Nokia 6233 - csikorgó üzlet

Külső

Amikor két éve a finn hadsereg csatarendbe állította a 6230-at leginkább csak dicsérő szavakat kapott, leszámítva őskövületnek tartott kijelzőjét. Egy éve rá jött az „i” ráncfelvarrás, melyben javult a kijelző és a kamera felbontása is, de ekkor sem lett felhőtlen a fogadtatás. Habár a kijelző igen finom rajzolatú, de túl pici fizikai méretű volt, ám az 1.3 megapixeles kamera is elmaradt a konkurens modellek szolgáltatásaitól. Ismét eltelt egy év és jött is a folytatás, méghozzá a 6233 személyében.

A tesztalany az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzám. Bevallom, kicsit csalódás volt számomra az alapcsomag. No, nem a doboz szépségével volt bajom, csupán a tartalmával. A telefon mellé töltőt, sztereó fülest és 64 MB kapacitású microSD kártyát is mellékel a gyártó, de valamiért USB kábel nem volt raktáron. Az ezüstös színű készüléktest nagyrészt kellemes tapintású, lágyabb műanyagból készült, mely fogásra már-már gumiszerű. Kényelmesen kézre áll annak ellenére, hogy érezhetően nehéz és kissé túlméretes. A súlyra persze megvan minden oka, hiszen a szappanra hajazó előlap sziluettjét rozsdamentes acél berakás őrzi. Ugyanez az exkluzív érzetet keltő fém választja el a gombokat és veszi körbe a kamerát is. A teljességhez hozzátartozik, hogy fekete színben is kapható a modell, fotózási okok miatt inkább a szürkét hoztuk el, de íme egy kép, melyen mindkét árnyalat látható.

A készüléktest bal oldalán az adó-vevő gombon kívül a memóriakártya foglalat kapott helyet, míg jobb oldalra a hangerőszabályzó és kamera indító alkalmatosságok, valamint az infravörös csatlakozó került. Hangszóróból mindét oldalra jutott, merthogy sztereó hangzásképpel van dolgunk, méghozzá a koreai gyártó modelljeitől eltérően itt valóban megvan a „fíling”. Sajnálatos módon még egy hangkeltővel sikerült összeakadnom, ez pedig a négyirányú navigálógomb, mely felfelé nyomásakor iszonyatos csikorgásokat produkált. (Hangfájl!) A többi billentyű nesztelenül és nagyon kényelmesen teszi a dolgát. A finn gyártó jó szokásának megfelelően az alul elhelyezett töltő és rendszercsatlakozó külön egységek, így tetszőleges tartozék csatlakozása mellett is tölthető a készülék.



Kattintásra forog!

Az akkumulátor és SIM behelyezése az egyik sokkoló momentum, mivel a műanyag fedlap valamiért sehogy sem akar lejönni majd utána visszamenni a helyére. Viszont egy reccsenéstől sem megrettenő határozott mozdulattal a feladat abszolválható. Ugyanilyen erőskezű vezért igénylő hadművelet a fejhallgató csatlakoztatása is. Először is nem lehet eldönteni, hogy milyen irányban kellene a helyére dugni, merthogy sehogy sem akarja az igazságot. Iszonyatos préselések árán aztán a helyére applikálható, de vigyázni kell vele, mert van amikor csak a füles egyik fele szól, ilyenkor kis cibálás után kideríthető, hogy a csatlakozó melyik fele nem érintkezik rendesen. A füles eltávolítása is okozhat bonyodalmakat. Ha nem sikerül teljesen merőlegesen kihúzni, valami kóbor érintkezés miatt a készülék újraindul. A memóriakártya beüzemelése már sokkal könnyedebb feladat.

Kijelző, menü

A 240 x 320 képpontos, 262.144 szín megjelenítésére alkalmas TFT kijelző maga a Kánaán. Gyönyörű színek és éles kontúrok jellemzik. A vizuális orgia azonban a nap hatására semmivé foszlik. A főmenü igazi kezesbárány. Négyféle nézet közül is lehet választani. Listás megjelenítés esetén a pontok egymás alatt helyezkednek el, „lap” kinézet választásakor a főmenü pontjai a felső sorban látszanak, melyek között jobbra-balra lehet mozogni, míg fel-le haladva az aktuális menüpont elemei láthatók. A „rács” és „rács+címke” nézet annyiban tér el egymástól, hogy a 10 ikon alatt az utóbbi esetben a feliratuk is látszik. Az ikonok szépek, de kiválasztásukkor az animáció hatására csúnyán kipixelesednek, olyanok, mint ha élsimítás nélküli vektorgrafikák lennének. Az a tény viszont mindenképpen dicséretet érdemel, hogy a funkciók sorrendje tetszőlegesen változtatható.

Sajnos a Nokia is felismerte a felbontásban rejlő lehetőségeket, így aztán a menüben igyekezett mindenhol a lehető legkisebb, legvékonyabb betűket használni, melyek helyenként csak sasszemmel olvashatóak. Az ember azt gondolná, hogy mindezt azért teszi, hogy jó sok tartalom legyen látható egyszerre. Hát egy frászt. A piszlicsáré, rövidítésekkel tarkított feliratok között gigantikus űrök tátonganak, melyekre szerény véleményem szerint semmi szükség. Az almenük gyakorlatilag két sort foglalnak, melyből a felsőben a menü felirata látszik, míg a második sor csak azt a funkciót szolgája, hogy az éppen aktuális beállítás állapotát a sor jobb szélén légypiszok méretű betűkkel szemléltesse. A névjegyzék szintén nehezen olvasható, sor felét sem kitöltő telefonszámokkal kápráztatja az ember szemét. Igazából simán lehetnének két soros felíratok is. Hely lenne rá bőven...

A beállítások között bóklászva először azt hittem kettős látásom van, mert az „Energiatakarékos mód” két példányban is elérhető. A Nokia ezt a dolgot olyannyira természetesnek veszi, hogy a kézikönyvben külön-külön tárgyalja a két azonos nevű pontot. Tudom, nagyon szőrszálhasogató vagyok, de ha egyszer az egyik a digitális órás képernyővédőt, a másik pedig a teljesen elsötétített kijelzőt jelenti, akkor nem lehetett volna egy menüpontban felkínálni a hármas választást?! A szoftver akkor húzott fel legjobban, amikor csak belenéztem egy beállításba és egyszerűen vissza akartam lépni, mire tudálékosan érdeklődött, hogy elmentse-e a változásokat. Milyen változásokat? Attól megváltozik bármi, hogy az ember szemrevételezi?

Persze azért rengeteg kellemes újdonsággal is kecsegtet az új Series 40 platform. Az egyik ilyen az „aktív készenlét” funkció, mely okostelefonokat idézően használja az alapképernyőt. A fel, vagy le gombokkal elérhetők a gyorsmenü ikonok, a rádió és zenelejátszó vezérlői, valamint a következő naptári bejegyzés időpontja. Az aktív készenlét is tetszőlegesen testreszabható. Eme funkció az üzletemberek körében több mint pozitív fogadtatásra talál.

Telefonkönyv, üzenetek

A beépített telefonkönyv 1000 bejegyzést tartalmazhat, nevenként több telefonszámmal, email címekkel, hívódallammal, képpel, videóval, lakcímmel és még ki tudja mi mindennel. (Bizonyos források 2000 férőhelyet említenek, a Nokia ügyfélszolgálata azonban az ezres mellett tette le voksát.) Némi kényelmetlenséget csak az okoz, hogy minden egyes újabb elem felvételekor a menüvel kell küzdeni: opciók, adatok hozzáadása. A bejegyzések csoportokba szervezhetők, melyekhez videó és hang is rendelhető. Furcsa módon videó hozzárendelése esetén a csengőhang helyett a videó hangja hallatszik, mely legtöbb esetben meglehetősen halknak bizonyul. Nagyon kényelmes funkció, hogy a nevekhez automatikus hangcímkéket rendel a szoftver, melyeket általában jól fel is ismer. Ha mégsem, akkor ezek tetszőlegesen megváltoztathatóak.

Szöveges és multimédiás üzenetek is könnyen létrehozhatók. A T9 szövegbevitel igen kényelmessé teszi a használatot. Multimédiás üzenetek létrehozásakor a túlméretes képeket azonnal megregulázza a szerkesztő, és 640 x 480 képpontra butítja. A régi hagyományokhoz híven az EMS továbbra sem szerepel az amúgy tágas repertoárban. A legtöbb szabványos hangulatjel parányi arcocska formájában jelenik meg. Kényelmes, hogy telefonkönyv bejegyzések, sablonok is könnyen beszúrhatók az üzenetekbe, valamint egy mini vágólap is rendelkezésre áll.

Az e-mail kliens egy JAVA alapú szoftver. Elindítása egy kis türelmet igényel, de aztán segítő varázslóival pillanatok alatt beállítható a postafiók. Külön élmény volt, hogy a szoftver ismeri a Vodafone Mail postafiók minden beállítását, így tényleg csak pár kattintásnyira vannak a levelek. Maguk a levelek igen, de sajnos a csatolmányok csak maximum 300 kbyte-os határig jönnek és mennek. Ráadásul időzített letöltésre nincs is lehetőség, hiszen a Nokia jelen készülékén a háttérben futó JAVA alkalmazások nem támogatottak. Némi kárpótlás lehet a beépített mini spamszürő, mely névre és tartalomra egyaránt képes szűrni. Szolgáltatói támogatás hiányában a jelenlét (Presence) és adóvevő (Push to talk) funkció járatlan ösvény maradt számomra.

Multimédia és szervezőfunkciók

Üzleti telefon révén igen fejlett szervezőfunkciókkal van dolgunk. A havi nézetes naptár egyik legkényelmesebb funkciója, hogy a kiválasztott naphoz tartozó valamennyi bejegyzésről rövid összefoglaló látható a havi nézet alatt. Így a napi nézet megnyitása nélkül is lehet tájékozódni. További kényelem, hogy aktív készenlét esetén is láthatók a naptári bejegyzések. Természetesen valamennyi felvett eseményhez riasztás és ismétlődés is rendelhető, mely PC-vel oda-vissza szinkronizálható. A teendőkben rögzíthetők az elvégzendő feladatok, melyekhez határidő és fontossági súly is rendelhető. Az ébresztőóra amolyan hagyományos nokiás, a hét tetszőleges napján is képes riasztani. Más gyártó modelljeitől eltérően itt a szundi ideje is testreszabható, amely így a szinte folyamatos zaklatás és a garantált elalvás között tetszőleges lehet.

A streaming és helyben tárolt videók lejátszása nem okoz gondot a ketyerének. Számomra csak a vezérlés tűnt illogikusnak, mivel nem a navigáló gomb irányaival, hanem a kijelzőn elhelyezkedő virtuális kezelőszervek között bóklászva befolyásolható a lejátszás. Ugyanez a helyzet a zenelejátszónál is, mely az MP3 hangokon kívül az eAAC+ formátumokat is kezeli. A hangzáskép a beépíthető ekvalzíer segítségével finoman beállítható, így nem csak a fejhallgatón, hanem a sztereó hangszórókon is hangosan és tisztán élvezhető a zene. Elméletileg sztereó Bluetooth fejhallgatóval is használható, de ezen tartozék hiányában erről nem tudok részletekbe bocsátkozni. Ha a kissé szűkös tárhely nem lenne elegendő, további muzikális élményt nyújt a beépített FM rádió, mely nem RDS képes, és vételre jellemző, hogy néha nem találja meg a csatornákat.

A két megapixeles, VGA videó rögzítésére is alkalmas kamerának igen magas elvárásokkal estem neki. Hogy kicsit hátulról kezdjem a dolgot, a 640 x 480 képpontos másodpercenként 15 képet tartalmazó videók jó fényviszonyok esetén szépek és részletgazdagok. (Tesztvideó innen letölthető) A fotókkal már kicsit más a helyzet. A képfeldolgozás során elég sok részlet odavész, pedig a felvételek mérete néha megközelíti a megabájtos méretet. A szoftver kissé lassan dolgozza fel a fotókat, másodpercekig kell várni, az újabb kattintás előtt.. A nagy kontrasztú témákon hamar elvérzik a szoftver, a fixfókuszos modul makró módban természetesen makróra nem alkalmas és vaku hiányában a beltéri vagy sötétben készült képek leginkább zajhalmazra emlékeztetnek. Tudom, hogy az N-Series az igazi multimédia vonulat, de azért ide is juthatott volna egy kicsi lámpácska a kamera és a tükör kompozíció közé.

Kinek a pap, kinek a paplan, de nekem valahogy nem tetszett a Galéria menü szervezése. Számomra kissé kényelmetlennek tűnt, hogy a beépített memóriát és a kártyát teljesen külön mappákban kezeli a szerkezet. Lehet hogy csak az én beidegződésem, de nem érdekel, hogy az adott csengőhang, videó vagy kép melyik memóriában van, vagyis nekem elegendő, ha a neve mellett egy kis memóriakártya vagy telefon ikon díszeleg.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A készülék 3G képes. Erre semmi külső jel nem utal, mivel nincs árulkodó előlapi kamera. Ennek ellenére van lehetőség videóhívások lebonyolítására is, de a partnerünk csak egy állóképet, vagy a hátlapi kamera képét láthatja, illetve a készüléket megfordítva minket is megszemlélhet, de ilyenkor Ő nem látszik. Tükör előtt állva a két látvány kombinálható, esetleg ajánljuk a kanyarban nézés gyakorlását. A 3G esetünkben tehát elsősorban adatátvitelre alkalmas, de erre még ott az EDGE és a GPRS is. A beépített JavaScripteket is kezelő, teljes HTML böngésző ki is aknázza eme lehetőségeket. Azonban a böngészés egyáltalán nem nevezhető szélsebesnek, mivel meglehetősen sokáig vacakol az oldalak áttördelésével a szerkezet. Kényelmes funkció, hogy nem csak eredeti nézetben, hanem a kis kijelző adottságainak megfelelően áttördelt formában is megtekinthetők az oldalak.

Közeli adatkapcsolatra USB kábel hiányában csak az infravörös port és a Bluetooth áll rendelkezésre. Ez utóbbi 74 kbps sebességgel zakatol, míg Bluetooth fejhallgatón történő beszélgetés közben 40 kbps környékére esik. Ez az érték még így is elfogadható lenne, persze zenék és videók átvitele meglehetősen hosszú ideig tart. Kissé zavaró hogy Bluetooth-on való küldéskor a szoftver automatán elkezdi keresni a rendelkezésre álló eszközöket, azonban ezt nem a háttérben teszi, így a már párosított ketyerék közül csak a keresés megszakítása után lehet válogatni. A készülék külső modemként is használható, valamint a szoftver telepítése után PC-vel is könnyedén szinkronizálható. Naptári és telefonkönyv bejegyzések egyszerűen küldhetők a vezeték nélküli kapcsolatok bármelyikével.

Az akkumulátor vitalitása kissé visszafogott, mivel alig 3,5 órányi beszélgetés után megadta magát. Mégsem ez viselt meg legjobban, hanem az üzleti telefonokhoz méltatlan híváskezelés. A konferenciahívások aktiválása közben többször újraindult a készülék, de sikeres hívásfelépítés után pár perccel később gyakran eldobálta azokat. Sajnos egyszerű hívások közben is gyakori volt a vonalszakadás melyet még egy alsó kategóriás készüléknek sem néznék el, nem hogy egy felső-közép mezőnybe pozicionált üzleti modelltől. Borítékolható a szoftverfrissítés.

A második ráncfelvarrás után is távol még a tökély. A kezelőfelület nem kedvez a kicsivel is rosszabbul látóknak, sőt az apró jelek folyamatos bámulása eléggé el tudja fárasztani a szemet. Multimédia terén ha nem is tökéletes, de nagyon sokrétű funkciókkal bír a jövevény, melyhez jól kiegyensúlyozott üzleti funkciók tartoznak. Minden hibája ellenére szerethető a 6233 és valószínűleg sikermodell lesz, melynek két oka van: egyrészt számos funkciót vonultat fel, másrészt elérhető árú Nokia.


(An)Dante

A Nokia 6233-mat az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikációk

Nokia 6233
Technológia GSM 900/1800/1900 + UMTS
Méret 108x46x18 mm
Súly 110g
Kijelző 240x320 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 100/6 MB
Egyéb memória 64 MB microSD kártya
Java MIDP 2.0 - fájlrendszer elérés
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+2/4+2/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítő van
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van, Visual Radio
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 970 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 340 óra
Beszélgetési idõ 240 perc
Fényképezõgép 1600x1200 + 640x480 videó
POP3 e-mail van
WAP böngésző 2.0
HTML böngésző van - kereteket is kezel
Játékok van
Csengőhangok MIDI, MP3, MP4
Operációs rendszer Nokia zárt OS
MP3 lejátszás van - háttérben is
Egyebek Sztereó fejhallgató és 64 MB microSD kártya az alapcsomagban
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények