Bevezető
Sokszor leírtuk már, hogy a Motorola V3 milyen hatású telefon. A gyártó véresre kereste magát rajta, a többiek pedig azóta is próbálnak valami hasonlót összehozni. Legutóbb a Samsung Z510 volt a kezünkben, de valahogy a V3 varázsát nem sikerült reprodukálni.
Az az érdekes helyzet állt elő, hogy a Motorola két továbbfejlesztett verziót is készített. A V3x néven futó modell már járt nálunk, meg voltunk vele elégedve, bár a kétségtelenül nagymértékben kibővített szolgáltatáskínálat kicsit az exkluzivitás rovására ment. A V3x-nél lecserélte a gyártó a fémes készülékházat műanyagra, a pengevékonyság pedig szintén csak a stílus miatt aggatható rá a telefonra, hiszen kissé meg is hízott. Ezzel együtt persze remek készülék a V3x is.
A mostani teszt főhőse V3i néven került piacra, hozzánk a GSM Studio jóvoltából került. Sokkal közelebb áll az eredeti verzióhoz, a méret szinte azonos, a fémes ház megmaradt, a formák hasonlóak. Ez azt is jelenti, hogy nincs akkora előrelépés, mint a V3x esetében, de tény, hogy indokolt mindkét verzió. A V3x azoknak szól, akiknek tetszenek a vékony telefonok, de nem tudnak lemondani a nagy tudásról, a V3i inkább olyan felhasználók számára készült, akik nem várnak el technikai arzenált, csak egy stílusos, ám a hétköznapi használatban megbízható partnert szeretnének. (Azt hiszem, hogy ez utóbbira egyébként is sokunknak van igénye – nem csak telefonok terén.)
Külső
Kézbe véve hideg. Fejfájás esetén remekül enyhíti a kínokat a homlokra helyezve. Azonban ha ráncos a homlok, akkor nagy eséllyel viszontláthatjuk a redőzetet a telefon előlapján, hiszen a fémes ház igen nagy hatékonysággal szedi össze az ujjlenyomatokat és az egyéb szennyeződéseket. Valamit valamiért: a V3i sötétszürke színe igencsak vonzza a tekinteteket. Valahogy mindenki érzi, hogy ez nem egy sima V3, sokan tippeltek V3x-re, aztán hevesen érdeklődtek, hogy miben tud többet.
Külsőre a változás gyakorlatilag egyetlen dologra korlátozódik, ám ez jól észrevehető. Ez pedig a külső kijelző körüli fekete keret megnövekedett mérete. Ebbe a betétbe került a kék Motorola logo is, amely igen attraktív, ugyanis események hatására kéken világít. Apróbb változtatás, hogy a kamera alatt már nem az a felirat szerepel, hogy VGA, hanem az, hogy megapixel.
Különben minden maradt a régiben. A fedlap oldalin található hosszúkás gombok elegánsak, a kinyitott készülék pedig még mindig elvarázsolja a felhasználót. A lézerrel gravírozott gombsor formája már stílusjegy, az egyedi rajzolatot a kékes kiemelés még hangsúlyosabbá teszi. Egyedül az ötös gomb tapizásakor érezhető domborítás, de ez előírás is, hogy a látássérült felhasználók is eligazodjanak a gombok között.
Megmaradt az a megoldás is, hogy a fedlap nem ér végig a készülékház felett, az alsó másfél centis rész emiatt dundibb, itt helyezte el a gyártó a beépített antennát, és ide érkezhet a mini USB csatlakozó is, amely a töltő és az adatkábel is lehet.
Kijelző, menü
A külső kijelző mérete nem változott, a kis színes ablak bőven elegendő arra a célra, amire szánták. Háttérkép kitehető ugyan ide is, de nincs sok értelme, viszont a hívóképek is láthatóak. Ha nem maceráljuk, akkor kikapcsol a képernyő, ám az óra halványan mindig látható. Ha esetleg ez kevés lenne, akkor a hangerőgombok megnyomásával egy időre visszakapjuk a világítást.
A belső kijelző felbontása és színmélysége szintén megegyezik az elődmodellben látható képernyő adottságaival, ám mégis szebbnek érződik, kontrasztosabb a kép, teltebbek a színek. Ez nem csupán érzékcsalódás, a hírek szerint a 176x220 pixeles kijelzőt már a Sharp szállítja a Motorola számára. A V3x-ben még ennél is jobb a képernyő, hiszen ott 240x320 pixel a felbontás, de nem kell pánikba esni, a V3i kijelzője is úgy jó, ahogy van.
A menürendszer és annak logikája szinte semmit nem változott. Aki használt már Motorolát, az könnyen eligazodik benne, aki még nem, annak kell némi idő a megszokásához. Néhány dolog máshogy van, mint a többi készülékben, néhol furcsák a magyar elnevezések, de a motorolások ugyanezeket a kritikákat fogalmazhatják meg a többi gyártó modelljeire vonatkoztatva.
A V3i-ben már öt téma található gyárilag, melyek a színsémát és a háttérképet változtatják. Látszik, hogy erre odafigyeltek, mind az öt variáció passzol a készülék jellegéhez. A funkciógombokhoz és a navigációs gomb négy irányához tetszőleges menüpontok rendelhetőek hozzá, a kezdőképernyőn található időkijelzés és operátori kiírások stílusa változtatható. Jó pont, hogy a profilváltáshoz elegendő az oldalsó gombok szisztematikus nyomkodás, és végre teljesen halkan történik, így nem okoz gondot, ha egy tárgyalás közepén sunyiban szeretnénk lehalkítani a telefont.
Telefonkönyv, üzenetek
A készülék névjegyzékében 1000 bejegyzés tárolható. A listázás egyszerre jeleníti meg a SIM kártya és a belső memória tartalmát. Egy névhez rengeteg bejegyzés társítható, de elsőre csak egyféle elérhetőség rögzíthető. Ha mondjuk e-mail címet is rögzítenénk a bejegyzéshez, akkor azt külön kell megtenni. Ekkor meg is lepődik a Motorolához nem szokott felhasználó, mert a listázásban két tételként látja a nevet, az egyikhez a telefonszám, a másikhoz a másik elérhetőség tartozik. Aggodalomra azonban semmi ok, a telefonkönyv opcióiban összerendezhetőek a dolgok, ilyenkor egy név alá kerülnek a különböző telefonszámok és e-mail címek, amik között horizontálisan lépkedhetünk.
A hírekkel ellentétben a V3i még nem rendelkezik az úgynevezett ObeyMoto kiegészítővel, amely az új Nokia modellekhez hasonlóan automatikusan rendelné hozzá a nevekhez a hangazonosítókat. Ezt nekünk kell felvennünk, de talán jobb is így. A nevek közötti keresés kétféleképpen történhet, vagy beírjuk a keresett kontakt első néhány betűjét és nyomunk egy keresés gombot, vagy választhatjuk azt is, hogy a kezdőbetű megnyomására egyből a megfelelő kontaktra ugrik a szoftver.
Az üzenetek esetében lényegi változás nem fedezhető fel. A belső memória nagyjából 200 szöveges üzenet tárolására hivatott, 80 százalék feletti telítettség esetén pedig már pattog a szoftver, hogy ideje lenne törölgetni. A szövegbevitelt a jól ismert és már számtalanszor magasztalt iTAP rendszer segíti. A T9 még csak most kezd felnőni arra a szintre, amit a Motorola már évekkel ezelőtt kifejlesztett: öntanuló és nem tolakodó módon szól bele az írásba.
Az MMS üzenetek maximális mérete maradt 100KB, emiatt a fényképezőgéppel készült képeket automatikusan átméretezi a szoftver. A sablonokban még mindig megtalálhatjuk a kedvencünket, a „Mi a telefonszámod?” üzenetet, ami elég értelmetlen... Az e-mail kliens továbbra is 65KB méretű csatolmányokat kezelhet maximálisan, de több postafiók is beállítható, és nincs gond a hitelesített SMTP szerverekkel való kommunikációval sem.
Fényképezőgép
Szignifikáns változás, hogy a korábbi VGA kamera felbontása 1,23 megapixelre hízott. Sajnos ezen kívül szinte semmiféle más fejlődés nem fedezhető fel. A képek minősége sem a legjobb, a fotók homályosak, mintha mindig borús lenne az ég, ami egyébként mostanában jellemző, de nem ennyire.
A kereső hosszanti elhelyezkedésben jelenik meg a képernyőn. Az eseményeket gyorsan követi, de már itt is látszik, hogy fakóbb a kép, mint az életben. Fotózás közben a négyszeres digitális zoom használata mellett a fényerő állítására is van lehetőség. Utólagos módosítgatásra, keretezésre nincs lehetőség, de a fotó továbbküldésére és Bluetooth kapcsolaton keresztül történő nyomtatásra viszont igen.
A fotózás közben összecsukjuk a telefont, akkor a külső kijelzőn láthatjuk saját magunkat, az oldalsó gomb megnyomásával pedig el is készülhet az önarckép. Van videó rögzítésére is lehetőség, ám csak 3gp formátumban, 176x144 pixeles méretben.
Hangok
A készülék csengőhangjait jobb gyorsan elfelejteni, egytől egyig borzasztóak. De semmi pánik, a telefon könnyedén lejátssza az MP3 fájlokat is. A hangerő erőteljes, a vibrációra szintén nem lehet panasz. Vigyázat: ha azt szeretnénk, hogy a zene csengődallamként is működjön, akkor mindenképpen a telefon belső memóriájába kell pakolni, amelynek 7 megabájtos maximális mérete nem túl nagy.
Semmi pánik, a V3i másik újítása, hogy a memória bővíthető, méghozzá microSD kártyával. Bár ez az egység nem nevezhető nagynak, mégsem bírtak neki helyet szorítani a vékony készülék oldalában, ezért a hátlap levakerálása után helyezhető be. Szerencsére az akkumulátort nem kell kiszedni a készülékből. A gyári csomagban egy 64 megabájtos kártya figyel, valamint a hozzá használható adapter, amely SD méretűvé egészíti ki a bővítőt.
Két zenelejátszót is találhatunk a telefonban. A Motorola saját szoftvere szerintünk bőven elegendő, ráadásul futhat a háttérben is. Ilyenkor a főképernyő is megváltozik, a navigációs gomb horizontális nyomkodásával vezérelhetjük a számok közötti léptetést. A Java alkalmazások között található Digital Audio Player viszont igényes felhasználói felületével pótolja azt a hiányosságát, hogy a háttérben nem futhat, csak felfüggeszteni lehet.
A zenehallgatás okán került bele a telefonba a repülő üzemmód, amikor a készülék minden funkciója használható, de nem áll fel a hálózatra. A lejátszó természetesen sztereó, ha a megfelelő fülest csatlakozatjuk, ám sajnos a sztereó Bluetooth headsetek támogatása hiányzik.
Szervezőfunkciók, játékok
A készülékben található naptár szintén nem változott. Egy gombnyomással válthatunk a heti és a havi nézet között. Az eseményeknek címük, kezdeti időpontjuk, időtartamuk és ismétlődési paramétereik lehetnek, a riasztás pedig tetszőlegesen aktiválható. A képekhez hasonlóan a naptárbejegyzések is kinyomtathatóak Bluetooth printer segítségével.
A számológép csak alapfunkciós, de könnyen kezelhető. Az ébresztőóra kikapcsolt telefon esetén is riaszt. Több időpontot is kalibrálhatunk, arra azonban nincs lehetőség, hogy ismétlődési paramétereket állítsunk be bizonyos napokra vonatkoztatva. A diktafon a szokásos Motorola megoldással működtethető: addig kell nyomva tartani az erre szolgáló gombot, amíg a felvétel tart. Így is maximum egy perc rögzíthető, ami nem is baj, tekintve, hogy az ember ujja elfárad. Jó hír viszont, hogy beszélgetés közben is működik, ilyenkor mindkét fél hangját felveszi.
Három játékot szórt bele a Motorola a V3i-be. Az AsphaltUrbaGT néven futó autóversenyzős cuccba mindent beleszórtak, ami a témában érdekes lehet. Rendőr, radar, ütközés, ismert városok, ismert sportkocsik. Az egész viszont szaggat, mint a veszedelem, élvezhetetlen. A Rebels című okosság egy sima felülnézeti űrhajós-lövöldözős konteszt, ami számomra azért nem volt kóser, mert az irányított repülő tárgy úgy mozgott, mintha vízben úszna. A pasziánszban viszont nem lehetett csalódni, az, ami.
Adatkommunikáció, akkumulátor
A telefonban nincs infra, de ezen mostanság már nem ütközünk meg. Van viszont Bluetooth, viszont sajnos nem sztereó. Számítógéppel könnyedén kommunikált, összehaverkodott más telefonokkal is. A kábeles csatlakozás sem ördöngősség, a V3i működik modemként is. Az adatforgalom 4+2 időréses GPRS kapcsolaton működtethető.
A hátlap alatt dolgozó akkumulátor a készülék vékonyságából eredően nem túl izmos. Átlagos használattal maximum két napig üzemel, de egy órácska beszélgetés is szinte teljesen lemeríti. Ez ilyen, ezzel együtt kell élni, aki divatozni óhajt, az legyen mindig konnektor közelében.
Összegzés. A Motorola V3i ott fejlődött elődjéhez képest, ahol arra a leginkább szükség volt. Ugyanakkor megtartotta a legfontosabb stílusjegyeket, a vékony, fém készülékházat, a letisztult formákat és az egyedi billentyűzetet. A magunk részéről tökéletesen megértjük a gyártó azon álláspontját, hogy két variációt is készítettek a V3 utódjaként. Ez a telefon azoknak szól, akik stílusos készülékre vágynak, de nem tartják fontosnak a 3G-t.
A Motorola még mindig az cég, amelyik a legjobb pengét gyártja.
Bog
A készülék kipróbálható és megvásárolható a GSM Studio üzleteiben.
Weboldal: www.gsm-studio.hu
Elérhetőség:
Tel: +36-70-5655655
Fax: +36-1-2370446
E-mail: gsmstudiodp@yahoo.com
Specifikációk
Motorola V3i | ||
![]() |
Technológia | GSM 850/900/1800/1900 |
Méret | 98x53x13,9 mm | |
Súly | 100g | |
Kijelzõ | 176x220 pixel, 262 ezer szín, TFT | |
Telefonkönyv | 1000 | |
SMS/MMS memória | 100/7MB | |
Egyéb memória | microSD | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van - kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+2/nincs | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | nincs/van | |
Prediktív | iTAP | |
Hangtárcsázás | van | |
Hangrögzítõ | van | |
Hangvezérlés | van | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 710 mAh Li-Ion | |
Készenléti idõ | 200 óra | |
Beszélgetési idõ | 210 perc | |
Fényképezõgép | 1,23 megapixel, 4x zoom, videó | |
POP3 e-mail | van, hitelesített | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | nincs | |
Játékok | 3 | |
Csengõhangok | MIDI, MP3,WMA | |
Operációs rendszer | nincs | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | penge |