Hirdetés

Motorola U9 - kavics, elegánsan

Formavilágra PEBL, de sokkal elegánsabb. Jól viszi a zenét, még Fergie is szereti: íme az U9.

Bevezető, csomagolás

Click to read in English!

Ha azt mondom, hogy Motorola PEBL, valószínűleg minden olvasónknak dereng valami. A hivatalosan U6 néven futó készülék úgy két évvel ezelőtt szinte minden tömegközlekedési járművön, utcai plakáton látható volt, mondhatni a csapból is ez folyt. Az amerikai gyártó tehát nagy reményeket fűzött a kavicsra emlékeztető készülékhez, ám az nem hozta meg a várva-várt sikert, ezért a folytatásra is várni kellett, egészen mostanáig.

Motorola U9

Az előd a maga nemében nem volt rossz készülék, a szaksajtó viszont joggal kritizálta amiatt, hogy gyakorlatilag semmi újítást nem hozott, mondhatni kicsit butácskára sikerült. Az anyaghasználat sem tűnt túl minőséginek, bár erre az idő már rácáfolt, hiszen sok tulajdonos azóta is nagy megelégedéssel használja a kis kavicsmotót. Ettől függetlenül a gyártónál is érezték, hogy változtatni kéne, ennek eredménye lett tesztünk alanya, az U9, amelyelt a GSM Takács biztosított. A reklámhadjáratba ezúttal itthon nem ölnek annyi pénzt, de azért azt sem mondhatnánk, hogy elaprózzák a dolgot. Az U9 "arca" egy bizonyos Fergie nevű amerikai énekesnő, aki a reklámplakáton nem a legelőnyösebb arcát mutatja, de legalább a haját szépen fújja a ventillátor.

Szépséges Fergie

Legnagyobb sajnálatomra az újdonságból egy Vodafone-os példányt kaptam, Live menüvel, aminek legalább annyira örültem, mint Fergie csodaszép mosolyának. A tartozékokat végigtúrva azért kicsit megdobbant a szívem, a masina mellett ugyanis találunk egy 1 GB-os microSD kártyát is, igaz, SD-adapter nélkül. A többi kiegészítő teljesen átlagos, hálózati töltő, microUSB-s adatkábel, sztereó fülhallgató, 3,5 mm-es jack adapter, négy párnácska a füleshez.

Hirdetés

Külső

Ha nem tudnánk, hogy ki gyártja a készüléket, első ránézésre inkább hihetnénk a Sony Ericsson Z610i utódjának, mint az U6-énak. Ezzel mondjuk nekem nincs bajom, mivel a Z610 véleményem szerint egy igen pofás darab, csak érdekes. A billentyűzetet megpillantva viszont már egyből látható, hogy ez bizony egy ízig-vérig Motorola készülék.

Motorola U9

Összecsukva tényleg olyan, mint egy kavics, megfelelő képességek birtokában talán még kacsázni is lehetne vele. Az előlap az előddel ellentétben nem gumiből, hanem csillogós felületű, ujjlenyomatokat erősen gyűjtő műanyagból készült. A cucc egyébként két színben, feketében és pinkben kapható, elvileg utóbbi készült a hölgyeknek, előbbi pedig a férfiaknak. Véleményem szerint viszont hiába fekete, ha a készülék méretei alapján inkább női kézbe illik, a sötét színű változatot tehát inkább nevezném unisex modellnek.

Motorola U9

A legnagyobb királyság a fényes felület alatt megbúvó 128 x 160 pixel felbontású OLED kijelző. Fizikai paraméterei alapján az ember nem is gondolná, hogy ilyen szép képet ad: a színek gyönyörűek, a futó animációk gyorsak, nagyon látványos. Főleg zenelejátszáskor fogjuk használni, az alsó rész ugyanis érintésérzékeny zenei gombokat rejt, de összecsukás után is jól jöhet, ugyanis kijelzi az időt, a térerőt, valamint az akkumulátor töltöttségi szintjét.

Motorola U9

A hátlap kevésbé impresszív. Selymes tapintású gumiból van, ami bár nem sugall olyan minőséget, mint az előlap, nagyon jó fogást biztosít a 87 grammot nyomó eszköznek. A dizájnelemekkel szerencsére spóroltak, a Motorola logó és a kihangosító hangszóró egyaránt elég kicsi, ez előbbinek kifejezetten előnyére vált, utóbbinak a gyér hangminőség miatt kevésbé.

Motorola U9

Baloldalt a hangerőszabályzó páros és egy funkciógomb kapott helyet, melyek feladata változó. A felső duó kinyitott állapotban a hangerőt szabályozza, az alsó pedig a kamerát indítja el (exponálni azonban nem lehet vele), összecsukva viszont már változik a kép, a páros egyik tagját megnyomva ugyanis a profilok közé jutunk.

Motorola U9

Alulra került a fedlappal takart microUSB csatlakozó, jobboldalon a hangtárcsázás gyorsgombját láthatjuk.

Motorola U9

Felül a nyakpánt rögzítési helye árválkodik, méretéből látható, hogy az U9-et is egy "kösd a nyakadba" cuccnak, mondhatni ékszernek szánják, nagyszerű.

Motorola U9

A nyitást segítő mechanika jó. Használata után megcsodálhatjuk a 2 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású TFT kijelzőt, mely szintén jó minőségű. Fölé mindössze a telefonhangszóró került, másodlagos kamera nincs, mivel az U9 nem 3G-s. A recés felületű billentyűzet jól használható, a gombok megfelelő méretűek, extraként találunk közöttük egy dedikált zenegombot, mely a médialejátszó szoftvert indítja el - ez tök jó, csak azt nem értem, hogy összecsukva miért nem tudjuk elindítani, azaz kívülre miért nem került egy ugyanilyen funkciójú gombocska. Baloldalt felül találunk továbbá egy fényérzékelő szenzort, mely a billentyűzet fehér színű háttérvilágításának erősségét szabályozza.

Motorola U9

Menü, szoftverek

Az U9 nem az új típusú menüt kapta, mint a Z6 vagy a V8. A menüt viszont szerencsére nem rondította el nagyon a Vodafone, egyedül az alapképernyő néz ki nagyon bután, a többi már hellyel-közzel rendben van. A főmenü rácsos elrendezésű, 9 ikon található rajta, a háttér alapból fekete színű, az ikonok közötti léptetés látványos és gyors. Az egyes almenük fekete vagy fehér hátterűek, nem értem, hogy miért nem egységes a dizájn, de annyi baj legyen.

Az Eszközökben találjuk a naptárat, a világórát, az ébresztőt, a számológépet, a feladatlistát, a jegyzeteket, valamint a MOTOSYNC-et és a letöltéskezelőt, mely a Bluetooth-os átvitelért is felel. A játékok a Saját fájlok menüpontban bújtak meg, öt darab demó került a masinára (Tornado, Tower Bloxx, Sims 2, Bejeweled, Tetris).

Szintén ide került a médiakereső névre hallgató zenelejátszó szoftver, mely mint említettem, egy dedikált hardveres gombot is kapott. Az említett két dolog mellett errefelé leljük a kamerát, a videókamerát (persze a két felvételi mód között a magában a szoftverben is lehet váltani), a "Mobile Internet"-et (eBay és Google Maps, mindkettő Java alapú program), valamint a hangrögzítőt, mely a szabad memória méretétől függő hosszúságú felvételeket képes készíteni.

Telefonálás, adatkommunikáció

A telefonálás érdekes élmény a masinával. Nem azért, mert a hangminőséggel bármi gond van, hanem egyszerűen a gép formája miatt, a középső rész kicsit nyomja az ember arcát.

