Motorola Moto X Pure Edition - tiszta vizet a pohárba!

Hardver, Android 6.0, Moto műveletek

A Motorola sosem állt be a „ütős hardver mindenek felett” sorba, és a hatmagos, Snapdragon 808-as SoC választása is ésszerű a melegedési gondjairól ismert, nyolcmagos Snapdragon 810 ellenében. A két Cortex-A57 (1,8 GHz) és a négy Cortex-A53 mag (1,44 GHz) ugyanis remekül összedolgozik a szinte nexusi tisztaságú Android felülettel, így semmi panasz nincs az általános rendszersebességre, az átmenetekre vagy a böngészésre – talán az alkalmazásmegnyitás és -váltás lehetne egy hangyányival pattogósabb, vagy egy-két igazán vaskos honlap görgetése. Az Adreno 418-as IGP a QHD-s felbontás mellett mondjuk határeset, ha Asphalt 8 szintű játékokat vet be ellene az ember, ám a képfrissítés még bőven az elfogadható tartományon belül marad, miközben az átlagosnál nem melegszik fel jobban a Moto (pedig nyáron még erről olvastunk, az Android 6.0 viszont javíthatott a dolgon. Vagy a tél.)

A Moto X Pure Edition hozzánk már Android 6.0-val jutott el
A Moto X Pure Edition hozzánk már Android 6.0-val jutott el [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Motorola Moto X Pure Edition Sony Xperia Z5 Premium Dual Huawei Mate S Samsung Galaxy S6 edge+
Rendszerchip Snapdragon 808 Snapdragon 810 HiSilicon Kirin 935 Exynos 7420
AnTuTu Benchmark 5.x 51787 pont 59429 pont 51606 pont 70948 pont
Vellamo Browser 4781 pont 5153 pont 2801 pont 5224 pont
Vellamo Metal 2423 pont 2277 pont 1578 pont 2503 pont
Geekbench 3 (single) 1249 pont 1361 pont 960 pont 1495 pont
Geekbench 3 (multi) 3493 pont 4138 pont 4049 pont 5170 pont
GFXBench Man. onscreen 10 fps 27 fps 9,6 fps 15 fps
GFXBench Man. offscreen 16 fps 26 fps 9 fps 25 fps
GFXBench T-Rex onscreen 26 fps 52 fps 18 fps 37 fps
GFXBench T-Rex offscreen 38 fps 56 fps 17 fps 57 fps

A tesztelésre kapott Pure Edition 3 gigabájt RAM-ot és 16 gigabájtos belső tárolót kapott. Az előbbi bőségesen elég, az utóbbiból viszont csak 9,5 gigabájt áll a felhasználó rendelkezésére. Szerencsére microSD kártya behelyezésével ez bővíthető, sőt: ha rendszertárhelyként formázzuk, arra is mehet a telepítés, rendszerszintű titkosítással. Átugorhatnánk a következő részt azzal, hogy az Android 6.0-n alapuló Moto X UI-ja vegytiszta Marshmallow, néhány motós extrával, ám nem tesszük, mert jó alapokhoz hasznos extrák sora tartozik.

A Moto X Pure Edition vegytiszta androidos felületet kapott A Moto X Pure Edition vegytiszta androidos felületet kapott
A Moto X Pure Edition vegytiszta androidos felületet kapott [+]

A Material Design ikonstílus és kapcsolópanel, az elválasztók nélküli beállítások, billentyűzet és telefonkönyv, illetve a kártyapakliszerűen pörgethető alkalmazásváltó már a Lollipopból ismerős lehet, az átszabott memória-, alkalmazás- és engedélymenedzsment pedig a Marshmallow-val érkezett, akárcsak az akkumulátorhasználat optimalizálásának trükkjei. Szintén újdonság, hogy a home gombot hosszan megérintve az aktuális képernyőtartalom szerint keres a Google asszisztens(OnTap), az alkalmazások most már indításkor kérnek engedélyeket, és a mobilos fizetésekre is felkészült a rendszer.

A Material Design stílusjegyei mindenütt érintetlenek A Material Design stílusjegyei mindenütt érintetlenek
A Material Design stílusjegyei mindenütt érintetlenek [+]

Az Android jelen formájában végre nemcsak átlátható és felhasználóbarát, hanem stabil is: alkalmazásleállással vagy belassulással nem találkoztunk. Viszont hiába jelent meg indén a második generációs Google referencia phablet (a Nexus 6P-t a Huawei gyártja), még mindig nincs natív egykezes képernyőtájolás vagy osztott képernyős mód, és ilyen megoldást a Motorola sem mellékel. A kedvenceinket viszont nem hagyta ki: a Moto Hang például állandóan fülel a felhasználó kérdéseire, hogy nulla kezes használattal is lehessen hívást indítani, vagy mondjuk üzenetet küldeni. Kár, hogy magyarul ez az asszisztens sem tud. Az előlapi infraszenzoroknak hála a készülék fölé nézve, hajolva vagy legyintve kezeinkkel azonnal felugrik az óra a friss értesítésekkel és a feloldási lakattal, így duplán koppintani sem kell. A Moto Kijelző a telefon megmozdításakor is felvillan, és bár elvileg elég intelligens a kis phablet, hogy a zsebben ne legyen túlbuzgó, azért sikerült párszor véletlenül ott is feloldani a képernyőzárat.

A Motorola kevés, ám annál hasznosabb funkciót ad hozzá a szoftverhez A Motorola kevés, ám annál hasznosabb funkciót ad hozzá a szoftverhez
A Motorola kevés, ám annál hasznosabb funkciót ad hozzá a szoftverhez [+]

Ott vannak aztán a gesztusok, már a telefonnal a kézben: kétszer, gyorsan le-fel fordítva a készüléket indul a kamera, „dupla suhintással” (vagy hentesbárdos szeletelő mozdulattal) pedig a zseblámpa. A Moto Hang a készülék fülhöz emelésével azonnal várja utasításainkat, és „halkan” válaszol kihangosítás helyett. Paraméterezhető, hogy a zárképernyőre mely értesítések juthatnak ki (akár semelyik), illetve az is, hogy éjjel hadonászva a készülék fölött alacsonyabb fényerővel villanjon fel az óra (ami még mindig világosabb és akkumulátoréhesebb IPS-en, mint AMOLED-en). Ezen funkciók gyűjtőneve magyarul Moto Műveletek. Extraként jár még a Moto Connect, amivel mindenféle eszköz kezelhető (mondjuk a Moto 360 okosóra valamelyik variánsa) és a Súgó (Moto Care). Természetesen a Motorola ID-vel is be lehet jelentkezni, ha van ilyen fiókunk.

A tárcsázó megszokott minimalizmusa a Moto X Pure Edition esetében is visszaköszön A tárcsázó megszokott minimalizmusa a Moto X Pure Edition esetében is visszaköszön
A tárcsázó megszokott minimalizmusa a Moto X Pure Edition esetében is visszaköszön [+]

Ezt leszámítva tényleg a nyers Android és a Google alap alkalmazásaira lehet rábukkanni, így a több fiókot rendben kezelő Gmail-re, a remekül használható telefonkönyvre, a gyorshívási és gyorskeresési funkciókat támogató tárcsázóra vagy a Google Naptárra, amely szintén követi a Material Design stílust és az eszközökön átívelő szinkronizálást. A billentyűzet támogatja a magyar érkezeteket, a QWERTZ karakterkiosztást, a szójavaslatokat és a korrektúrát.

Böngészni tényleg élmény ezen a kijelzőn Böngészni tényleg élmény ezen a kijelzőn
Böngészni tényleg élmény ezen a kijelzőn [+]

Ha vegytiszta rendszer, akkor Chrome: a Google megszokott böngészője lett a Pure Editionre is telepítve, amely rendben kezel több lapot (az alkalmazásváltóban lehet váltani közöttük), az asztali elrendezést (nincs egyéni sortörés), illetve Google könyvjelzőinket és keresési előzményeinket. Lehet az oldalakon keresni, azokat kinyomtatni és megosztani, illetve inkognitó böngészés is indítható. A sebességre semmi panasz: a görgetés majdnem mindig fluid, és a legtöbb oldal pillanatok alatt betölt, csak az igazán komoly tartalmaknál dadogósabb a dolog. A QHD-s panel is jól passzol a több órás neteznéshez – íme, egy érv, hogy miért jobb a phablet kijelző egy 4,7-esnél.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés