Kapcsolat, szoftver
Itt jön a fekete leves. Bár Androidra elérhető egy mySmartWatch nevű alkalmazás, melyen az mPTech logója látható, nem ezt ajánlja a gyártó a dobozon az óra használatához. Az app egyébként működik, össze is lehet vele párosítani az Adventure Watch órát, és ugyanazokat a funkciókat fogjuk elérni vele, mint a dobozon ajánlott Fitbeing programmal. Azért, mert a mySmartWatch és a Fitbeing konkrétan ugyanaz a program más logóval. A Fitbeinget a Creek Wearable fejleszti, ez egy — meglepetés — sencseni székhelyű, ODM szolgáltatásokat nyújtó vállalat. Tíz éve vannak a bizniszben, a myPhone Adventure Watch pedig valószínűleg a Pace R1 Pro modelljük a lengyelek leadott igényei szerint átalakítva kicsit. Ha valaki iPhone-nal használná az órát, arra is van lehetősége, a Fitbeing program elérhető iOS-re is (a mySmartWatch nem), és a Bluetooth 5.3-as kapcsolatot ugyanúgy megcsinálja az óra Apple telefonnal is. Az óráról tapasztalatom szerint reakciót nem tudunk küldeni a bejövő értesítésekre.
Első képen a mySmartWatch app, második képen a Fitbeing (Android rendszer) (forrás: Mobilaréna) [+]
A Fitbeing app képes a Google Fitbe és az Apple Egészségbe is szinkronizálni, ezt a beállításai között lehet megadni. Az óra egyszerre egy készülékhez lehet párosítva, mivel nincs benne Wi-Fi modem, így csak Bluetooth-on keresztül képes az adatokat szinkronizálni, ha pedig egyik telefonról törölnénk párosítását, akkor bukjuk az órán tárolt adatainkat is, mert azok törlődnek, az eszköz csinál magán egy gyári visszaállítást. Arra van lehetőség viszont, hogy a Fitbeing alkalmazásban fiókot regisztráljunk és akkor valami felhőjükbe elmenti az adatainkat.
Képek az iOS alkalmazásról (forrás: Mobilaréna) [+]
A legnagyobb probléma, hogy sem a Fitbeing, sem az órán futó RTOS rendszer (a teszt során Kriki OS v1.0.10) nem beszél magyarul rendesen. Az ilyen alapvető dolgok tök jól mennek az órának, hogy újracsatlakozzon, ha elmentünk vele a telefon közeléből. Ütemezhető a Ne zavarj mód, de a telefont nem tudja tükrözni. A magyar ékezetes karakterek megjelenítése tökéletesen működik, így az értesítések leolvasása is jól megy. Képet, gifet, emotikont megjeleníteni mondjuk nem tud az értesítés az órán, de a küldőt és az üzenet szövegét láthatjuk, illetve az értesítést küldő alkalmazás ikonját is. Az értesítéseket felülről lefelé suhintva lehet előhozni, beállítható, hogy egy piros pötty jelezzen a számlapon, hogy olvasatlan értesítésünk van. Az órán futó rendszer felhasználói felülete egyébként több ponton is inspirálódik az Apple watchOS-ből és a Huawei HarmonyOS-ből.
Így néz ki egy bejövő Messenger értesítés az órán [+]
Viszont. Ellentétben az említett rendszerekkel itt gyakran belefutni olyanba, hogy a magyar fordítás teljesen kontextus nélküli. Az általános beállítások menüpontból sikerült az angol general settings kifejezésből Tábornok menüpontot fordítani, a HRV állapot értékegysége lett valahogy Kisasszony, az órát magyarul használva a véroxigén-szintet és az alvást figyelő opciók ikonja mellett valamiért cirill betűkkel jelenik meg az adott menüpont neve, de ha megnyitjuk a funkciót, ott már magyarul írja ki a dolgokat. De ez csak a jéghegy csúcsa, a ragozás szinte mindenhol hibás, az alkalmazásban az adott funkciókról szóló segédanyagot indító About mindenhol Ról Rőlként szerepel, stressz helyett Fesztültséget mér az eszköz, és így tovább. Mindezt megúszhatjuk, ha angol nyelvre állítjuk az órát és az alkalmazást, ezt a telefonunk beállításai között kell eszközölnünk.
A Fitbeing telefonos alkalmazás és az óra felhasználói felülete egyébként elég egyszerű, cserébe jól átlátható. Az órán a számlapot jobbra vagy balra húzva válthatunk widgetek között, felfele simítva gyorskapcsoló menü, lefelé az értesítések jönnek elő. A koronát megnyomva jutunk az alkalmazások listájához, ezek megjelenése átállítható (lista, kör, négyzetrács), az alsó gombot nyomva pedig egyből az edzés menüben leszünk. A widgetek és a számlapokon megjelenő adatmezők folyamatosan frissülnek, így például a lépésszámot, elégetett kalóriák számát könnyen nyomon tudjuk követni, de egyik említett adatjelző sem interaktív, szóval rányomva nem nyílik meg az adott menü. Van a telefon kameráját elsütő távkioldó az órában, csak ehhez meg kell nyitni a telefonon előbb a kamera appot, sajnos élőképet viszont nem közvetít a telefon az órára.
A magyar fordítással vagy épp annak hiányával azért akadnak gondok, itt a véroxigén-szint mérő menüpont maradt cirill betűs [+]
Telefonon nincs eltérés az Android és iOS rendszerekre fejlesztett Fitbeing program között. Megnyitjuk, egyből az összefoglalót látjuk, ahol lefelé görgetve mutatja az app az óra által rögzített adatokat. Alvás, edzések, pulzus, lépésszám, HRV, elégetett kalóriák, aktív órák, stressz, véroxigén-szint, megtett távolság, állással töltött órák, megtett magasságkülönbség. Gyorsulásmérő, giroszkóp, iránytű, barométer, illetve egysávos GPS modul is van az órában, ezeket használja, ha telefon nélkül megyünk el vele edzeni.
Az órára vonatkozó beállítások, megnyitható virtuális érmek (forrás: Mobilaréna) [+]
A telefonos alkalmazásban rányomva egy adatmezőre megnyílik a részletesebb nézet, itt tudunk váltani heti, havi, éves nézet között is. Ha elég hosszan hordjuk az órát, akkor a program trendeket is felvázol a rögzített adatok alapján. A telefonos alkalmazáson keresztül lehet az órára számlapokat másolni, ehhez az Arcgaléria menüpont kell. Illetve találtam egy Zenemásolás menüt is az androidos alkalmazásban, de az óra 128 MB-os belső tárolójára hangfájlokat nem is enged másolni, csak a telefonon lejátszott zenéhez vezérlőfelületet képes biztosítani. Ez lehet is a végszava ennek az oldalnak. Az Adventure Watch funkcióit tekintve rendben van, nem ígér többet annál, mint amit tényleg tud, csak sajnos magyar nyelven nem tudja jól prezentálni ezt az átlagos, egyszerű tudáslistát sem.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!