A masina nem boldogul a harmadik generációs hálózatokkal, GSM-frekvenciákból viszont négyet is támogat (850/900/1800/1900 MHz), tehát a világ minden részén használható. Adatátvitelre EDGE-t vagy GPRS-t használhatunk, a Vodafone-nak itthon ugye nincs EDGE lefedettsége, tehát ha tőlük vesszük meg a telefont, akkor marad a GPRS. Gyorsan megjegyezném viszont, hogy függetlenül is kapható egyes GSM boltokban. Infra port nincs, Bluetooth van, verziószáma 2.0, ismeri az A2DP-t. Az adatkábel csatlakozója az új trendnek megfelelően microUSB.

A telefonkönyv kapacitása 1000 név, extra mezőkből kielégítő mennyiségű áll rendelkezésre, még képet és csengőhangot is rendelhetünk az egyes emberkékhez. Profilok vannak, csak úgy, mint e-mail kliens, mely boldogul a hitelesített IMAP szerverekkel is. A PIM (Personal Information Management) programokról nincs mit írni, teljesen átlagosak és jól használhatók.

A webböngésző program a Symphony, annak is 1.1.0-s verziója. Szépen, mindenféle elcsúszás nélkül képes megjeleníteni a legtöbb internetes oldalt, a sebességgel viszont voltak gondok, de ez minden bizonnyal a GPRS kapcsolatnak volt köszönhető. Egyszerre több oldalt is megnyithatunk benne, melyek között a # gomb nyomogatásával váltogathatunk.

Zenei funkciók

Az U9 egy zenelejátszásra kihegyezett modell, ebből adódóan az ezzel kapcsolatos szoftvert lecserélték a mérnökök egy, a kor kívánalmainak megfelelő változatra. A program audio az formátumok közül rengeteggel boldogul: MP3, AAC, AAC+, eAAC+, AMR, WMA, iMelody.

Mivel a gyári csomag része a már említett 1 GB-os kártya, zenéinknek van bőven hely - a belső memória egyébként 25 MB-os. A számok között előadó, album, műfaj és zeneszerző szerint szűrhetünk, de listázhatjuk az utoljára játszott dalokat, használhatunk játéklistákat, vagy akár kidobhatjuk az összes tracket is. A szoftver elég kicsiben ugyan, de megjeleníti az albumborítókat, tud gyorstekerést, valamint fut a háttérben - ilyenkor beépül a készenléti képernyőbe, tehát onnan is tudunk például számot léptetni.

Hangszínszabályzót és mélyhangkiemelőt egyaránt találunk az U9-ben, utóbbi erőssége hét lépésben szabályozható, az alapértelmezett érték a 4-es (tehát gyárilag túlnyomatott mélyeket kapunk, szép). A hangszínszabályzóban csak gyári sémák közül válogathatunk, a legnagyobb komolyság az "Ország" séma, melyet nem akkor kell bekapcsolnunk, ha nemzeti dalokat hallhatunk, csak egyszerűen a "Country" félrefordítása. Hatalmas!


Készenléti képernyőbe beépülve, külső kijelzőn

A külső kijelzőn eszméletlenül látványosan fut a szoftver, még egy egyszerű tekerés is jól néz ki, ugyanis az idősáv kör alakú. Ha nem nyomkodjuk a kijelzőt, rövid időn belül elsötétül, az érintésérzékeny gombok helyét tapicskolva viszont egyből elő is bukkan - szerencsére le lehet őket zárni a hangerőszabályzók alatt lévő gomb nyomvatartásával. A gyári füles microUSB csatlakozós, nagyon jól szól, nem aszimmetrikus kialakítású, ráadásul jól is néz ki. Nem is éreztem késztetést arra, hogy a saját fülesemet használjam, pedig akár megtehettem volna, kapunk ugyanis egy microUSB -> 3,5 mm-es jack átalakítót is a géphez. Ha ez sem lenne elég, az A2DP támogatásnak köszönhetően használhatunk sztereó Bluetooth fejhallgatót is.

Motorola U9

Két gond azért akad a zenei funkciókkal kapcsolatban. Az egyik, hogy a hangerő mindössze 7 lépésben állítható, ez nagyon kevés. A másik a kihangosító minősége, a zenei U9-nél egy Nokia 3500 Classic is ezerszer jobban szól, ami azért kicsit gáz.

Kamera, akkumulátor, összegzés

A kamera 2 megapixeles, fixfókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1600 x 1200, videóknál 176 x 144 pixel. A beállítási lehetőségek elég szegényesek, csak a JPEG-tömörítés mértékét piszkálhatjuk, ezen kívül extraként van önkioldó, a sornak ezzel vége is. A képminőség egész jó, íme a tesztfotók:

A hátlap alatt búvó akkumulátor 770 mAh-s, egy töltéssel átlagos használat mellett 2-3 napig képes meghajtani a gépet, komoly zenehallgatás esetén viszont nem árt naponta tölteni.

Motorola U9

Összegzés: a Motorola U9 egy szép, minőségi készülék korrekt zenei képességgel. Sajnálatos, hogy kimarad belőle a 3G, pedig az e-mail kliens és a korrekt webböngésző program indokolttá tennék a gyorsabb adatátvitel lehetőségét. A kamerája teljesen átlagos, csak úgy, mint az összes többi szolgáltatása. A Vodafone jelenleg 52.000 forintért kínálja VitaMax-szal, 37.000-ért pedig előfizetéssel. Ez úgy gondolom, hogy nem kevés pénz érte, de azok ennek ellenére jól járhatnak vele, akik szeretnének egy szép, divatos zenetelefont. Tetszett.

Levezetésképp pedig kéretik megtekinti a Motorola U9 hivatalos weblapját, ahol a durván feltupírozott hajú Fergie megkérdi a nevünket, sőt, egy kicsit táncikál is nekünk. Kihagyhatatlan.

Motorola U9

Bocha

A Motorola U9 a GSM Takács jóvoltából került hozzánk. Köszönjük.
A készülék megvásárolható online a www.gsmtakacs.hu címen.

Specifikáció

Motorola U9
Motorola U9Általános
TechnológiaGSM
Méret90 x 48,6 x 16,4 mm
Tömeg87,5 gramm
SzínvariációkFekete, pink
Kijelző
Belső kijelző átlója2 hüvelyk
Belső kijelző felbontása240 x 320 pixel
Belső kijelző típusaTFT
Külső kijelző felbontása128 x 160 pixel
Külső kijelző típusaOLED
Színárnyalatok száma262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méretn.a. / 300 KB
Belső memória25 MB
Memória bővíthetőségemicroSD (1 GB-os kártya az alapcsomagban)
Adatátvitel
Frekvenciasávok850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEClass 12 / Class 12
UMTS / HSDPAnincs / nincs
IrDA / Bluetoothnincs / 2.0 (A2DP is)
WiFinincs
USB2.0 (microUSB)
Push-to-talk / RSSnincs / nincs
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésvan / nincs
Hangrögzítésvan (korlátlan felvételhossz)
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbeviteliTAP
Szoftverek
PlatformMotorola
WAP / HTML böngésző2.0 / van
E-mail kliensvan (POP3, IMAP4, hitelesített)
Javavan, MIDP 2.0
Játékok5 darab demo verzió
Valutakonverternincs
Extra szoftverekGoogle Maps, eBay
Multimédia
Fő kamera2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kameranincs
Videófelvételvan (176 x 144 pixel)
Zenelejátszó szoftvervan, háttérben is
Hangszínszabályzóvan, előre definiált sémák
FM-rádiónincs
Üzemidő
Alap akkumulátor770 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő350 óra
Beszélgetési idő7 óra
Egyebek
Rejtett előlapi OLED kijelző zenegombokkal

Azóta történt

Előzmények