Bevezető
Mielőtt Nokia fanatikusok vad hordája jönne a szerkesztőség elé tüntetni és Molotov-koktélt hajigálni, rögtön az elején leszögezném, hogy a C6-01 igazából egy teljesen jó telefon. Össze van rakva, működik, azt csinálja, amit kérek tőle, van benne egy sereg hasznos funkció. Csak éppen egy telefont sosem önmagában szoktunk nézni, hanem megtekintjük, hogy aktuálisan a többi gyártó mivel próbálkozik, illetve mennyiért.
A finn cég a jelek szerint most azzal próbálkozik, hogy ha már nagy nehezen kiizzadták magukból a Symbianˆ3 nevű rendszert, akkor legyen is annak fogadtatása akármennyire véleményes, már eldöntötték, hogy eköré fognak rajzolgatni mindenféle telefonokat, miképpen tették ezt a korábbi OS kapcsán is. Az 5800 mutációi a mai napig kísértik szerkesztőségünk minden tagját, legalább egy ilyen klóntesztet mindenki írt már, s most ugyanez alakul ki a Symbianˆ3 kapcsán is.
Miután egy telefon (még) nem legózható össze modulárisan (az egyetlen kivétel a Modu), ezért a gyártók simán megcsinálhatják, hogy az egyébként két teljesen ugyanolyan készüléket két különböző modellként tálalják, s csak annyi a különbség, hogy az egyikben van GPS, a másikban pedig nincs WLAN. Néha ehhez rajzolnak kicsit más formákat, de a Nokia korábban még erre is nagy ívben tett, egyenszappanok jöttek ki a gyárból. A C6-01 sem egy korszakos design, lehet, hogy az Iparművészeti Egyetemen tanuló formatervező olvasók rengeteg apró pontot tudnak mutatni, amitől a C6-01 egyedi és össztéveszthetetlen, de szerintem ez a Nokia is pont olyan, mint a többi.
Hozzánk a GsmLine.hu küldte el a csomagot, aminek egyébként 101 ezer pénz lett volna az ára. Nokia okostelefon, ennyibe kerül, csak az a bökkenő, hogy a C7 most 98 ezer forint, a korábbi C6-00 pedig 61 lepedő. Persze előbb-utóbb beáll majd a helyére tesztalanyunk is, valószínűleg a C7-nél lentebbre csúszik a ráfordítandó pénzösszeg, de nem hiszem, hogy az 5800 utódja tudna lenni. Ez majd idővel kiderül.
Külső
A dobozban nincs semmi extra. Töltő, adatkábel, felvevőgombos füles, ez minden. Illetve a készülékben benne üldögél egy 2 gigabájtos microSD. A készülék kihámozása után viszont mosolyra húzódik a tesztelő, s remélhetőleg a tulajdonos szája is, a teljes hátsó rész rozsdamentes acélból készült, van is súlya neki, no meg hideg tapintása.
A C6-01 szerintem kissé húsos. Vastag, legalábbis masszívabb, mint a hasonló arcmérettel bíró konkurens modellek, eleinte még azt is gondoltam, hogy lesz itt valami trükk, valamit ki lehet csúsztatni valahonnan, de nem. Ez ekkora. Jól megtermett, dundus, kézben tartva férfias benyomást keltő telefonról van szó. Az összeszerelési minőség kiemelkedően jó.
Az előlapot 3,2 inches, 360x640 pixeles felbontású, AMOLED kijelző uralja. A száraz adatokhoz tartozik, hogy kapacitív technológiát használ, illetve ez itt a Nokia ClearBlack névre keresztelt innovációját is magában hordozza, ami elvileg arra szolgál, hogy direkt napfényben is jól látható marad a kép. Ez talán így is van, de igazából melléraktam a Samsung Wave 525 kijelzőjét, ami csak egy sima TFT, de számottevő különbséget nem jegyeztem fel.
A kijelző alatt a szokásos gombhármas ücsörög, a két szélső a híváskezelésért felel, a középsővel a menübe juthatunk be, illetve onnan ki. A telefon előlapjának felső részén van a fényerőt szabályozó szenzor, illetve a közelségmérő – ez kell ahhoz, hogy az arcunkhoz tett készülék képernyője ne legyen aktív, illetve ez szolgál arra is, hogy mondjuk a bejövő hívásokat úgy némítsuk, hogy a telefont megfordítjuk. Lehet, hogy csak én szívtam vele, de nem mindig működött precízen, Bochát sikerült körszakállal tartásba tennem, amely cselekedet minden más kontextusban minimum furcsa, de telefonálás közben azért értelmezhető.
Oldalt csak jobbra érdemes kapirgászni, ide került ugyanis az összes még fellelhető kezelőszerv. Felül a hangerőt szabélyozó gombok ülnek, lent a kamera gyorsbillentyűje, említettek között pedig egy recés felületű csúszka, ami a kijelző lezárására és feloldására szolgál. Kicsit nekem eleinte mélyen ült ez a kezelőszerv, de egy nap alatt megszokja az ember a helyét, s onnantól nincs a használatával gond. A hátlap felső részén kissé indusztriális kialakítást kapott a kamera, a hozzá tartozó dupla ledes villanó, illetve a fenyegető hangszórórács. Talán pont így lett végre valami egyedi is a C6-01-ben.
Vas, menü
A hardver a Nokia N8-ban megismert alapokon nyugszik. A 680 MHz-en ketyegő ARM11 processzor mellett hardveres 3D gyorsító is van. Bár a CPU órajele és technológiája messze van a mai csúcsgépekben teljesítő központi magokétól, a Symbianˆ3 meghajtásához ez is elegendő. Kicsit komótosabban, de döccenés nélkül teszi a dolgát a készülék, nincsenek csillogó animációk és látványos felületek, decensen, de határozottan üzemel a rendszer. Furcsa, hogy a Symbianˆ3 és a WP7 szinte egyidőben jelent meg, utóbbinál minimum 1 GHz a rendszerkövetelmény, itt viszont elszüttyög a készülék ezzel a 680 MHz-cel, de persze közel sem olyan látványos és folyamatos a felület, mint a Microsoft újdonságánál.
A Symbiant elég sok támadás éri mostanában, s bizony ezeknek sajnos van is alapjuk. A Nokia magára maradt a korábban annyira népszerű platform mögött (be is rántották a rendszer fejlesztését maguk alá, hamm), a legnagyobb kritika a kissé poros felhasználói felületet éri, amely nem sok változást tudott felmutatni az 5800 óta, pedig az már egy két éves valami, ami a korábbi, nem érintős rendszer átrajzolásából született. A Samsung és a Sony Ericsson már kiszállt, úgyhogy a Nokia egyedül próbálja naprakésszé tenni a rendszert, amely – ha a híreknek hinni lehet – szakít azzal a hagyománnyal, hogy a frissítések nem lesznek elérhetőek a régebbi modellekre. Elvben az átszabott, osztott képernyős üzenetkezeléssel, Swype beviteli technológiával, widgetesebb felülettel megáldott update a már piacra lépett Symbianˆ3 rendszerű telefonokra is elérehtő lesz, ez 2011 elején ki fog derülni.
A rendszer pont olyan, mint a már tesztelt N8 és C7 kapcsán leírásra került. Három oldalas főképernyővel jön, amin fix méretű minialkalmazások foglalhatják a helyet. A menü a konkurenciához képest meglehetősen sivár, de minden könnyen és logikusan elérhető, csak éppen nem látványos. Aki már látott érintős Nokiát, biztos nem fog eltévedni, s a finnek is pont ebben bíznak: az eddigi felhasználói bázis megtartását remélik, csak azzal nem számoltak, hogy mire kijött a Symbianˆ3, addigra már sokan elpártoltak más platformok felé, főleg az Android nyerte meg a korábbi nokiás júzereket.
Tény viszont, hogy a Symbian maradt azon a vonalon, mint korábban. Itt nincsenek OS szintű megkötések, a felhasználó szabadon turkálhat a rendszerben, nincs tiltva a mass storage mód, a Bluetooth fájlküldés, a másolgatás és a skinezés. Az unalmas felületet fel lehet dobni 3rd party alkalmazásokkal, amik ráülnek a poros interfészre és látványos eredményt hoznak, a legismertebb ilyen módosítás az SPB nevéhez fűződik, de vannak még alternatívák. Manapság azonban az okostelefonok piaca nem csak, sőt kimondottan nem azoknak a fehasználóknak szól, akik biteket írnak át natív kódban és szanaszét haxolják a készüléket: az iPhone és a WP7 is inkább a megbonthatatlanság és teljesen megbízható felület felé orientálódik, a hírek szerint a Google is erre az ösvényre fog lépni. Nagy kérdés, hogy a Nokia másik projektje, a MeeGo mikor lesz piacképes, mert ha az láthatóan jobban sikerül, akkor lehet, hogy már nem sokat fognak vergődni a Symbiannal, hanem szép lassan hagyják kimúlni, hogy aztán évek múlva egy finn faluban szobrot emelhessenek annak az operációs rendszernek, amely gyakorlatilag életre hívta az okostelefon kategóriáját.
Alapfunkciók
Ha a tisztelt olvasó már korábban elfogyaszotta az N8-ról és a C7-ról szóló írásainkat, akkor most nyugodtan ugorhat. A C6-01 alapvető funkcionalitása ugyanis nem különbözik ezektől, ugyanazok a pozitív és negatív tudnivalók. A kellemeset kiemelve szót érdemes ejteni a kiváló névjegyzékről, amely korlátlanul bővíthető, keresni gyorsan és hatékonyan lehet benne. Megmaradt viszont az a bosszantó megoldás, hogy a Facebook kontaktok importálását csak azután lehet megkezdeni, ha a felhasználó már elkészítette a Nokia Ovi fiókját is. Az Ovi egyfajta gateway is lehetne a közösségi szolgáltatások felé vezető úton, csak éppen senki sem érti, hogy mi szükség van erre. Tényleg rászolgál a nevére, tisztára mint az oviban: jól van, kisfiam, játszahatsz a többi barátoddal is, de csak akkor, ha nézhetem, nehogy valami rosszat csinálj.
<
Az üzenetkezelésre nekem nincs egy rossz szavam sem, mindent tud a rendszer, amit elvárhatunk. A kritikák felróják a Nokiának az álló QWERTY gombsor hiányát, de ez már szőrszálhasogatás, az oldalra fordított gépen nagyságrendekkel jobban lehet gépelni, mint egy zsúfolt, 360 pixel széles, megnyomorított virtuális felületen. SMS, MMS és e-mail is akad, utóbbinál varázsló segít a beállításokban, ismerve a népszerű hazai ingyenes szolgáltatásokat is (citromail, freemail). A csatolmányok kezelése megoldott, illetve alap elvárás, hogy Exchange szinkorinizáció is legyen, de ezt a Symbian már régóta tudja.
A naptár mindent tud, többféle forrásból is dolgozhat, létrehozhatunk külön személyes, vagy üzleti naptárat is, az ezekbe került bejegyzéseket más színnel jelzi a felület. A vekker a szokásos, ismétlődős fajta, amely a telefon kikapcsolt állapotában is riaszt. Az alkalmazások között ott üli a QuickOffice (read-only), az F-Secure víruskergető, a PDF olvasó, a Zip kliens, van alapfunkciós számológép, jegyzetfüzet és üzenetolvasó.
<
Talán nem kövez meg senki, ha azt mondom, hogy ma már a Nokia okostelefonok esetében a navigációt is az alapfunkciókhoz sorolhatjuk. A teljesen ingyenes Maps program és a hozzá kapcsolódó térképek ugyanis minden erre alkalmas finn készülék részét képezik. A NavteQ adatbázisra épülő szolgáltatás a hétköznapok során megbízhatóan működik, a GPS vevő elég hamar talál jelet (pláne, ha hagyjuk, hogy az AGPS is működjön), a magyar nyelvű itíner érthetően beszél. Aki viszont autóban akarja fixen használni a Nokia megoldását, okvetlenül szerezzen ehhez töltőt is, igen masszívan beleharap az akkumulátorba a navigáció.
Multimédia
A hátlapon oly hangsúlyosra épített kamera felbontása 8 megapixel, van hozzá egy kettő led villanó, de autofókusz nincs. A Nokia az EDOF technológiában hisz, aminek persze vannak tagadhatatlan előnyei (gyors, olcsó), de több a hátránya. Nincs arcfelismerő fókusz, az élesség pedig úgy 30-50 centi felett értelmezhető fogalom, a makró mód teljesen kiesik a kínálatból. Persze rettentő költséghatékony, és lehet tenni mögé mindenféle marketinges maszlagot, hogy miért jó nekünk az, ami igazából nem is jó nekünk, csak felesleges. Még a témában kevésbé jártas júzerek is kéregből vágják, hogy az autofókusz frankó, anélkül nem lesznek olyanok a képek. A legócskább digitális fényképezőgép is képes erre a produkcióra, olyat pedig már mindenki fogott a kezében.
Ettől függetlenül a képek egyáltalán nem értékelhetetlen homályzónák lesznek, hiszen távolra viszonylag megbízhatóan lehet fotózni a C6-01-gyel. Sok opciónk van, effektek, ISO beállítások, környezeti módok, vaku, önkioldó, sorozatfelvétel, vonaélelesség, segédvonalak, tehát majdnem minden adott, amit a felhasználó ugyan elvár, de alapvetően nem használ ki. Az elkészült képeken a vonalélesség fogalma értelmezhetetlen, "szőrös", zajos, pixeles alkotások születnek. Közelre esélytelen fotózni, a színeket is furcsán értelmezi a szoftver, sokszor barnás-rózsaszín árnyalatok keletkeznek paranormális módon. Videót 720p felbontással, 25 fps sebességgel rögzít a készülék.
<
Zenei fronton nincs sok gond, sőt. Az új Symbian fektetett állapotban albumborítós nézetet is tud, a kezelés hibátlan. Az equalizer előre gyártott sémákból építkezik, ismétlődés és véletlenszerű lejátszás is adott. A fémes készülékház megteszi a hatását, a C6-01 nagyon szépen szól füles nélkül is, s ezt még az sem rontja el, hogy a hangszóró a telefon hátlapjára került. A mellékelt headset nem egy világbajnok darab, de mivel 3,5 mm-es jack csatlakozó figyel a készülék alján, ezért egy nívósabb hangkeltővel korrekt eredményt érhetünk el. Van RDS képességekkel felvértezett FM-rádió is. Hiányzik viszont a transmitter, ami a C7-ben megtalálható.
<
Játékok kapcsán gyárilag két alkalmazásunk van. Az X3-02-ben megismert környezetvédelmi játék mellett egy földrajzi témájú alkalmazás került még a készülékre, ahol országok zászlóit, alakjait és nevezetességeit kell eltalálni. További alkalmazásokat az Ovi áruházból húzhatunk le. Vagy bárhonnan, mivel a Nokia nem alkalmaz ilyen jellegű megkötéseket.
Adatátvitel, akkumulátor
Adatkommunikációs fronton a C6-01 szinte mindent tud. Mobilhálózatokkal az összes jelenlegi szabványt használva kommunikál, a csúcs a 10,2 Mbps sebességű HSDPA (felfelé 2 Mbps), de minden más is itt van, GPRS, EDGE és UMTS. Ha nem a SIM kártyánkat terhelnénk a nettel, akkor van WLAN is (802.11 b/g/n), amelynek saját tapasztalataim szerint kifejezetten jó az érzékenysége.
<
A telefonban dolgozó böngésző kellemes, támogatja az elforgatást, elég gyors, a nagyítás kétujjas gesztusokkal is történhet. A flash tartalmakat is megjeleníti, viszont a dupla kattintással történő nagyítás nem figyel a hasábokra, tehát oda pozícionál, ahová böktünk. A Facebook és Twitter kliens is jól működik, de csak azok után, hogy az Ovi szolgáltatásra már regisztráltunk.
Lokális adatátvitelre a mellékelt micro USB kábelt, illetve a vezeték nélküli Bluetooth kapcsolatot használhatjuk. Utóbbi 3.0-s verziószámú, tehát elvileg gyorsabb adatmozgatást tesz lehetővé, mint a korábbi modulok, ám ez a gyakorlatban egyáltalán nem érződik. A számítógépes kapcsolathoz Nokia PC Suite javallott, de ha csak ráküldjük a gépre a kábelt, a memóriakártya tartalma így is elérhető. Érdemes megemlíteni, hogy van USB OTG támogatás is, egy átlakító használata után tetszőleges pendrive tartalma láthatóvá válik a telefon fájlrendszerében.
A hátlap alatti akkumulátor 1050 mAh teljesítményű. A telefon vaskosságát tekintve ez lehetett volna izmosabb is, de a Symbianˆ3 hardverigénye, az alacsony órajelű processzor és a jó optimalizálás miatt ezzel a teleppel is két-három napig működik töltés nélkül a C6-01. Áramot gépről és a hagyományos, tűszerű Nokia töltővel is adhatunk a telefonnak.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 9 pont |
Anyaghasználat | 10 pont |
Összeszerelés minősége | 9 pont |
Kijelző mérete, minősége | 8 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 7 pont |
Sebesség | 8 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 8 pont |
Felhasználói felület élménye | 7 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 9 pont |
PIM funkciók | 9 pont |
Adatkommunikációs képességek | 9 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 7 pont |
Audio | 9 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 8 pont |
Ár/érték aránya | 7 |
Hogyan értékelünk? |
Összegzés. Kicsit nehéz lenne megmondani, hogy ennek a modellnek mi a létjogosultsága a C7 mellett. A funkcionalitás szinte pontosan megegyezik, csak jelen modellünknek kisebb a kijelzője 0,3 hüvelykkel. Ezen kívül csak a forma más, de az sem nagyon, viszont gyengébb az akkumulátor és a C7 jókora, 8 gigabájtos belső kapacitása helyett csak 1 GB áll rendelkezésünkre, viszont ott van a gyári tartozékok között a két gigás microSD. Igazság szerint a C7 tesztjének végén dr. Kind értékeléséhez nem lehet sok egyebet hozzáfűzni, ide is másolhatnám az egészet. A Symbianˆ3 kissé oldschool, a köré épített telefon viszont korrekt, sokat tud, csak kissé unalmas. Megbízható, de nagy tudása ellenére is kompromisszumokat kell kössünk, a fixfókuszos fényképezőgép például elég szomorú megkötés, az Ovi regisztráció kikerülhetetlensége szintén nem túl barátságos megoldás. Ára a jelek szerint a C7-nél csak árnyalatokkal lehet kevesebb, ami a tudás fényében érthető is. Akinek a C6-01 férfiassága és dundisága jobban bejön, ennek örülhet, a többieknek inkább a sokkal elegánsabb C7 javasolható. A két készüléket direkt nem ugyanaz a munkatárs tesztelte, de végkövetkeztetésünk és értékelésünk mégis hasonló, ami abban is manifesztálódik, hogy a C6-01 is megkapja a Tetszett plecsnit, mert attól még ez egy jó telefon, hogy kábé annyi izgalom van benne, mint Baló Györgyöt alvás közben nézni.
![]() |
Nokia C6-01 |
Bog
A Nokia C6-01-et a GsmLine.hu biztosította. A készülék megvásárolható a www.gsmline.hu internetes áruházban.
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS | |
Méret | 103,8 x 52,5 x 13,9 milliméter | |
Tömeg | 131 gramm | |
Színvariációk | fekete, ezüst | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 3,2 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 360 x 640 pixel | |
Kijelző típusa | kapacitív AMOLED érintőkijelző | |
Színárnyalatok száma | 16 millió | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | dinamikus | |
SMS memória | dinamikus | |
Memória | 256 MB RAM / 1024 MB ROM | |
Memória bővíthetősége | MicroSDHC - alapcsomag: 2GB | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 900/2100 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / 10,2 Mbps / 2 Mbps | |
IrDA / Bluetooth | nincs / van - 3.0 | |
WiFi | 802.11b/g/n | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Symbian^3 | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | vannak | |
Valutakonverter | van, alkalmazással | |
Extra szoftverek | QuickOffice, Zip, Adobe PDF, F-secure, Traveler | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 8 megapixeles, fixfókuszos, LED-es vaku | |
Másodlagos kamera | van | |
Videófelvétel | van (720p @ 25 fps) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | van (RDS) | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1050 mAh-s lítium-ion (BL5-CT) | |
Készenléti idő | 408 óra | |
Beszélgetési idő | 11,5 óra | |
Egyebek | ||
fényérzékelő szenzor, giroszenzor, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet |