Bevezető
Az asztali megoldásokban piacvezető Intel már jó ideje szeretne betörni a mobil készülékek területére is, ezt jól mutatja, hogy az elmúlt években többször is hírt adtunk a gyártó újabb és újabb prototípusairól. Egy óriási piacról beszélünk, az okostelefon-felhasználók száma rohamos ütemben, napról napra nő, így logikusnak tűnik részükről ez a lépés. A gyártó ugyanis óriási tapasztalattal rendelkezik az asztali lapkakészletek terén, kérdés, hogy ezt mennyire tudja hasznosítani mobilos közegben. Az androidos (és úgy általában a mobil) piacot jelenleg az ARM által fejlesztett 32 bites RISC CPU architektúra dominálja (ezt hívjuk ARM architektúrának), csak elvétve találkozni eltérő platformra épülő masinákkal. Az amerikai óriáscég legutóbb az úgynevezett Moorestown platformmal próbálkozott, amely hasonló számítási teljesítmény mellett fogyasztási szempontból nem tudta tartani a lépést az ARM-alapú megoldásokkal. Ezzel egy csapásra el is vérzett, hiszen ezen fokozottan akkumulátor-érzékeny területen nem lehet labdába rúgni egy nagy energiaigényű chipsettel. Ennek megfelelően a Moorestownból nem lett semmi, nemrég viszont lehullt a lepel a Medfieldről, amely úgy tűnik, a boltok polcaira is eljut majd.
A Moorestown utódjának tekinthető platform lelke a PenWell névre hallgató lapkakészlet, amely 32 nanométeres gyártási technológiával készül. Viszonyításképpen az NVIDIA Tegra 3 40 nanométeres, a negyedik generációs Qualcumm Snapdragon chipsetek 28 nanométeresek, a Samsung új Exynos-a pedig szintén 32 nanométerrel operál, így az Intel megoldása egyáltalán nincs lemaradva a konkurenciától. Értelemszerűen minél alacsonyabb a csíkszélesség, annál apróbb méretű a tranzisztor, így adott mennyiséget kisebb helyen is fel lehet halmozni. A terület csökkenésével megfelelő arányban a leadott hő mennyisége is mérséklődik, valamint a működéshez is kevesebb energia szükséges. Azaz jelen esetben a kisebb jobb, főleg, ha az ember szem előtt tartja a mobilok akkumulátorának korlátozott kapacitását.
Lenovo K800, az első fecske
A gyártó néhány új technológiával is felvértezte a lapkakészletet, a mobiltelefonok terén fellépő igényeket szem előtt tartva. Legfontosabb talán a fejlett erőforrás-kezelés: az úgynevezett Smart Idle technológiának köszönhetően a processzor kikapcsolható akár az operációs rendszer futása közben is (értelemszerűen lezárt képernyő mellett), mely elvileg nagymértékben javít az akkumulátor kihasználtságán. A készülékek a kiadott anyagok alapján villámgyorsan vissza tudnak majd térni a tétlen állapotból. Mivel a chipset a zöld robotos rendszer x86-os verzióját támogatja, néhány Android-specifikus eljárás is beépítésre került. Ilyen például a Dalvik virtuális gép futtatására vonatkozó optimalizáció, az x86 alapú JIT compiler megjelenése, a SoC emellett fejlett HTML5- és JavaScript-végrehajtást is ígér.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!