Bevezető
Már megint igen szerencsésen jött ki a lépés. Egyszerre érkezett hozzánk ugyanis két 8800 Sirocco, az egyik a gyártótól, a másik pedig az XXL GSM-től. Polacheck kollega felmarkolta az előbbit azzal a szöveggel, hogy most nagyon májer lesz és két hétig egy ilyen drága cuccal fog villogni, jómagam pedig maradtam annál, amit hamarabb vissza kell adni, de így is vetítettem vele rendesen.
Negyedmillió forint. Legalább ennyit kell leszurkolni érte most, ha ezt az ujjlenyomat vételezésére tökéletes szerkezetet szeretnénk magunknak tudni. Érthetően úgy vigyáztam rá, hogy szokásommal ellentétben még a mellékelt bőrtokba is bele óhajtottam helyezni, hogy ne érje semmiféle külső behatás, de ezt hamar felülbíráltam, ugyanis a telefon annyira passzentosan illeszkedik a tokba, hogy onnan kiszedni jó fél percébe kerül az embernek, amitől a második bejövő hívás után idegrohamot kaptam.
Sebaj, majd törölgetem a szintén mellékelt kendővel. Aha, hát persze. Fotózáskor derült ki igazán, hogy hiába minden. Óvatosan lepucoltam az egészet, majd két ujjal megfogva elhelyeztem a megfelelő helyen, fogtam a fényképezőgépet és… oh, a fenébe, már megint tiszta paca ott, ahol két ujjal hozzáértem. Egy 8800 Sirocco tulajdonosának bele kell törődnie, hogy sosem lesz makulátlanul ragyogó a készüléke. Pláne nem, ha valaki kiszúrja, hogy mi van nála (ez igen nagy sűrűséggel meg is történik), mert akkor tutira elkérik, és megint tele lesz eklektikus foltokkal a fedlap.
Azt mondta az XXL GSM tulajdonosa, hogy a telefont úgy viszik, mint a cukrot. Egy negyedmillás készülékért majdnem összeverekedtek a boltban, mert kevés volt belőle. Egy bizonyos felhasználói kör csak arra várt, hogy a Sirocco megjelenjen, és nekik mindegy, hogy mennyibe került, ez státuszszimbólum, életérzés, de kérjünk hozzá kölcsön minimum egy 5-ös BMW-t.
Külső
Már a doboz sem semmi, bár lehetett volna fémből, mint a Motorola V3 csomagolása, de így sem rossz. A tartozékok mennyisége pedig igen bőséges, van ugyanis helyből két akkumulátor (nem véletlenül), a már említett bőrtok és a törlőkendő, asztali tartó és kimondottan a telefonhoz tervezett Bluetooth headset. Kisebbfajta csalódás, hogy a rádió működtetése miatt csomagolt hagyományos, zsinóros füles csak egy fülhallgatóval rendelkezik, USB kábelt pedig ne is keressünk.
A Sirocco külseje sok szempontból megegyezik az előd 8800-val, de van néhány apró változás. Egyrészt a cucc fekete, bár van ezüst verzió is, de talán ebben a formában még nagyobbat üt, benne van valami fenyegető, valami komoran elegáns, ami miatt Audi A8-at is sötét színben vesz a maffiózó közönség.
Hasonló asszociációkat tett a kollega is: Maga a készülék külseje az igényességet és a drága árat sugározza egyértelműen. Kicsit gondolkodtam is rajta, hogy ha hosszabb lenne a tesztidőszak, akkor el kellene kezdenem gyúrni, és kicsit rövidebbre vágni a hajam, hogy menjen hozzám a telefon. Ha mindez meglenne, akkor már csak egy BMW kellene, hogy teljes legyen az összkép. Viccet félretéve, szerintem a telefon öltöny, és nyakkendő, valamint kisestélyi mellett jobban mutat, mint a BMW kihangosítójában, de valószínűleg az utóbbiban láthatjuk majd viszont, ugyanis az üzleti életben néhány funkció hiányozhat.
Az elődhöz képest nem annyira hangsúlyos a fedlap besüllyesztése, változtak a kijelző alatti gombok és a perem, alul pedig már a vékonyabb Nokia töltő csatlakoztatására van csak mód. A kinyitás művelete során fémes csattanás hallható, ez a hang jelzi, hogy igen komoly mechanika, görgős csapágyak segítik a mozdulatot. A széthúzott telefon gombsora annyiban más, hogy a billentyűk kicsit jobban kiemelkednek, a navigációs gyűrű pedig átdolgozásra került. Az előddel szemben most az OK funkció a hangsúlyos, ám a négy irányú keret eltalálása nem mindig megy egyszerűen, főleg lefelé nyomtam félre gyakran.
Továbbra is nehezíti kicsit a kezelést, hogy a funkciógombok kijelző alatti perem részeivé váltak, emiatt meg kell szokni, hogy egy lépcsővel fentebb kapirgásszunk, ha nem a híváskezelő billentyűk megnyomása a cél. Kicsit az is bonyolítja a helyzetet, hogy nincsenek oldalsó gombok a telefonon, a hangerő a navigációs gyűrű horizontális nyomkodásával állítható.
Hirdetés
Kijelző, menü
A képernyő maradt az a 208x208 pixeles felbontású, 29x29 mm fizikai méretű ablak, amely már a 6230i-ben is szerepelt. Lehet, hogy kicsike, de igazából nincs túl sok olyan funkció, ami miatt mindenképpen indokolt lenne egy nagyobb ablak, ez a telefon nem erről szól.
A menürendszer már az új Series40 platformra épül, a Sirocco tervezői a telefon hangulatához illeszkedő témákat rajzoltak, rögtön 13 darabot, de természetesen van lehetőségünk újabbak letöltésére is. Ez talán nem is fog ártani, mert a Nokiánál úgy gondolták, hogy csupa színszegény, fakó és komor témát produkálnak, amelyek a kijelző adottságait alig-alig használják ki, de kétségtelenül passzolnak a Sirocco külsejéhez.
Maga a menü a szokásos sémákra épül, semmi meglepetést nem tartogat. A sebesség egészen odáig rendben van, amíg bele nem mászunk a galériába, mert szegény szoftvernek a 2 megpixeles képekkel meggyűlik a baja rendesen. Az ikonos nézet megint kicsit ostoba módon tíz rajzocskát tartalmaz, ami már nem fér rá egyetlen képernyőre. Teljesen érthetetlen módon a tizedik menüpont az audioüzenet, amelynek semmi értelme nincs, merthogy ez nem más, mint egy diktafonnal felvett hangot tartalmazó MMS.
Telefonkönyv, üzenetek
A névjegyzék 1000 bejegyzés tárolására képes, de csak akkor, ha egy névhez mindössze egy számot rendelünk. Ha kihasználjuk azt a lehetőséget, hogy bejegyzésenként több telefonszám, e-mail cím, postai cím, munkakör, vállalat, webcím, hang, becenév, hivatalos név, születésnap és jegyzet tartozhat, akkor hamarabb elfogy a belső kapacitás. A nevekhez nem csak kép, hanem videó is csatolható. A szoftver automatikusan készít minden kontakthoz egy hangcímkét is, amely később nem módosítható.
A készülék egyszerre listázza a telefonkönyv és a SIM kártya bejegyzéseit, a másolás könnyű. A betűméret három lépésben állítható, így a gyengébben látók is könnyen olvashatják a listát, ahol az is állítható, hogy csak a nevek, a nevek és a számok, vagy a nevek és a képek látszódjanak.
Az üzenetkezelés nem változott, szinte minden ugyanolyan, mint az előd 8800-ban volt. Az összes üzenet a készülék durván nagy, majdnem 110 megabájtos belső memóriájában tárolódnak. Az SMS írása egyszerű, pont olyan, mint az összes Series40 telefonban, a részletekért javasoljuk mondjuk a 6111 tesztjének vonatkozó részének átböngészését. Az e-mail kliens a szokásos Java alapú programocska, amely több postafiókot is kezel, és apróbb csatolmányokkal (kép, hang, videó) is megbirkózik.
Nem mehetünk el szó nélkül a billentyűzet mellett. Polacheck mester is kifakadt a design oltárán feláldozott könnyű kezelhetőség kapcsán: A kezeléssel voltak gondjaim. Az ötirányú navigációs pad alsó, illetve felső iránya gyakorlatilag lenyomhatatlan úgy, hogy a felette/alatta lévő gombokat ne piszkáljuk meg vele egyszerre. Ugyanez a hiba a legalsó gombsorral, aminél a fedlap peremébe ütközik az ujjunk. Való igaz, az alsó három gomb már csak körömmel kezelhető, míg a többit tudtam ujjbeggyel is működtetni. Valamit valamiért.
Multimédia
Jogos, hogy a memóriát több mint a duplájára emelték a mérnökök, hiszen a kamera felbontása is hízott. A felcsúszó hátlap igen egyszerű külsejű optikát rejt, amely 2 megapixeles képek készítésére hajlandó. A Sirocco nem arra készült, hogy felvegye a versenyt a bevallottan multimédiás telefonokkal, nincs is túl sok opció, de azért a fehéregyensúly, a felbontás és a képek minősége állítható. Van éjszakai mód (lassabb expozíció) és önkioldó is.
Bár maga a fotózás viszonylag gyorsan történik, és a hanghatás lejátszásakor valóban elkészül a kép, a mentés folyamata már igencsak időigényes, jó pár másodpercet tökörészik vele a szoftver. Ahogyan már utaltunk rá, a visszanézés is csiga, ide nem ártott volna valami izmosabb algoritmus. A videófelvétel elég harmatos, hiszen csak 176x144 pixeles felbontásban üzemeltethet.
A hanghatásokat átdolgozták. Nem tudni, hogy az előd muzikális képességeinek kialakításában szerepet játszó Ryuchi Sakamoto kegyvesztett lett-e, de most átmentek kicsit szomorú vadnyugati érzésbe a melódiák, lassú számokat találunk, amelyek jellemzően akusztikus gitárral, vagy zongorával kerültek megörökítésre. A muzsikát most Brian Eno komponálta. Persze nincs akadálya MP3 zene áttöltésére sem, de csak óvatosan, mert Lagzi Lajcsi kicsit furán venné ki magát egy ilyen telefonnál. Populáris muzsika hallgatására ott van úgyis az FM-rádió.
A zenelejátszó önmagában elég hangos, viszont ilyenkor elég torz is. Sebaj, a Sirocco támogatja a sztereó Bluetooth eszközöket is. A lejátszás működik a háttérben is, ilyenkor – bár a jól ismert aktív készenlét ebből a modellből hiányzik – az éppen játszott zene címe a kezdőképernyőn is látható. De. És itt jön sok de, amelyekből látszik, hogy nem zenei telefon a kis feketeség, ugyanis léptetni nem lehet, megállítani nem lehet, csak ha visszamászunk a lejátszóba, amely egy gombnyomással szintén kivitelezhetetlen. A hangerő viszont szabályozható, de ilyenkor megtorpan a lejátszás. A rezgő üzemmódról inkább tanult kollegám szavait idézném: A beépített vibra annyira erős, hogy simán lehetne vele Martinit keverni.
Egyéb funkciók
A naptár maradt, ami volt. Heti és havi nézetű grafikus felülettel, amelyek egyetlen hátránya a kis kijelző. Az események tárgyalás, hívás, születésnap, feljegyzés és emlékeztető kategóriákban tárolhatóak, a teendők külön menüpontot kaptak. Az ébresztőóra puritán, egyetlen időpont rögzítésére képes, de szerencsére a szundi akár 60 percesre is állítható, aminek konkrétan semmi értelme.
A diktafon 60 percnyi hanganyagot képes rögzíteni. Ha audioüzenet küldésére adjuk a fejünket, akkor 3 percbe kell mondandónkat belesűríteni. A számológép alapfunkciós, a stopper és az időzítő sem okoz meglepetést. Két ismert Java alkalmazást találhatunk még a telefonban, a világórát, illetve a mértékegység-átváltót.
Marcona felhasználók négy játékkal üthetik el az időt, ha a rulettasztal már nem kínál izgalmakat (oké-oké, nem mindenki sötét alak, aki ilyen telefont vesz), van egy sakk, egy pasziánsz, egy golf és a jó öreg kígyós játék harmadik reinkarnációja. Különösebb kommentárt egyikhez sem kell fűznünk.
Adatkommunikáció, akkumulátor
Bár első ránézésre dokkolónak tűnik, valójában csak egy töltő az a szépséges kis mütyür, amit a dobozban találtunk. Polacheck mester totál kész volt tőle, úgyhogy következzenek az ő szavai: Ahogy kibontottam mindent, az első dolgom volt, hogy az asztalomra kipakoljam a talpat, belehelyezzem a pót akkumulátort (igen, ennek is külön helye van), majd a készüléket, és elindítsam a töltést. Amikor az asztali töltő szuflát kapott, azonnal fehéren pulzálni kezdett az alja. Tetszett.
Adatátvitelre a 2.0-s verziószámú Bluetooth hivatott, hiszen sem infra, sem pedig kábeles összeköttetés nem áll rendelkezésre. Nem a beépített HTML böngésző hibája, hogy a kis kijelző alapvetően alkalmatlan internetezésre, holott a GPRS kapcsolat mellett EDGE adatátvitelre is képes a Sirocco.
A két kicsi akkumulátor változatos teljesítményt nyújtott. Nálam az első nap csutkára lemerült, utána viszont a teljes töltést követően már vidáman megy két napja, és durva, de a töltöttség kijelzése még mindig a maximumon van. A kollega is inkább pozitív felfedezéseket tett: Érdekes, hogy általában az akkumulátort fel szoktuk hozni, mint problémát. Megmondom őszintén, hogy a 8800-nál meg voltam vele elégedve, és nem tudnám megmondani, hogy mennyit bír az akkumulátort. Azt tudom, hogy péntektől két napot simán elketyegett, azonban hétfőn újra a helyére került, az asztali töltőbe, így folyamatosan töltöttem. A legjobb, hogy még a pótakkumulátorra sem volt szükségem soha. Igaz, ez nem az akkumulátor, hanem az asztali töltő előnye, amit nem győzök hangsúlyozni, hogy mennyire jó lenne, ha minden telefonhoz járna.
Összegzésünk hasonló. A 8800 Sirocco az a készülék, amely valódi luxuscikk, de telefonként is megállja a helyét. Van benne anyag, nem zsúfolták túl mindenféle spéci funkcióval, így aztán szoftveresen is stabil. De a különleges kivitelt meg kell fizetni: ennyiért már közepes notebook is kapható. Életérzés viszont nem. Miután horror az ára, ezért nem mondhatjuk, hogy ajánlott, de egyértelműen:
![]() |
Nokia 8800 Sirocco |
Bog feat. Polacheck
A két Nokia 8800 Sirocco-t az XXL GSM-től és a gyártó hazai sajtóügynökségétől kaptuk. Mindkettőjüknek köszönjük.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
Specifikációk
Nokia 8800 Sirocco | ||
![]() |
Technológia | GSM 900/1800/1900 |
Méret | 107x45x17,5 mm | |
Súly | 138g | |
Kijelzõ | 208x208 pixel, 262 ezer szín, TFT | |
Telefonkönyv | 1000 | |
SMS/MMS memória | 128MB | |
Egyéb memória | nincs bővítés | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van - kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+2/van | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | nincs/van | |
Prediktív | magyar T9 | |
Hangtárcsázás | minden névhez | |
Hangrögzítõ | 1 óra | |
Hangvezérlés | van | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | van | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | Li-Ion | |
Készenléti idõ | 240 óra | |
Beszélgetési idõ | 165 perc | |
Fényképezõgép | 2 megapixel, QCIF videó | |
POP3 e-mail | van, hitelesített | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | van | |
Játékok | 4 | |
Csengõhangok | 64 csatornás MIDI, MP3,WMA | |
Operációs rendszer | nincs | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | bölcső, 2 akku, BT headset, bőrtok, törlőkendő |