Hirdetés

Nokia 6290 - a név nem kötelez

Nem N és nem E szériás modell a 6290, mégis Symbian fut rajta. Iszonyatosan gyorsan.

Bevezető

Mióta is van N sorozata a Nokiának? Már több mint másfél éve, és az E széria sem sokkal fiatalabb. Azóta nem nagyon volt olyan új okostelefonjuk az 5500-on és a 3250-en kívül, amit ne a két fent nevezett termékvonalba csomagolva próbáltak volna eladni. Erre most jön a 6290 nevű telefon, amely nyugodtan lehetne N71,5 is, mert simán van benne annyi multimédia, mint egy egyszerűbb N sorozatú készülékben.

Úgyhogy konkrétan halvány gőzöm nincsen, hogy miért lett ennek a modellnek 6290 a neve, ráadásul a szerencsétlen felhasználó a 6280-6288 utódjának is gondolhatja, pedig ez helyből nem szétcsúsztatható, hanem kinyitható, ráadásul a belső kiképzés is full más. Múlt héten bejelentésre került az 5700 is, amely zenei modell, de szintén Symbian rendszert kapott.

A hithű nokiás azért vágja, hogy miről is szól a 6290, aminek ékes bizonyítéka, hogy nem csak a fórumban, hanem levélben is több olvasó is érdeklődött már, hogy mikor lesz teszt, ezért az XXL GSM lelkére kötöttem, hogy az első példányt rögtön a kis kezembe szállítsa le, ami meg is történt pár napja. Azóta nyúzom a készüléket, a tapasztalatok pedig alant következnek.

Külső

Megjött a doboz (szép nagy), nekiestem bontogatni, kiemeltem a készüléket és onnantól kezdve folyamatosan az volt az érzésem, hogy valaki átvert a palánkon: én ezt a telefont már láttam, használtam, teszteltem. Pedig nem, persze hogy nem, csak a 6290 formaterve körülbelül annyira innovatív, mint egy békásmegyeri panelház homlokzata. Zsír új modell, friss fejlesztés, de senki sem nézte ki a kezemből a metrón. (Bezzeg a Samsung F300-at, írtam SMS-t, és tudtam, hogy az utazóközönség fele azt lesi, hogy mi a franc van a kezemben, de mire felnéztem, persze mindenki elfordult.)

Szóval a 6290 egy teljesen átlagos méretű összecsukható készülék, semmi flanc, kicsit husibb is a ma divatos pengéknél, egyszerű fekete színe van neki, némi ezüstös keretet kapott a külső kijelző és a kamera, az éleket pedig finoman lekerekítették a finnek. A külső képernyő alatt van három gomb, az optika mellett pedig egy vaku, ezzel vége is a felsorolásnak.

Sokkal izgalmasabb a készülék oldala, persze ez sem egy formatervi csemege, de funkcionálisan igen gazdag. A bal oldali ezüstös sáv rejti a microSD kártya bemeneti nyílását, alatta pedig a kamera gyorsgombja található. A jobb oldalon egy ugyanilyen sávban helyezkedik el a miniUSB ajtaja (juhé), alatta az infra, majd a hangerőgombok sorakoznak és a készülék mindkét felén van egy-egy rácsozott hangszóró, amely már sejtet valamit. A 6290 alja teljesen sima, a teteje viszont megint meglepő, ugyanis itt is két ajtó várja a töltőt és a fülest, ergo minden bemeneti nyílást lefedtek a mérnökök.

A kinyitott telefon jó nagyra nő, a rendelkezésre álló helyet pedig ki is használták a finn formatervezők, nyilván a kijelző szinte teljesen kitölti a fedlap belső oldalát, de a gombsort sem nyomorintották össze, van is bőven billentyű. Az elrendezés abszolút funkcionális, itt sem a csiricsáré formákra gyúrtak, hanem láthatóan a kezelhetőség volt a fő szempont, amely a használat közben igencsak értékelendő eredményt hozott. A nyomáspont kifogástalan, a gombok elrendezése tökéletes, elég nagyok a feliratok is és egyenletesen fehér a háttérvilágítás. A készülék igen puhán nyílik, nincs határozott végpontja, lehet kicsit rugóztatni a teljesen felcsapott fedlapot, ennek ellenére az összeszerelési minőség jónak látszik, hiába a műanyag külső, csak erős és célzott nyomkodás hatására tud nyöszörögni egy kicsit.

Hirdetés

Kijelzők, menü

Möhöhö, a külső képernyő nagyobb, mint a legutóbb tesztelt i-mobile 310-es fő ablaka, ugyanis 128x160 pixeles felbontásra képes, 28x21 milliméteres kiterjedésen. A háttérkép jöhet a belső téma alapján, de tetszőleges ábra is kirakható. Ha lekapcsol a display, akkor is egy szürke sáv mutatja az időt és az esetlegesen elmulasztott eseményeket, úgyhogy nem maradunk le semmiről. A fedlap felnyitásához rendelhető animáció és hangeffekt is, hátha ezzel jobban felhívja magára a figyelmet a készülék.

A kijelző alatti három gomb funkciója nem változtatható, a playlist, a közvetlen zenelejátszás és az FM-rádió indítható el velük. Nyilván, ha valami történés van, akkor ennek megfelelően változnak a billentyűkkel elérhető feladatok is. Ha hívás érkezik, akkor itt lehet azt némítani és elutasítani, ha üzenet jön, akkor azt a telefon kinyitása nélkül is el lehet olvasni. Nem mintha az előlapi gombok könnyen megnyomódnának maguktól, de azért furcsa, hogy manuális billentyűzár csak kinyitva érhető el (az automatikus viszont másodpercre pontosan paraméterezhető), illetve a profilok sem változtathatóak összecsukott állpotban. Már csak azért sem, mert a 6290-ről hiányzik a különálló bekapcsoló gomb, itt a híváselutasító billentyűt kell erre használni, de ehhez ki kell nyitni a készüléket.

A belső képernyő természetesen sokkal többet tud a külső ablaknál, hiszen itt 240x320 pixeles a felbontás, a színek száma pedig 16,8 millió, így aztán sok kritika nem érheti a 6290-et. Még napfényben is egész jól látható marad, persze ehhez valami kontrasztos témát érdemes használni. A képernyő felett ott ücsörög a másodlagos kamera, a billentyűzet és a fedlap között pedig a fényérzékelő, amely a gombvilágítást kapcsolgatja ki-be aszerint, hogy mennyire van világos. Eltűnt a ceruza gomb a készülékről, helyette beköltözött a multimédiás billentyű, amely eddig az N sorozat kiváltsága volt, úgyhogy tényleg különleges modell a 6290, de nem ettől lesz igazán érdekes, hanem attól, amit úgy hívunk, hogy Feature Pack 1.

Feature Pack 1

A Nokia N95 volt az első olyan modell, amit Symbian 9.2 S60 Feature Pack 1 rendszerrel jelentettek be a finnek, de a 6290 megjelenése megelőzte ebben. A Samsung i520 egyébként előbb piacra került ezzel a rendszerrel, már ott láthatóak voltak az újítások, de azt hiszem, hogy a 6290 kapcsán érdemes ezeket összefoglalni.

A Feature Pack 1 egy olyan - nevezhetjük talán így - patch, amely az S60 kezelőfelület harmadik változatának funkcióit tovább bővíti és a hiányosságok jelentős részét kiküszöböli a felhasználók nagy örömére. Először is gazdagodott a telefon néhány új menünézettel, a szokásos hálós és listás rendezés mellett most már kétféle alakú körhinta menü is kérhető, az egyik V alakban látszik, a másik egy perspektivikus kör jelleget ölt. Látványos, de gyakorlati haszna szerintem nincs.

Sokkal fontosabb, hogy a menü irdatlanul gyors. Én még nem láttam Symbian telefont ennyire sebesen működni, minden tekintetben érezhető a sebességnövekedés. Persze ennek hátterében nem csak az FP1 van, hanem a 384 MHz-es processzor is, ami meghajtja az eszközt, de ugyanez a mag volt az N93-ban is, menürendszer sebességben a 6290 szerintem a sárba alázza az eddigi Symbian telefonokat. Amiben kevesebbet nyújt az előbb említett modellnél, hogy a 3D grafikus gyorsítás hiányzik, viszont mivel az nem N szériás modell, ezért nem annyira meglepő. Tény, hogy Csabi barátom már jóideje használ egy E61-et, és körülbelül az volt az első reakciója a 6290 kézbevétele után, hogy ez valami félelmetesen gyors, biztos csak proto és kihagytak belőle egy csomó mindent, azért tud így pörögni a menü. Nem, nem az. Kikapcsolt állapotból mintegy 18 másodperc alatt éled fel teljesen a telefon (ekkorra már vígan a 3G hálózaton van), ami szintén nem rossz teljesítmény.

Mit tud még az FP1? Például megújult a zenelejátszó felülete, végre normális az ébresztőóra, és már nem csak egy perc hosszan tud rögzíteni a diktafon. Kicsit átrendezték a menüt is a finnek, nem kell görgetni ikonos nézetben sem a főmenüben, szóval csupa olyan dolog, ami miatt eddig mindig téptük a szánkat az előző tesztekben. Tökéleteset persze most sem sikerül alkotni, de végre történt lényeges, funkcionális előrelépés.

Alapfunkciók

A 6290 50 megabájtos belső memóriával érkezik, ezen a dinamikus tárhelyen osztozkodnak a telefonkönyv bejegyzései, az üzenetek, a naptár és az összes multimédiás tartalom is. A névjegyzék a szokásos, rengeteg adat rendelhető egy névhez, megmaradt az automatikus hangtárcsázás is, illetve ez a Nokia is bemondja a hívó nevét, ha akarjuk. Az üzenetkezelés kapcsán sem tudok beszámolni változásokról, jó tempóban lehet SMS-t írni, bár a smiley kirakása beletelik egy kis időbe. MMS 300KB-ig, az e-mail kliens hitelesített és csatolmányokat is kezel.

A változások szele a szervezőfukcióknál érhető először tetten. A naptár nem változott, de az ébresztőóra végre igen, nem is kicsit. A jelek szerint ugyanis korlátlan ébresztési időpont felvehető (tizenkettőt nyomtam bele, aztán meguntam), mindegyik ismétlődhet, ráadásul az általunk definiált napokon. Végre. De sokáig kellett erre várni.

A másik változás a diktafont érinti, ugyanis sikerült túllőni az egy perces limiten, mostantól egy órás felvételek készíthetőek. A számológép külön szoftver, tudományos funkciókkal is bír. Nem hiányzik a QuickOffice a Word, Excel és PowerPoint dokumentumok kezeléséhez (read-only), a PDF fájlokat az Adobe programja nyitogatja meg.

Az alkalmazások között ücsörög a WorldMate nevű szoftver is, ami egész praktikus, ha az ember gyakran utazgat erre-arra. Meg kell adni a tartózkodási helyünket, ez egyből látszik a világórán, illetve letölthető a heti időjárás is a netről. Tartozik a funkciók közé egy valutaváltó, illetve megtekinthetőek repülőtéri információk is, ha ismerjük a járat számát. Malév nincs.

Multimédia

A kamerával kezdenénk, mert ez gyorsan kivesézhető. Fixfókuszos, két megapixeles optika van a fedlapon, mellette vaku. A keresőt sehogyan nem tudtam kivarázsolni a fedlapon levő kijelzőre, az önarckép készítéséhez a belső kamerát kell használni, ez viszont csak 320x240 pixeles felbontást produkál. A babrálható paraméterek elég szűkösek, látszik, hogy nem ez a telefon erős oldala, van sorozatfelvétel, éjszakai mód és önkioldó, illetve állítható a fehéregyensúly és a telítettség. A videorögzítés 320x240 pixelen történik, alul pedig megtekinthető néhány tesztfotó.

Sokkal izgalmasabb a készülék muzikális oldala. A két hangszóró már sejtet valamit, aztán szép lassan kiderülnek olyan dolgok, amiket a legkevésé egy 6290-nek nevezett készüléktől vártam volna. A zenelejátszó szoftver megújult, előnyére változott, a számokat előadók, albumok és stílusuk alapján is tudjuk rendezni, van equalizer, illetve mélyhangkiemelés is, de az egész semmit nem érne megfelelő hangképzés nélkül.

Márpedig a 6290 úgy szól kihangosítva, hogy az valami elképesztő. Ha a sztereó is be van kapcsolva, akkor egyrészt iszonyatosan hangos, másrészt pedig semmi torzítás nincs, nyilván nem pótolja az otthon hifit, de az Alcatel S853 óta nem hallottam ilyen szintű kihangosítást. Értelemszerűen ezek után már nagyon kíváncsi voltam, hogy fülessel mit alakít a telefon. Ilyenkor érdemes kikapcsolni a széles sztereót és tényleg igen kellemes lehet az élmény, ahhoz képest, hogy csak egy közepes képességű headset van a csomagban, le a kalappal a Nokia előtt.

A 2,5 mm-es jack bemenethez vájtfülűek vehetnek átalakítót, ezek után tetszőleges füles csatlakoztatható. A headset zsinórja szolgál antennaként, ha netán rádiót szeretnénk hallgatni, ez ugyan nem RDS képes (ami működhetne itthon), hanem Visual, ami a netről akar leszippantani releváns információkat (az nem működik itthon).

A profilok beállítasinál a szokásos opciók mellett még a fedlap nyitó és záróhangja is paraméterezhet, de a legszebb okosság a 3D csengőhang, amin először csak röhögtem, hogy ez mekkora parasztvakítás. Aztán kipróbáltam és persze tényleg az, de azért nagyon élvezetes, ugyanis szoftveresen megpróbálja a készülék a két hangfal között a dallamot különböző effektekkel áramoltatni, ami nagyon jól hangzik, érdemes kipróbálni.

Adatátvitel, akkumulátor

Infra, Bluetooth, GPRS, EDGE, UMTS. Dióhéjban ennyi, de azért érdemes ezeket jobban kifejteni. A Bluetooth 2.0-s verziószámú, amely jótákonyan hat az átviteli sebességre, de sajnos nem sztereó. Azóta is értetlenül állok ez előtt: ha ennyit feccöltek a telefon zenei képességeibe, akkor miért pont ez maradt ki? Ez a Symbian OS simán tudja ezt a funkciót, kár volt kihagyni.

A böngészés ezen a Nokián is a Minimap technológiát használó browser segítségével válik egyszerűvé és élvezetessé. A 3G sebessége már elegendő ahhoz, hogy gyorsan kaphassunk fontos információkat, itt semmi probléma nem merült fel, a videohívás is hibátlanul üzemelt. Nagyon örültem a szabványos USB kábelnek. Ha összekötjük a telefont a géppel, akkor lehet a memóriakártya tartalma külső meghajtó, használhatjuk a PC Suite programot, vagy - ha minden rendben - akkor médiatárként is funkcionál az eszköz, a PC oprendszere ilyenkor jó esetben lejátssza a tárolt zenéket. Az viszont továbbra sem fér a fejembe, hogy miért nem lehet tölteni is így a készüléket.

A hátlap alatti akkumulátor elég gyorsan megadta magát, pedig mostanában a Nokia fel tudott mutatni apró fejlődést ezen a téren. Nálam két nap alatt kilehelte a lelkét, bár ebben része volt a sok telefonálásnak is (egyhuzamban 4 órát bírt az eszköz), illetve a napi 70-80 SMS-nek és annak, hogy folyamatosan 3G hálózatra volt feljelentkezve a készülék. Gyanítom, hogy normál esetben három napig azért elvan egy töltéssel, ráadásul a nulláról is másfél óra alatt fullosra tölthető.

Összegzés. A Nokia 6290 végre hozott újat a Symbian rendszerű finn készülékek világába. Nem a külsejével hódít, hanem azzal, hogy kézzelfogható és hasznos fejlesztések történtek. Persze ez a telefon sem tökéletes, de már a kezdőára is igencsak versenyképes, ha ez még lentebb is csusszan, akkor igen keresett modell válhat belőle. Joggal.

Nokia 6290

Bog

A Nokia 6290-et az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikációk

Nokia 6290
Technológia UMTS/GSM 850/900/1800/1900
Méret 94 x 50 x 20,8 mm
Súly 115 g
Kijelzõ 240x320 pixel, 16,8 millió szín, TFT
Telefonkönyv dinamikus
SMS/MMS memória dinamikus
Egyéb memória 50 MB + miniSD
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+2/van/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/2.0
Prediktív T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ 1 óra
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 950 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 320 óra
Beszélgetési idõ 210 perc
Fényképezõgép 2 megapixel, vaku, 320x240 videó
POP3 e-mail van
WAP böngészõ van
HTML böngészõ van
Játékok 2
Csengõhangok MP3, AAC, M4A, eAAC+, WMA
Operációs rendszer Symbian OS v9.2, Series 60 3.0 FP1
MP3 lejátszás van
Egyebek Quickoffice, Worldmate, sztereó hangszórók
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények