A motorháztető alatt: Qualcomm Snapdragon S4

Hirdetés

Két mag, négy mag

Az amerikai illetőségű Qualcomm manapság az egyik legnagyobb mobiltelefonos lapkakészlet-gyártóként van számon tartva. Rengeteg mobilgyártó tette le a voksát a cég megoldásai mellett, melyek gyakorlatilag az összes árkategóriát lefedik; a portfólió az olcsóbb MSM-szériától egészen a legújabb, negyed generációs Snapdragon-családig terjed, a chipsetekre olyan sikeres modellek épültek, mint például a HTC Desire vagy a Sony Ericsson Xperia arc. A lapkakészlettel persze nem csupán androidos mobilokban futhatunk össze, a gyártók Windows Mobile 6.5 (HTC HD2), Windows Phone 7 (Samsung Omnia W), WebOS (HP TouchPad) és BlackBerry rendszerű (BlackBerry Bold 9900) gépeket is építettek Qualcomm-alapokra.

HTC Desire - első generációs Snapdragonnel töltve
HTC Desire - első generációs Snapdragonnel töltve

A nagy sikerhez folyamatos fejlődésre volt szükség, ezzel természetesen a Qualcomm is tisztában volt. A csíkszélesség az ipar által megszabott sebességben csökkent, a kezdeti 65 nanométer után jelenleg 28 nanométernél tartunk. A processzorok terén az órajel növelése mellett az architektúra fejlesztésében is az élen járnak, a magok számának emelésével viszont kicsit elmaradtak. Míg az NVIDIA tavaly év végén piacra dobta a négy plusz egy magos Tegra 3 SoC-t, a Qualcomm csak most fogja megtenni ugyanezt. A negyedik generációs, négymagos Krait processzorral szerelt lapkakészlet viszont ennek örömére már 28 nanométeres csíkszélességgel került le a gyártósorról, míg az NVIDIA 40 nanométert használ. Az alacsonyabb csíkszélesség következtében kisebb az elfoglalt terület is, melynek következtében a termelt hőmennyiség és a működtetéshez szükséges energia is mérséklődik, azaz simán elképzelhető, hogy tudatos lépésről van szó és megérte lassabbnak lenniük.

A kizárólag négymagos Tegra 3-mal ellentétben a negyedik generációs Snapdragon több kivitelben is elérhető. Az eltérések elsősorban a processzormagok számából, az alkalmazott grafikus gyorsító paramétereiből és az adatkommunikációs képességekből adódnak. Ennek előnye, hogy a Qualcomm megoldásai több kategóriában is elérhetők lesznek, a készülékgyártóknak nem lesz muszáj a leginkább költséges verziót választani, jobban tudnak adaptálódni az aktuális igényekhez; ezért létezik egy, két és négymagos Snapdragon S4 is. Bár az MWC-n beharangozott flagship okostelefonok és táblagépek jellemzően Tegra 3 chipsetre épültek, véleményünk szerint az NVIDIA előnye csak időleges, a negyedik generációs Snapdragon térnyerésének kezdete körülbelül nyárra datálható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés