Hirdetés

Nokia 8800 - Finommechanikai Művek

A legdrágább Nokia. Rozsdamentes acél, karcolódásmentes kijelző, tömött buksza.

Külső

A Nokia 8-as sorozata mindig is exkluzívnak számított. A 8110-es banántelefonnal kezdődött minden, ennek módosított példányát nyomkodta Keanu Reeves a Mátrix első részében. Addigra persze már rég piacon volt a 8210, a 8810, majd ennek utódja, a 8850, amelyet mind a mai napig sokan a legszebb telefonnak tartanak, nagy rajongótábora van. Aztán kicsit félrecsúsztak a 8910-zel, ez a modell túlságosan katonásra sikerült, és szolgáltatásai tekintetében sem volt nagy durranás, de most itt van megint egy új csoda.

A 8800. Már most tudni, hogy fogalom lesz. A szépség szubjektív dolog, az új luxustelefonba leginkább mérete és súlya miatt lehet belekötni. Nem véletlenül nincs rajta nyakbaakasztó, a délceg tulajdonos könnyedén fulladhat meg, ha egy 134 grammos fémtégla meghibálózik a nyakában. Nem meglepő, hogy ilyen nehéz a 8800, a készülék ugyanis rozsdamentes acélból készült. Állítólag az óraiparból lestek el trükköket a tartósság és az exkluzivitás érdekében, a kijelző üvege például karcolhatatlan. Egy kétszázezres telefont érthető okokból még teszt jelleggel sem vágunk oda a földhöz, úgyhogy ezt majd júzer tapasztalatok alapján lehet csak lemérni.

A telefon vonzza a tekinteteket. Az ember nem veszi elő a villamoson, mert félő, hogy a következő megállóban öten leütik érte. A csillogóan ezüst külső szétcsúsztatható, a kijelző alatt levő finom tapintású kis hengert kell masszírozni, és a hüvelykujj begyével felfelé tolni, ekkor hangtalanul, finoman lecsúszik a fedlap és láthatóvá válnak a számbillentyűk. Golyóscsapágy van belül, az ember csak üldögél és nyitogatja-csukogatja a telefont, élvezi a mechanika finomságát és a látványt. Állat, na.

A telefon tetején van a vékonyka bekapcsológomb, oldalt semmi, alul pedig ezer éves Nokia csatlakozó a töltőnek és a headsetnek. Adatkábel kilőve. A felcsúszó kijelző hátulján van a kamera, az egész készülékház fokozottan tapiérzékeny, úgyhogy ujjlenyomat vételezésére kiválóan alkalmas. A makulátlan ragyogás megőrzésének céljából kapunk is egy kis bőrtokocskát.

A gombok terén nem sikerült az ergonómiát megtartani. Kis mütyürök, különösen nehézkes a navigációs gomb közepét eltalálni, és bezavar a fedlap, ha az alsó három billenytűvel szeretnénk dolgozni. Cserébe rohadt jól néz ki: valamit valamiért. A kijelző alatti két funkciógomb összecsukott állapotban is használható. Ami megint nem jó: az ember hajlamos nem ezeket, hanem az ezek alatt levő hívásgombokat használni a navigációhoz, amelyek közül a jobb oldali minden egyéb kérdés nélkül kiteszi őt az alapképernyőre.

Hirdetés

Kijelző, telefonkönyv

Bekapcsolás után a tesztelő a követkző hangokat hallatja: „Hello 6230i!”. Bizony, a 8800 belső felépítése, szolgáltatáskínálata és menürendszere nagyon hasonlít a jelenlegi Nokia slágertelefon belső tartalmára. A kijelző nem nagy, de már az új, 208x208 pixeles felbontást kapta. A kép szép. Nagyon szép és 262 ezer színű. A menürendszer pedig nulla újdonságot hoz, hacsak azt nem írjuk a javára, hogy végre az almenükben is vannak már grafikai elemek, nem csak sima listázás látható. Oh, igen, és ha végre ikonos nézetet választunk, akkor elfér a kijelzőn az összes menüpont, ugyanis csak kilenc ábrácska látható.

A telefonkönyvben 1000 bejegyzésünk lehet. A 8800 is százalékosan írja ki a telítettséget, ez azt is jelenti, hogy ha egy névhez több adatot viszünk fel, akkor jobban beleharap a rendelkezésre álló memóriába. A kontaktokhoz több telefonszám, e-mail cím és egyéb bejegyzés vihető fel, természetesen fénykép is csatolható. A fotó azonban nem tölti ki a teljes kijelzőt hívás esetén, csak a jobb alsó sarokban látható.

A nevek természetesen csoportokba rendezhetőek, ezekhez csengőhangot allokálhatunk. A 8800-ból nem hiányozhat a hanghívás sem, a SIM kártya bejegyzései pedig egyetlen mozdulattal átemelhetőek a telefonba, de ha nem tesszük meg, az sem baj, hiszen a készülék egyszerre látja az összes bejegyzést.

Üzenetek

Nincs meglepetés az üzenetek menüben sem. Háromféle betűméretet választhatunk, így a rövidlátó, de pénzes ügyfelek is el tudják olvasni aranykeretes szemüveg nélkül a szöveget. A smiley karaktereket grafikus ikonokká alakítja át a telefon, de ez a funkció is kikapcsolható. Az SMS-ek 150 férőhelyen osztozkodnak, a multimédia üzenetek a készülék belső, 47 megás memóriájába kerülnek. A telefon 300KB-os mérethatárig birkózik meg ezekkel az MMS-ekkel. Van egy apró e-mail kliens is, amely egyszerű csatolmányokkal is elboldogul, konkrétan képet és videót illeszthetünk a levélbe.

A szövegbevitel gáz. Nem a szoftverrel van a gond, a T9 sokat segít, hanem a gombkiosztással. Az alsó billentyűk nehezen érhetőek el, a többit is inkább körömmel kell nyomni. Különösen idegesítő, hogy egy szinttel a számgombok felett helyezkednek el a kijelző alatti funkciógombok, így a törlés messze van az ujjnak, ráadásul rutinból az alatta található piros telefont nyomja meg a figyelmetlen júzer, amitől kizuhan az alapképernyőre. Grr, morr. Szintén nem praktikus, hogy a kijelző alatti két gombnak nincs világítása, de nyilván némi használat után meg lehet szokni a design oltárán elkövetett praktikussági merényletet.

Specifikációk

Nokia 8800
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 107x45x15 mm
Súly 134 g
Kijelző 208x208 pixel, 262K szín, TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 150/47MB
Egyéb memória 47MB
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/van
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítő 6 perc
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 600 mAh Li-Ion
Készenléti idő 448 óra
Beszélgetési idő 180 perc
Fényképezőgép 800x600, videó, 4x zoom
POP3 e-mail van
WAP böngésző 2.0
HTML böngésző van
Játékok 3+JAVA
Csengőhangok MIDI, MP3
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek rozsdamentes acél, karcolásmentes kijelző

Fényképezőgép, multimédia

A felcsúszó kijelző hátoldalán egy egyszerű, de egyszerűségében is megkapóan szép optika található. Namostan a felbontás az megint egy olyan téma, amit nem ért az egyszeri halandó, ugyanis a fényképezőgéppel 800x600 pixeles képeket lehet készíteni. Miért nem bírták beletenni a 6230i 1,3 megapixeles kameráját? Mondjuk így is szép felvételek készülnek, kicsit lentebb meg is tekinthető néhány tesztfotó, de akkor is. Ha már ennyi pénzbe kerül ez a fémcucc... Van négyszeres digitális zoom, éjszakai felvétel és önkioldó is.

A híres tesztképek, stílszerűen a középső felvétel egy olyan házikóról készült, amelynek tetjén ott virít a gyártó reklámja:

A kamerával mozgókép is rögzíthető, amely 300KB-os határral működhet, vagy a memória kapacitásáig történhet. Az így rögzített felvételek a szokásos 176x144 pixelben doborítanak, az egérmozi 3gp formátumban kerül mentésre. A 8800 szerencsére képes MPEG4 fájlok visszajátszására is.

A telefon hangjai iszonyatosan szépek, ha csak a minőségét nézzük. A csengőhangokat Ryuichi Sakamoto komponálta, neki a neve alapján inkább a Motorolát kellett volna választania. A dallamok hmm, egyediek, ízlés dolga, hogy kinek mennyire jön be, felvágni azért lehet vele. Ha a mester művei nem okoznak kielégülést, akkor MP3 formátumú zenék is rátölthetőek, bár nem biztos, hogy egy Numerakirály felcsendülése illik a 8800-hoz. A hangerő brutális, tiszta, pedig egy egészen kicsiny hangszóróból tör elő. A készülékben természetesen megtalálhatóak a profilok, a kijelző és a menü színvilágát pedig témák segítségével állíthatjuk be.

A telefonban található médialejátszó fülhallgatóval kellemes élményt biztosít, ráadásul van egy apró equalizer is. Nem hiányozhat a jól ismert FM-rádió sem, szokás szerint a füles madzagja szolgál antennaként, tehát üzemeltetéséhez a headset mindenképpen szükséges, ám ezek után kihangosítható. Diktafon is van, hat percnyi hanganyag rögzíthető, és futó beszélgetés közben is aktiválható.

Szervezőfunkciók, alkalmazások

Itt sincs semmi újdonság. A naptár havi és heti nézetben is rendelkezésünkre áll, és szinkronizálható számítógéppel is. Választható, hogy mikor kezdődjön a hét, és automatikusan is törölheti a szoftver a már nem lényeges feljegyzéseket. Az ébresztőórával is minden rendben, lehet egyszeri, vagy ismétlődő, a szundi idejét pedig mindenki a visszaalvási igényeinek megfelelően paraméterezheti.

Három játék van a luxuskészülékben, a Street Race egy sima autóverseny, a sakk az, ami, a Cirqx pedig egy jól kidolgozott területfoglalós okosság. A játékok mellett vannak egyéb JAVA alkalmazások is, itt egy teljes körű mértékegység átváltó (Hány inch egy láb? Helyes a válasz! Multimilliomos most vagy soha!), egy világóra és egy egyszerű szótár található. Természetesen újabb programok letöltésére is nyílik lehetőség.

Az aprócska extrák közé került a szokásos számológép, amelyben van valutaváltó, a stopper és az időzítő, köszönjük. Van egy egyszerű tennivaló lista, valamint a Nokia féle pénztárca, amely elvileg majd egyszer a mobil fizetésre lesz használható. Már három éve is ugyanezt lehetett elmondani erről a funkcióról.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Bár az adatkábel nem játszik a 8800-nál, az infra is kimaradt. Marad tehát a Bluetooth kapcsolat, ebben szerencsére nincs hiba. Könnyedén összehaverkodott egy Sharp GX25-tel és egy MSI autós kihangosítóval is. A telefon 4+2 időréses GPRS vagy EDGE kapcsolattal hajlandó adatkommunikációt létesíteni a külvilággal. A beépített böngésző HTML oldalak megjelenítésére is képes, a telefon pedig működhet modemként is.

A telefonhoz két akkumulátor jár. Nem véletlenül, ugyanis mi még ilyen kicsi telepet életünkben nem láttunk. Nem is bírja másfél napnál tovább. Na sebaj, majd kicseréljük pikk-pakk, ha eljön az ideje. Na persze, az elméletben nincs is hiba, a hátlapot leszedni azonban nem egyszerű művelet. A készülék mindekét oldalán van ugyanis egy hosszúkás gomb, amelyet egyszerre kell benyomni, és ebben az esetben hajlnadó a rozsdamentes acél leválni a 8800-ról. Végülis nem nagy ügy, stabilan kell tartani a telefont, és rá kell szánni öt percecskét.

Hogy a két akksi töltése ne okozzon nehézséget, a telefonhoz jár egy asztali töltő is, amelybe bele lehet állítani a készüléket, valamint elfér benne a pótakksi is. Így egyszerűen tölthető a két telep egyszerre, bónusz jól mutat a főnöki iroda asztalán.

Végszó. Design mind felett, de ezúttal a szolgáltatások is rendben vannak. Persze vannak hátrányai a készüléknek, de lehet, hogy aki kiad rá ennyi pénzt, az nem ír sok üzenetet. És van egy félprofi digitális gépe, tehát fotózni sem fog sokat. A Nokia 8800 már nem telefon, sokkal inkább státuszszimbólum. De azért ha hívnak minket, akkor csörögni és rezegni is tud. Még szerencse.



Bog

A készülék kipróbálható és megvásárolható a GSM Studio Duna Plazaban.
Elérhetőség:
Cím: 1138 Budapest, Váci út 178. fszt.
Tel: +36-70-5655655
Fax: +36-1-2370446
E-mail: gsmstudiodp@freemail.hu

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények