapcsán egyébként nem sokat agyaltak, az ilyen készülékekben a főoldali csempék között két hívással kapcsolatos és két üzenetkezelési ikon található kis számokkal az azonosítás kedvéért. Egyébként bármelyiket is indítjuk, a tárcsázóképernyőn és az üzenetek között is át tudunk kapcsolni a másik kártyára. Az adatkommunikáció csak az egyik SIM-en fog menni, ezt is menüből választhatjuk ki. A második kártya egyébként az akkumulátor babrálása nélkül is cserélhető, a hátlap eltávolítása után oldalról helyezhető be.

A térerővel és a WiFi-hálózatok megtalálásával nem volt problémája a Nokia készülékének, ebből a szempontból teljesen átlagos. Sokak számára lehet öröm, hogy a Windows Phone 8.1 szerencsére normálisan kezeli a Google fiókokat, úgyhogy az ottani címtárunkat könnyedén szinkronizálhatjuk. Zavaró dolog viszont, hogy az SMS-küldési lehetőség az névjegyzékben szereplő embereknél alapvetően akkor jelenik meg, ha van mobilszám, de ha egy mobilszám van begépelve a munkahelyi szám mezőbe, akkor nincs ilyen opció.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

Az Internet Explorer sokat fejlődött az új Windows Phone verzióban, de az új Lumia böngészési élménye nem csak ezért jó, hanem a megfelelően erőteljes hardver miatt is. A felbontás mondjuk lehetne magasabb, de a Sunspider 1.0.2-es verziójának 1459,5 ms-os eredménye elég jól mutatja, hogy komoly sebességbeli probléma nincs. Ahogy Flash támogatás sincs, privát böngészési mód, jó kezelhetőség, két koppintásos nagyítás viszont van.

Multimédia, üzemidő, összegzés

A hátlapi kamera a Lumia 520 egyik gyenge pontja, úgyhogy a 630-ban érdemes lett volna kicsit rágyúrni, de pusztán a technikai adatok alapján úgy tűnik, hogy ez nem történt meg. Továbbra is 5 megapixel az elérhető maximális felbontás, a rendszer autofókuszos, makró felvételeknél a közelpont 10 centiméter. Videót 720p-s felbontásban lehet rögzíteni (itt egy tesztfelvétel), a képalkotáshoz pedig két szoftver is rendelkezésre áll, a Windows Phone gyári megoldása mellett ott van a kicsit talán kényelmesebb kezelőfelülettel megáldott Nokia Camera is. Alapvető beállításokat egyébként az alapértelmezett szoftverrel is végezhetünk, van pár jelenetmód (közeli, éjszakai, sport, háttérvilágítás), expozíció-korrekció (+/-2 FÉ 1/3-os lépésekben), sorozatfelvétel, de még az érzékenységhez is hozzá lehet nyúlni. A Nokia-féle megoldásnak viszont egyértelmű előnye, hogy mindenféle rácshálót kirajzolhatunk, mely sok embernél segít az egyenes képek készítésében. Elég nagy hiányosság, hogy nincs villanó, az pedig inkább megmosolyogtató baki, hogy a Nokia Camera beállítási ikonjai között ott szerepel az opció, csak éppen nem lehet vele csinálni semmit.

Nokia Lumia 630
[+]

A tényleges képminőség tekintetében viszont szerencsére történt előrelépés, de nagy csodára nem szabad számítani. Gyakorlatilag a feltűnően gyenge dolgokon csiszoltak kicsit, a dinamikatartomány még mindig nem túl nagy, de azért nem ég ki vagy be minden felvétel, csak az erősen napfényesek. A képek egyébként kissé digitális hatásúak, a zajszűrés a kelleténél picit erőteljesebb, enyhe kromatikus aberráció is megfigyelhető egyes felvételeken. Vaku viszont továbbra sincs, de az éjszakai felvételek ettől függetlenül is pocsékok, ahogy a beltériek is.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

A muzikalitás sajnos szintén nem erőssége a készüléknek. A zenelejátszó szoftver ugyan a célnak megfelel és teszi a dolgát, vannak hiányosságai, például nem található benne hangszínszabályzó, meg ami azt illeti, semmilyen más extra sem, ráadásul elsőre a kezelőfelület is kicsit ijesztő lehet a más platformokhoz szokott felhasználók számára. FM-rádió van, ami csak bedugott fülhallgatóval képes működni, de olyat ugyebár nem kapunk a készülékhez, szóval a dobozból kivéve ezt a funkciót kvázi nem tudjuk elérni, kivéve persze, ha a saját kiegészítőnket használjuk. A felsoroltaknál nagyobb gond, hogy a kihangosító hangszóró zenei hangminősége jóval gyengébb az ideálisnál, tulajdonképpen még az elfogadható szintet sem nagyon üti meg.

Nokia Lumia 630
[+]

Videólejátszásnál a DivX, XviD, MOV és MP4 formátumú videók is támogatottak, az 1080p-s anyagok lejátszása sem okoz problémát a készüléknek. Az AC3 hangkodek megléte esetén viszont nem fog működni a lejátszás, de a szoftver az MKV formátumot sem támogatja. A SUB kiterjesztésű feliratokat viszi a telefon, ha magát a videofájlt és a feliratot ugyanabba a mappába rakjuk a videók mappán belül.

Értékelés: Nokia Lumia 630
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

A cserélhető akkumulátor kapacitása 1850 mAh, ami alapján lehetett ugyan számítani egy kis növekedésre a Lumia 520-hoz képest, de úgy tűnik, hogy az ottani 1430 mAh-hoz mért növekedés az erősebb hardver fényében inkább csak szinten tartásra elég. Átlagos használat mellett másfél-két napig képes egy töltéssel működni a készülék, melynek egyébként nincs nagy étvágya, számítógépre kötve is hajlandó áramot elfogadni.

A Nokia Lumia 630 kétkártyás változatának végfelhasználói ára jelenleg nagyjából bruttó 50 ezer forint, ami egy kimondottan kellemes kezdőár egy olyan készülékért, ami alapvetően szinte minden szempontból korrekt. Jól össze van rakva, kellemes dizájnnal rendelkezik, hardvere kellően erőteljes, kijelzője megfelelő, szoftveres felszereltsége a kategóriájában kiemelkedő, multimédiás szempontból pedig nagyjából megállja a helyét, bár az audioképességei azért lehetnének acélosabbak.

Aki végigolvasta a cikket, annak túl sokat már nem is lehet mondani. Az új Lumia egy ajánlott plecsnit érdemlő készülék, ami első okostelefonos felhasználóknak, kamaszoknak és komolyabb igényekkel rendelkező felhasználóknak egyaránt jó választás lehet.

Nokia Lumia 630

Bocha

A két SIM-es tesztkészülék a VIP-Phone jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

Az egy kártyás Lumia 630-at a Nokia hazai képviseletétől kaptuk. Köszönjük!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia Lumia 630
Nokia Lumia 630 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 129,5 x 66,7 x 9,2 milliméter
Tömeg 134 gramm
Színvariációk fekete, fehér, sárga, narancssárga, zöld
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (217 ppi)
Kijelző típusa kapacitív IPS-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 400 (8226)
Processzor típusa 1,2 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 305
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 8 GB (szabadon felhasználható: ~4 GB)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van (magyar nyelven is)
Szoftverek
Platform Windows Phone 8.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java ?
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek App Social, Egészség és fitnessz, HERE Drive+, HERE Maps, LINE, Nokia Camera, Nokia Cinemagraph, Nokia Creative Studio, Office, OneDrive, OneNote, Pénztárca, Pénzügyek, Receptek, Sport, Utazás
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (max. 720p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1830 mAh-s lítium-ion (BL-5H)
Készenléti idő 600 óra
Beszélgetési idő 16,4 óra (2G) / 13,1 óra (3G)
Zenelejátszási idő 58 óra
Videólejátszási idő 7 óra
Internetezési idő 8,8 óra (3G) / 9,4 óra (WiFi)
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

  • Nokia X Dual SIM - bétateszt következik

    Érdekes gondolat olyan androidos okostelefont csinálni, ami feature phone-nak akarja mutatni magát. A finnek újdonsága ennek ellenére piacra került.

  • Nokia Lumia 1320 - visszafogott óriás

    A finn gyártó közelmúltban bemutatott készüléke a 1520 gyengébb változata, ám ettől még nagyon jól használható, hatalmas képernyővel rendelkezik, és nagyon gyors is.

  • Nokia Lumia 525 - RAM-bó’ jobb, mint Rambo

    Frissült a legolcsóbb Lumia, az 525-ös azonban nem sokban tér el elődjétől, viszont továbbra is jó áron kelleti magát, ez is lesz olyan sikeres, mint az 520-as.

  • Nokia Lumia 1520 - ablak-zsiráf

    Az eddigi legnagyobb és legerősebb Windows alapú telefont dobta a patinás gyártó, minden benne van, amit jelenleg tudnak. Ezen még rajta van a Nokia felirat.

Hirdetés