Motorola Moto X Pure Edition - tiszta vizet a pohárba!

Bevezető

A Motorola igencsak változatos utat járt és jár be a hordozható telefonok történetében, melynek a kezdetétől jelen van, és máig rendületlenül jönnek ki az újabb M-logós készülékek. 2011-ben szétvált a telekommunikációs (Motorola Solutions) és a mobilos részleg (Motorola Mobility), és az utóbbi, 12,5 milliárd dollárért mindjárt a Google birtokába került – egészen 2014-ig. Ekkor ugyanis meglepetésre kiderült, hogy a Lenovo 2,91 milliárd dollárért felvásárolja a neves telefongyártót (a kutatás-fejlesztési részleg és 2000 szabadalom a keresőóriásnál maradt).

A Moto X Style vagy Pure Edition jelentősen nagyobb a Moto X 2014-nél
A Moto X Style vagy Pure Edition jelentősen nagyobb a Moto X 2014-nél [+]

Aztán, amikor a márka támogatói már attól kezdtek tartani, hogy előbb-utóbb jön egy Lenovorola X, vagy valamilyen hasonló egyveleg, nemcsak az vált egyértelművé, hogy a Motorola továbbra megtarthatja vállalati struktúráját és mobilgyártási szabadságát: egyenesen a kínaiak okostelefonos részlege olvadt bele a Mobilitybe, Lenovo Mobile néven. Azt láthatta be a kínai anyacég, hogy az amerikaiak összehasonlíthatatlanul nagyobb tapasztalattal rendelkeznek a szegmensben, és akkor már miért ne ők feleljenek minden telefonért? Ettől még várhatóan jövőre is lesznek Lenovo mobilok, csak a Motorola felügyelete alatt, amely a Lenovo kötelékébe tartozik...

A régi ívek megmaradtak, a méretek azonban megnövekedtek idén
A régi ívek megmaradtak, a méretek azonban megnövekedtek idén [+]

Az elmúlt évek komoly céges változásait nem igazán lehet nyomon követni, pusztán a kiadott készülékeket szemlélgetve, hiszen Amerikában még mindig pörög a Droid sorozat, a Moto E, G és X széria pedig világszerte ismert és elismert, és nem lett belőlük ugyebár Vibe G, és így tovább. Lett viszont az egykezes használatra tökéletesen belőtt Moto X-ből és a némileg kényelmetlenebb Moto X 2014-ből két phablet, a Moto X Play tesztjén már túl is vagyunk, Bog jóvoltából. Most a Moto X Style a soros, amelyet az Egyesült Államokban Moto X Pure Edition titulussal forgalmaznak kártyafüggetlenül – fiatal olvasónk is onnan szervált be egy ilyen 5,7 hüvelykes, QHD-s masinát, mielőtt kölcsönadta.

A készülékvédő keret kellemes extrája a csomagolásnak. A headset azért még beleférhetett volna
A készülékvédő keret kellemes extrája a csomagolásnak. A headset azért még beleférhetett volna [+]

Azért is jó arrafelé és más Moto Makeres piacon beszerezni ezeket a mobilokat, mert az online megrendelő felületen több száz küllemet érintő kombináció összehozható a hátlapi anyaghasználat és mintázat, illetve a fémkeret, a gombok és az előlap festése alapján. Mi egy szilikon hátlapos, fekete darabot kaptunk kölcsön, sötétszürke fémkerettel. Méretes dobozában a 3 amperes töltőhöz rögzített microUSB kábelen, a leírásokon és egy SIM-tűn túl egy átlátszó készülékvédő keretre is rábukkantunk. Mindig örülünk az ilyen kedvességeknek, mondjuk sokan biztosan becserélnék a dolgot egy headsetre, ami viszont kimaradt. A Pure Edition egyébként olcsóbban került forgalomba a többi márkás csúcskészüléknél (már ahol piacra dobták), és a teszt előtti napokban futott be rá az Android 6.0-s frissítés, úgyhogy a gyártó számos érvet felvonultat mobiljai mellett, és mi is szívesen próbálgatjuk azokat.

Külső és kijelző

Sokan egyetértenek abban, hogy a 2013-as, 4,7 hüvelykes Moto X eltalálta az ideális okostelefon méretet a hordozhatóság, az egykezes használat kényelme és a mobilképernyős tartalomfogyasztás szentháromságában. Az 5,2 hüvelykes folytatást már neccesebb volt egy kézzel kezelni, a Moto X Style-t pedig már egyáltalán nem lehet – nem egy „majdnem phabletet” fogtunk kézbe, hanem egy ízig-vérig óriástelefont.

Mutatós, ám méretes lett a Moto X Pure Edition
Mutatós, ám méretes lett a Moto X Pure Edition [+]

153,9 x 76,2 x 11,1 milliméteres, illetve 179 grammos paraméterekkel ez bizony azt jelenti, hogy az 1440 x 2560 pixeles kijelző tetejét csak két kézzel vagy erősen tornázva lehet csak elérni, és azok a hátlapi ívek és keskeny oldalak, amelyek ideálisan simultak a tenyérbe két éve, most a fogás határozottságát nehezítik. Egyszóval nem árt odafigyelni a biztos markolásra, a baleset kockázatát elkerülendő. Ha viszont olvasónk kezéből gyakrabban esik ki okostelefonja, mint azt rokonai, ismerősei vagy fórumunk előtt el meri ismerni, a Motorolának erre is van megoldása, bár a „betörhetetlen kijelzős” Moto X Force-ot ugyanolyan nehéz itthon beszerezni, mint a hivatalos forgalmazást szintén kihagyó Pure Editiont.

Kijelző-teszt
Mérés Motorola Moto X Pure Edition Google Nexus 6P Samsung Galaxy Note5 Microsoft Lumia 950 XL
Fehér fényerő (max.) 532 nit 357 nit 392 / 530 nit 295 / 368 nit
Fehér fényerő (min.) 6,7 nit 2,1 nit 1,9 nit 6,5 nit
Fekete fényerő 0,51 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány 1024:1 végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7552 K 6719 K 7596 / 6685 K 6588 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A QHD-s IPS panel tűéles 5,7 hüvelyken
A QHD-s IPS panel tűéles 5,7 hüvelyken [+]

A változások a méretek után a kijelzőtípusban folytatódnak: AMOLED helyett IPS LCD panel felel az 520 ppi-s, QHD-s felbontás megjelenítéséért, ami abból a szempontból örömteli, hogy kiemelkedő a maximális fényerő, így jól látni a tartalmakat napfény alatt, és RG/BG szubpixel elrendezés helyett RGB-s tripla jár, élesebb képet eredményezve. A magasabb fényvisszaverődés, a rosszabb betekintési szögek, az alacsonyabb kontrasztarány és a Moto műveletekhez tartozó, gyakran felvillanó képernyő miatt ugyanakkor kevésbé ideális az LCD technológia. A színek rendben vannak, akad élénk és visszafogottabb kalibrációs séma.

A konstrukció és a nano-borítás igyekszik a nedvességet kívül tartani
A konstrukció és a nano-borítás igyekszik a nedvességet kívül tartani [+]

Jó hír, hogy nemcsak az előlap védelme minőségi (Gorilla Glass 3): az érezhetően vastag, fém oldalkeret és a hibátlanul illesztett, el nem távolítható hátlap vízlepergető nano-borítást is kapott, bár hangsúlyozni kell, hogy nem szabad víz alá meríteni a készüléket, az esőt ugyanakkor ki kell bírnia (a gyártó IP52-es minősítést ír). Az előlapon a megszokottnál több elem fedezhető fel: van itt, kérem 5 megapixeles kamera, előlapi villanó, nem használt értesítési led, sztereó hangszórópár, fénymérő, közelségérzékelő, és a felhasználót figyelő három infraszenzor.

Az oldalsó gombok elhelyezkedése ideális, könnyű hozzájuk férni
Az oldalsó gombok elhelyezkedése ideális, könnyű hozzájuk férni [+]

A kijelzőkávák mellett a készülék oldalai is vékonyak lettek, bár a négy saroktól középre haladva kiszélesedik a fémkeret annyira, hogy ne legyen problémás a fogás, csak kissé kényelmetlen. A bekapcsoló recés és a hangerőszabályzó sima felületű billentyűi a jobb oldalon tapinthatók ki, és apró kialakításuk ellenére is könnyű kezelni azokat. Felülre mehet a füles, az innen kihúzható tálcára pedig a microSIM és a microSD kártya. A microUSB kábelt alul lehet csatlakoztatni. A hátlapra is jutott néhány elem: a 21 megapixeles szenzor alatt kéttónusú ledes villanópár pislákol, ha dolga akad, lejjebb pedig, a mutatóujjra tökéletesen ráálló, enyhén süllyesztett Motorola logó tapintható ki. Annyira adná magát itt egy biometrikus szenzor, hogy azt elmondani nem lehet, ám a ziccert megint csak kihagyták az amerikaiak, kár érte.

Hardver, Android 6.0, Moto műveletek

A Motorola sosem állt be a „ütős hardver mindenek felett” sorba, és a hatmagos, Snapdragon 808-as SoC választása is ésszerű a melegedési gondjairól ismert, nyolcmagos Snapdragon 810 ellenében. A két Cortex-A57 (1,8 GHz) és a négy Cortex-A53 mag (1,44 GHz) ugyanis remekül összedolgozik a szinte nexusi tisztaságú Android felülettel, így semmi panasz nincs az általános rendszersebességre, az átmenetekre vagy a böngészésre – talán az alkalmazásmegnyitás és -váltás lehetne egy hangyányival pattogósabb, vagy egy-két igazán vaskos honlap görgetése. Az Adreno 418-as IGP a QHD-s felbontás mellett mondjuk határeset, ha Asphalt 8 szintű játékokat vet be ellene az ember, ám a képfrissítés még bőven az elfogadható tartományon belül marad, miközben az átlagosnál nem melegszik fel jobban a Moto (pedig nyáron még erről olvastunk, az Android 6.0 viszont javíthatott a dolgon. Vagy a tél.)

A Moto X Pure Edition hozzánk már Android 6.0-val jutott el
A Moto X Pure Edition hozzánk már Android 6.0-val jutott el [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Motorola Moto X Pure Edition Sony Xperia Z5 Premium Dual Huawei Mate S Samsung Galaxy S6 edge+
Rendszerchip Snapdragon 808 Snapdragon 810 HiSilicon Kirin 935 Exynos 7420
AnTuTu Benchmark 5.x 51787 pont 59429 pont 51606 pont 70948 pont
Vellamo Browser 4781 pont 5153 pont 2801 pont 5224 pont
Vellamo Metal 2423 pont 2277 pont 1578 pont 2503 pont
Geekbench 3 (single) 1249 pont 1361 pont 960 pont 1495 pont
Geekbench 3 (multi) 3493 pont 4138 pont 4049 pont 5170 pont
GFXBench Man. onscreen 10 fps 27 fps 9,6 fps 15 fps
GFXBench Man. offscreen 16 fps 26 fps 9 fps 25 fps
GFXBench T-Rex onscreen 26 fps 52 fps 18 fps 37 fps
GFXBench T-Rex offscreen 38 fps 56 fps 17 fps 57 fps

A tesztelésre kapott Pure Edition 3 gigabájt RAM-ot és 16 gigabájtos belső tárolót kapott. Az előbbi bőségesen elég, az utóbbiból viszont csak 9,5 gigabájt áll a felhasználó rendelkezésére. Szerencsére microSD kártya behelyezésével ez bővíthető, sőt: ha rendszertárhelyként formázzuk, arra is mehet a telepítés, rendszerszintű titkosítással. Átugorhatnánk a következő részt azzal, hogy az Android 6.0-n alapuló Moto X UI-ja vegytiszta Marshmallow, néhány motós extrával, ám nem tesszük, mert jó alapokhoz hasznos extrák sora tartozik.

A Moto X Pure Edition vegytiszta androidos felületet kapott A Moto X Pure Edition vegytiszta androidos felületet kapott
A Moto X Pure Edition vegytiszta androidos felületet kapott [+]

A Material Design ikonstílus és kapcsolópanel, az elválasztók nélküli beállítások, billentyűzet és telefonkönyv, illetve a kártyapakliszerűen pörgethető alkalmazásváltó már a Lollipopból ismerős lehet, az átszabott memória-, alkalmazás- és engedélymenedzsment pedig a Marshmallow-val érkezett, akárcsak az akkumulátorhasználat optimalizálásának trükkjei. Szintén újdonság, hogy a home gombot hosszan megérintve az aktuális képernyőtartalom szerint keres a Google asszisztens(OnTap), az alkalmazások most már indításkor kérnek engedélyeket, és a mobilos fizetésekre is felkészült a rendszer.

A Material Design stílusjegyei mindenütt érintetlenek A Material Design stílusjegyei mindenütt érintetlenek
A Material Design stílusjegyei mindenütt érintetlenek [+]

Az Android jelen formájában végre nemcsak átlátható és felhasználóbarát, hanem stabil is: alkalmazásleállással vagy belassulással nem találkoztunk. Viszont hiába jelent meg indén a második generációs Google referencia phablet (a Nexus 6P-t a Huawei gyártja), még mindig nincs natív egykezes képernyőtájolás vagy osztott képernyős mód, és ilyen megoldást a Motorola sem mellékel. A kedvenceinket viszont nem hagyta ki: a Moto Hang például állandóan fülel a felhasználó kérdéseire, hogy nulla kezes használattal is lehessen hívást indítani, vagy mondjuk üzenetet küldeni. Kár, hogy magyarul ez az asszisztens sem tud. Az előlapi infraszenzoroknak hála a készülék fölé nézve, hajolva vagy legyintve kezeinkkel azonnal felugrik az óra a friss értesítésekkel és a feloldási lakattal, így duplán koppintani sem kell. A Moto Kijelző a telefon megmozdításakor is felvillan, és bár elvileg elég intelligens a kis phablet, hogy a zsebben ne legyen túlbuzgó, azért sikerült párszor véletlenül ott is feloldani a képernyőzárat.

A Motorola kevés, ám annál hasznosabb funkciót ad hozzá a szoftverhez A Motorola kevés, ám annál hasznosabb funkciót ad hozzá a szoftverhez
A Motorola kevés, ám annál hasznosabb funkciót ad hozzá a szoftverhez [+]

Ott vannak aztán a gesztusok, már a telefonnal a kézben: kétszer, gyorsan le-fel fordítva a készüléket indul a kamera, „dupla suhintással” (vagy hentesbárdos szeletelő mozdulattal) pedig a zseblámpa. A Moto Hang a készülék fülhöz emelésével azonnal várja utasításainkat, és „halkan” válaszol kihangosítás helyett. Paraméterezhető, hogy a zárképernyőre mely értesítések juthatnak ki (akár semelyik), illetve az is, hogy éjjel hadonászva a készülék fölött alacsonyabb fényerővel villanjon fel az óra (ami még mindig világosabb és akkumulátoréhesebb IPS-en, mint AMOLED-en). Ezen funkciók gyűjtőneve magyarul Moto Műveletek. Extraként jár még a Moto Connect, amivel mindenféle eszköz kezelhető (mondjuk a Moto 360 okosóra valamelyik variánsa) és a Súgó (Moto Care). Természetesen a Motorola ID-vel is be lehet jelentkezni, ha van ilyen fiókunk.

A tárcsázó megszokott minimalizmusa a Moto X Pure Edition esetében is visszaköszön A tárcsázó megszokott minimalizmusa a Moto X Pure Edition esetében is visszaköszön
A tárcsázó megszokott minimalizmusa a Moto X Pure Edition esetében is visszaköszön [+]

Ezt leszámítva tényleg a nyers Android és a Google alap alkalmazásaira lehet rábukkanni, így a több fiókot rendben kezelő Gmail-re, a remekül használható telefonkönyvre, a gyorshívási és gyorskeresési funkciókat támogató tárcsázóra vagy a Google Naptárra, amely szintén követi a Material Design stílust és az eszközökön átívelő szinkronizálást. A billentyűzet támogatja a magyar érkezeteket, a QWERTZ karakterkiosztást, a szójavaslatokat és a korrektúrát.

Böngészni tényleg élmény ezen a kijelzőn Böngészni tényleg élmény ezen a kijelzőn
Böngészni tényleg élmény ezen a kijelzőn [+]

Ha vegytiszta rendszer, akkor Chrome: a Google megszokott böngészője lett a Pure Editionre is telepítve, amely rendben kezel több lapot (az alkalmazásváltóban lehet váltani közöttük), az asztali elrendezést (nincs egyéni sortörés), illetve Google könyvjelzőinket és keresési előzményeinket. Lehet az oldalakon keresni, azokat kinyomtatni és megosztani, illetve inkognitó böngészés is indítható. A sebességre semmi panasz: a görgetés majdnem mindig fluid, és a legtöbb oldal pillanatok alatt betölt, csak az igazán komoly tartalmaknál dadogósabb a dolog. A QHD-s panel is jól passzol a több órás neteznéshez – íme, egy érv, hogy miért jobb a phablet kijelző egy 4,7-esnél.

Kamerák, multimédia

Furcsa kettősség jellemzi a Moto X Pure Edition kameráit: hardveresen igencsak erős a felhozatal (5 megapixeles előlapi kamera ledes villanóval, 21 megapixeles hátlapi modul PDAF-autofókusszul, F/2-es lencsével és dupla ledes villanóval), ám sajnos a nevéhez méltóan puritán a motorolás szoftver, és egyik camera2 API-ra épülő alkalmazással nem érhetők el a kézi beállítások. Ami problémás, mivel a gyári szoftver nem a legjobb. Az még okés, hogy balról előhúzva lehet a HDR-t, a vakut, kézi fókuszt, az expozíciót, a panorámát, az önkioldót és az alapbeállításokat kiválasztani. Az viszont nem, hogy nincs érintőfókusz, így az alapból középen csücsülő fókuszkört kell a kijelzőn odébb ráncigálni, ha egyéni pontra kívánunk élesíteni. Ez biztos jó móka 4,7 hüvelyken, de 5,7-en két kéz bevetését igényli, a beállítások elérésére úgyszintén. Kézi babrálásra mondjuk zéró opció akad, akár az érzékenységet, a záridőt, a fehéregyensúlyt vagy a mérési módot váltogatná az ember. Rácsvonalak sincsenek. Egyedül expozíciókorrekcióra van lehetőség a fókuszkör mellett húzogatva az ujjat.

Jók a kamerák, ám keveset tud a szoftver
Jók a kamerák, ám keveset tud a szoftver [+]

Nappal vajmi keveset érezni a fenti hiányosságokból, mert a PDAF-fókusz gyors és pontos, a dinamikatartomány átlag feletti (a HDR akár automatán is hagyható, mert szintén gyors), a fehéregyensúly megbízható (bár hajlamos egy témáról némileg eltérő színharmóniával rögzíteni több képet), a vonalélesség pedig remek, csak a széleken mosódnak el minimálisan a tartalmak. Azért a legapróbb részletek leleplezik az utólagos zajmentesítést és élesítést, ami valamiért elengedhetetlen eleme a mai mobilos fotográfiának, pedig semmivel nem rosszabbak mondjuk a Lumia 950 XL képei csak azért, mert természetesen puhák, a szó lehető legjobb értelmében. Akárhogy is: nappal szuper fotók lőhetők, ami a szűk mélységélességgel lőtt makrókra is igaz, bár a fókuszkör tologatása ritka béna megoldás.

21 megapixeles kamera, dupla ledes villanó és Motorola logó – mondjuk az utóbbi ujjlenyomat-olvasóként is funkcionálhathat
21 megapixeles kamera, dupla ledes villanó és Motorola logó – mondjuk az utóbbi ujjlenyomat-olvasóként is funkcionálhathat [+]

Mint mindig, a nap horizont mögé bukásával jönnek elő a komolyabb hibák. Egyfelől, kézi módok nélkül az automatikára vagyunk utalva, az meg 1/17 másodpercnél nem rögzít hosszabban, így rendre magas érzékenységgel, komoly zajmentesítéssel és túlélesítéssel kénytelen kompenzálni a rendszer, erősen rontva azon a minőségen, amit egy AZ Camerával könnyedén ki lehetne hozni. A dupla LED fényereje mondjuk jó, ám mégsem segít a dolgon, ha pár méternél távolabbi a téma. Nem vészesek az elkészült képek Instagram méretben, a Motorolánál viszont mintha nem akarnák, hogy bárki a 21 megapixeles esti fotókba belenagyítson, akkor viszont nem kellene a „kristálytiszta képek, kevés fény mellett is” szlogent erőltetni. Videofelvétel legfeljebb 4K-ban lőhető 30 fpssel (akár HDR-ben, bár ilyenkor nincs mindig meg a 30 képkocka, egy példa), jó kép és hangminőséggel, itt egy normál klip. Emellett akad opció 720p-s lassított felvételre is, bár ez inkább tűnik felskálázott 480 sorosnak, mondjuk így is lehet látványos klipeket készíteni. Íme, egy 5 megapixeles előlapi kép, vaku mellett HDR itt is bevethető.

A Play Music mellé hangszínszabályzó is jár A Play Music mellé hangszínszabályzó is jár
A Play Music mellé hangszínszabályzó is jár [+]

A Google Play Zene népszerű lejátszó, már csak azért is, mert rajta van a legtöbb új androidos készüléken, így a most tesztelt Moto X-en is. A keresőóriás számvásárlást és előfizetéses zeneleérést is biztosít, de azért saját állományainkat is meghajtja a szoftver, hacsak nem wma a kiterjesztés, mert ahhoz mondjuk egy BS Player beszerzése szükségeltetik. Alapvető hangszínszabályzó akad, FM-rádió viszont nem, és a videolejátszó sem egy nagy tudású versenyző. Az imént említett Áruházas szoftver viszont minden formátumot és kódolást meghajt, beleértve az AC3 hangot és a feliratokat, és a 4K videókkal is megbirkózik. Elég csak a Pure Edition sztereó előlapi hangszóróit meghallgatni, és érthetővé válik, hogy miért preferáljuk ezt a hátlapi mono megoldásokkal szemben: nemcsak hangerőben kiemelkedő a dolog, hanem minőségben is – ha a maximumnál 2-3 lépéssel lejjebb csavarjuk a kakaót, telt, mélyekkel megtámogatott, tiszta hangok áradnak ki a két csatornából. Jó, nincs a dolog a One M9 szintjén, de nincs is attól messze, a sztereó hangzás pedig jól jön a telefonos mozizásnál is. A fülesre menő hangminőséggel is elégedettek voltunk, semmilyen zajt vagy torzítást nem érzékeltünk.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Moto X Style / Pure Edition egy nanoSIM-et fogad be, amellyel megfelelő 4G hálózaton akár 300 megabites letöltési sebesség is elérhető, 3G-n pedig 42 megabit, másodpercenként. A vételi jellel és a beszélgetési hangminőséggel is elégedettek voltunk, a másik oldalon is tisztán értettek bennünket. A 802.11a/b/g/n/ac WiFi modem kétcsatornás, MiMo szabványú és támogatja a Direct és hotspot funkciókat. Bluetoothból 4.1 jár A2DP-vel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel. Infra nincs, az NFC viszont nem maradhatott ki, amely a későbbiekben a mobilos fizetésnél is jól jöhet. Navigáláshoz a GPS és GLONASS műholdcsoportok jelei mellett a földi antennák és routerek szignáljait is be lehet vetni. Nem volt panasz a pozíciószerzés gyorsaságára vagy megbízhatóságára.

A nanoSIM és a microSD kártya egy járatba megy
A nanoSIM és a microSD kártya egy járatba megy [+]

A Motorola „egész napos használatot” ígér a 3000 milliamperórás akkumulátorral, a külföldi visszajelzések viszont korábban nem erről szóltak. A marshmallow-s frissítés ugyanakkor előrelépést hozhatott, mert nekünk gond nélkül kijött a napi 4,5 - 5 órás képernyőidő, a 12 órás, folyamatos böngészés közepes fényerőn, vagy a 8,5 órás MinDig TV stream egy-egy töltésből. És akkor ott van a 3 amperes turbófeltöltő, amely másfél órán belül 0-ról 100%-ra pakolja a tankot. Az Android 6.0 ráadásul optimalizálja az alkalmazások akkumulátorfogyasztását és csökkenti a háttérfolyamatokat pihenőidőben (Doze), így nem lepődtünk meg a visszafogott készenléti merülésen.

A Moto X Style / Pure Edition remek phablet. Kár, hogy itthon nincs hivatalosan forgalomban
A Moto X Style / Pure Edition remek phablet. Kár, hogy itthon nincs hivatalosan forgalomban [+]

Értékelés: Motorola Moto X Pure Edition
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A messzi távol ködébe vész a 2013-as Moto X, amely a most is visszatérő formatervet ideális méretekkel társította az egykezes használat tökéletességéért. 5,7 hüvelyken ez viszont kilőve, és bár nem jár kritika csak azért, mert a Pure Edition egy phablet, sokaknak mégis hiányzik egy kompakt csúcskategóriás Moto (az 5,4 hüvelykes X Force sem az). Túllépve ezen, illetve az oldalt elvékonyodó fémkeret nem éppen biztos fogásán, egy makulátlanul összeszerelt óriáskészüléket ismertünk meg az elmúlt napokban, amelynek méretei az óriáskészülékek között már kompaktnak mondhatók úgy, hogy belefért az előlapi, minőségi hangszórópár. Inkább azt furcsálljuk, hogy a hátlapi, M-logós „kráter” miért nem ad otthont egy ujjlenyomat-olvasónak, mert annyira adja magát a dolog.

A vegytiszta Android 6.0 gördülékenyen és fürgén fut a hatmagos hardveren, a motós extrák pedig továbbra is kedvenceink közé tartoznak, bár ezekhez az AMOLED panel jobban passzolt volna. Kár, hogy a minőségi, és nappal remekelő kamerát este a puritán szoftver korlátai és a camera2 API teljes támogatásának hiánya lehúzza, többet ki lehetett volna hozni a dologból kézi beállításokkal és optikai képstabilizátorral. A tartalomfogyasztással viszont megütheti a felhasználó a főnyereményt: netezni, mozizni és zenét hallgatni is igen kellemes élmény ilyen tulajdonságokkal. A Motorola ismét bebizonyította: a hardveres versenyfutás helyett az optimalizálásra, a rendszerfrissítésekre és a működő gesztusvezérlésre fordított figyelem nyerő kombinációt hozhat össze. Ráadásul bankot sem kell robbantani érte: az USA-ban, forintosítva 115 ezrest, az euró övezetben pedig nagyjából 150 ezrest kell kiperkálni az alapverzióért, így nem kérdés a tetszett plecsni, az apróbb hiányosságok ellenére sem. Jobbat csak azért nem kap, mert azokat az itthon forgalmazott eszközöknek tartogatjuk.

Motorola Moto X Pure Edition

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Motorola Moto X Style / Pure Edition
Motorola Moto X Style Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 153,9 x 76,2 x 11,06 milliméter
Tömeg 179 gramm
Színvariációk számos színvariáció Moto Makerben
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 2560 pixel (520 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808
Processzor típusa 2 x 1,8 GHz Cortex-A57 + 4 x 1,44 GHz Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 20 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 418
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 16/32/64 GB
Memória bővíthetősége microSDXC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1800/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat.6
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, MiMo, dual band, hotspot, WiFi Direct
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0 Marshmallow
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Motorola Connect, Moto
Multimédia
Fő kamera 21 megapixel, PDAF-autofókusz, dupla ledes vaku
Másodlagos kamera 5 megapixel, LED vaku
Videófelvétel 4kp @ 30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
IP52-es vízlepergető burkolat, TurboPower gyorsfeltöltés, infrás előlapi szenzorok a Moto Műveletekhez

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés