Motorola Milestone 2 - a lényeg belül van

Bevezető, tartozékok

A Motorola néhány éve komoly gondok elé nézett, úgy tűnt, a gyártó a biztos csőd felé tántorog. Ám a mobiltelefonok atyja ezt nem engedhette meg magának, úgyhogy összeszorított fogakkal sok és fájdalmas lépést tettek, melyek során az időközben ránk szakadt világválságot is túlélték. Mi több, az Androidban meglátták az újrakezdés lehetőségét és piacra dobták a Milestone készüléket. A szaksajtó és a piac egyaránt jól fogadta a jövevényt, és ennek, illetve a később érkező okostelefonoknak köszönhetően stabilizálódott a Motorola helyzete. A konkurencia sem aludt ám közben, a Milestone-nak pedig egyre keményebb ellenfelei akadtak, nem volt más hátra, jönnie kellett az utódnak.

Motorola Milestone 2
[+]

Erre egészen mostanáig kellett várni, most viszont az XXL GSM jóvoltából egyenesen hozzánk került a hazánkban lévő egyik legelső példány. Én pedig le is csaptam rá, azaz nem kellett csapkodnom, mert jó előre jeleztem igényemet rá. Ennek oka nagyon racionális, mivel február óta használok saját mobilként egy Milestone-t, tehát duplán is kíváncsi voltam az újdonságra. Ebből kifolyólag alaposan össze tudtam vetni őket, ami a tesztelést is segítette, de erről egy külön is írást is tervezek a szerkesztőségi blogba, közös fotókkal.

Motorola Milestone 2
[+]

A doboz összement, a készüléket és tartozékait még kisebb helyre préselték össze. Az ötletesen kihúzható és felnyitható, de nem szétszedhető dobozkában a telefon alatt a töltőfej, egy adatkábel és a sztereó headset bújik meg. A hátlap felhelyezése előtt észrevehetjük, hogy egy 8 GB-os memóriakártya is ott lapul a számára kialakított helyen.

Motorola Milestone 2
[+]

Külső

A Motorola úgy érezte, a régi Milestone külseje igazán jól sikerült, ezért szinte alig változtattak rajta, amolyan faceliftről beszélhetünk. Nem drasztikusan nyúltak hozzá, hanem a részleteket finomították, csiszolták. Nagyon picit legömbölyítették a sarkokat, az előlap egy nagyon elegáns füstszínű csíkot kapott, illetve egy íves lépcsővel immár azonos hosszúságú a hátlappal. A hátsó rész sötétkék lett, a hangszóró rácsa ezüst, és ehhez hasonló változtatásokat eszközöltek rajta. Nem változott a mérete, ami jó, mert pont félúton van a normál mobilok és a most elszaporodott óriás kijelzős tepsik között. A súlya 4 grammot nőtt, így már 169 grammot nyom. Ez tekintélyesnek hangzik, de nem érezni ennyire nehéznek és ad egyfajta komolyságot, hiszen a ház nagyobb része fémből készült. A minőség az elődnél is magas szinten volt, ez most sem változott. Nagyon masszív összeszerelés, semmi lötyögés, jó fogású és minőségű anyagok mindenhol, ahogy egy csúcsmodellhez illik. A tesztpéldányon a fedlap alsó élén egy kb. 1-2 milliméteres részen foltos volt a felület, de ez annyira nehezen észrevehető, hogy semmilyen esztétikai gondot nem okoz.

Motorola Milestone 2
[+]

Ahogy említettem, az előlap tulajdonképpen ugyanaz maradt, a központban továbbra is a 3,7 hüvelykes kijelző van. Ez az FWVGA (480x854 pixel) felbontású, 16 millió színű, kapacitív és multi-touch panel bár TFT, de abból talán az egyik legszebb. Tűéles kép, szép színekkel, ráadásul ezen is változtattak, mert napfényben jobban látható a képe. Felette fényszabályzó és közelségérzékelő szenzorok, állapotjelző LED és maga a hangszóró található. Ez remek darab, a másik fél erősen, tisztán és hangosan hallható, amiben szerepet játszik a CrystalTalk zajszűrő technológia is. Alul megmaradt a négy érintőgomb, viszont a sorrendjüket átvariálták, picit szokni kell.

Motorola Milestone 2
[+]

Szétcsúsztatva bukkan elő a QWERTY billentyűzet, ami jelen esetben QWERTZ, mivel német régiós példányt kaptunk. Na itt kicsit jobban serénykedtek a mérnökök, a kiosztás változatlan, viszont eltűnt a navigációs gomb, illetve átvariálták az extra billentyűk helyét és néhány újat is betettek. A nagyobb méretű, púpos felületű, tökéletesen megvilágított gombok által még jobban és gyorsabban lehet gépelni. A csúszka könnyebben működik, talán egy kicsit túl könnyen is, mert az alsó él néha elmozdul, de ezt a telefon még nem érzékeli. Itt szó sincs a Desire Z-nél látott önkényes ki-be csukódásnak, ezt csak a mi kezünk nyitja és csukja.

Motorola Milestone 2
[+]

A hátlap finom tapintású, matt műanyag borítást kapott, ami alatt amúgy fém van. Az ezüstös hangszóró rácsot említettem, ezen felül két helyen nyúltak még hozzá. Az akkufedélen a Motorola logója mellett már egy Blur felirat is van, illetve a kameránál a feliratot áttették az optika másik oldalára. Egyszerű, letisztult, minőségi, ezt lehet elmondani róla.

Motorola Milestone 2
[+]

Oldalt is visszavettek a korábbi markáns, szögletes vonalakból. Felül a 3,5 mm-es jack és a bekapcsoló helyezkedik el, baloldalt a microUSB, jobbra pedig a hangerőszabályzó és a kamera exponálója jutott. A gombokat átformázták, némileg kisebbek lettek, viszont domborított felületük miatt vakon is jobban megtalálhatók. A jack és a microUSB szépen belesimul a házba, a mikrofon pedig immár az alsó részen rejtőzik.

Hirdetés

Hardver, operációs rendszer

Innentől kezd izgalmasabbá válni a dolog, mert a külsőnél megspórolt időt és energiát a belsőbe fektették. Ennek meg is lett az eredménye, de ne rohanjunk megint előre. A régi processzort kidobták a kukába és a mai trendet követve egy 1 GHz-es egységet forrasztottak be. Konkrétan a Texas Instruments OMAP3630-as egységéről van szó (az elődben a 3430 dolgozik 550 MHz-en), amihez hozzácsaptak 512 MB RAM-ot (előd: 256 MB), meghagyták a PowerVR SGX530 grafikus gyorsítót és kész is a Milestone 2 „lelke”. A sokak által kritizált belső tárhelyet 8 GB-osra hizlalták, ami a gyári tartozék kártyával már igen bőséges helyet biztosít minden tartalom számára. Ilyen csomaggal már nem nagyon van gond a sebességgel sem. A rendszer érezhetően gyorsabb, mint volt, néha előfordulnak apróbb akadások, viszont a duplájára növelt RAM miatt még 15-20 háttérben futó alkalmazásnál sincsenek gondok.

Motorola Milestone 2

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a gyorsaság nem csupán a kicserélt hardvernek köszönhető. A szoftver is jelentősen változott, hiszen a Milestone 2 már gyárilag az Android 2.2 (Froyo) rendszerével kerül forgalomba, amire még ráhúzták a MotoBlur felületet is. A 2.2 önmagában is hozott magával új funkciókat, bár ezek többségét elsőre talán észre sem vesszük, viszont a sebességet igen. Ezúttal hét főképernyőnk van, amikre szabadon pakolászhatunk widgeteket, parancsikonokat, szinte bármit, amit szeretnénk. A Motorola is kiegészítette a widgetek sorát, melyek között a WiFi kapcsolótól kezdve a naptáron át, az időjárásjelzőn keresztül a Facebook üzenőfalig találunk kedvünkre valót. Ráadásul ezek a widgetek bizonyos határok között átméretezhetőek, így a hét főképernyőre még több tartalom kifér.

Motorola Milestone 2

A MotoBlur lényege, hogy nem alakítja át drasztikusan a rendszer megjelenését, mint mondjuk a HTC Sense. Viszont számos kisebb-nagyobb okosságot hoz, bizonyos gyári funkciókat kibővít, no és kapunk extra szoftvereket is. Ugyanakkor a MotoBlur egy online szolgáltatás is, ami kicsit hasonlít a HTCSense.com megoldására. Amikor használatba vesszük a telefont, akkor létre kell hoznunk egy MotoBlur felhasználói fiókot. Ehhez leginkább csak egy e-mail fiók kell és kb. 2 perc az egész. Innentől működnek a widgetek és az online oldalon bejelentkezve új lehetőségeket kapunk. Ilyen, hogy ha elhagytuk vagy ellopták a mobilunkat, akkor GPS-en megkereshetjük. Ha tényleg lopásról van szó, akkor lezárhatjuk, törölhetünk róla minden adatot. Szintén hasznos, hogy a telefonkönyvünket feltölthetjük ide, biztonsági másolat céljából, illetve ha később egy szintén MotoBlur telefont veszünk, akkor le tudjuk szinkronizálni vele.

Motorola Milestone 2

Alapfunkciók

Az Androidnál önmagában is elégedettek szoktunk lenni az alapfunkciókkal, a MotoBlur specialitásai meg csak még jobbá teszik ezeket. A telefonkönyv nagyon klassz, egy kontakthoz rengeteg adat tárolható, és ha beállítjuk a különböző céges és magán e-mail fiókokat, illetve a Facebookot, akkor innen is szépen behúzza minden adatot. Ezeket aztán automatikusan vagy manuálisan összefűzhetjük a nevekkel. A telefonkönyvnél és az egyes neveknél is három lapot találunk. Ezeknél láthatjuk akár minden egyes névnél a vele folytatott összes kommunikációt (telefonálás, üzenet, Facebook, e-mail stb.), valamint a Facebookos hírfolyamot, mindezt egyetlen helyen, nem kell semmit elindítani, bejelentkezni, ügyes.

Motorola Milestone 2

Az üzenetírás a teljes billentyűzet miatt eleve nem egy megterhelő dolog, de használhatjuk a virtuális változatot is. Ezt szintén lecserélték és egyből kétféle is van. Az egyik a külsejében megújult Motorolás multi-touch megoldás, a másik pedig a terjedőben lévő Swype. Ezt magyarul nem nagyon lehet használni, inkább az angol szöveghez ideális. Van SMS és MMS, ez nyilván nem meglepő. Az e-mail kliens is alap, akármilyen fiókot beállíthatunk, a Gmailtől az Exchange-ig bármi jöhet, melléklet, időszakos és push lekérdezés van, mérethatár nincs. Az összesített bejövő mappában minden létező üzenet időrendben látható, ikonokkal jelezve, hogy melyik fiókból való.

Motorola Milestone 2

A naptárhoz nem nyúltak, havi, heti és napi nézetben láthatjuk a bejegyzéseket. Ide szintén bekerülnek a Google és céges naptárak adatai, így nem maradunk le semmiről. Ébresztőből akármennyit csinálhatunk, részletesen paraméterezhető, ahogy kell. Ide kerül egy időzítő, stopper viszont nincs, egész addig, amíg kb. 1 perc alatt leszedünk egyet a Marketről. Nagyon dicséretes, hogy teljesen új Quickoffice csomagot kapunk, ami ráadásul Word és Excel esetében szerkesztésre és létrehozásra is alkalmas. Van már hangvezérlésű Google kereső és ugyanígy a telefon funkciói, illetve a hívás is megy hanggal.

Motorola Milestone 2

Adatkommunikáció, extra szoftverek

Adatátvitel terén a Milestone gyakorlatilag tökéletesre vizsgázik. Négysávos GSM és kétsávos 3G modul, GPRS, EDGE, 3G, HSPA. Utóbbi lefelé 10,2 Mbit, felfelé 5,76 Mbit sebességgel pörög, nem rossz. Kapunk WiFi-t, a b és g szabvány mellett most már az n se okoz gondot neki. A Bluetooth 2.1-es verziójú, sztereó zenére és minden másra is alkalmas. Számítógéppel a microUSB a legjobb, ezen háttértárként is működik, az akku pedig töltődik. Itt is megtalálható az éppen a Milestone-ban debütált Phone Portal kezelőprogram, ami még mindig nagyon klassz ötlet. A belső memóriáról írtam, hogy 8 GB-os, a bővítéshez microSD kártya kell, amit csak kikapcsolva lehet cserélni, ezért jár egy dorgálás.

Motorola Milestone 2

Ilyen kínálat mellett könnyen felugrik az ember az internetre. Ha meg már ott vagyunk, akkor élvezhetjük, hogy a böngészőben immár simán mennek a flash tartalmak, a beágyazott videók és a reklámok is (utóbbinak a hirdetők örülnek inkább), ráadásul szép folyamatosan. Érdekes, hogy bár külön Facebook kliens nincs a telefonban (amit ugye Marketről lehet pótolni), ez annyira nem is hiányzik. Miután megadtuk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, onnantól mint ha mindig előttünk lenne a közösségi oldal. A kontaktoknál rögtön értesülünk, ha valaki új állapotot vagy mondjuk fotót tett fel, és ezeket widgeteken keresztül online is követhetjük, válaszolhatunk, mi is feltehetünk képet stb.

Motorola Milestone 2

Szerencsére még nincs vége a jónak, a gyártótól kapunk még néhány hasznos okosságot. Ilyen mondjuk a 3G Mobile Hotspot, amivel WiFi routerré alakíthatjuk a telefont, megosztva a mobilinternetünket. Sokat autózóknak lesz hasznos a Cardock, ami egy óriási ikonokkal ellátott főképernyő, innen vezetés közben is könnyen elérjük a fontosabb dolgokat. A multimédiás tartalmakat könnyen megoszthatjuk más eszközzel a DLNA segítségével, illetve mi is böngészhetünk a tartalmak között. Kapunk egy fájlkezelőt is, amivel a memóriakártya tartalmát túrhatjuk. A Media Share is a más eszközzel való tartalommegosztáshoz szükséges okosság. A Quickoffice-t már mondtam, de van itt egy News és egy News and Weather program. Az első kvázi egy RSS olvasó (sajnos ezzel valami baj volt, sehogyan nem tudott feliratkozni semmire), a második meg ennek egy időjárásjelzővel kombinált változata. Végül a sok RAM ellenére hasznos lehet a gyári Task Manager, amivel bármely programot kilőhetjük a memóriából, de láthatjuk, mi mennyi memóriát eszik.

Motorola Milestone 2

Multimédia, GPS

Noha úgy tűnt, hogy talán végre lenyugszik a megapixel háború, még mindig jönnek újabb és újabb jelöltek, akik jelentős többségéről kiderül, nem váltják meg a világot. A Milestone 2-nél észnél voltak, így látszólag nem is nyúltak a kamerához. Maradt az egyébként teljesen elfogadható 5 megapixel, autofókusszal és dupla LED villanóval. Beállításban kissé szegényes a kínálat. Állíthatjuk a felbontást, az expozíciót, vannak előre beállított témák és effektusok, arcfelismerés, meg szabályozhatjuk a LED működését. Érintős fókusz is van, csak nem a képen kell böknünk, hanem a fókuszkeretet kell odahúznunk, ahova szeretnénk.

Motorola Milestone 2

A Milestone nem teljesített túl jól a kamera terén és ugyan mostanra már csiszoltak rajta, még így sem az igazi. Az utód sem ugrik egyből az élvonalba, de látható, hogy a végeredmény jobb. A részleteknél van elmosódás, néhol kicsit sok a zaj, de az élesség elég jó, a színek se rosszak, ráadásul a tesztképek erősen borús időben készültek. A makró viszont nagyon jó, ahogyan a videó is. Mert hogy itt váltás volt, a korábbi D1 (720x480 pixel) helyett immár 720p HD-ban videózhatunk. Nem is akárhogyan, ugyanis kitűnő, 30 fps sebességet kapunk és ennek tetejébe sztereó hangot. A HD tesztvideóban érdemes figyelni az elhaladó autók hangját, ott jól kijön ez. Felvettem egy D1 felbontású videót is, ez szintén 30 fps-es, telefonban ez abszolút korrekt. A VGA-nál viszont némi hiba lépett fel, a kép egy csíkban ugrált, meg a hang se volt hibátlan, ez bizonyára szoftveres eredetű.

Motorola Milestone 2

Nagy meglepetés ért, amikor a szimpla Music ikonra bökve ugyanaz a remek lejátszó tárult elém, amit már a DEFY-ben is agyondicsértem. Tulajdonképpen itt is ugyanazt tudom elmondani róla, azzal a kivétellel, hogy sajnos a normál rádió kimaradt, ez mindenképp fájó pont lehet egyeseknek. A zenei részleg tökéletesen ki van szolgálva. A számok albumok és előadók szerint csoportosulnak, van albumkép (le is tölthető, ha kell), ismétlés, véletlen lejátszás, háttérben futás és gyári hangeffektek, illetve hangszínek. Ugyanazt a fülest kapjuk, ami ugyanúgy elég jól szól, mint az elődnél. Ha valaki komolyabbat szeretne, a jacknek köszönhetően megteheti. Tehát rádióból csak internetes van, de kapunk még kitűnő zenefelismerőt, illetve több online videó és tévécsatornát is nézhetünk a szoftverben. Aki kíváncsi minden részletére, annak ajánlom a DEFY tesztem erre vonatkozó részét.

Motorola Milestone 2

A GPS vevő alap, ahogyan a Google Maps is, ami bár nem nyújt teljes értékű, hangos navigációt és offline térképet, de nagyon hasznos tud lenni a mindennapokban. Magát a vevőt ezúttal is jól bejáratott tesztprogramjaimmal néztem, és ez sem változott. Ugyanolyan villámgyors, stabil és pontos, mint az elődben. Érdekes, hogy itt már nem kapjuk meg a Motonav néven futó iGO klónt, így mindenképp nekünk kell megkeresni és megvásárolni a szimpatikus navigációs szoftvert.

Üzemidő, összegzés

A változatlan burkolat alatt meglepő módon változatlanul az előd akkumulátorát találjuk. Az 1420 mAh-s lítium telepnek ezúttal egy erősebb hardverrel kell megbirkóznia. Ám szerencsére ez nem nagyon érezhető az üzemidőn. A többi csúcsmobilhoz hasonlóan ez is simán lemeríthető estére, visszafogottabban azonban két, nagyon visszafogva esetleg három nap is elérhető. Nem sok, de legalább nem rosszabb más típusoknál sem.

Motorola Milestone 2
[+]

Értékelés: Motorola Milestone 2
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A Motorola megfontoltan nyúlt hozzá a számára életmentőnek bizonyult Milestone-hoz. Az épp csak leheletnyit más külső alatt azonban a jelenlegi konkurensek szintjére hozta a készüléket. Az erős processzor, több RAM és nagyobb tárhely, na meg a friss Android 2.2 (melyhez később magyar nyelv is lesz) hozza az elvárhatót. Ehhez jön hozzá a MotoBlur, ami ugyan nem olyan látványos, mint a Sense, de mindenképp hasznára válik a rendszernek. Amihez nem kellett nyúlni, ahhoz nem nyúltak, ami felett pedig kissé eljárt az idő, azt kicserélték. A kijelző és a kamera értelmes határokon belül van, a ráadás pedig a QWERTY. Rengeteg Android mobil van a piacon, ám egyelőre elég kevés a teljes billentyűzetes megoldás és amint a Desire Z tesztjéből is kiderült, azok között se mindegyik olyan jó, ez viszont az. A Milestone 2 erős hardvert és szoftvert nyújt, egy minőségi és elegáns házban, QWERTY billentyűzettel. Jelenleg még csak GSM boltokban kapható, kártyafüggetlenül kb. 120-125 ezer forintos áron, a hivatalos forgalmazás itthon csak jövőre indul. Ezek után nem kérdéses, hogy masszívan jár neki az Ajánlott pecsét. A Mobilarénától és tőlem is.

Motorola Milestone 2

Rusi

A Motorola Milestone 2-t az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Motorola Milestone 2
Motorola Milestone 2 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 116,3 x 60,5 x 13,7 milliméter
Tömeg 169 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel
Kijelző típusa Kapacitív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 512 MB RAM / 8 GB ROM
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 10,2 Mbit / 5,76 Mbit
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok csak néma
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.2 + MotoBlur UI
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek XXX
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (1280 x 720 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1420 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő N/A
Beszélgetési idő N/A
Egyebek
XXX

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés