Motorola E6 - zenepingvin

Bevezető, csomagolás

Szegény Motorolának mostanában nem úgy megy a szekere, ahogy szeretné. Véleményem szerint ennek az az oka, hogy még mindig a RAZR rabságában élnek, a legtöbb új készülékük arra hasonlít, holott manapság már nem lehet azzal eladni egy telefont, hogy vékony és szépek a gombjai - arról nem is beszélve, hogy a céget a vékonyságon kívül más fizikai paraméterek annyira nem érdeklik, ezért legtöbb mobiljuk egy palacsintasütőre hasonlít.

Sokan mondják, hogy ideje lenne a szoftvert is fejleszteni, de ezek az igények süket fülekre találnak. Ennek legjobb bizonyítéka az E6, amely a 2004-ben bemutatott A780, valamint a rá egy évre megjelent A1200 Linux alapú operációs rendszerét használja, csak rákerült pár zenegomb, úgyhogy egyből zenetelefonként árulják - továbbá vékony is lett, a gombjai is dizájnosak, éljen a fejlődés!

A készülék doboza önmagában is döbbenetes, az XXL GSM tulajdonosa nagy nevetgélés közepette nyomta a kezembe. Közepes méretű, szürke, az elején ott figyelget az E6 képe, de nem csak úgy simán, mert a kijelzője már egy másik kartonlap. Kinyitni úgy lehet, hogy kihúzzuk az oldalát, ami csak egy kicsit jön ki, viszont az E6 kijelzőjén megváltozik a kép, továbbá az egyik felirat is kicserélődik - ezen egy 5 éves kisgyerek biztos jót nevet, amikor ilyenből veszi ki a Happy Meal menühoz kapott Transformerét, mi inkább csak kínunkban röhögtünk. Az E6 beceneve egyébként MOTOROKR, szintén döbbenet, a RAZR meg a PEBL még elmentek, ez nekem már sok volt - a jó készülékekkel kéne kitűnni a sorból, nem az idióta nevekkel! (Bocha szólt, hogy megjelenés előtt nézzem át a cikket, mert néhol talán kicsit erős lett, de ezzel a fenti megjegyzéssel egyetértek. Egyszer már hallottam egy embert, aki azt mondta a telefonjára, hogy "RAZR-em", de elképzelhetetlennek tartom, hogy valaki csakugyan KRZR-ként azonosít egy készüléket, hacsak nem Krk szigetén lakik... - Bog)

A tartozékok listája a következő: 1 GB-os SD kártya, sztereó headset, adatkábel, amerikai csatlakozós hálózati töltő. Utóbbi miatt tölteni nem tudtam, USB-ről nem akart töltődni, a kijelzőfotók készítése közben pedig szépen lemerült, ezért a kevés kép.

Hirdetés

Külső

A külső megítélése teljesen szubjektív dolog; az E6 szerintem nem valami szép, de biztos van, akinek nagyon tetszik. (Nálam OK - Bog) A színvilággal nincs gond, elöl-hátul fekete, oldalt pedig szürke színű sáv fut körbe. Az anyaghasználat szintén jó, kellemes tapintású, sima felületű, minőségi műanyagokkal van dolgunk.

Az előlapon található a 2,4 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású érintőkijelző, melynek minősége teljesen átlagos. Pozitív viszont, hogy a HTC Touch-hoz és az iPhone-hoz hasonlóan a kijelző itt sincs süllyesztve, tehát elvileg ujjal is jól lehet használni - talán ez a készülék legjobb tulajdonsága. A megjelenítő helykihasználása sem az igazi, alatta nagy üres rész tátong, bár az is igaz, hogy a hosszúkás készülékházra (111 x 51,5 x 14,5 mm) nem is fért volna rá nagyobb kijelző, ahhoz szélesebbnek kéne lennie. Fölötte található a telefonhangszóró, alatta pedig a kezelőszervek, amik elsőre kicsit elnagyoltnak tűnnek, de pont emiatt elég jól használhatók. Természetesen RAZR-design.

A hátlap felső része kicsit rücskös, közepén a 2 megapixeles, fixfókuszos, makró-kapcsolós kamera figyelget, tőle jobbra lefelé önarckép tükör található. A levehető rész közepén Motorola logó, alatta pedig két szolgáltatás, nevezetesen az FM rádió, valamint a Bluetooth van feltüntetve, ezt 2007-ben inkább nem kommentálnám. (Juhú, 16V, injektor, 5-gang, katalysator! - Bog) A stylus a bal alsó sarokban bújik meg, biztosan ül a helyén, kivétel után méretének köszönhetően kényelmesen használható.

A szürke sáv elég zsúfolt. Felül található a 3,5 mm-es jack kimenet, valamint a nyakpánt rögzítési helye, hátha van valaki, aki a nyakában szeretné hordani a 121 grammos okostelefont. Baloldalt felül hangerőszabályzó gombok, alattuk az SD kártya helye, lejjebb három dedikált zenegomb.

Alul középen a hátlap levételéhez használatos pöcök kuksol (mellesleg nélküle is lejön a hátlap), tőle jobbra, kicsit furcsa helyre került a szabvány miniUSB csatlakozó. Jobb oldalt középen újabb Motorola felirat (nehogy elfelejtse a tulaj, hogy milyen készüléket vett), fölötte a billentyűzár csúszkája található.

Menü, kezelhetőség

A gép ugyanazt a Linux alapú operációs rendszert futtatja, amit az említett A780 és A1200 is, utóbbival még a menü kinézete is teljesen megegyezik. A processzor típusáról nincs hivatalos információ, gyanítom, hogy egy 312 MHz-es Intel XScale ketyeg az E6-ban, ami még mindig nem képes elegendő erőforrást biztosítani a pingvines rendszernek. A programok indulására néha másodperceket kell várni, még a menüben való mozgás is elég lassúcska - nem akarom magamat ismételni, de fejleszteni kéne. A belső memória mérete 8 MB, ám ez a gyári 1 GB-os SD kártyát figyelembe véve nem olyan égető gond.

A kezelhetőség nem rossz. Felül található egy négy ikonból álló sáv, amit a Motorola GNB-nek hív (Global Navigation Bar). Ez a teljes képernyős alkalmazások (99%-ban játékok) kivételével mindig látszik, a gombok elég nagyok, ujjal is könnyedén meg lehet nyomni őket. Balról jobbra ezek a következők: menü, névlista, üzenetek, tárcsázó képernyő. Ha van valami esemény (nem fogadott hívás, új SMS, stb.), középre bekerül egy 5. gomb is. A főmenü ikonos felépítésű, egyszerre 3 x 3 látszik, az ikonok széle pixeles, szerintem elég rondák, de ez szubjektív. A menüben a navigációs gyűrűvel elég nehéz mozogni, mivel a lefelére nem lefele, hanem jobbra lép egyet, tehát csak úgy jutunk lejjebb, ha az aktuális soron végigmegyünk balról jobbra. Ujjal és stylussal viszont kényelmesen kezelhető, a görgetés sem okoz gondot.

A kezelhetőséggel összességében meg voltam elégedve. Stylust egyedül SMS íráskor kellett használnom, egyébként teljesen jól elvoltam ujjal is. Apropó, szövegbevitel: ez két módon lehetséges, szoftveres billentyűzettel és kézírás felismeréssel. Előbbi érdekes elrendezésű, de teljesen jól használható, utóbbi a Windows Mobile for PPC rendszer Letter Recognizeréhez hasonlítható, csak jobb annál, a betű leírása után megjelenik több lehetséges alternatíva is, melyek segítségével korrigálhatunk, ha a szoftver mást ismerne fel, mint amit írni akartunk. Mókás funkció még a felolvasó, mely az üzenetek mellett az egyes menüpontok neveit is felolvashatja, aminek a gyengénlátók örülhetnek.

Alapfunkciók, szoftverek

A telefonkönyv mit sem változott az A1200-éhoz képest, úgyhogy akár ide is másolhatnám azt a szöveget, de ennek Bog valószínűleg nem örülne. (Nem csak én nem, de az eredeti szerző, (An)Dante sem... - Bog) A bejegyzések számának a belső memória mérete szab határt, extra mezőkből a TAJ-számot kivéve gyakorlatilag minden rögzíthető, ami pedig nem, az beírható megjegyzésként. Az üzenetkezelés szintén jó, az MMS-ek mérethatára 300 KB, e-mail szerverekből a POP3 és az IMAP4 is támogatottak, továbbá ha minden igaz, eltűnt az 1 MB-os mérethatár, bár ezt sajnos nem tudtam kipróbálni.

A beállítások alatt sok érdekességet nem találunk, bár a betűtípus méretének állítása egy jó dolog. Csengőhangokból egész nagy a választék, a vibramotor közepesen erős, maga a készülék pedig képes egyszerre csörögni és rezegni. A tárcsázott/fogadott/nem fogadott hívásokból rendre az utolsó 50 kerül rögzítésre.

A programok között megtalálható a Picsel Viewer, mely a képeken kívül Word, Excel, PowerPoint és PDF fájlokat is meg tud nyitni, szerkeszteni azonban nem tudja őket. Az extra programok sora kimerül a névjegykártya felismerő szoftverben, alapprogramokból viszont minden megvan, ami kellhet (jegyzettömb, hangrögzítő, képszerkesztő, számológép, fájlmenedzser). A PIM funkciók (naptár, ébresztő, teendők) nagyon fejlettek, ezt nem is kívánom részletezni. Játékokból az SD kártyára kismilliót feltoltak, legtöbbjük kínai nyelvű (vagy valami hasonló), némelyikük elég gagyi, de akad pár jobb alkotás is, például az Age of Empires, vagy a Need for Speed: Carbon, mely minőségében megközelíti az etalon Asphaltot.

Multimédia, akkumulátor

A Motorola tehát az E6 zenetelefon. Dedikált zenegombok pipa (akkor is, ha zsebben kicsit nehéz megnyomni őket), nézzük, hogy a szoftver is eleget tesz-e az elvárásoknak. A RealPlayerről van szó, mely az MP3 mellett az AAC, AAC+, DRM, MIDI, RA, WAV, valamint WMA fájlokkal is elboldogul. A szoftver képes háttérben futni, a zenékre előadó, album és stílus szerint is szűrhetünk, van shuffle mód és ismétlés, hangszínek viszont nincsenek, nálam ugrott a zenetelefon jelző. A gyári füles jó minőségű, de a 3,5 mm-es csatlakozónak, valamint az A2DP támogatásnak köszönhetően szinte bármit ráköthetünk a kütyüre.

Filmeket szintén a RealPlayer visz, a RealVideo formátum mellett az MPEG4 és a H.264 támogatottak. A lejátszási sebesség legfeljebb 15 képkocka másodpercenként, de egy normális videó teljes képernyőn ennek ellenére nem rossz. FM rádió van, az állomásokat elmenthetjük a kedvencek közé, a felvételt rögzíteni viszont nem tudjuk.

Az akkumulátort már emlegettem a bevezetőben. Pontos adatokkal nem tudok szolgálni, mivel csak egy ciklus erejéig tudtam tesztelni, utána lemerült, de nem tudtam feltölteni. Az említett egy töltéssel az átlagosnál kicsit intenzívebb használat mellett másfél napig bírta, ám nem biztos, hogy csurig feltöltött akksival kaptam, ezért ez nem mérvadó. A Motorola szerint az 1000 mAh-s akku 5 óra filmlejátszást vagy 5-7 óra beszélgetést tesz lehetővé.

Kamera, adatkommunikáció, összegzés

A kamera tehát 2 megapixeles, fixfókuszos, de a mellette található kapcsolónak köszönhetően makró képek készítésére is alkalmas. Tapasztalatom szerint a fókusztávolság ilyenkor mindössze pár centiméter, tehát csak nagyon közeli téma esetén kapunk éles képet. A képminőség átlagos, a beállítási lehetőségek között semmi extrát nem találunk. A képek mérete általában 300-500 KB, ám néha 900 KB körüli képeket is csinál a gép, ami több, mint érthetetlen egy 2 megapixeles jpegnél. Videórögzítésnél a legnagyobb elérhető felbontás 352 x 288 (CIF), a sebesség 15 képkocka/másodperc.

Az adatkommunikációs képességeire nem lehet büszke az E6. A GSM modul háromnormás (900/1800/1900 MHz), a leggyorsabb adatátviteli mód az EDGE, UMTS vagy WiFi nincs. Telefonálás közben a hangminőség jó. A Bluetooth fejlődött az elődéhez képest, ezúttal 2.0-s, A2DP kompatibilis. Az USB port 2.0-s, szoftver hiányában a Windows felismeri, mint USB Mass Storage eszközt, ám csak a memóriakártya tartalmát érhetjük el. Mint azt már említettem, ilyenkor nem töltődik a gép.

Összegzés: az E6 nem egy rossz készülék, de elődjeihez képest nem sokat fejlődött. Bár a kezdeti negatív élmények a tesztidőszak végére enyhültek valamelyest, de továbbra is úgy gondolom, hogy a mai piacon, a Windows Mobile és Symbian alapú gépek mellett nem állja meg a helyét. Legjobb tulajdonságát én az ujjal való kezelhetőségében látom, egyébként lekörözik a konkurensek, hiszen adatkommunikáció terén gyenge, programokból pedig sokkal kevesebbet találni hozzá, mint a konkurens platformokra. Zenetelefonnak szintén nem nagy durranás, a zenegombok zsebben nehezen használhatók, nincsenek hangszínek, és bár jól szól, egy Walkman mobil jobb nála. Ennek fényében nem tudom behatárolni a potenciális vásárlók körét, én biztos, hogy nem ezt választanám, ha okostelefon vásárlása előtt állnék.

Bocha

A Motorola E6-ot az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

Motorola E6
Technológia GSM 900/1800/1900 MHz
Méret 111 x 51,5 x 14,5 mm
Tömeg 121 gramm
Kijelző 2,4 hüvelykes QVGA érintőkijelző
Telefonkönyv 8 MB
SMS/MMS memória 8 MB
Egyéb memória SD (1 GB-os kártya az alapcsomagban)
Java MIDP 2.0
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3g 4+1/van/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/2.0 (A2DP)
Prediktív iTAP, angol
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés van
Valutakonverter nincs
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 1000 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 235 óra
Beszélgetési idõ 5-7 óra
Fényképezőgép 2 megapixeles, fixfókuszos (CIF videó)
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ van
Játékok van
Csengõhangok MIDI, MP3, AAC
Operációs rendszer Linux
MP3 lejátszás van
Egyebek kézírásfelismerés, névjegykártyaszkenner, Picsel Viewer

Azóta történt

Előzmények