Bevezető
Tudom, hogy a csapból is Android folyik. De tegyük hozzá gyorsan: ez nem is csoda. A Google nevével fémjelzett mobil oprendszer jobb lett, mint azt akár mi, akár a konkurencia várta volna - főhet is a feje rendesen a Symbian és a Windows fejlesztéseket irányító nagykutyáknak. Az elemzőket pedig elkezdte aggasztani, hogy a Google túl jó, túl sok dologban van a kezük, túl sokat tudnak. Előbb-utóbb valahogy öntudtára ébred a különböző fejlesztések rendszere, aztán lesz itt nekünk Skynet - csak kicsit másképp.
A tény ettől még tény marad: az Android remekül sikerült platform. És bár a Google saját néven is kidobott telefont (Nexus One), ám ugyanakkor a jókor és jól választó cégeket kihúzza a csávából. Ilyen cég a Motorola, amely olyan látványosan vergődött az elmúlt két évben, mint KDNP politikus a Rammstein koncerten. Csakhogy a Motorola feltámadott, mint a tenger, s most olyat hullámzik, hogy a szilárd parton eddig joviálisan mosolygó Nokia és Sony Ericsson alatt szépen kimossa a talajt.
Európában a Motorola a Milestone nevű csodagéppel tér vissza a nagymenők közé, legalábbis Európa jelentős részén. De tőlünk nyugatabbra, mondjuk a franciáknál lehet kapni azt az eszközt is, amit csak úgy kuriózumként, "ha akartok, írhattok erről is" jelmondattal kaptunk meg a gyártótól, ez pedig az öreg kontinensen DEXT, az Egyesült Államokban pedig Cliq néven futó gép. Funkcionálisan gyengébb, mint a Milestone, mégis azt mondom: ez baromira kellene a hazai piacnak, mert egyszerűen hiányzik.
Miérrt hiányzik? Nos, a DEXT egy olcsóbb árfekvésű, de kiváló QWERTY gombsorral rendelkező, állati jól összerakott szerkezet, ráadásul ezen látható a MOTOBLUR, ami nem más, mint a gyártó Android rendszerre írt saját felülete. És jó. Hogy mennyire? A következő oldalakon kiderül.
Doboz, külső
A doboz olyan jellegű, mint a Milestone csomagja, csak más van ráírva. Nyilván ebből következően azért más is van benne, a töltő, az adatkábel és a füles nem változott, a készülék viszont igen. Mondjuk az lenne a meglepetés, ha ebben is egy Milestone lenne, de ennyire nincsenek humoruknál az amcsik, úgyhogy szedjük is elő a telefont, amely teljesen más formatervezői filozófia ihletéséből született.
Ha a Milestone a szögletesség mintapéldánya, akkor a DEXT a szappan jegyében fogant. Buci cucc. Lekerekített sarkot jellemzik a formát, kör motívumok vannak a hátlapon, ha nem lenne ilyen húsos, akkor akár cukinak is mondhatnánk. A fedlapon trónoló 3,1 inches kijelző nem az élmezőny tagja, felbontása is "csak" 320x480 pixel, tehát a kezdetben ismert Android modellek paramétereivel bír. Alul csak három gomb van, az opciók menüt, a főképernyőt és a visszalépést indukáló billentyű egyértelmű rajzai kerültek ide. Oldalról a készülékre pillantva kissé összehúzódik a szemöldök: elég nagy rés tátong a fedlap és az alsó rész között.
De mindennek oka van, ennek speciel az, hogy a rugós mechanikával segített eltolás után feltáruló QWERTY gombsor billentyűi domborodnak. Elképesztően könnyű rajtuk gépelni, jók a méretek, az elrendezés, és a dudorodás miatt nemigen lehet félreütni, ez az egyik legjobb QWERTY klaviatúra, ami az utóbbi időben mobilon a kezem közé került. A telefon bal felén van egy pici csúszka felül, ezzel akármikor némítható az eszköz (ez annyira triviális és filléres megoldás, miért nem használja mindenki?), ez alatt vannak a hangerőt szabályozó gombok, legalul pedig a microUSB bemenet. A jobb oldalra csak két billentyű került, a felső a kijelző zárolására szolgál, az alsó pedig fotózáskor használatos.
A hátlap egyszerű ugyan, egy kis Orange logó is ráficcent a tesztkészülékre, de az apró körökkel operáló felület nem lehangoló. A teljesen felcsúszó kamera viszont egyértelműsíti, hogy ne várjunk tőle sokat. A DEXT tetejére még jutott egy 3,5 mm-es jack csatlakozó is. Az általános összeszerelési minőség megfelelő, ha el tudjuk fogadni, hogy a domború gombok miatt a fedlap és a készülékház között van némi üres terület, s ezért a felső rész vehemensebb ráncigálás hatására kotyog.
Hirdetés
Vas és szoftver
A DEXT burkolata alatt a HTC modellekből már ismert, Qualcomm MSM7201A processzor dolgozik, órajele 528 MHz. Értelemszerűen a fasorban sincs a Milestone-hoz képest, a Hero teljesítményével van egy szinten. 256 MB RAM és 512 MB ROM tartozik még ehhez, illetve további 1 gigabájtos felhasználói memória, illetve gyárilag egy 2 gigás microSD, amely a hátlap alatt van, de az akkumulátor kiszedése nélkül cserélhető.
A szoftver az Android 1.5-ös verziója, de a HTC-hez hasonlóan a Motorola is fejlesztett hozzá egy módosított kezelőfelületet, amelynek neve MOTOBLUR. Nos, a röviden csak Blur néven futó interfész teljesen más irányból közelíti meg a dolgokat, mint a HTC Sense UI, itt ugyanis nem elsősorban a grafikai "majdmimegmutatjuk" volt az irányelv, hanem az, hogy a felhasználó minél több webes közösségi szolgáltatást érhessen el egy-két mozdulattal.
Az alapkijelző a buhera nélküli 1.5-ös Android rendszerhez képest két további oldallal bővült, így összesen öt képernyőre tehetünk ki widgeteket. A Motorola az alap eszköztárhoz továbbiakat fejlesztett hozzá, ezek mind olyanok, amelyek netkapcsolatot lelve frissülnek, s jellemzően a közösségi szolgáltatások oldalairól szipkázzák le a változásokat. Ezek ráadásul nem úgy kategorizálhatóak, hogy egy darab Facebook widget, meg egy darab Picasa widget, s mindkettő a megfelelő helyről frissül, hanem mondjuk Happenings néven fut a cucc, és a júzer összes beállított adatfiókjáról az utoljára frissülőt jeleníti meg, megjelölve a forrás helyét is. A szokásos időjárásos, órás és naptáras widget természetesen nem tűnt el.
Első bekapcsolás után rögtön csinálnunk kell egy MOTOBLUR profilt. A készülékről is elvégezhető a regisztráció, sőt. Csak a készülékről végezhető el, ehhez a profilhoz nincs netes felület, ami furcsa. A Motorola a felhasználói adatokat szépen eltárolja, hogy később további szolgáltatásokat kínálhasson a regisztrált júzereknek (mondjuk a Backflip kapcsán lehet ilyen), s ez annyira kötelező lépés, hogy amíg meg nem történik, addig ki sem mászhatunk a kezdőképernyőre. Lehet, hogy ez jó, de a kötelező regisztráció nem mindenki számára szimpatikus. Nekem sem.
A menüben bóklászva is nagyon érződik, hogy minden funkciót ehhez a "webes jelenlét" filozófiához ptóbáltak szabni a tervezők, amihez az Android nagyon jó partner. Majdnem minden menüpontba belenyúltak, s nem végeztek félmunkát. A rendszer sebessége viszont a Milestone után érezhetően lassabb, értelemszerűen a HTC Hero tempósságához mérhető.
Alapfunkciók
A névjegyzéket megnyitva nem kicsit hördültem fel. Miután a Blur elindítása után beállítottam a Facebook, a Google és a Twitter accountomat is, a cucc külön kérdés nélkül importálta a netről az összes létező kontaktomat, de ahhoz már nem volt esze, hogy ezeket össze is fésülje, így vált lehetségessé az, hogy van Bocha és Bodnár Csaba is a repertoárban, plusz kismillió olyan ismerős is, akit az életben nem hívnék fel, de a Facebook miatt ők is bekerültek a kontaktok közé. Fényképpel. A névjegyzék alsó sorában van History, A-Z és Status feliratok vannak. Az első menüpont minden korábbi kommunikációnkat logolja, még azt is, ha a Facebookon meghívok valakit játszani a Fishville-be, a második a klasszikus értelemben vett névjegyzék, az utolsó pedig összes ismerősünk státuszváltozásait követi nyomon.
Az üzenetkezelés is megváltozott. Van egy univerzális bejövő mappa, ide bekerül minden, s emellett minden egyes fiókunkhoz (Facebook, Google, saját e-mail, SMS) külön menüpont is tartozik, ahol csak az adott üzenetek landolnak. Új szerkesztéskor is egy olyan lista jön fel, amely dinamikusan bővülve tartalmazza az összes lehetőséget, írhatunk normális SMS-t, MMS-t, e-mailt is, de itt rögtön meg kell adnunk, hogy melyik címünkről menjen el, de innen írhatunk a Facebook profilunkhoz is valami tréfásat, vagy a Twitterre valami örökbecsűt. Ha van MySpace elérésünk, akkor az is innen indítható.
Az üzenetek megjelenítés chat jellegű, kis szövegdobozokban vannak egymás alatt az ide-oda küldött írások. Hosszan rányomva egy üzenetre lehet azt egyenként is törölni, illetve újraküldeni, esetleg máshová továbbítani. Erre csak azért jöttem rá, mert egy három részből álló SMS sehogyan sem akart elmenni, csak az első két darabja, ez nyilván abból adódik, hogy a DEXT nem került hazai hálózaton hivatalos, operátori teszt alá. A szövegbevitel kimagaslóan jó, ez a gombsor érdeme.
A naptárhoz, az ébresztőórához és a számológéphez nem nyúltak a Blur tervezői, ezek maradtak olyanok, amilyeneket egyéb Android rendszerű gépekben már láttunk. Stopper, időzítő, vagy valutaváltó ezúttal sincs, aki ilyesmire vágyik, egyszerűen felugrik az Android Marketre és letölt egyet magának. Ingyen. Van viszont QuickOffice, de csak read-only verziót kapunk, szerkesztéshez meg kell venni a licenszet.
Multimédia
A készülék 5 megapixeles kamerát kapott, de ez ne tévesszen meg senkit: a képalkotási képesség nem túl acélos. Ennek elsődleges oka, hogy az 1.5-ös Android rendszer a fényképezést mostahgyerekként kezeli, egy szükséges funkció, amire a lehető legkisebb erőforrást allokálták, ennek megfelelően az elérhető beállítások száma minimális. Autofókusz viszont van, így ha tökéletesek nem is, de nagyjából élesek lesznek a képek.
Hiányoznak az olyan - filléres telefonokban is megtalálható - funkciók, mint a vaku, az önkioldó, a fehéregyensúly babrálása, vagy a különböző fényviszonyokhoz igazodó környezeti profilok. Az exponálás viszont gyors, akárcsak a fotók visszanézegetése. Videót HVGA (480x320) felbontásban rögzít a készülék, itt sem találunk semmi további finomhangolási lehetőséget, REC/STOP, ennyi.
A zenei oldal sem tud mutatni újdonságot, bár ezen a téren jobban teljesít a masina. Alapból itt van a 3,5 mm-es jack csatlakozó, de a DEXT kihangosítva is jól szól. A lejátszó fut a háttérben, ID3 tagek alapján rendezi a számokat, van ismétlés és random lejátszás is. Ezúttal is hiányzik azonban az equalizer, erre sajnos még a 2.0-s szoftver sem adott megoldást, s az Android Marketen is hiába keresünk segédprogramot. Bár az amerikai piacon talán nincs nagy súlya, az itthoni felhasználók hiányolhatják az FM-rádiót is.
Talán nem ide tartozik, de érdemes megemlíteni, hogy a telefonban fejlett hangvezérlés is található, gyakorlatilag mindenféle keresési parancsokat adhatunk meg, illetve megnyithatunk alkalmazásokat pusztán úgy, hogy nagyon jenki kiejtéssel formáljuk a megfelelő szavakat. Bár talán nem meglepő, de megemlítendő, hogy természetesen GPS modul is van a készülékben, amelyhez gyárilag Google Maps (és Orange Maps, ami itthon nem megy) jár, de némi pénzért kiváló programokkal lehet kihasználni a navigációs lehetőségeket.
Közösség, adatátvitel
Technikai szempontból a DEXT adatátvitel kapcsán hozza az elvárhatót, azaz mobilhálózatokkal maximum 7,2 Mbps sebességet tud produkálni (HSDPA), s nem hiányzik a WLAN támogatás sem, a vételi érzékenység kifejezetten jónak bizonyult. Lokális szinten 2.1-es Bluetooth (a fájlküldés gyárilag nem támogatott), illetve microUSB kapcsolat létezik.
A böngészőre nem lehet egy rossz szavam sem, itt hiányzott egyedül kissé a multi-touch, de egyébként kényelmes, gyors és korszerű browser van ebben az Android rendszerű gépben is, külön könnyebbség a QWERTY gombsor és a bal oldalra tolt navigációs gomb. A YouTube videók megnézéséhez külön kliens készült, ami nagyon felhasználóbarát, csak hát van vele egy kis gond: szaggat.
A közösségi szolgáltatások kapcsán viszont teljes a Kánaán, a MOTOBLUR ebben nagyon nagy. Gyakorlatilag a widget szinten frissülő Facebook, Twitter és egyéb eseményekhez egy kattintással rögtön adhatunk megjegyzést, képeket feltölteni a galériából maximum két mozdulat, az üzenetírás menöpontjában is ott figyelnek azok a lehetőségek, hogy SMS helyett inkább dobjuk fel közérdekű mondandónkat a Twitterre, karakterre ugyanannyi, de talán többen nézik. Az RRS feedek olvasása nem csak alapszinten került megvalósításra, hanem annyi hírdobozt rakunk ki a kezdőképernyőre, amennyit nem szégyellünk.
Nyilván ha az összes webes fiókunkkal folyamatos szinkronban van az eszköz, akkor az nem csak az adatforgalom kapcsán érződik meg (bár ez nem vészes), hanem a hátlap alatti, 1420 mAh teljesítményű akkumulátor is izzad. Folyamatosan bekapcsolt nettel, WLAN-nal, Bluetooth-szal és elég sűrű macerálásnak kitéve a DEXT két napig bírja. Ez szerintem megfelelő.
Értékelés: Motorola DEXT aka. Cliq | ||
Külső | ||
Ergonómia | 9 pont | |
Anyaghasználat | 6 pont | |
Összeszerelés minősége | 7 pont | |
Kijelző mérete, minősége | 8 pont | |
Belső | ||
Kezelhetőség | 9 pont | |
Sebesség | 7 pont | |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 9 pont | |
Felhasználói felület élménye | 8 pont | |
Alapfunkciók | ||
Hangminőség, vételi stabilitás | 9 pont | |
PIM funkciók | 9 pont | |
Adatkommunikációs képességek | 8 pont | |
Multimédia | ||
Vizuális | 7 pont | |
Audio | 7 pont | |
Egyebek | ||
Üzemidő | 7 pont | |
Ár/érték aránya | ? pont |
Miképp a telefon is az. A MOTOBLUR elég jól sikerült, teljesen más filozófiával bír, mint a Sense UI, s ez egyáltalán nem baj. A DEXT elsősorban azoknak szól, akik tényleg a fél életüket a neten töltik, az összes közösségi oldalon őstagok, hírérzékenyek, nem bírnak meglenni a leveleik nélkül, és szex közben is azt írják a Twitterre, hogy ez most mennyire jó, vagy mennyire nem. Ezekre a célokra pedig tökéletesen elég az 1.5-ös Android is, a remek QWERTY gombsor szinte igényli, hogy nyomkodjuk, s mindezért nem is kéne sokat fizetni - ha lehetne itthon kapni. Ez viszont jelenleg nagyon nincs így, ami sajnálatos. Ennek a telefonnak ugyanis van helye, olcsó, QWERTY gombsoros, egyedi felülettel bíró Android gép nincs ezen a piacon. A DEXT nálam az ajánlott kategóriába kerül, s főleg azok számára tudom javasolni, akiket inkább az üznetkezelés vonz, a multimédiás okosságokat viszont nem tartják sokra.
Reméljük, hogy a szintén MOTOBLUR felülettel érkező Backflip már itthon is megvásárolható lesz.
![]() |
Motorola DEXT aka. Cliq |
Bog
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
Motorola DEXT aka. Cliq | ||
![]() |
Általános | |
Technológia | GSM, UMTS | |
Méret | 114 x 58 x 15,6 milliméter | |
Tömeg | 163 gramm | |
Színvariációk | fekete | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 3,1 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 320 x 480 pixel | |
Kijelző típusa | Kapacitív TFT érintőkijelző | |
Színárnyalatok száma | 262 ezer | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | dinamikus | |
SMS memória | dinamikus | |
Memória | 1 GB | |
Memória bővíthetősége | microSD (gyári: 2GB) | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 900/1700/2100 MHz |
|
GPRS / EDGE | Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / 7,2 Mbps / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.1 (A2DP is) | |
WiFi | 802.11b/g | |
USB | 2.0 microUSB | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | nincsenek, csak néma mód | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Google Android 1.5 + MOTOBLUR | |
WAP / HTML böngésző | van / van | |
E-mail kliens | van (POP3, IMAP4, hitelesített) +Gmail, Exchange |
|
Java | van, MIDP 2.0 | |
Játékok | az Android Marketból letölthetők | |
Valutakonverter | nincs | |
Extra szoftverek | Google Maps, Android Market, Google Talk, Google mail és naptár, YouTube, QuickOffice | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 5 megapixeles, autofókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van (480 x 320 pixel, 24 fps) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | nincs | |
FM-rádió | nincs | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1420 mAh Li-Ion | |
Készenléti idő | 320 óra | |
Beszélgetési idő | 6 óra | |
Egyebek | ||
Giroszkóp, számítógépre kötve kártyaolvasóként is működik, Exchange és ActiveSync szinkronizálási lehetőség, MOTOBLUR felület, QWERTY |