Nagyító alatt az Intel Atom Z2460

Bevezető

Az asztali megoldásokban piacvezető Intel már jó ideje szeretne betörni a mobil készülékek területére is, ezt jól mutatja, hogy az elmúlt években többször is hírt adtunk a gyártó újabb és újabb prototípusairól. Egy óriási piacról beszélünk, az okostelefon-felhasználók száma rohamos ütemben, napról napra nő, így logikusnak tűnik részükről ez a lépés. A gyártó ugyanis óriási tapasztalattal rendelkezik az asztali lapkakészletek terén, kérdés, hogy ezt mennyire tudja hasznosítani mobilos közegben. Az androidos (és úgy általában a mobil) piacot jelenleg az ARM által fejlesztett 32 bites RISC CPU architektúra dominálja (ezt hívjuk ARM architektúrának), csak elvétve találkozni eltérő platformra épülő masinákkal. Az amerikai óriáscég legutóbb az úgynevezett Moorestown platformmal próbálkozott, amely hasonló számítási teljesítmény mellett fogyasztási szempontból nem tudta tartani a lépést az ARM-alapú megoldásokkal. Ezzel egy csapásra el is vérzett, hiszen ezen fokozottan akkumulátor-érzékeny területen nem lehet labdába rúgni egy nagy energiaigényű chipsettel. Ennek megfelelően a Moorestownból nem lett semmi, nemrég viszont lehullt a lepel a Medfieldről, amely úgy tűnik, a boltok polcaira is eljut majd.

A Moorestown utódjának tekinthető platform lelke a PenWell névre hallgató lapkakészlet, amely 32 nanométeres gyártási technológiával készül. Viszonyításképpen az NVIDIA Tegra 3 40 nanométeres, a negyedik generációs Qualcumm Snapdragon chipsetek 28 nanométeresek, a Samsung új Exynos-a pedig szintén 32 nanométerrel operál, így az Intel megoldása egyáltalán nincs lemaradva a konkurenciától. Értelemszerűen minél alacsonyabb a csíkszélesség, annál apróbb méretű a tranzisztor, így adott mennyiséget kisebb helyen is fel lehet halmozni. A terület csökkenésével megfelelő arányban a leadott hő mennyisége is mérséklődik, valamint a működéshez is kevesebb energia szükséges. Azaz jelen esetben a kisebb jobb, főleg, ha az ember szem előtt tartja a mobilok akkumulátorának korlátozott kapacitását.


Lenovo K800, az első fecske

A gyártó néhány új technológiával is felvértezte a lapkakészletet, a mobiltelefonok terén fellépő igényeket szem előtt tartva. Legfontosabb talán a fejlett erőforrás-kezelés: az úgynevezett Smart Idle technológiának köszönhetően a processzor kikapcsolható akár az operációs rendszer futása közben is (értelemszerűen lezárt képernyő mellett), mely elvileg nagymértékben javít az akkumulátor kihasználtságán. A készülékek a kiadott anyagok alapján villámgyorsan vissza tudnak majd térni a tétlen állapotból. Mivel a chipset a zöld robotos rendszer x86-os verzióját támogatja, néhány Android-specifikus eljárás is beépítésre került. Ilyen például a Dalvik virtuális gép futtatására vonatkozó optimalizáció, az x86 alapú JIT compiler megjelenése, a SoC emellett fejlett HTML5- és JavaScript-végrehajtást is ígér.

Felépítés

A konkurens megoldások mellett leginkább a központi feldolgozóegység képességei tűnnnek furcsának. Míg a mai csúcsgépekben nem ritka a négymagos processzor, az Atom Z2460 egy maggal operál. A Saltwell kódnevű CPU maximum 1,6 GHz órajelen fut, 512KB L2 cache memóriával felvértezve. Az egység támogatja az úgynevezett Bust Performance Tenchnology eljárást, melynek köszönhetően az órajel dinamikusan növelhető az aktuális terhelésnek megfelelően. Bár a CPU teljesítménye a mérési eredmények alapján felveszi az eredményt a többmagosokkal, az Intel könnyen árnyékra vetődhet. Az Android rendszer (főként a legújabb verzió) ugyanis masszívan kihasználja a szálkezelési képességeket, az ebben rejlő párhuzamosítási lehetőségeket pedig értelemszerűen jobban ki tudja aknázni egy többmagos processzor. Utóbbin mondjuk javíthat az asztali chipekből ismerős HyperThreading technológia, amely lehetővé teszi egyszerre két szál párhuzamos futtatását.

MWC 2012: Medfield-alapú telefonok az Intel standján
MWC 2012: Medfield-alapú telefonok az Intel standján

Természetesen egy dedikált grafikus gyorsító is helyet kapott a lapkán, ennek szerepét a konkurens megoldásokból is ismert PowerVR SGX 540 tölti be. A 400 MHz-en futó egység OpenGL ES 2.0, OpenGL ES 1.1 és OpenVG 1.1 támogatással rendelkezik, valamint egy hardveres videókódoló eljárással is fel van vértezve. A beépített kijelző felbontása 1280 x 1024 pixelben van maximalizálva, HDMI-kimeneten keresztül pedig akár FullHD képet is kivezethetünk, másodpercenként 30 képkockás sebességgel. Ráadásul a mérések alapján a 3D-teljesítménye is igen meggyőző.

A memóriakezelő modul kétcsatornás (mindkettő 32 bites), maximálisan 1 GB LPDDR2 RAM memóriával tud elbánni; az LP rövidítés az alacsony energiafelvételre utal. A képfeldolgozó chip maximum 24 megapixeles elsődleges és 2 megapixeles másodlagos kamerát kezel, az autofókusz, az automatikus expozíció és fehéregyensúly állítási funkciókat pedig hardveresen támogatja. Mint azt már említettük, a lapkakészlet egy hardveres videóenkódoló- és dekódoló eljárást is támogat; mindkettő maximum 1920 x 1080 képpontos felbontással birkózik meg, másodpercenként 30 képkockás sebesség mellett.

Készülékek

Egy új hardveres platform bevezetése nem gyerekjáték, nagyon sok múlik azon, hogy mely gyártók állnak be az Intel mögé. A nagyok egyelőre passzívak, értesüléseink alapján egyelőre a kisebb cégek nyitottak az Intel megoldása iránt. A múltheti Mobile World Congress kiállításon testközelben is megismerkedtünk néhány Atom Z2460 alapú készülékkel; a Lenovo K800 személyében az első Medfieldre épülő telefont tisztelhetjük, ám a mobil nem számít újdonságnak, hiszen a létezését néhány hónapja hivatalos forrásból is megerősítették. Az MWC-n viszont egy működő példányhoz is hozzáférhettünk az Intel standján, melyet természetesen ki is próbáltunk; a benyomásaink vegyesek. Hardveres szempontból nagyon ott van a szeren, az 1280 x 720 képpontos felbontású, 4,5 hüvelykes képátlójú kijelző és a 8 megapixeles kamera is biztató. Csalódást jelentett viszont a Gingerbread jelenléte (a nem hivatalos forrásunk alapján a boltok polcaira már Ice Cream Sandwich-csel érkezik majd a gép), valamint a működési sebesség közel sem volt tökéletes, főleg egy négymagos processzorral szerelt masina mellett. Igaz, utóbbi betudható a nem végleges szoftvernek is; mi mindenesetre reménykedünk, a specifikációk ígéretesek.

Az Intel standján két további Atom Z2460 alapú telefonnal is össze lehetett futni. Az Orange szolgáltató Santa Clara művésznévre keresztelt készüléke kissé gyengébb specifikációval rendelkezik a Lenovo versenyzőjénél. Ez főleg a képernyő esetén mutatkzik, az előlapon egy 4 hüvelykes képátlójú, 600 x 1024 képpontos panel pihen. A hátlapra szintén egy 8 megapixeles kamera került, mely 1920 x 1080 pixeles felbontású videók rögzítésére is alkalmas. A francia Orange mellett az indiai illetőségű Lava szolgáltató is előállt a saját Medfield-re épülő megoldásával. A Gingerbreadet futtató Xolo 900 a Santa Clarához hasonló képességekkel van megáldva a kijelző és a kamera tekintetében.


Orange Santa Clara

Az említettek mellett több gyártó is adott már hírt az Atom Z2460-alapú készülékeiről, melyek általában név és részletes specifikáció nélküli állapotban leledzenek. Ilyen például a Motorola, az amerikai gyártó készüléke másodpercenként 15 állókép rögzítésére alkalmas kamerát kapott. Az Ice Cream Sandwich alapú telefon érdekessége továbbá a hibernálás mód, melyből a hírek alapján szinte azonnal be tud kapcsolni a gép. A Motorola mellett állítólag az LG is felül az Intel-vonatra, a gyártó kísérleteiről azonban szinte semmit sem tudni, még a telefon piaci forgalmazása sem látszik bizonyosnak.

A felhozatal felemás: bár a bemutatott készülékek kijelző és kamera szempontjából egy ligában játszanak a négymagos processzorokkal szerelt csúcsgépekkel, kérdés, hogy a sebesség tekintetében is fel tudnak-e nőni a feladathoz. További szkepticizmusra adhat okot, hogy bár csiripeltek a madarak egy LG prototípusról, a többi nagy gyártó (Samsung, HTC és a többiek) egyelőre nem álltak be az Intel új platformja mögé. Mi mindenesetre szurkolunk, a piacnak jót tenne a vérfrissítés; az viszont biztos, hogy nagyon sok fog múlni az első fecskéken.

dr. Kind

Forrás: Intel és AnandTech.

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés